Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pescuit amator in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bv_sorri

bv_sorri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2007
Buna ziua tuturor,
La intrebarile prietenilor, am cautat detalii despre pescuitul amator pe cateva subiecte "stufoase" din Grecia - Halkidiki, Thassos, Lefkada, Corfu... (e un subiect mai vechi necontinuat, "Pescuit in Paralia Katerini"....dar acolo, din poze, numa atmosfera de pescuit nu e).
Intrucat nu am gasit informatiile cautate, poate pasionatii de pescuit ne impartasesc aici din cunostintele si experientele lor: locuri de pescuit, ce e legal/ilegal, autorizatii, prohibitii, permise, monturi, momeli pentru diverse capturi, ce se prinde de pe o stanca de pe mal, cum e cu o barca mai in larg, experiente la pescuit cu pescarii greci....

#2
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postbv_sorri, on 20th April 2012, 14:34, said:

Buna ziua tuturor,
La intrebarile prietenilor, am cautat detalii despre pescuitul amator pe cateva subiecte "stufoase" din Grecia - Halkidiki, Thassos, Lefkada, Corfu... (e un subiect mai vechi necontinuat, "Pescuit in Paralia Katerini"....dar acolo, din poze, numa atmosfera de pescuit nu e).
Intrucat nu am gasit informatiile cautate, poate pasionatii de pescuit ne impartasesc aici din cunostintele si experientele lor: locuri de pescuit, ce e legal/ilegal, autorizatii, prohibitii, permise, monturi, momeli pentru diverse capturi, ce se prinde de pe o stanca de pe mal, cum e cu o barca mai in larg, experiente la pescuit cu pescarii greci....
In Thassos am incercat sa pescuiesc de vreo 2 ori, inclusiv noaptea, dar fara succes. Am lansat de pe stanci cu carne de scoica drept momeala, care se vinde la borcanase de 6 euro/buc. Nici un rezultat. Am vazut localnici care foloseau un fel de taitei/macaroane care se vand la pungi de 1/2 kg sau mai mari si cu care prindeau chefal. Nu am mai avut ocazia sa incerc momeala asta ca s-a terminat sejurul...

#3
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Salut , ptr cei care le plac pescuitul in Grecia le pot impartasi din experienta mea personala . Astfel -eu am pescuit in Lefcada , mai precis in Nidri ,in fata hotelului Madouri in care am stat trei nopti  si am pescuit noaptea  . Am pescuit cu rama de mare -dar nu mergea -aveam trasaturi dar doar pesti mici , dupa care am dat  bucati de caracatita , dar am si schimbat montura -adica ac mare -fir textil-linie de 0,45. Am avut trei trasaturi ,,mari,, din care doua mi-au taiat firul textil , iar al treilea a fost cu noroc am prins o dorada de culoare rosiatica   cam la 1 kg  - nu stiu sigur daca exact dorada era , dar se asemana cu ea . Sa nu va jucati cu mainile in jurul gurii acestui peste ca riscati sa va rupa degetele la propriu .
Celelalte trasaturi nu stiu ce natie de peste au fost , dar am aflat mai tarziu a treia noapte .
    A doua noapte am dat la fel la caracatita , rama si creveti - Iar am avut trasaturi  puternice -adica mai sa-ti smulga lanseta din suport - dar nu am prins nimic .
A treia noapte am dat putin mai sus de hotel , mai precis in dreptul hotelului EVA din nidri , unde este si o mica epava scufundata langa tarm  puteti verifica pe google  Aici am pescuit cu un olandez - tot la fel aceiasi nada , si am prins trei dorade de 0,5 , 0,7 kg, la caracatita si un biban de mare cred , care semana cu avatul nostru , de vreo 2,5 kg care a fost superb tot drilul .
tot in aceasta noapte am patit la fel de 2 ori in sensul ca mi-a rupt o specie de peste forfacul  . Si cand am intrebat un pescar ce ar fi , din spusele lui ar fi putut fi fie o murena fie alta specie de peste de fund care ei il denumeau peste spada negru mi-a aratat si fotografiii cu acest peste   care era intradevar negru petrol , si cu niste dinti ca de stiuca dar mai mari . Oricum nu l-am prins .
In glifa am pescuit cu rama de mare si cu plevusca noaptea de pe un ponton si am prins stavrid maricel ,cam 6,7 pe noapte . dar precizez ca pontonul era luminat si pestele venea la lumina sa atace plevusca care era stransa langa ponton de frica lor .
In pefkohori  tot noaptea am dat la pestisor viu  si am prins caracatita - fara gluma de am ramas si eu interzis ptr ca nu credeam ca pot prinde asa ceva , IN evia am stat in Kimi  si acolo am tot incercat sa prind o murena  dar asta pe alta data . Sper sa aveti noroc si experienta mea in ale pescuitului sa va foloseasca !

#4
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postcrevetul, on 21 ianuarie 2018 - 14:45, said:

In pefkohori  tot noaptea am dat la pestisor viu  si am prins caracatita - fara gluma de am ramas si eu interzis ptr ca nu credeam ca pot prinde asa ceva , IN evia am stat in Kimi  si acolo am tot incercat sa prind o murena  dar asta pe alta data . Sper sa aveti noroc si experienta mea in ale pescuitului sa va foloseasca !
Si eu am prins o caracatita mica in Skiathos, de pe plaja, am dat la bucatica de piept de pui Posted Image

Attached Files



#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu am pescuit in portul din Paralia Katerini si in portul din Platamonas.
In Katerini am pescuit cu piine pe cirlig mic de scobar, cu piinea facuta plata, ca sa prind chefal si am reusit intr-un singur an sa prind citiva de cam 20cm. Ma invatat cineva trucul cu piinea facuta plata. Cel care ma invatat trucul, avea prinsi multi si mai mari. Ulterior (in alti ani) am mai incercat, insa degeaba, ca nu erau prin zona (sau asa banuiesc eu, deoarece nu am vazut nici alti pescari care sa fi prins chefal)
Am mai pescuit si la viermisor si la un soi de rima cu multe picioare (ca un miriapod). O singura data am prins un peste mai catre kil, dar nu stiu cum se numeste.
Acum 2 ani am agatat un peste mare in portul Platamonas, dar mi-a rupt instant firul. Era in septembrie si apa era foarte limpede si l-am vazut cind a luat piinea in gura. Erau doi pesti mari care se tot plimbau pe linga ponton. Ulterior am mai incercat sa-i pun piinea la bot, dar nu a mai vrut sa o ia in gura. O singura data a mai pus botul pe ea, ar a scuipat-o instant. Nu am avut alta momela la mine si a doua zi degeaba am venit cu altceva, ca nu i-am mai vazut.
Anul trecut am pescuit si cu niste rime foarte subtiri, care trebuiau tinute neaparat in apa ca sa nu moara. Insa am prins doar pesti mici, un pic mai mari ca palma.
Anul asta o sa incerc si eu bucati de caracatita, sa vad daca am noroc sau nu.

#6
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Buna Florin ,  tot citind  ce ai postat mi-am adus aminte de un mic truc pe care l-am invatat de la un grec get beget intr-un satuc pescaresc -in Glifa . Acesta prindea foarte multi chefali - adica la 5 minute unul , si aproape fiecare peste prins de el nu era mai mic de aproximativ 500 de grame .
FOarte tare mosul , eu eram langa el si ma uitam uimit ca prinde in draci pestii iar eu aveam trasaturi una dupa alta dar pesti mici , adica fate nu mai mari de o palma . Ma rog din vorba in vorba cu masul , care dealtfel vorbea numai greceste , imi da reteta lui de pescuit , veche , aratandu-mi prin semne cu mana vechimea acesteia.
Ca sa nu o mai lungesc mult iata compozitia retetei:-faina 1 kg
                                                    -branza cu mucegai albastra-1,2-bucati
                                                    -vanilie-esenta,lichida
                                                    -oua
                                                    -ulei de masline
                                                    -pesmet ,sau gris,sau malai
                                                    -hamsie -ptr ca este foarte grasa si beste hrana principala a majoritatii celorlalti pesti
Trebuie sa-ti spun ca mirosea atat de bine ca nevasta-mea si fiimea mai aveau putin si o bagau la cuptor .
Compozitia desi nu pare de peste si de branza si vanilie e totusi , sau miroase foarte bine .
Nu stiu de unde s-a inspirat mosul grec insa trebuie sa-ti spun ca si la peste a functionat . Eu eram in pefkohori , casandra , de unde am putut sa cumpar ingredientele de mai sus .
Dupa ce am amestecat toate ingredientele de mai sus ( precizez ca toate ingredientele trebuie sa fie proaspete ,fiind foarte important acest lucru )am dat la  BOMBA ;de diferite forme si am prins chefal mare -500gr,1kg si scapat adica rupt firul -fiind foarte puternic facandu-mi lanseta covrig.
Bombele erau cele de dunare - rotunde cu multe ace dar nu prea mari-si stapilopozi(BOMBA);-in trei degete ,pe fiecare ,,deget,,-unul cel mult doua ace legate cu fir textil -ptr tarie si flexibilitate,si ptr a fi ascunse cu succes in compozitie.
Deasemeni si cu cea clasica greaca -un fir principal cu foarte multe ace pe el .
Eu am avut la mine de fiecare data in vacanta si lansetele in nr de 7 .
Ziua dadeam la zargan dar altfel nu cum ti-am descris mai sus , iar noaptea plecam de la 8 seara cu binecuvantarea sotiei si mai ales a fiicei mele ( Unde-s doi puterea creste si ,,dusmanul ,,-nu sporeste!)si stateam cateodata pana la 5 dimineata , sau 3 noaptea .
Daca ai mai multe lansete ar fi bine -daca dai noaptea sa incerci si alta chestie ptr pesti rapitoriastfel - un arc pe care sa pui nada de mai sus ,si la 20 de cm sa legi un forfac cu fir textil cu ac mai marisor in care sa pui fie bucati de hamsie cozi sau capete fie pestisori mici vii fie bucati de caracatita dar caracatita sa fie mica ptr taiere in bucati,
nu din cea mare de la marchet ptr ca cea de la marchet este cam tare si nu la plac pestilor .

Smecheria cu nada prima si dupa forfacul cu bucati de peste , este ca atrage pestii , mari si mici , le starneste pofta de mancare , si provoaca agitatie subacvatica ceea ce atrage si pestii mai mari si rapitorii in special
Cauta locuri cat mai putin traficate de oameni (plaja) sau ambarcatiuni, cat mai abrupte cu apa adanca de la mal si stanci -ptr metoda cu ,,arc ,,-ptr rapitor si zone mai cu plaja subacvatica ptr chefal mare .
Sper sa-ti foloseasca -si daca mai ai intrebari  -cu cea mai mare placere
Sa vina vacanta mai repede!

#7
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Sa nu uit daca gasesti un loc stiut numai de tine , sau mai ascuns de ceilalti , poti ,,nadi m,, mai inainte cu o zi doua  locul inainte de pescuit -adica cumperi vreo 5 kg de amsie  proaspata , 1-2 kg de orice  care sa -l lasi la stricat la soare  ca sa puta , apoi amsiile le faci terci eventual si partea stricata si le pui intr-un sac sau doua le legi bine sa nu iasa prea mult din ele si le arunci in locul ,,tau,, legate cu pietre mai mari -din cauza curentilor si apoi te duci la pescuit -atentie ca se poate sa gasesti pe carlig niste viermi cu mici tepi ca firele de par albe sau albicioase sa nu cumva sa pui mana pe ei ca sunt otravitori si-ti provoaca o iritatie teribila si te va durea mana si ti se va umfla ! Deci ai grija -ii dai jos cu altceva , sper sa-ti foloseasca , o zi buna !

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu nu ma pricep cine stie ce la pescuit si nici nu prea am scule (de pescuit), asa ca nefiind mare pescar, este exclus sa ma apuc de facut nada. Eventual poate ca iau din Ro o punga de nada dinasta normala. In urma cu 3 ani, in septembrie, am vazut in portul Platamonas pescari greci care pescuiau la vierme si nadeau cu nada normala la punga. De pescuit pescuiau cu niste "tunuri" de 7 metri si pluta culisanta, ca acolo apa are peste 5-6-7 metri. Aproape de mal are peste 5 metri si eu ma chinuiam cu un bat de 4 metri sa pescuiesc cu fund de peste 5 metri, dar cu pluta normala.
Cum anul asta ma duc in concediu in iulie, peste zi va fi prea cald de mers la pescuit. O sa merg in citeva seri, dar nu stiu exact unde, deoarece depinde si de ce vor sa faca femeile. In principiu cind ele vor sa mearga la soping, le duc in statiunea in care vor sa faca sopingul si pina ce strica ele bani prin magazine, eu ma opresc la pescuit. Cind se termina sopinguiala, se termina si pescuitul meu.

#9
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 05 aprilie 2018 - 09:27, said:

Cum anul asta ma duc in concediu in iulie, peste zi va fi prea cald de mers la pescuit. O sa merg in citeva seri, dar nu stiu exact unde, deoarece depinde si de ce vor sa faca femeile. In principiu cind ele vor sa mearga la soping, le duc in statiunea in care vor sa faca sopingul si pina ce strica ele bani prin magazine, eu ma opresc la pescuit. Cind se termina sopinguiala, se termina si pescuitul meu.
Este chiar foarte buna idea! Cu placere ii oferim pe ai nostri la schimb sa putem face si noi shopping in liniste!Posted Image

#10
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Uitat ce am prind in creta și tolo .
Baracuda   trei bucati  una de un metru, doua de 750 cm , și am scapat alte patru mari , murene la un metru tot 3, și cateva kg de "scaros" -adică pesti papagal! Din care unul de 1 ,200 kg.
Tot la pierderi a mai fost un lavrak  de 3 poate 4 kg, cu care m-am luptat cu el dar mi-a dezdoit ancora  de la pestisor.
O sa incerc sa pun poze .

#11
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Astia sunt

Attached Files



#12
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Salutare, pune te rog poze si cu pestisorii la care ai prins.
Cam la ce adancime trebuie sa pescuiesti ?
Trebuie musai din barca ?

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Cel maro ce este ca e tare frumos.

#14
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Salut
Poze cu voblarele o sa le pun sambata sau duminica , caci atunci am timp .
Pestle maro este murena.oricum dacă te musca fie murena fie baracuda ramai fara partea de care to muscat.
Nu am pescuit din barca, ci de pe Mal, pontoon,  stanci.
Oricum cea mai grea de prins este baracuda ptr ca musca greu la pesti artificial,  și trebuie sa nimeresti marimba, sa controlezi viteza discard a pestisorului sa nu fie nici prea, prea , nici   prea prea ! Firmly de pe mulineta trebuie sa fie f subtire , dar sa Tina cam de la 7 poate 6 kg in sus.
Ceea ce este f greu de gasit  și mai ales sa pescuiesti noaptea la baracuda și la murena incepand cu ora 7 8 seara .
Murena dacă stii este cea mai usor de prins. Oricum poze pun cum am spus sambata sau duminica ! O seara buma

#15
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Cu astia am pescuit.
Din ce am vazut eu la aceste voblere cam la 2 metrii 2,5 metrii lucreaza .
Oricum am mai prins și alte specii de pesti și cu alte marimi si culori

Deasemeni ceea ce vezi pe voblere ca urme sunt de la dintii baracudeelor și de la lavrac

Mai incerc sa-ti pun poze și cu alte specii de pesti.

Sa nu uit.
Baracudele le-am prins doar noaptea, lavracul merge inainte de inserat și dimineata

Attached Files



#16
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Multumim de ponturi, cu siguranta o sa incerc si eu sa pescuiesc ceva in urmatorul concediu. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate