Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casti bundle pentru playerele Cowon

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002
Am achizitionat cu cativa ani in urma un player Cowon D2+ si am fost si sunt foarte incantat de el. Problema e ca azi m-au lasat castile originale (stiu ca multa lume recomanda utilizarea altor casti pentru o ... "experienta completa" dar pentru deplasari am fost multumit si cu cele incluse in pache)

Stie cineva de unde as putea comanda o pereche identica cu ce-a inclusa in pachetul original? Cu ceva timp in urma la Sigmanet pe site se puteau comanda, dar acum produsul este indisponibil.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca nu se mai pot gasi, nu ar fi ok sa cumperi unele de alta marca dar la acelasi pret, cu o calitate cat mai buna in pretul respectiv?

#3
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002

 Ann0nyym0us, on 20th April 2012, 01:14, said:

Daca nu se mai pot gasi, nu ar fi ok sa cumperi unele de alta marca dar la acelasi pret, cu o calitate cat mai buna in pretul respectiv?


Am altele (nu putine  :)  ), chiar vre-o 3 perechi care "gadila urechile" si mai bine decat cele originale, dar alea 3 sunt uriase, iar cele mici pe care le am sunt ... nedemne pt. D2+
Stiu ca pot gasi alte marci dar vreau neaparat "castile alea"  :)

Dat fiind ca producatorul inca livreaza playere cu acelasi model de casti, si ca odata se gaseau de cumparat separat, poate mai am vre-o sansa pe care marele Google nu mi-a prezentat-o. (Bineinteles ca as putea sa cumpar alt player ieftin care se livreaza  cu aceeasi pereche de casti dar... hm... bani aruncati :) <nu "sarac cu pretentii" ... "zgarcit cu...". e mai bine zis, stiu...>)

Oricum merci de sugestie...

;)

#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,556
  • Înscris: 25.04.2007
Salut. Casti Cowon S2 bundle, am luat acum o luna de la itdirect cu 16 lei si ceva. Erau la cel mai bun pret si din 5 bucati am luat 4 (3 pentru mine si una pentru un prieten). Am mai gasit cu google/Romania in inca 2-3 magazine, la preturi de pana in 21 lei. Am Cowon J3 32 + 32 G pe care ascult doar flac si desi am testat vreo 6-7 modele de casti cu preturi intre 40 si 120 lei (earbud si in ear), tot cowoanele S2 au fost cele mai bune. Asta ca sa intelegeti de ce mi-am mai luat 3 de rezerva. Dar vreau totusi pentru strada niste earpaduri (am ochit unele dar momentan nu se mai gasesc in Ro).
p.s. Prietenul care are un Cowon C2 si castile S2 cu jackul indoit la 90 de grade sustine ca se aud o leaca mai bine decat astea bundle. Probabil ca fiind mai nou C2-ul, au bagat o revizie mai noua la casti.
Succes in gasitul lor.

p.p.s. cauti "Cowon Bundle earphone" la itdirect

Edited by Cousteau, 24 April 2012 - 16:21.


#5
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002
Multumesc.
Ieri nu am avut tangenta cu netul, si am ratat mesajul. Azi nu mai sunt pe stoc nici la IT Direct, dar am comandat de la Mediatec cu 15.98 :)
Am luat 2, nu de alta dar era mai scump transportul decat o pereche, si vorba ta... sa am rezerva.
Sa speram ca stocul afisat e real si ca o sa imi si ajunga castile.

Intre timp am reparat perechea veche... Se aud bine dar mufa e ... inestetica.

E pacat sa ai o scula buna, sa ai o calitate buna/exceptionala a melodiilor si sa strici totul cu o pereche proasta de casti . Probabil daca imi vin, D2+ul o sa iasa la pensie cu una din alea doua perechi, dar asta nu va fi prea curand.

Multumesc inca odata

#6
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,556
  • Înscris: 25.04.2007
Sper sa le primesti.
Daca tot ai Cowon, pentru casa iti recomand Samson SR850 de la MCmusic. Le-am luat din magazinul de clape de pe Str. Ion Campineanu nr. 10 (zona Universitate).
Cautam pe net Superlux 681 sau 668 dar cum nu se gasesc in Bucuresti si daca plateam curier si ramburs, ajungeam la pretul Samsonului SR850 care cica sunt facute mai bine, sunt mai comode si se aud mai bine. Sunt tot Superlux (foarte apropiate ca sunet de 668) dar facute pentru Samson. Lumea zice ca se aud ceva mai bine decat Superlux 668 si ceva mult mai bine decat Superlux 681 de care au mai vorbit colegi pe aici ca-s afacere. De fapt toate astea trei modele de care iti zic sunt clone reusite la AKG 240 si dupa ce am vazut diagramele de raspuns in frecventa e foarte posibil sa fie asa. Asa ca m-am hotarat la Samson care le puteam lua direct din magazin fizic.
Cand le-am ascultat am strans toate castile (aveam Philips, Panasonic si Sony din gama de preturi 150-200 lei) din casa si le-am bagat in debara. In circa o saptamana mi-am mai luat o pereche, sa fie de rezerva (acum o folosesc pe PC cu placa creative x-fi titanium). Prima pereche o folosesc la Cowon. Sunt tare curios daca si la Samson CH70 or avea calitatea sunetului macar apropiata de a SR850 ca tare mi-as dori ceva de marimea aia pentru strada. Pacat insa ca astea mai mici nu se mai gasesc momentan in tara dar cica inspre toamna mai aduc.

#7
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002
Nu au mai venit, nu-s in stoc nici la furnizor.

Asa ca m-am orientat azi spre ceva apropiat ca pret (un fel de-a zice... 16+16+14 transportul :D ) SONY MDR-EX10LPB . Momentan sunt multumit pentru ca, mi se pare ca se aud mai bine decat cele bundle. Nu am vrut sa iau un model mai scump pentru ca experienta mea cu tipul asta de casti e... scurta si nefericita (niste casti ieftine de la un nokia care nu vroiau nici in ruptul capului sa imi stea in urechi) si imi doream sa incerc inca o pereche.

Multumesc si de ideea cu Samson SR850, vad ca au reviewuri foarte bune si un pret OK. Poate le voi incerca in viitor. Nici nu stiam de producator.
(N-am in cap decat Sure, AKG, Denon si Sennheiser...  pentru uz casnic, dar castile mari nu reprezinta o prioritate pentru ca sistemul audio din camera mea e cel putin satisfacator si nu deranjeaza pe nimeni)

Toate cele bune si auditie placuta.

#8
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002
Merci inca odata pentru ideea cu Samson SR850... Le folosesc de cateva luni pe laptop cu un Xonar U3, pe combina audio si TV (pe cowon nu prea ca sunt uriase si nu imi vine sa ma afisez cu ele prin oras)    :)
M-am indragostit de ele.

Stiu ca postul e vechi dar poate vreodata cineva il mai vede.

#9
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,556
  • Înscris: 25.04.2007
Ma bucur ca ti-au placut. Intre timp am mai gasit niste casti bune de data asta pentru strada. Ochisem eu mai demult Sony MDR-ZX600 intr-un Altex sau Flanco unde era un panou de testare casti Sony. Nu m-am prea indurat sa dau 230 lei cat erau si din cauza ca muzica pe care o puneau aia nu era in stare sa ma convinga. Recent, de vinerea neagra la Emag, le-am prins pe la 130 lei si n-am stat pe ganduri, chiar daca nu erau cine stie ce si ajungeau la colectia "din debara" macar nu pierdeam multi bani. Si am tras lozul castigator. Pentru strada sunt foarte bune, fiind inchise izoleaza bine zgomotul, poate chiar cam periculos de bine ca nu prea mai aud mare lucru si nu din cauza muzicii pe care o ascult la nivel scazut spre moderat. Sunt bune si in metrou pe acest considerent. Sunt destul de liniare, poate nu chiar ca Samson SR850 dar foarte pe aproape, insa si ceva mai puternice (au sensibilitatea mai mare cu cativa decibeli). In tot cazul nu sunt basoase ca majoritatea castilor de pana in 200lei si redau clar si placut spectrul inaltelor, nici strident, nici estompat de basi. Cu ele simti clar diferenta intre mp3/320 si flac si sunetul lor e net superior castilor Cowon SE2, e drept ca sunt si alta categorie. Atentie, pretul lor obisnuit e de cca, 220-230 lei, 130 a fost o promotie de Black Friday!

Edited by Cousteau, 12 January 2014 - 00:13.


#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Lizard, on 28 aprilie 2012 - 03:49, said:

Nu au mai venit, nu-s in stoc nici la furnizor.

Asa ca m-am orientat azi spre ceva apropiat ca pret (un fel de-a zice... 16+16+14 transportul Posted Image ) SONY MDR-EX10LPB . Momentan sunt multumit pentru ca, mi se pare ca se aud mai bine decat cele bundle. Nu am vrut sa iau un model mai scump pentru ca experienta mea cu tipul asta de casti e... scurta si nefericita (niste casti ieftine de la un nokia care nu vroiau nici in ruptul capului sa imi stea in urechi) si imi doream sa incerc inca o pereche.

Multumesc si de ideea cu Samson SR850, vad ca au reviewuri foarte bune si un pret OK. Poate le voi incerca in viitor. Nici nu stiam de producator.
(N-am in cap decat Sure, AKG, Denon si Sennheiser...  pentru uz casnic, dar castile mari nu reprezinta o prioritate pentru ca sistemul audio din camera mea e cel putin satisfacator si nu deranjeaza pe nimeni)

Toate cele bune si auditie placuta.
Ai rabdare ca dupa cateva zeci de ore se vor auzi si mai bine[pana isi fac rodajul membranele difuzoarelor],de obicei castile "tip dop" de genul celor Sony se aud mai bine decat acest tip http://www.avstore.r...nheiser-mx-365/  pentru ca se introduc mai adanc in canalul auditiv,deci mai aproape de timpan si in plus izolarea fonica este mai buna,ajutate fiind de buretii din silicon.
In adolescenta mea,nu existau casti "tip dop",abia de 6-7 ani incoace au inceput sa fie dezvoltate aceste tipuri de casti...
Daca cele Nokia nu iti stateau in urechi,asta nu inseamna ca niciun model nu iti va sta....data fiind calitatea audio foarte buna a playerului tau,iti recomand totusi o pereche de casti mai scumpe,multi posesori de Cowon folosesc casti de cateva sute lei,bine...nu te fortez,doar am zis.
Totusi iti recomand sa asculti playerul tau si la o pereche de casti scumpe[asta daca nu ai facut-o deja].
Cu o pereche de casti ieftine nu faci altceva decat sa iti bati joc de sunet.
PS1:cele mai ieftine Shure sunt in jur de 370 lei,e o marca exclusivista care alaturi de Ultimate Ears si Westone sunt cei mai renumiti producatori de casti tip IEM[in ear monitor].
PS2:un raport calitate-pret foarte bun il are Sennheiser.

Edited by missionnad, 12 January 2014 - 11:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate