Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3429 replies to this topic

#3169
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Da, asa e, dar nici nu cred ca a zis cineva ca ar folosi doar acest sistem pentru racire - sau daca da, am ramas in urma cu discutiile.

#3170
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Nu cred ca va avea vreun impact vara.
Poate doar pe timpul noptii cand temperaturile sunt mai scazute afara sa ajute un pic la racirea casei.
Cred ca se numeste racire pasiva.

#3171
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Logica mea este ca daca ma incurc cu un astfel de sistem sa fie eficient atit vara cit si iarna .

#3172
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Doar daca iti pui sistem centralizat, atunci ai varianta sa rezolvi racirea

#3173
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Dyonissos, on 11 ianuarie 2023 - 15:45, said:

Nu cred ca va avea vreun impact vara.
Poate doar pe timpul noptii cand temperaturile sunt mai scazute afara sa ajute un pic la racirea casei.
Cred ca se numeste racire pasiva.

Pt vara posibil sa aiba setare de bypass. La mine se cheama summer ventilation si anuleaza recuperatorul. Practic un ventialator impinge si perechea trage tot timpul fara sa mai schimbe sensul.

#3174
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Ce sa traga si ce sa impinga vara ?? aerul de 40 grade ????Posted Image

#3175
PredaSabin

PredaSabin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2019

 Scurthea211, on 09 ianuarie 2023 - 12:58, said:

Ieri am schimbat filtrele unitatilor Sevi si surprinzator toate pareau mai murdare pe interior decat pe exterior (interiora am considerat  partea prin care filtreaza aerul care iese din casa). Cred ca si la anteriorul schimb de filtre a fost aceeasi situatie, dar am zic ca poate mi se pare . Dar acum era evidenta diferenta.
IMG_20230108_175425.jpg
IMG_20230108_175411.jpg

Exista vreo explicatie logica pt situatia asta? Mie mi s-ar fi parut normal ca aerul de afara sa aiba mai mult praf, dar se pare ca ma insel.
Pe filtrul negru se vede mai usor proful interior care in general consta in scame si resturi de piele, de culoare deschisa. Daca aveti copilasi, va fi si mai mult.
Asa se intampla in general in zonele mai putin poluate, am vazut in provincie, departe de Bucuresti. Filtrul dupa 1 an arata similar, doar ca era varianta simpla, fara carbon activ. Asa ca, bucurati-va ca in zona dvs nu e asa mizerie afara si bucurati-va ca retine si o parte din praful pe care il generati la interior. Posted Image

 anothertwo, on 04 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Ce alte tipuri de filtre mai aveți pe stoc? Întreb pentru unități de tip Zehnder
pentru Zehnder Q350 400502013, urmeaza sa vina pe comanda, producatorul nu a confirmat inca termenul de livrare.

#3176
PredaSabin

PredaSabin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2019

 71cristian, on 11 ianuarie 2023 - 15:11, said:

Sunt curios cum fac astea racirea vara ?  treaba ca se recupereaza racoarea din interior vara , consider ca este frectie la picior de lemn . Asta inseamna ca daca ai unitate de frig sa bage permanent ceea ce-ti umfla ochi sau esti racit sau te doare capul .
Nu este frectie. Ba chiar sunt foarte eficiente in recuperarea "de racoare", mai ales prin prisma traseelor scurte, comparativ cu sistemele centralizate.
T aer introdus este de 25,1°C la 33 °C exterior si 24 °C interior, treapta 3 din 4, 70% din debit.
Daca vrea cineva documentatia completa de testare imi poate cere pe email. [email protected]

#3177
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
@PredaSabin - referitor la "temerile" mele legate de pozitionarea schimbatorului de caldura spre interior in cazul NovingAir Phantom Active - ma poti linisti cu ceva? Posted Image

#3178
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 PredaSabin, on 11 ianuarie 2023 - 17:34, said:

Nu este frectie. Ba chiar sunt foarte eficiente in recuperarea "de racoare", mai ales prin prisma traseelor scurte, comparativ cu sistemele centralizate.
T aer introdus este de 25,1°C la 33 °C exterior si 24 °C interior, treapta 3 din 4, 70% din debit.
Daca vrea cineva documentatia completa de testare imi poate cere pe email. [email protected]
Sti ce !!! nu mai cred in documentatii de testare . Testarile acestea se fac mai mult sau mai putin in laborator in anumite conditi care difera de situatia de zi cu zi . O situatie asemanatoare o am acum cu o combina frigorifica care una scrie pe eticheta si alta constat in realitate . Ce sa fac acum , sa interzic familiei prin deschisul usi frigiderului 1(una) data la 24 ore ??     https://forum.softpe.../page__st__1188
Cea mai ieftina cutie/schimbator de caldura de la voi este undeva la 12000 lei . Acum nu stiu ce poate face asta in realitate . Desigur ca sunt constient ca trebuie facut un calcul la locuinta inainte de a se implementa un astfel de sistem . Posibil sa-mi trebuiasca ceva care costa mult mai mult , dar in realitate sa constat ca nu se ridica la asteptarile mele . Oricum o sa va vizitez sa vad cum pot implementa ceva ca o complectare la ce am si la o alta casa care urmeaza sa o fac .

#3179
PredaSabin

PredaSabin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2019

 napoleono, on 11 ianuarie 2023 - 18:29, said:

@PredaSabin - referitor la "temerile" mele legate de pozitionarea schimbatorului de caldura spre interior in cazul NovingAir Phantom Active - ma poti linisti cu ceva? Posted Image
Da: randamentul ia in calcul si acest aspect, pozitionarea recuperatorului asa ca nu va faceti griji.  La Sevi ceramica este in exterior, se monteaza intr-adevar aproape in contact cu grila externa, deci il puteti considera optiune daca tot va apasa;) Totodata, elementul de montaj optional ( blocul de neopor) de la Sevi poate fi utilizat si la instalarea Phantom. La Sevi aduce un aport suplimentar de 2% la randamentul mediu realizat, deci putem trage concluzia ca va ajuta si la Phantom si va scapa de grija pierderii de caldura flux aer-perete neizolat. In practica nu veti seziza acel 2% diferenta la randament sau nu veti putea calcula la a 7-a zecimala pierderea prin acel detaliu. Cu siguranta casa sangereaza in alte zone caldura.
Apreciez nivelul de detaliu in care v-ati dus, Posted Image forumul devine mai interesant, oamenii devin tot mai informati si ma bucura acest aspect. Seamana cu o intrebare a unei distinse doamne profesoare, parintele normativului I5, care la o conferinta a intrebat de calculul puntilor termice generate de montajul sistemelor descentralizate.
Raspunsul mai jos:
Revenind la intrebarea dumneavoastra, partenerul nostru german ne-a transmis ca in cazul certificatului Dibt ( https://www.dibt.de/ Deutsche Institut für Bautechnik) se iau in calcul aceste pierderi in rezultatul final raportat.
Cele doua valori diferite din certificatul atasat (Dibt Sevi160 Entwurf abZ aBG.pdf) sunt obtinute fara/cu elementul suplimentar din Neopor, acel bloc de caramida care se poate integra in zidarie si in care se poate instala unitatea, ca alternativa la carotare. https://ventilatie-r...or-z160-rbt-36/
Atasat un exemplu de certificat pentru ultima versiune a produsului Sevi 160, disponibil din ianuarie, extras din Pagina 6.
In traducere aproximativa:
"Această valoare ține cont de efectele pierderilor de căldură din locuinta, de funcționarea de protecție împotriva înghețului, precum și de echilibrul debitului volumic conform DIN 4701-10:2003-08 și presupune că sistemul de ventilație descentralizat cu recuperare de căldură folosind unități de ventilație de tip Sevi 160 este in functiune în domeniul debitului volumic din tabele prezentate în Anexa 6."
In Germania se utilizeaza in calculele energetice valorile din acest certificat Dibt, ceva mai sever decat EN 13141 dupa aprecierea lor, rezultatul reflectand o valoare medie pentru 3 temperaturi exterioare si cele 4 trepte de debit uzuale ale unitatilor....etc sa nu va plictisesc. Seara frumoasa tuturor!

#3180
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 71cristian, on 11 ianuarie 2023 - 16:28, said:

Ce sa traga si ce sa impinga vara ?? aerul de 40 grade ????Posted Image

Si vara apune soarele si cel putin la mine nu sunt 40 de grade noaptea. Mie nu imi place sa abuzez de AC in timpul zilei si vara in 80% din timp e mai racoare afara decat in casa pe timpul noptii. Asa ca recuperarea de caldura ar fi impotriva efectului pe care il doresc. Daca ar fi activa ar tine casa calda in loc sa o raceasca.

#3181
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Daca aveti timp sa va uitati peste poze si schita si sa veniti cu o parere as aprecia mult!
Am studiat piata putin.
Va atasez o schita cu apatamentul, aflat la demisol. Dimensiunile nu sunt exacte, ma refer la metrii patrati. In total sunt 44mp

Intentionez sa cumpar un recuperator de caldura sau chiar doua, al doilea mai tarziu probabil.
Avand peretii de beton si fiind la demisol ma confrunt cu o umiditate ridicata de 70% sau chiar mai mare(am izolat termic peretii intre timp, nu se vede in poze).
Dormitorul are problemele cele mai mari fiind pe colt, uneori apare mucegai.
Pana acum am vorbit cu cei de la Novingair. Reprezentantul lor a zis ca cel mai bine ar fi sa montez unul in zona 1 (intr-adevar acolo pe colt imi apare mucegaiul mai mult. Fatada blocului aflata la exterior nu e izolata. Intentionez sa izolez pe INTERIOR in schimb, cu ceva material special, rezistent la mucegai/umiditate)
As fi vrut sa montez in zona 2 fiindca asa ar fi fost in dreptul usii, daca las usa deschisa poate se curata aerul putin si in hol.

Mi s-a recomandat SEVi 160 PRO RC wireless https://ventilatie-r...c-wireless-480/

Pe hol as pune si acolo ceva NovingAIR PHANTOM https://ventilatie-r...phantom-active/

Pentru dormitor as putea merge si cu Comfospot 50 Zehnder  https://www.melindai...ehnder-11410267


Attached File  Screenshot (660)v2.jpg   375.24K   68 downloads
Attached File  322827478_693153429195996_7656733333991615768_n (1).jpg   349.85K   78 downloads
Attached File  323545905_551483446864703_1027869763508457610_n (1).jpg   201.62K   62 downloads
Attached File  323586284_2227068760788479_1892457360419238852_n (1).jpg   301.41K   59 downloads
Attached File  322830199_840362523700817_6537613946618937158_n (1).jpg   403.69K   55 downloads

#3182
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005

 Scurthea211, on 12 ianuarie 2023 - 09:14, said:



Si vara apune soarele si cel putin la mine nu sunt 40 de grade noaptea. Mie nu imi place sa abuzez de AC in timpul zilei si vara in 80% din timp e mai racoare afara decat in casa pe timpul noptii. Asa ca recuperarea de caldura ar fi impotriva efectului pe care il doresc. Daca ar fi activa ar tine casa calda in loc sa o raceasca.
De aia există night purge la multe recuperatoare (Lossnay-ul meu face asta, sunt convins că și multe altele).Noaptea face bypass și bagă aer răcoros de afară, fără recuperare.

Edited by xml, 15 January 2023 - 16:03.


#3183
Fizz_alin

Fizz_alin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2021
Foloseste cineva ventilatie cu recuperare de la Aerauliqa, dar centralizata? Am vrut sa comand unitatea QR590E, cu entalpie, dar nu au termen de livrare cei din Italia din cauza lipsei de componente, si asa am ajuns cu QR280E, care vine intr-un timp rezonabil.

Am toata tubulatura facuta, pe baza de proiect, dar nu l-am vazut, si voiam unitatea mai mare sa bage un volum de aer mai mare la 50% din capacitate, si evident un consum mai mic decat QR280E, care baga la la viteza maxima cat baga cea mare la 50% si consuma cu 30-40W mai mult decat cea mare. Credeti ca e ok asa?

Am casa de 158mp utili, izolatie buna peste tot, pompa de caldura si o temp constanta de 23 grade cu 32 grade pe tur la pompa. Umiditatea a fos in jur de 65% pana acum o luna, iar de atunci a scazut acum pe la 50% la parter si 55% etaj. E prima iarna in casa.

Mersi

#3184
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Comfospot 50 de la Zehnder are gaura de 34cm diametru. Cam mare...
Ma tem sa nu afectez structura de rezistenta a blocului. Bloc vechi de 60 de ani. Posibil ca peretii sa fie de beton.

#3185
pliciul

pliciul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.06.2008
Salutare,
Am o unitate Zehnder ComfoAir Q450. Anul trecut am cumparat-o de la https://www.ventilatieland.nl/ si tot de acolo mi-am luat si cateva seturi de filtre.
Acum as vrea sa mai comand ceva filtre. Oare voi de unde le cumparati?
Mersi!

#3186
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

View Postzlad, on 14 ianuarie 2023 - 23:51, said:

Daca aveti timp sa va uitati peste poze si schita si sa veniti cu o parere as aprecia mult!
Am studiat piata putin.
Va atasez o schita cu apatamentul, aflat la demisol. Dimensiunile nu sunt exacte, ma refer la metrii patrati. In total sunt 44mp

Intentionez sa cumpar un recuperator de caldura sau chiar doua, al doilea mai tarziu probabil.
Avand peretii de beton si fiind la demisol ma confrunt cu o umiditate ridicata de 70% sau chiar mai mare(am izolat termic peretii intre timp, nu se vede in poze).
Dormitorul are problemele cele mai mari fiind pe colt, uneori apare mucegai.
Pana acum am vorbit cu cei de la Novingair. Reprezentantul lor a zis ca cel mai bine ar fi sa montez unul in zona 1 (intr-adevar acolo pe colt imi apare mucegaiul mai mult. Fatada blocului aflata la exterior nu e izolata. Intentionez sa izolez pe INTERIOR in schimb, cu ceva material special, rezistent la mucegai/umiditate)
As fi vrut sa montez in zona 2 fiindca asa ar fi fost in dreptul usii, daca las usa deschisa poate se curata aerul putin si in hol.

Mi s-a recomandat SEVi 160 PRO RC wireless https://ventilatie-r...c-wireless-480/

Pe hol as pune si acolo ceva NovingAIR PHANTOM https://ventilatie-r...phantom-active/

Pentru dormitor as putea merge si cu Comfospot 50 Zehnder  https://www.melindai...ehnder-11410267


Am revenit cu o extra informatie. 38.22 metri cubi are dormitorul.
Am gasit Comfospot 50 mai ieftin dar si cu senzor de umiditate aici:
https://www.heizungs...ache=1674846424
Ma gandesc sa invelesc tubul intr-o folie/burete fonoabsorbant, sa indes spatiul dintre tub si perete cu vata minerala bazaltica si spuma de polistiren la capete.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate