Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Erbicid pentru pir

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am o suprafata de 50 de ari si dupa ce am discuit am ramas surprins ca ii plin de radacini de pir tot am scos eu afara cu mana dar mam urat ce erbicid ar fi cel mai bun.Vreau sa seaman cartofi 5 ari si restul porumb ce imi recomandati ierbicid.Am luat Merlin face fata sau nu?

#2
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012

 TudorCJ, on 18th April 2012, 10:10, said:

Am o suprafata de 50 de ari si dupa ce am discuit am ramas surprins ca ii plin de radacini de pir tot am scos eu afara cu mana dar mam urat ce erbicid ar fi cel mai bun.Vreau sa seaman cartofi 5 ari si restul porumb ce imi recomandati ierbicid.Am luat Merlin face fata sau nu?
Merlinul din cate stiu eu e eun erbicid preemergent daca nu ma insel.Pentru pir si restul buruienilor eu folosesc cu succes glifosat care il dau pe planta cand e verde.Are efet si la catuna.La pir si catina daca e intelenit bine pamantul de radacini dai cu glifosat astepti sa se usuce prasesti dupa vreo 2 saptamani iar daca mai iese repeti procedura.Ca sa scapi de el fara erbicid ca am vazut ca ai tractor in loc de discuit intra cu o freza si ii dai cu a 4 la mic asa e cutia la vr 445, si cat mai turat ca sa toace toate radacinile.

Edited by dolmarfan, 18 April 2012 - 11:52.


#3
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Radacinile oricum mis afara toate nu mai are ce scoate am scos una mare si la plug avea jumate de metru.Sa vedem ce mai zic si alti ma interesez pe la fitofarmaci ce spune si ei despre erbicidul tau.

#4
ady_L

ady_L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.12.2011

 TudorCJ, on 18th April 2012, 11:10, said:

Am o suprafata de 50 de ari si dupa ce am discuit am ramas surprins ca ii plin de radacini de pir tot am scos eu afara cu mana dar mam urat ce erbicid ar fi cel mai bun.Vreau sa seaman cartofi 5 ari si restul porumb ce imi recomandati ierbicid.Am luat Merlin face fata sau nu?
cel mai convenabil la pret este Titus pt. pir si este si foarte bun.Se da pe vegetatie cand pirul are 10 cm,nu afecteaza nici cartofii nici porumbul daca a rasarit,dupa o saptamana incepe sa se ingalbeneasca pirul iar tot procesul pana la disparitie dureaza cca 3 saptamani,este f. eficient.Ar mai fi si Equip de la Bayer dar este mai scump.De Merlin nu piere pirul.

#5
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Merlin lam luat oricum pentru porumb nu pir ca am stiut ca nu il doboara.Am sa ma duc sa vad ce si cum is cu erbicidele astea spuse de voi.

#6
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pentru pirul in cultura de porumb, orice erbicid sulfonilureic... Titus Plus de ex. o sa iti combata si buruienile cu frunza lata.

Dar poate fi si Novapower, Equip, Crew, Kelvin Top, Milagi, Mistral si alte denumiri comerciale.
La porumb, da imediat dupa semanat cu Merlin, si scapi de buruienile care ies din samanta. Apoi pe vegetatie, vezi ce buruieni perene ai, si cand porumbul este in 3-5 frunze decizi cu ce erbicidezi.

La cartof, poti folosi doar Titus pt. pir.. nu Titus Plus

Edited by rand, 19 April 2012 - 09:45.


#7
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
La porumb dupa ce lam pus in pamanat deja is cu instalatia de ierbicidat pe pamant si lam dat numa asa ca ploua sau bate vand dar dau imediat si las instalatia pana aproape de pamant sa ii dau bine in gura.Is foarte multumit de Merlin Duo de 3 ani tot cu el is.

#8
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 TudorCJ, on 19th April 2012, 14:31, said:

La porumb dupa ce lam pus in pamanat deja is cu instalatia de ierbicidat pe pamant si lam dat numa asa ca ploua sau bate vand dar dau imediat si las instalatia pana aproape de pamant sa ii dau bine in gura.Is foarte multumit de Merlin Duo de 3 ani tot cu el is.


Rampa instalatiei de erbicidat trebuie sa fie la minim 50 cm de sol, altfel jetul duzelor la 110grade nu se uneste si iti raman fasii netratate. Daca e vant, nu faci... iar driftul il controlezi din duze cat se poate.

Vezi aici, in tabel poza din header.  http://ipmguidelines.../default-6.aspx

20" aprox. 50cm

Edited by rand, 19 April 2012 - 14:02.


#9
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua!
Pentru pir si palamida in lucerna semanata anul acesta ce se poate folosi?

#10
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pulsar.

#11
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
Pentru pir, important se fie un produs cu360gr/litro de glifosfat (principio attivo)si o cantitate de 3/4l la ha.
Important ieste aministrare erbicidului pe perioda fiorituri(august -septembrie).

#12
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
Si eu am un teren agricol care este intesat cu pir, si dupa enumerarea mai multor  erbicide nu am inteles care erbicid ar fi mai eficient in combaterea acestuia, pentru cultura cu porumb.
Sa incerc cu Merlin Duo sau depinde si de teren,zona,etc.???

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Equip da rezultate bune cat si cele bazate pe nicosulfuron - Crew, Mistral, Principal...

#14
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Recomand cu toate incredere Equip am scapat definitiv de pirul tarator anul aceasta sunt curat in parcela nu mai am gram de pir.Va multumesc mult pentru sfat recomand cu incredere colegule Maister numa sa fie aplicat cum trebuie si sa astepti 21 de zile efect garantat.

#15
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ieri am folosit si eu equip+dma la porumb pt.costrei si ceva palamida in stadiu de rozeta;sper sa faca treaba.

#16
ViorelSato

ViorelSato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.04.2016
Un erbicid pt pir la grau??
Anul asta am porumb,am dat cu Equip,rezultatele sunt bune,dar as vrea sa dau si cand o sa cultiv grau ca poate a mai scapat si rasare iara.
In rest la grau folosesc Rival,dar la pir nu e bun.

#17
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Attribut 70SG

#18
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
De fiecare data dupa ce am recoltat paioasele am asteptat sa apara buruienile apoi intram cu total si in mare  parte am parcele curate

Edited by Garcione1984, 10 July 2016 - 18:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate