Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Case la sol versus case cu etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MO-DO

MO-DO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.07.2006
Buna ziua.

Ma intereseaza, daca puteti sa ma ajutati ( din experienta ) avantaje pro si contra la casele la sol fara etaj si demisol ( doar P).
Ma intereseaza si  raportul de pret casa sol versus casa etaj.

Intentionez in viitorul apropiat sa-mi fac o casa pe un teren de 700 mp cu un front stradal de 20ml o casa cu suprafata utila de 150mp.

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Cu etaj, castigi spatiu in curte si arata si casa altfel, parerea mea.

Edited by S3Se7, 17 April 2012 - 22:03.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
o casa "intinsa" e mai comoda ... nu ai scari de urcat (poate cand esti tanar si-n putere nu-ti pasa .... dar daca ajungi sa traiesti in baston nu o sa fie deloc usor) si nu-ti trebuie schela (scara) inalta pentru mentenata si curatenie .... dar iesi mai scump (ai mai multa fundatie si acoperis) la construit si ocupa mai mult din curte, etc.

#4
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Tarzy, on 17th April 2012, 23:16, said:

o casa "intinsa" e mai comoda ... nu ai scari de urcat (poate cand esti tanar si-n putere nu-ti pasa .... dar daca ajungi sa traiesti in baston nu o sa fie deloc usor) si nu-ti trebuie schela (scara) inalta pentru mentenata si curatenie .... dar iesi mai scump (ai mai multa fundatie si acoperis) la construit si ocupa mai mult din curte, etc.


Si eu zic la fel. Am 2 apartamente suprapuse, am casa scarii, intrari separat, nu mi-as face dormitoare la etaj nici acu', daramite la pensie. Ma pregatesc de amenajat apartamentul de la etaj si chiar cred ca e solutia excelenta (nu si cea mai ieftina, avand in vedere suprafetele).
Daca e teren de 700 mp, incape fara probleme o casa pe parter.
Bafta la construit.

#5
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 Tarzy, on 17th April 2012, 23:16, said:

o casa "intinsa" e mai comoda ... nu ai scari de urcat (poate cand esti tanar si-n putere nu-ti pasa .... dar daca ajungi sa traiesti in baston nu o sa fie deloc usor) si nu-ti trebuie schela (scara) inalta pentru mentenata si curatenie .... dar iesi mai scump (ai mai multa fundatie si acoperis) la construit si ocupa mai mult din curte, etc.

subscriu si eu la cele de mai sus. am o casa parter si cred ca sunt mai elegante, daca sunt proiectate atent, decat cele cu etaj.nu mai zic de cele cu mansarda, care in opinia mea ar merge doar pentru case de vacanta/pensiuni, etc. acuma, romanul istet adopta tot felul de solutii in functie de casa dorita vs teren disponibil. cat despre a iesi mai scump cu fundatia si acoperisul, poate asa este, dar diferenta nu cred ca este semnificativa in raport cu comoditatea de a nu urca scari toata viata (doamne pazeste sa cazi la pat sau sa trebuiasca sa ai grija de un parinte bolnav) si cu celelalte facilitati ulterioare, gen mentenanta, curatenie, etc.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si eu as merge pe varianta casei cu un singur nivel, daca terenul permite (ca suprafata si ca forma).

N-a spus nimeni pana acum de planseu. Daca faci casa pe un nivel (doar parter), poti sa renunti la planseul de beton armat (faci tavanul cu grinzi de lemn).

Nici scara interioara (necesara in cazul casei pe doua nivele) nu e chiar ieftina si ocupa cel putin vreo 6 metri patrati/nivel.

#7
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu ai probleme legate de spatiu, 700mp sunt destui incat sa iti faci linistit casa doar pe P si de 300mp daca vrei :)
Casa doar pe P este de preferat zic si eu. Urcatul scarilor nu este o activitatea placuta, ba din contra. As prefera oricand o casa doar cu P in locul uneia cu etaj..
Avantaje casa doar P:
- fara scari (!), comoditate.
- "casa boiereasca" :), are un aer aparte...(dar poate fi o chestie subiectiva)
- in toate casele in care am intrat, fie ele doar P sau P+, la P este mult mai racoare vara fata de Etaj ;). Eu vara cand cobor la ai mei la P parca sunt in alta casa..
Dezavantaje:
- pretul eventual mai mare (oricum mai scutesti ceva daca nu faci planseu - si nu vad rostul de a-l face)

#8
MO-DO

MO-DO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.07.2006
Multumesc pentru pareri!

Si eu merg tot pe casa la sol, dar eram curios din experienta voastra cu cat sunt mai mari costurile de constructie la o casa la sol decat una cu etaj...

#9
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Casa cu etaj e mai racoroasa la parter deoarece etajul e un fel de tampon termic. La o casa pe sol, oricat de bine ar fi podul izolat, nu se compara cu izolatia termica oferita de un etaj plus pod chiar si slab sau deloc izolat. La fel, planseul de lemn lucreaza si veti pierde multa caldura pe acolo> in plus, pretul unui planseu de beton nu e foarte mare fata de unul de lemn. Si la final, planseul de beton confera casei acea rezistenta seismica numita "saiba rigida". Sa nu mai vorbim de pericolul de foc si de faptul ca asigurarea casei va fi de 2 ori mai ieftina daca aveti acel plafon de beton.

#10
istelian

istelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2012

 MO-DO, on 17th April 2012, 21:04, said:

Buna ziua.

Ma intereseaza, daca puteti sa ma ajutati ( din experienta ) avantaje pro si contra la casele la sol fara etaj si demisol ( doar P).
Ma intereseaza si  raportul de pret casa sol versus casa etaj.

Intentionez in viitorul apropiat sa-mi fac o casa pe un teren de 700 mp cu un front stradal de 20ml o casa cu suprafata utila de 150mp.
buna ziua,parerea mea este ca este mult mai misto doar parter( mai ales ca ai o suprafata bunicica de teren) cu o suprafata construita 130-150mp,si eu intentionez sa imi construiesc in toamna o casa pe linga bucuresti, daca esti pe aproape  si te-ar interesa  o colaborare cu un *STRAIN*,am cateva idei si o oarecare experienta care ar putea sa mearga,adresa  mea de mail este>[email protected]

Attached Files



#11
MO-DO

MO-DO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.07.2006
Sunt din Timisoara...  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate