Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Licenta pentru filmare public

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008
Salutare tututror,
Doresc sa stiu daca pentru filmarea in public sau in orice alta imprejurare dorita de tine ai nevoie de licenta pentru a nu avea probleme aventuale cu politia sau alte chestii. Exista asa ceva ? Este necesar ?

Intreb acest lucru pentru ca am observat in multe cazuri discutii intre politie si anumiti indivizi de genul : "Ai licenta pentru a filma in acest spatiu ?"
Si am ramas surprins si nu am gasit nimic pe Google !

Astept un raspuns.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca se refera doar la situatiile in care filmarea nu se face pe spatiu public ori se face preponderent catre un teren proprietate privata.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Depinde ce vrei sa filmezi. Detaliaza!
Filmatul, fotografiatul in locuri publice e absolut permis.E interzisa difuzarea fara acordul celor filmati/fotografiati a materialelor.

Stiu ca nu ai voie sa filmezi politia in actiune sau edilii (?!)

Edited by diahim, 19 April 2012 - 10:20.


#4
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008
Eu as vrea sa creez diferite scurt metraje si ma gandesc ca in diferite cadre vor intra si diferiti oameni. As vrea sa ori sa am o oarecare autoritate in fata lor (prin aceasta licenta sau ceva de genul) pentru a le spune sa ocoleasca pentru a nu-i filma sau daca ii filmez sa nu am probleme cu acestia in caz ca am reclamatii. Deci cumva as vrea sa scap de reclamatii sau amenzi si lucruri de genul acesta. Sa pot filma linistit ! Intelegeti ?

Am observat ca cei de la presa au posibilitatea sa filmeze orice doresc ei. Ceva in genul acesta :D

Edited by CristianAdrian, 19 April 2012 - 15:06.
scos citat


#5
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Au posibilitatea pentru ca ei au acordul acelor persoane.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu cred ca sta cineva sa intrebe pe toti trecatorii filmati daca sunt de acord sau nu.
Eu unul am trecut de zeci de ori pe langa care de reportaj care filmau - m-am trezit de multe ori si in imaginile de la TV si nu mi-au cerut acordul.

Edited by CristianAdrian, 19 April 2012 - 15:06.
scos citat


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Numai cei in primplan conteaza aici, restul sunt background si nu necesita nimic.

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Toata lumea speculeaza pe ce cred ei dar nimeni nu vine cu ceva concret, bazat pe o lege.
Asa cum in revistele de can can sunt pozate diferite "personalitati" si nu le cere nici dracu acordul sa apara in tatele goala la plaja in  poza facuta te miri unde, cred ca e destul de evident ca intrun spatiu public nu ai nevoie de acordul nimanui sa filmezi sau sa pozezi.
Exceptie fac locurile cu semnul fotografiatul / filmatul interzis.

Filmatul politiei... ma indoiesc ca e ilegal. Asteptam pe cineva care vine cu un fragment de lege... ceva concret

#9
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008

View Posteiffel, on 19th April 2012, 12:19, said:

m-am trezit de multe ori si in imaginile de la TV si nu mi-au cerut acordul.
@eiffel Intradevar si eu am patit de multe ori sa fiu vazut la TV si nu mi-a cerut nimeni acordul dar nici NU AM FOST DERANJAT . Asta e ceea ce poate dauna.
Ma gandesc ca daca eu ies pe strada si fac un video cu locuitorii orasului, si il folosescs intr-un spot publicitar acel individ X care vine la mine si imi arata cu degetul ca el se afla in imaginile acelea poate sa ma dea in judecata ca nu i-am cerut acordul sa-l filmez. Cel putin asa stiam ca spune noua Constitutie. Am sa ma interesez si am sa vin cu un paragraf concret ca sa nu vorbesc prostii.

#10
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008
Ce vroiam sa spun mai sus era vorba de Codul Civil si imi cer scuze dar nu e corect. Nu scrie absolut nimic despre faptul ca daca cineva nu accepta sa fie filmat te poate da in judecata. Imi cer scuze.
Intrebarea mea este totusi : "Ce as putea face eu (sau cetateanul pe care il filmez) daca nu imi convine ca X si Y m-au filmat ?"

Edited by djantonik, 19 April 2012 - 22:42.


#11
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postonlyone, on 19th April 2012, 13:12, said:

Toata lumea speculeaza pe ce cred ei dar nimeni nu vine cu ceva concret, bazat pe o lege.
Asa cum in revistele de can can sunt pozate diferite "personalitati" si nu le cere nici dracu acordul sa apara in tatele goala la plaja in  poza facuta te miri unde, cred ca e destul de evident ca intrun spatiu public nu ai nevoie de acordul nimanui sa filmezi sau sa pozezi.
Exceptie fac locurile cu semnul fotografiatul / filmatul interzis.

Filmatul politiei... ma indoiesc ca e ilegal. Asteptam pe cineva care vine cu un fragment de lege... ceva concret


View Postdjantonik, on 19th April 2012, 23:42, said:

Ce vroiam sa spun mai sus era vorba de Codul Civil si imi cer scuze dar nu e corect. Nu scrie absolut nimic despre faptul ca daca cineva nu accepta sa fie filmat te poate da in judecata. Imi cer scuze.
Intrebarea mea este totusi : "Ce as putea face eu (sau cetateanul pe care il filmez) daca nu imi convine ca X si Y m-au filmat ?"
Se numeste dreptul la propria imagine si este reglementat de art.73 in Codul Civil.
http://www.codulcivi...ropria-imagine/
Multi de aici ne dam mari si tari ca neinitiatii nu sunt in stare sa dea un search pe google. Daca dadeati oricare din voi pe google, in 5 minute gaseasti ce trebuia.

Edited by sandel_u, 20 April 2012 - 09:43.


#12
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008

View Postsandel_u, on 20th April 2012, 10:42, said:

Se numeste dreptul la propria imagine si este reglementat de art.73 in Codul Civil.
http://www.codulcivi...ropria-imagine/
Multi de aici ne dam mari si tari ca neinitiatii nu sunt in stare sa dea un search pe google. Daca dadeati oricare din voi pe google, in 5 minute gaseasti ce trebuia.


1.Nu suntem aici sa ne certam care e mai "neinitiat" sau care e mai destept ! Suntem aici sa ne ajutam si sa invatam unul de la celalalt.
2.Nu inteleg de ce ai pus ca si citat ceea ce a spus @onlyone pentru ca e cu totul diferit. El spunea daca avem voie sa filmam un politist !
Am citit si am vazut un interviu cu dn-ul Christian Ciocan care a spus in felul urmator :
   "Orice om din lumea asta poate fotografia sau filma orice politist !"
dar tot acesta a mai spus "Se poate filma un politist atat timp cat nu ai incalcat nicio lege !".
Un alt lucru care l-a mai spus dumnealui este "Daca in lege nu scrie ca nu ai voie atunci ai voie ! "
Mi se pare corect ! Deci in concluzie avem voie sa filmam politisti !
3. Ce ma roade pe mine este cum sa scap de acesta potentiale reclamatii ale oamenilor ? Exista vreo licenta, autorizatie sau orice altceva care sa-mi dea mie posibilitatea sa filmez unde doresc eu ?

Edited by djantonik, 20 April 2012 - 18:48.


#13
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Se pare ca nimeni nu stie sa iti ofere un raspuns clar la aceste intrebari ale tale, sau la o parte dintre ele. Si eu am patit-o o data, nu in Romania. Ma intorceam cu sotia si cativa prieteni de la munte si, cum nu conduceam eu in acel moment, ma apucasem sa filmez natura, crestele, soseaua, etc... Cert este ca, la un moment dat, in fata masinii noaste era o masina de politie locala, ne-au facut semn sa tragem pe dreapta si ne-au rugat sa stergem fisierele inregistrate in care aparea si masina lor, autoturism de politie. Initial nu am inteles de ce, m-am si strambat putin, desi la cat de amabil au vorbit si ne-au explicat ca nu este permis, ne-au taiat orice posibila pofta de replici.

Nici acum nu sunt sigur daca chiar nu aveam voie sa filmez o masina a politiei sau nu, nu m-am interesat inca. Pana la urma ei au intrat in cadrul meu, nu eu i-am cautat pe ei. Sotia a spus inca de atunci ca este clar ca nu am voie sa filmez o masina a Ministerului de Interne, ca doar nu sunt de la presa cu o licenta in vigoare. Eu inca am dubii.

#14
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Nu stiu cat are legatura ce voi spune eu cu subiectul ce se discuta aici.Am un amic la politia auto isi cumparase o camera mica sa faca poze cu ea celor care le facea procesul verbal pentru contraventii sau cum naiba se cheama.Mi-a explicat ca in cazul in care contravenientul facea recurs putea sa spuna ca nici nu a fost pe acolo unde el il oprise si asa asta politaiul avea o proba cu poza respectiva.O sa-l intreb si daca am voie sa-l filmez :peacefingers:

#15
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai el ce sa zica saracu'... Cred ca "nu ai voie"  :D
Dar eu am vazut niste clipuri pe Youtube trase in Romania si filmau politistii pe strada/in actiune. Nu am sesizat sa fi fost opriti sau ceva de genul asta.

[OT: Nu mai spune ca ai amici pe la Politie, mai apare si locatia "Arges" sub avatarul tau. Mafiotilor!  :D ]

#16
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
eu tind sa cred ca ai dreptul sa filmezi tot ce se afla pe domeniul public; poate ca e necesar totusi sa ai macar o diploma de foto/video profesionist (stiu o romanca,care a venit din Germania sa faca aici cursul pt.foto profes.,ca acolo n-ai voie sa profesezi fara diploma si e mai ieftin sa faci aici,vreo 800 lei/3 luni de curs - am si eu asa ceva); ati vazut poate in nenumarate emisiuni oameni care se cam feresc sa apara in fata camerei de filmat (de ex.la Dezbracatu de la Cronica Carcotasilor cand merge el prin targuri, la Paparazzi de la Kanal D si alte mondenitati,la Stiri ce sa mai zic,e plin de oameni in fundal),deci poti sa ai si licenta lu' Peste daca omului nu-i convine sa apara la TV ca el tot te da in judecata daca vrea (poate ca i-a zis la nevasta-sa ca e intr-un loc si de fapt va aparea la TV din alt loc :) sunt multe motive pt.care un om n-ar vrea sa apara pe sticla); totusi,din cate stiu,pe domeniul public se poate filma orice (cred ca exista o intelegere internationala pt. a proteja presa),dar de difuzat pt.consumul larg (TV) poti doar ce te lasa CNA-ul; eu unul,nu m-as stresa cu lucrurile astea...atata timp cat n-o filmezi goala pe Andreea Marin din balconul vecin si dai pe post,totul e ok :)) nu te da taranu' de pe strada in judecata,mai ales ca poate nici nu vede documentaru' tau :)

Edited by hy28, 27 April 2012 - 02:02.


#17
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Astazi l-am intrebat pe prietenul meu militian ce trebuie sa pot filma in public,mi-a raspuns ca in primul rand o camera,ce sa zic glume rasuflate Atat timp cat nu filmezi in curtea omului sau in casa lui poti filma orice ,deci pe domeniul public merge.Referitor la filmatul politistului, poti filma, nui bai dar nu poti filma in masina lor ,atat,asta e restrictia.

Edited by gligo, 02 May 2012 - 18:31.


#18
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
In masina nu, dar masina da? Ca sa stiu daca patesc si acasa ca aici  :P
Legat de camera, avea dreptate omul, doar nu o-i incerca sa filmezi cu degetul  :D
Multumim pentru raspuns.

Edited by _DelSte_, 02 May 2012 - 21:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate