Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Pagina De Eroare Personalizata.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpreacher, on Nov 12 2005, 22:34, said:

Daca el are doar un server... Nimeni nu o sa faca asta pentru el!
Serverul lui este server DNS, nu server de date !!!
Pe serverul lui DjAdi nu sunt site-urile clientilor lui, cu continuturile respective, ci o baza de date din DNS cu datele/ coordonatele siturilor gazduite de el !  Siturile cu continuturile respective se afla pe servere de date in datacentere spre care serverul DNS da coordonate de acces. (Am explicat mecanimul DNS, cu IP resolv si stabilirea conexiunii end-user <--> server de date, mai sus, nu ma repet...)
In momentul in care serverul DNS da coordonatele <www.domain_name.com> poate sa ping-uiasca mai intai serverul de date, si in caz de adresa "moarta", etc, etc, v. mai sus...
El nu trebuie sa ceara nimic, nimanui !  El, acolo, pe serverul lui poate instala aplicatia asta fara afecteze DNS, d-c-ul (-ii da doar un ping...), sau else... Si nush d c am impresia ca nu-ti trb vre-o scula de server ca sa rulezi la un anumit pas al unei proceduri/ algoritm o amarata de aplicatie de cateva zeci kb.

Cat despre pret..., sincer nu ma intereseaza pe mine !
Asa ceva nu s-ar face expres pt. mine, ci pt. sute, mii de clienti ai caror vizitatori sunt convins ca ar fi dispusi sa suporte partea care le revine din costurile ..."enorme" care le presupune o aplicatie de zeci kb, si o linie de comanda in plus intr-un config file.

PS:
- Ex. cu Google, nu se aplica !  Siturile importante au mirror-ing pe 6-7+ servere in lume, pe care toate datele se actualizeaza simultan, identic, in timp real.  Intre ele se face redirect, in caz de fail, overload, sau poz. geografica (-ruta minima sau region/ language select...)  Aici e vb. de un singur server DNS, de un singur server de date...
- Mirroring, de asemenea, nu ar fi doar pt. mine, ca sa-mi spuneti cat costa un load-balancer sau ce draq e ala intre ele, incat daca un server de date este indisponibil sa se faca redirect spre celalalt. N-as fi singurul sa opteze pt. asa ceva.
- Explicati lui DjAdi, nu mie, cum se face. Dak l face nu l face doar pt. mine...

Edited by Silver77, 13 November 2005 - 11:05.


#38
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
@Silver77: Ai facut tu asa ceva? :smoke: Sau cunosti pe cineva care a facut? :death:

#39
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005
Posterii din acest topic (-de mai sus) afirma ca SE POATE FACE, si ca au vazut asta facuta...
Deci nu conteaza ce-am facut eu, ce fac, sau ce pot sa fac...  Dar cum pe tine nu te-am vazut pe nici-un topic facand altceva decat atacuri la persoana, replici offtopic sau antitopic, si jigniri, ma scuzi ca te-am bagat in seama...

#40
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Ca sa clarific putin situatia , firma noastra are un server in RO si altul in SUA, nu au legatura unul cu celalalt, nu exista intre ele nici un alt server DNS intre ele.

Edited by DjAdi, 13 November 2005 - 22:18.


#41
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005

View PostSilver77, on Nov 13 2005, 19:54, said:

Posterii din acest topic (-de mai sus) afirma ca SE POATE FACE, si ca au vazut asta facuta...
Deci nu conteaza ce-am facut eu, ce fac, sau ce pot sa fac...  Dar cum pe tine nu te-am vazut pe nici-un topic facand altceva decat atacuri la persoana, replici offtopic sau antitopic, si jigniri, ma scuzi ca te-am bagat in seama...
Esti iertat! :death: Du-te picteaza niste saituri! :smoke: Ai tempera sau sa-ti imprumut?  :kisstogether:

#42
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View PostDjAdi, on Nov 13 2005, 22:17, said:

Ca sa clarific putin situatia...
Daca asta este aranjamentul (si nu vrei doar sa dai topicul peste cap, dupa ce n-ai spus nimic pana acum...), atunci intr-adevar ar mai trb o masina pe undeva pe drum...

Si totusi, nu cumva te referi ca lucrati cu 2 datacentere -unul in RO si altul in US, si de fapt, mai aveti inca un server la firma...?!?

View Postsubsemnatu, on Nov 13 2005, 23:31, said:

:death: :smoke:
Un singur lucru mai vreau de la tine "subsemnatu": ce reprezinta logo-ul ala din dr-jos al posturilor tale? Este ceea ce :kisstogether: tu prin topicuri ?!?

Edited by Silver77, 14 November 2005 - 00:13.


#43
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

Quote

You have chosen to ignore all posts from: Silver77.
:)

Numai bine!

#44
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005

View PostSilver77, on Nov 13 2005, 23:47, said:

[...]

Un singur lucru mai vreau de la tine "subsemnatu": ce reprezinta logo-ul ala din dr-jos al posturilor tale? Este ceea ce :kisstogether: tu prin topicuri ?!?
Sa-ti spun sau sa-ti arat? :death:

#45
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Postsubsemnatu, on Nov 14 2005, 10:01, said:

Sa-ti spun sau sa-ti arat?
N-ar fi primul topic care se inchide din cauza ta !
Oricum, nu m-ar deranja...  Am spus ce era de spus, concluzia e clara: -se poate face o pagina de eroare personalizata !
Ca e o problema de costuri, sau doar o problema tehnica, e treaba web-hosterului, -nu face asta doar pt. mine, o face pt. toti vizitatorii siturilor gazduite de el, si, de fapt, in primul si in ultimul rand, o face pt. imaginea si increderea clientilor in firma lui.
you  :kisstogether: that..., then :death:, subsemnatu, go !

Edited by Silver77, 14 November 2005 - 10:48.


#46
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005

View PostSilver77, on Nov 14 2005, 10:44, said:

[...useless b*shit...]
You go now! Have a quiet "Shut Up" time! :smoke:

#47
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005
:smoke:Attached File  14az.gif   14.58K   18 downloads :kisstogether: Cand te opresti?!  Are vre-o legatura cu topicu' ceea ce spui, te intereseaza ceva din ce s-a vb. aici ?!  Ai vre-o gara cu forumurile si cu Softpedia, in particular?

Edited by Silver77, 14 November 2005 - 22:46.


#48
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005

View PostSilver77, on Nov 14 2005, 22:35, said:

:smoke:Attachment attachment :kisstogether: Cand te opresti?!  Are vre-o legatura cu topicu' ceea ce spui, te intereseaza ceva din ce s-a vb. aici ?!  Ai vre-o gara cu forumurile si cu Softpedia, in particular?
Am un peron! :smoke:

#49
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdanic, on Nov 14 2005, 09:52, said:

:) Numai bine!
Daca stiam ca esti asa bun la gramatica nu-ti mai criticam pet-ul din poza...
Apreciez cunostintele tale, dar ceea ce nu sti este ca post-urile pe forumuri fac parte din categoria "instant messaging" unde conteaza idea si mai putin exprimarea -rigorile gramaticale.  Dar, cum la tine idei...

Edited by Silver77, 15 November 2005 - 23:01.


#50
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Apreciez cunostintele tale, dar ceea ce nu sti este ca post-urile pe forumuri fac parte din categoria "instant messaging" unde conteaza idea si mai putin exprimarea -rigorile gramaticale.

Ha, tu vorbesti ?!  <_<

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Ca e o problema de costuri, sau doar o problema tehnica
pai asa se poate face si ce am zis eu mai devreme... :w00t:

#52
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Posti0nutzb, on Nov 16 2005, 20:54, said:

pai asa se poate face si ce am zis eu mai devreme... :w00t:
Vezi bine ca aproape juma din replicile mele au fost vorbe pt. ...vorbe fara rost.  
Da asa e, ai spus, dar ca sa stim ceva mai mult, ca sa ne mai apropiem de solutie, ar trb. sa ne spuna DjAdi clar: -Are sau nu are server la firma, altul decat cele 2 datacentere cu care lucreaza...?!

Edited by Silver77, 17 November 2005 - 21:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate