Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare psiholog/psihiatru Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Buna ziua,

Poate cineva sa-mi recomande o doamna psiholog/psihiatru din Cluj Napoca. Am o prietena foarte buna care cauta ajutor psihologic. E depresiva, gandeste negativ si incepe sa dezvolte un comportament ciudat. Mi-a cerut ajutorul si i-am promis ca am sa ii gasesc un psiholog bun. Singura conditie pe care a pus-o e ca aceasta sa fie femeie...

Please help

#2
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Clujul excelează în terapeuți buni.
Dacă ar fi să recomand pe cineva... Adriana Mocan. Am colaborat cu ea si este foarte Ok.
Daca este vorba despre ceva mai „dificil”, o puteti cauta pe Loredana Vasiloiu, care este psihiatru si psihoterapeut.

#3
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Liana Don - psihiatru si psihoterapeut.

#4
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Puteti sa-mi dati eventual niste date de contact ? Un numar de telefon, adresa cabinetelor ?

Multumesc pentru ajutor.

#5
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
In niciun caz sa nu mergi la Fodoreanu Liana, seful sectiei de psihiatrie a Spitalului Judetean Cluj-Napoca. Eu am avut de-a face cu personalul medical incompetent cu metode comuniste de tratare a pacientilor, si pot zice ca nu a fost o experienta tocmai placuta.Am comentat  mai de mult pe acest forum despre cum inteleg unii (care au pretentia de-a fi calificati) modul de tratare al bolnavilor.

cat despre

Quote

Liana Don - psihiatru si psihoterapeut.
Nu bag mana in foc ca asta ii este prenumele, dar stiu ca Don o chema pe adjuncta repectivului spital, si era ceva mai rasarita dfecat sefa, insa orice rezident de acolo ar fi ascuns-o in buzunar, dupa umila mea parere.

Sanatate.

#6
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
In fapt, nu m-as putea pronunta personal, nu i-am fost pacienta. Am intalnit insa clienti care i-au fost pacienti si care au fost multumiti. :rolleyes:

Insa, insa..

E mai rasarita decat "sefa", dar toti rezidentii, adica oricare dintre ei o surclaseaza. Mi se pare mult prea mult pentru 25 de ani de experienta. Acest argument, pentru mine, nu prezinta credibilitate.

De altfel, nici nu sunt de acord cu postarea pe forum a numelor diversilor psihoterapeuti/psihiatri (cu exceptia celor care sub stindardul psihoterapiei desfasoara alte activitati, cum ar fi de exemplu datul in bobi, aud ca se intampla si astfel de lucruri), nu pentru  a mentine un soi de v-ati ascunselea, ci pentru ca nu stiu niciodata cine face reclama "negativa" unei persoane din breasla ingreunand astfel, sau chiar oprind, accesul in terapie a celor care probabil ar fi apelat la acea persoana.


In ceea ce priveste sfera psihiatriei sunt rezervata fiindca nu activez in acest domeniu. Sunt bucuroasa insa ca le acorzi un merit celor tineri. In aceasta profesie, cel mai usor de pierdut e elanul, si apoi empatia. Culmea. Sau nu. :)

Sanatate sa fie. ;)

Edited by roua, 08 May 2012 - 20:23.


#7
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postroua, on 8th May 2012, 18:07, said:

In ceea ce priveste sfera psihiatriei sunt rezervata fiindca nu activez in acest domeniu. Sunt bucuroasa insa ca le acorzi un merit celor tineri. In aceasta profesie, cel mai usor de pierdut e elanul, si apoi empatia. Culmea. Sau nu. :)

Bla bla-ul psihiatric nu explica cauza bolilor psihice si nici nu vindeca pe nimeni. Agresiunea mediului familial, social, decompenseaza anumiti indivizi vulnerabili, iar tot ce fac psihiatrii este sa compenseze chimic aceasta decompemsare. Decompensare - marim doza, compensare, mentinem doza. Eliminam doza, decompensarea survine in 2-3 zile pana la 14 zile. Mai nou o gama larga de depresii, nu doar psihoze, sunt tinute sub control cu antipsihotice ca Zyprexa sau Seroquel (a caror mecanism de actiune e necunoscut). In 2011 licenta firmei Eli Lily pentru Zyprexa a expirat, acum existand pe piata 25 generice. Seroquelul inca e facut de firma mama si vanzarile au cumulat anul trecut 5,3 miliarde de dolari (mai mult decat castigul total al firmei Samsung).
Din ce stiu eu, daca esti decompensat psihic, si ramai in mediul agresor care te-a decompensat, ori sti ori nu sti (d.p.d.v. psihologic) cum agresorii isi inebunesc victimele, te duci la vale. Poti lua antipsihotice cu lopata. Asa ca fara mediu sanatos (si satisfactiile aferente) nu te poti echilibra. Sa ramai in mediu, si sa faci psihoterapie, e ca in mesterul Manole. Ce cladeste terapeutul intr-o ora, darama mediul inzecit pana la sedinta viitoare. Mecanismul e simplu, poti sa sti tot, ai nevoie de stroke-uri, si vrei nu vrei, te duci la agresor sa-ti iei stroke-ul (daca stai cu el in casa). Atunci se produce erodarea psihica a victimei (pentru ca agresorul o va parazita). Si uite asa se creaza un cerc vicios in care pana la urma toata familia este atrasa (ajung sa semene toti intre ei, sa fie identici, si sa copieze paternurile de parazitare; cu cat se urasc mai tare, cu atat se vor parazita mai tare, cu atat scade increderea in sine, si simbioza/dependenta se accentueaza; astfel se produce colapsul familiilor schizofrenogene; unde e un schizofren, acolo toata familia e bolnava, doar ca nu sunt decompensati decat psihologic, nu si psihiatric).

Exemplu de parazitare Serviabilul-Neajutoratul (Agresor-Victima): da` mai ia o felie, hai te rog, inca o felie, insista cel care paraziteaza. In loc sa spui, nu, multumesc, e de ajuns, mai bine spui: da`mai du-te`n p...da ma-ti cu cozonacul tau. Dar asta presupune sa nu stai in casa cu vampirul, sa nu fi la mana lui. Adica sa nu fi victima. Si asta e un caz bland de parazitare, descris si de Fanita English.  Modurile de parazitare sunt infinite. Parazitarea devine usor joc, prin comutare de roluri: "Ai mancat miere azi? "Nu ca nu-mi place" "Rau faci, nici nu sti cat e de sanatoasa". Deja Serviabilul a devenit Agresor, a comutat rolul. Iar victima a incasat beneficiul negativ al inadecvarii. Si azi asa, maine asa, in ani de zile, psihicul poate ceda, si parintele care e cauza simptomului, il duce pe purtatorul simptomului la psihiatru, iar copilul devine pacient cronic in lantul industriei psihiatrice. Imaginati-va sa fi si tras cu cheia (drogat, compensat chimic cu droguri) si agresorii sa te sece in continuare. E iadul pe pamant. Unii nu se duc la psihiatru, descopera defularea facilitata de alcool. Ebrietatea fiind un episod psihotic indus chimic in timpul caruia inconstientul se descarca. In asemenea mediu, de ce sa mai lucrezi, de ce sa te mai speli, nimic nu mai are vreun rost. Doar instinctele functioneaza. Mancare si sex. Daca nu ar fi fost instinctele, nu mai aveam astazi, anumite categorii sociale, si nationale, pe care nu le enumar ca le cunoastem bine.

Edited by orlovisk, 08 May 2012 - 22:02.


#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Liana Don (Spitalul Judetean Cluj Psihiatrie I Str. Victor Babes 43), Mocan Rozinoleta (Ambulatoriul Spitalului de Boli Infectioase Calea Motilor Nr 19), Cristina Vâță (Ambulatoriul Spitalului de Boli Infectioase Calea Motilor Nr 19, Policlinica Interservisan).

#9
psihologcluj1

psihologcluj1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2016
https://www.youtube....rpHcJYnilY2onwg


Psihoterapeut Adriana Laszlo
Cabinet Individual de Psihologie
Calea Dorobantilor 69, ap.5
Cluj-Napoca, 400609
0744473869
[email protected]
http://cabinetpsihologcluj-napoca.ro/

#10
c_d

c_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2007
Am făcut greșeala sa merg la Vâță Cristina. Am plătit 200 lei pentru o consultație privată, care a decurs in mod haotic, nu a avut un plan. Eu doar i-am povestit problemele mele, m-a tot intrerupt spunându-mi ca nu e relevant, chiar a ridicat tonul și m-a făcut sa ma simt penibil pe banii mei. Mi-a dat un medicament contraindicat pentru boala cronica de care sufăr, pe care mi-a agravat-o. Am solicitat sa îmi schimbe medicamentul dar nu a acceptat și mi-a vorbit foarte urat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate