Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3429 replies to this topic

#865
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Salut,
la intrarea mea pe acest subiect, aveam în plan un model de sistem descentralizat de la Prana.
După ce am citit întreaga zi cele peste 48 de pagini, am ceață totală în minte, astfel că vă cer ajutorul.

Există în 2000(+/-) lei vreun sistem centralizat sau dacă nu, cam spre ce aș putea să mă îndrept descentralizat pentru un ap. 2 camere decomandate, 60 mp, orientat pe direcția Vest-Nord cu 4 persoane?

Pe peretele din nord am soare doar câteva săptămâni pe an, din aceeastă cauză și nevoia de a elimina sau regla în vreun fel umiditatea excesivă. Menționez că am încălzire în pardoseală.

#866
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Chiar nu mă poate ajuta nimeni cu un sfat?
Mulțumesc!

#867
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Si eu sunt in cautari, iar prima optiune ar fi Prana 150. Cate unul in fiecare dormitor.
Sunt curios daca poate cineca care are instalat acest model sa imibspun ce parere are.
Multumesc

 godaro, on 02 septembrie 2018 - 18:44, said:

Casa mea este in camp, nu am vecini, iar Crivatul ma loveste in plin. Am termopane zic eu bune, dar la 80km/h viteza rafalei care loveste in usa simt curent rece de aer in camera.

Despre astfel de conditii vorbim. Poate un sistem gen Prana sa impiedice patrunderea rafalei de Crivat in camera ?

Sunt curios cum lucreaza PDC, in cazul expus. COP si consum de curent.

#868
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 valceanuraoul, on 22 octombrie 2018 - 22:42, said:

Si eu sunt in cautari, iar prima optiune ar fi Prana 150. Cate unul in fiecare dormitor.
Sunt curios daca poate cineca care are instalat acest model sa imibspun ce parere are.
Multumesc
Azi am dat comandă... în lipsă de alte sugestii, mi-am ascultat instinctul.

#869
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.02.2006
Sa ne zici si noua cum se comporta dupa o vreme de utilizare. Cat e de zgomotos noaptea, daca simti fum din exterior, etc.

Cum vei gauri peretii pentru montaj?

#870
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Da.
Prin carotare!

O să revin cu poze! Posted Image
Mâine vine coletul, să văd când poate omul să mi le dea...

Edited by a21alex, 23 October 2018 - 17:50.


#871
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007

 jimmy_x86, on 23 octombrie 2018 - 15:30, said:

Sa ne zici si noua cum se comporta dupa o vreme de utilizare. Cat e de zgomotos noaptea, daca simti fum din exterior, etc.

Cum vei gauri peretii pentru montaj?
Eu am montat in sufragerie un Prana 150 din ianuarie 2017, l-am lasat in viteza 2 si functioneaza non-stop.
Merge la fel ca in prima zi, nivelul de zgomot este mic in vitezele mici(In prima viteza aproape ca nu se aude nimic) si se aude ca un aer conditionat la viteza zecea, deci nu prea poate fi foiosit la viteza  maxima mult timp ca este destul de zgomotos. Oricum ideia este sa funtioneze in viteze mai mici fiindca acolo randamentul de recuperare de caldura e mai mare.
Cu fumul sa mirosuri nu am avut probleme fiindca stau la etajul 7.
Peretele a fost gaurit cu o carota diamantata cu sistem de prindere cu bara telescopica in podea si tavan si cu sistem de captare a apei si prafului in aspirator. Asa ca gaura sa exeutat perfect fara praf si mizerie.

Edited by agafita, 04 November 2018 - 11:43.


#872
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 17.10.2015
Cat costa Prana 150?

Se pot pune filtre si de unde se pot cumpara ?
Un filtru cu carbon activ te scapa de fum ? Cam in cat timp se consuma ?

In zona in care stau e foarte mult fum afara, mai ales dupa amiaza sau cand e frig afara. Daca deschid geamul miroase toata camera a fum . Posted Image

Edited by ghostdlr, 04 November 2018 - 20:28.


#873
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007

 ghostdlr, on 04 noiembrie 2018 - 20:23, said:

Cat costa Prana 150?

Se pot pune filtre si de unde se pot cumpara ?
Un filtru cu carbon activ te scapa de fum ? Cam in cat timp se consuma ?

In zona in care stau e foarte mult fum afara, mai ales dupa amiaza sau cand e frig afara. Daca deschid geamul miroase toata camera a fum . Posted Image
Prana 150 costa 1850ron si se pot pune doar filtre G4, filtrele de carbon activ nu sunt prea bune fiindca distruge ioni din aerul adus in casa, iar schimbatorul din cupru face o ionizare naturala a aeului. Insa daca e mult fum afara, alta solutie nu prea ai decat filtrare agresiva cu filtru de carbon activ. Filtrele  se consma de la 6 luni la 2 ani in functie de nivelul de praf din aer. La mine de exemplu functioneaza de 2 ani si nu l-am curatat inca (stau la etajul 7)

#874
FlaviuMiu

FlaviuMiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2018
Buna seara,
sunt interesat de un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura descentralizat. stau de un an la casa si cel mai mult imi lipseste aerul proaspat sa zic asa. Cat lipsim, când intram in casa e ok, dupa 2-ua ore daca intri de la aer curat simti diferenta. aerisesc foarte des, dar fiind bine izolat, se simt si dezavantajele.ma intereseaza mai mult ca si aport de aer proaspat. centralizat nu se pune in discutie.
pana acum ce m-au convins au fost norvig air si sevi(din cat m-am documentat).umiditate excesiva nu am,,doar lipsa aerului proaspat care imi scade cu 2-3 grade temperatura când aerisesc.
nu contest sistemul centralizat dar nu mai am efectiv nervi pt asa ceva. nu am semineu,nu am radioatoare. mi-am bagat incazire in pardoseala la pas de 10 si la pereti si geamuri de 5.
asa ca cei cu sistem descentralizat ajutati un air breather.
Multumesc

#875
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 FlaviuMiu, on 12 noiembrie 2018 - 01:30, said:

.. aerisesc foarte des, dar fiind bine izolat, se simt si dezavantajele...
Posted Image Nu scoateti concluzii neverificate. Cautati sursa generatoare de miros si vapori si eliminati-o din locuinta, daca '"aerisind foarte des'" nu se poate scapa de acestea..
Ventilarea nu a abrogat-o nimeni, insa pentru locuinte pe langa proiectul de arhitectura, rezistenta, electrice, sanitare si termice nu am vazut sa ceara cineva si cel de ventilatii.
Oare de ce? Posted Image

#876
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Salut,
am montat din toamna 2017 un sistem centralizat pentru o casa de 120mp utili. Pentru ca am avut un buget minim am optat pentru VUT 300H mini (2900Lei). Pentru a reduce bugetul de intretinere inlocuiesc numai materialul filtrant si le schimb la aprox 3 luni. (un filtru nou cu tot cu rama este 87 Lei). Pentru filtrul de intrare folosesc material filtrant impregnat cu carbune activ, mirosurile se reduc dar din pacate tot miroase in special fumul.

Caut o solutie cu rame de carbune activ reincarcabile. Problema ar fi ca gasesc carbune activ peleti numai la sac de 25Kg (aprox 600-800Lei). De asemenea doresc sa folosesc filtru carbune activ reincarcabil si pentru hota. Din cate m-am documentat 1Kg de carbune ajunge aprox 1an...nu am ce face cu 25Kg..

Are cineva o sursa de unde se poate cumpara carbune activ si cantitate mai mica? 5-10KG

Edited by Cristiangabi84, 12 November 2018 - 10:30.


#877
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Cam cat costa un sistem de ventilare si recuperare a calduri pentro casa de 104 mp.

#878
FlaviuMiu

FlaviuMiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2018

 andreilesan, on 12 noiembrie 2018 - 07:51, said:


Posted Image Nu scoateti concluzii neverificate. Cautati sursa generatoare de miros si vapori si eliminati-o din locuinta, daca '"aerisind foarte des'" nu se poate scapa de acestea..
Ventilarea nu a abrogat-o nimeni, insa pentru locuinte pe langa proiectul de arhitectura, rezistenta, electrice, sanitare si termice nu am vazut sa ceara cineva si cel de ventilatii.
Oare de ce? Posted Image

Am cam exagerat cu aerisitul. De maxim trei ori pe zi daca aerisesc. Am uitat sa mentionez unele aspecte.
Am un living cu bucatarie open space. Am avut probleme cu hota si nu am stiut. Tubulatura inpreuna cu clapetele Erau cazute efectiv pe langa hota, pe langa miros imi umpleam casa cu umiditate. Anul trecut a fost groaznic. Abia in vara am descoperit problema. Aerisesc dupa fiecare dus, baie.
Umiditatea e in limite normale, doar ca avand doi copii sunt nevoit sa inchid usile noaptea la dormitoare. Dimineata am in jur de 68% umiditate intr-un  dormitor si putin peste 60% in celalalt. Mai am unu in care se cam doarme jumatate de noapte si acolo se pastreaza intre 45-55%.
Hota inpreuna cu casa noua, m-au terminat anul trecut.
Aseara ma refeream la un aer inchis. Greu de explicat. Poate mai emana materialele inca miros. Pastrez greu un aer fresh. Poate vine de la dedurizatorul din camera tehnica.
Din aceasta cauza ma si intereseaza pe viitor un sistem descentralizat. Pentru sezonul rece. Sigur isi face treaba mai bine decat deschiderea geamurilor.
Stima.

#879
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Revin cu poze și primele impresii.
Apartament în formă de „U”, 55 mp, 3 camere, am ales a-l monta în camera mijlocie(prima încăpere din forma U), camera copiilor, colț de bloc, cu 2 pereți exteriori(Vest și Nord), pe un perete nordic. Nu l-am montat pe cel vestic deoarece de acolo predomină vântul, indiferent de direcția acestuia, din cauza culoarelor de printre blocuri și aduce și mult praf, preferând un aer mai curat. Din cauza orientării și a viitoarelor planuri pentru mobilă, am preferat să-l montez pe liniaritatea holului pentru ca aerul proaspăt să ajungă prin hol și în celelate încăperi, dar și pentru că acolo am avut o doză pentru racordare electrică, dar din păcate poziția nu a  fost tocmai fericită deoarece aerul lovește și cronotermostatul montat pe peretele opus, iar centrala lucrează continuu, temperatura fiind mai scăzută cu 1-2 grade față de celelalte camere... Posted Image Probabil că și costurile cu încălzirea vor fi mai ridicate nicidecum mai scăzute!

Despre montaj, cel ce a dat gaura a pus o pantă mai mare decât cea indicată ca să fie sigur că nu ajunge apa în casă din cauza unei scurgeri defectuoase afară care împrăștie de pe bloc apa pe perete atunci când este furtună sau ploaie torențială. Afectează în vreun fel panta mai mare?

Primul impuls pe care l-am avut după primele ore de folosire? „Am dat banii degeaba!”
Am o stație meteo care măsoară temperatura și umiditatea, iar umiditatea din camera unde a fost montat, a crescut mai mult față de cât aveam înainte, asta pentru că umiditatea de afară e introdusă în casă, așa se explică de ce după montare nu am scăpat de condensul de pe geamurile termopan, deși în reclama produsului se menționează și acest lucru. Probabil, toamna, când umiditatea de afară este destul de ridicată, umiditatea din casă va fi și ea la cote ridicate. Sper ca iarna să mai scap de ea!

Cu toate astea, după câteva zile de folosire am sesizat un lucru îmbucurător, aerul din casă, după ce am fost plecat la lucru, a devenit proaspăt. La intrarea în locuință nu m-a mai lovit aerul „închis”, apăsător, mirosurile ciudate. Nu am mai făcut aerisire de atunci, programat, așa cum făceam înainte, pentru că nu mai e nevoie, în plus, din cauza umidității crescute, înainte de montare aveam dimineața la trezire înțepături în gât, acum după montare, acea senzație a dispărut chiar dacă umiditatea a rămas așa după cum se poate observa și în poza cu stația meteo. Senzorul nr.3 e din camera cu recuperatorul de căldură, „In” e camera unde e montată stația meteo, 1 e bucătăria cu living-ul, 2 e de afară. Se poate observa în poza făcută la momentul postării că umiditatea e direct proporțională cu lungimea traseului, cu alte cuvinte cu cât e mai departe încăperea de recuperator, cu atât umiditatea e mai mică, practic aduce umiditatea de afară în casă!

O să revin atunci când voi avea timp și cu teste de temperatură. Mie mi se pare că și pe viteza 1, aerul ce intră este totuși foarte rece în comparație cu cel evacuat, de aici și temperatura cu 1-2 grade mai scăzută față de celelalte încăperi. Nu am calorifere, ci încălzire în pardoseală!
Cât privește zgomotul, da, el există să nu ne amăgim. Probabil că pe maxim il voi folosi doar atunci când am umiditate excesivă în casă iar afară umiditatea e mai scăzută, altfel nu-i văd rostul. L-am folosit pe viteze scăzute, 2, 2 iar acum de câteva zile e tot pe 1, program nocturn. E un sunet liniștitor, defapt suportabil e până pe la 3, după care devine sesizabil sau chiar supărător(pe maxim), ca „purecii” de la tv-urile cu tub, după ce se termina emisia pe vremea împușcatului. I-am dat și pe încălzire, dar nu simt nicio diferență. În plus, eu fiind la parter, ce e gălăgie pe lângă bloc, se aude și în casă după carotare, ceea ce înainte cu geamuri termopan nu se întâmpla! Cum spuneam o să revin cu testele de temperatură!

Attached Files


Edited by a21alex, 15 November 2018 - 12:07.


#880
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Astazi s-a montat si la mine un Prana 150.
La viteza 5, 22.7 grade in casa, 0 grade afara, aerul introdus de Prana are 14.7 grade.
Deci o eficienta de 65% la viteza 5, daca nu gresesc la calcule.

Attached File  a974f065-4ee2-4eb5-ae12-8520d029157a.jpg   76.47K   87 downloads Attached File  fe9f9905-241c-4c88-9074-bdc4159fba23.jpg   82.91K   79 downloads

Edited by atech, 04 December 2018 - 15:53.


#881
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.02.2006
Mult mai mic randamentul decat cel dat de producator.
Incearca si pe viteza minima ce randament iese.

Pot sa va intreb, pe a21alex si atech, ce v-a determinat sa alegeti Prana in detrimentul celorlalte descentralizate existente la noi? (gen Sevi, NovingAir, Aspire)

#882
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Pe viteza minima am avut 3 grade la o temperatura exterioare de -3 grade.
Am mutat pe viteza maxima si a crescut la 10 grade.
Pana acum nu are nimic deaface cu ce declara producatorul.
La viteza minima ar fi trebuit sa am eficienta de 91% dar nici vorba.

Am ales Prana pentru ca doar la ei am gasit eficienta declarata de 91%, este capabil sa aduca aer si sa evacueze in acelasi timp si are schimbator de cupru.
Cele cu cartus de ceramica care un timp evacueaza aer, apoi introduc nu prea mi-au inspirat incredere ca ar avea o eficienta ridicata. S-ar putea sa ma fi inselat totusi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate