Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Design produse

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
quark7

quark7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.10.2009
Draga forum,

Sper sa nu postez (prea) gresit, insa am nevoie de cateva indrumari, daca se poate.
Voi incerca sa fiu succint.
Lucrez la o firma care face produse din lemn. Avem nevoie de un program in care se pot face schite de produse, in urma carora ma astept :
1. sa am in fata un model 3D al unui produs dupa ce ne chinuim si il cream in acel program. Vreau sa pot printa sau folosi o imagine 2D...adica sa pot scoate ceva sa arat unui potential client.
2. dupa ce am stat si am creat produsul, sa am posibilitatea sa scot schita tehnica (nu sunt expert in domeniu, dar sper sa imi intelegeti termenii) cu dimensiunile si detaliile produsului, ca sa ma pot duce la tamplar si sa inteleaga ce are de facut.

Dupa o scurta intrebare asemanatoare pusa pe Facebook, prieteni si cunostinte mi-au zis sa folosesc ArhiCAD, AutoCAD, Google sketchup, Maya, Autodesk Inventor si Alias Design.

Imi puteti recomanda care din ele ar trebui sa il incerc? Pentru ca eu sunt norocosul care trebuie sa invete de la 0 utilizarea unui astfel de program.

Astept orice sfat, de preferat constructiv, la mica mea dilema.

Multumesc anticipat!

PS: Si chiar nu stiam unde in alta parte sa postez...

Edited by quark7, 19 April 2012 - 19:25.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Unele produse din lista aia costa cam cat un autoturism mai ieftin iar altele sunt gratis.
Depinde mult de nivelul la care vrei sa faci prezentarile, produsele mai scumpe pot creea prezentari super-realiste de exemplu.
Utilizarea nu e simpla deloc insa.

Edited by onlyone, 19 April 2012 - 19:50.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Eu inteleg ca vrea sa faca schite pt. fabricatie.

Cu toate poti sa faci si randari si schite de linie, insa este posibil ca nici unul sa nu fie capabil sa redea singur ca un desen de designer - in mod destul de curios...

Eu folosesc PRO 100, care nici el nu face singur desene comparabile cu cele pe care le pot face de mana - (sunt designer), si este si f. greu sa faci rost de el moka in engleza; normal vine pe stick criptat hardware, si la un pret industrial...insa totul este posibil...:)
Are avantajul ca este facut special pt. mobilier, insa tot trebuie sa vezi in spatiu si sa inveti sa-l folosesti.
Redarea frontal izometrica pe care o poate el reda, din pacate nu-mi place, deoarece este in mod bizar aleasa doar dintr-o pozitie pe dos fata de cum este normal.
Raman la varianta cu perspectiva, dar setez fuga perspectivala la minim, shift + butonul dreapta de la mouse apasat si miscat mouse-ul fata-spate.
Aleg o vedere usor superioara, si usor din trei sferturi, diferita de vederea normala pt randari, dar care astfel permite o vizualizare mai inginereasca a capacului/partilor superioare, si permite atasarea cotelor de o maniera normala la design - insa din pacate programul nu face asta.
Le export JPEG la rezolutie custom, are preseturi pana la 1600X1200 (suficient), dar se pot introduce manual si valori custom mai mari.
Apoi le deschid in photoshop, si corectez fuga perspectivala verticala ramasa de la vederea usor de sus, cu filter-distort-lens corection-vertical perspective, si doar daca este un caz extrem corectez si fuga orizontala.
Dupa corectia de perspectiva, si subliniez asta - numai dupa asta !, repaginez desenul de asa natura incat sa am loc pt. toate adnotarile normale - client - date de contact/adesa/tel, model, colori, accesoriii, detalii, specificatii, lupe, etc.
  Apoi setez negrul mai tare cu levels -pick blacks pe o mostra care este deja mai inchisa.
Apoi trebuie adaugate liniile si valorile pt cote, operatie care se poate face cu rabdare si in photoshop, dar se poate face si complet manual dupa printare, sau eventual daca ai chef de joaca chiar si in paint sau corel draw, etc..

Eu il folosesc doar rar, cand am nevoie musai de randari, si atunci il scot si schita de linie daca tot am lucrat.
Altfel, prefer sa desenez de mana in spatiu - mult mai rapid si mai natural.

Sunt insa firme care au toata fabricatia axata in jurul unui program precum autoCAD sau CATIA, etc., sau PRO 100.
PRO 100 in versiune full poate face si incadrari pt taiere, calculatii de pret pe materiale, etc., are o baza de date cu materiale si accesorii, texturi, culori, modele, etc., care se poate si upgrada custom de utilizator.

Edited by loock, 19 April 2012 - 20:36.


#4
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Ti-as recomanda ca programe de optimizare a taierii lemnului OPTIMIK (are si o varianta free) un program pentru conceperea mobilei de bucatarie (dar nu numai) Kitchendraw, un program de aranjare a mobilei in locuinta Room Arrange, si de proiectare de mobila Woody v2.01.71. De asemenea, Pro100 este un program foarte bun pentru proiectare de mobilier. Pentru proiectarea scarilor de lemn un soft bun este Staircase Compass Software.

Edited by ploiesteanu, 19 April 2012 - 22:46.


#5
quark7

quark7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.10.2009
si pentru ca nu am folosit niciunul din programele de care am vorbit eu sau voi, inca o intrebare daca se poate.
proiectele realizate au un aer cat de cat realist ? ma refer la texturi ...

Multumesc mult pentru raspunsuri pana acum! :)

#6
electronicus

electronicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.05.2006

View Postquark7, on 21st April 2012, 01:41, said:

si pentru ca nu am folosit niciunul din programele de care am vorbit eu sau voi, inca o intrebare daca se poate.
proiectele realizate au un aer cat de cat realist ? ma refer la texturi ...

Multumesc mult pentru raspunsuri pana acum! :)
Salut.
Am vazut citeva randari facute cu "Solid Edge". Dupa parerea mea sunt OK. Uite un link sa vezi ce se poate face cu acest program.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t4xxldNGwgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Succes !.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate