Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

creare jocuri apk

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gabyboss1

gabyboss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2012
Salut!
Am si eu nevoie de ajutor (de la cei care se pricep)... as vrea sa stiu cum se fac jocurile android (ma intereseaza mai mult cele 2D; cele 3D sunt mai greu de facut)... ce fel de limbaj de programare am nevoie? Am vazut pe site-ul YoYo games niste jocuri android si tipul ala isi folosea propriul program (GameMaker) pentru creare... am folosit si eu de mai multe ori acel program dar pentru jocuri pentru PC...
Deci.. ce limbaj de programare o sa am nevoie? (cred ca java... sau flash.... sau html...)
Multumesc!
P.S. NU OBLIG LUMEA SA MA AJUTE!! Cine vrea sa ma ajute si stie si este sigur pe ceea ce spune sa ma ajute.
P.P.S. Am vazut ca am nevoie de ceva lucru...ex: esti pe tel. si redenumesti un apk in zip, intri in el si ai sa vezi acolo niste foldere (META-INF, s.a.m.d.) si in acele foldere mai multe programe/foldere si tot asa...

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
invata Java si mai vorbim.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Java

#4
gabyboss1

gabyboss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2012
Mersi de raspunsuri! :thumbup:  :coolspeak:

#5
gabyboss1

gabyboss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2012
Si cam ce fel de java...? (J2ME, J2SE, s.a.m.d.) Intreb ca sa stiu... am un pdf pe pc cu tot da' nu da exemple.. (doar pentru "Hello world!"...) si in ce fel de program trebuie scris? (am Eclipse.. da' faza e ca am incercat "Hello world!" si mi-a dat o eroare... parca era asa "error at line 1"...)
Multumesc!
P.S. Cred ca vi se par nasoale intrebarile si in mintea voastra (cand vedeti vreo pastare noua de-a mea) ziceti : "Iar ãsta?? Ce mai vrea si acum??" , nu? :naughty:

#6
Kissy_07

Kissy_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2012
Daca inca esti curios, te pot ajuta eu cu cate ceva :thumbup: , in primul rand trebuie sa sti java, tutoriale pentru realizarea unei aplicatii de android sunt pe youtube la chanelul thenewboston, eu de acolo am invatat, iar daca nu vrei asa multa codare, un engine foarte bun este unity 3d , dar costa 400 $ daca ai dori sa te mai ajut cu ceva poti sa imi dai un mail la  [email protected]

#7
gabyboss1

gabyboss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2012

 Kissy_07, on 17th April 2012, 17:39, said:

Daca inca esti curios, te pot ajuta eu cu cate ceva :thumbup: , in primul rand trebuie sa sti java, tutoriale pentru realizarea unei aplicatii de android sunt pe youtube la chanelul thenewboston, eu de acolo am invatat, iar daca nu vrei asa multa codare, un engine foarte bun este unity 3d , dar costa 400 $ daca ai dori sa te mai ajut cu ceva poti sa imi dai un mail la  [email protected]
Canalul tipului aluia e AWESOME!! Ii stiu canalul de mult timp, da' mersi oricum! Faza e ca am aflat ca trebuie sa dai $25 pentru a iti face cont la Google ca sa fii "declarat" programator si ca sa poti posta/publica lucrarile tale in Google Play...:(

#8
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Faza cu GameMaker m-a facut sa-mi aduc aminte de cand aveam net pe 56kbps (modem). Cautam "programe de facut virusi".

Ontopic:
Stii ce e aia algoritmica?
Stii ce sunt alea matrici? Nu ma refer la filmul Matrix, ci la matricile din matematica. Stii ce legatura au ele cu programarea? Asta asa ca un offtopic.
"Error at line 1" in Eclipse = "Afara e". E ce?

Cati oameni lucreaza la un joc. Hai sa-i zicem joculet. Stii grafica (nu sa editezi poze in fotosop)? Daca nu, de unde iei elementele grafice?
Stii ce sunt Flash, Java si HTML? Sau macar la ce se folosesc?
Nu inveti sa "programezi" (detest cuvantul) din tutoriale, cum nu vei iesi niciodata sofer din scoala de soferi.

Ce? Plangi pentru 25$ pe care trebuie sa ii plateasca un publisher (asa se numeste cel care posteaza aplicatii pe Google Play)?

In fine, ca sa-ti raspund la intrebari:
J2ME se folosea pentru telefoanele fara sistem de operare. J2SE este Java normal. Deci, alegi J2SE.
Mai poti folosi si C++. Sau de ce nu chiar HTML + Javascript (atentie! Javascript, nu Java).

#9
gabyboss1

gabyboss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2012

 RCG, on 18th April 2012, 01:04, said:

Faza cu GameMaker m-a facut sa-mi aduc aminte de cand aveam net pe 56kbps (modem). Cautam "programe de facut virusi".

Ontopic:
Stii ce e aia algoritmica?
Stii ce sunt alea matrici? Nu ma refer la filmul Matrix, ci la matricile din matematica. Stii ce legatura au ele cu programarea? Asta asa ca un offtopic.
"Error at line 1" in Eclipse = "Afara e". E ce?

Cati oameni lucreaza la un joc. Hai sa-i zicem joculet. Stii grafica (nu sa editezi poze in fotosop)? Daca nu, de unde iei elementele grafice?
Stii ce sunt Flash, Java si HTML? Sau macar la ce se folosesc?
Nu inveti sa "programezi" (detest cuvantul) din tutoriale, cum nu vei iesi niciodata sofer din scoala de soferi.

Ce? Plangi pentru 25$ pe care trebuie sa ii plateasca un publisher (asa se numeste cel care posteaza aplicatii pe Google Play)?

In fine, ca sa-ti raspund la intrebari:
J2ME se folosea pentru telefoanele fara sistem de operare. J2SE este Java normal. Deci, alegi J2SE.
Mai poti folosi si C++. Sau de ce nu chiar HTML + Javascript (atentie! Javascript, nu Java).
Cred ca TU ai fost cel mai dur utilizator de pe aici...:| ... cand citeam ma gandeam ca sunt undeva in armata la niste amarate de antrenamente cu armele(de tras la tinta), trebuia sa le alegem noi care ni se par noua bune iar tu(comandantul) vii peste mine si incepi sa zbieri ca de ce aleg un Glock si nu un Desert Eagle...stiu ca tu nu ai vrut sa fii dur da' cam la asta ma gandeam...
P.S. Stiam si eu ce e ala un publisher...

#10
Kissy_07

Kissy_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2012

 RCG, on 18th April 2012, 01:04, said:

Faza cu GameMaker m-a facut sa-mi aduc aminte de cand aveam net pe 56kbps (modem). Cautam "programe de facut virusi".

Ontopic:
Stii ce e aia algoritmica?
Stii ce sunt alea matrici? Nu ma refer la filmul Matrix, ci la matricile din matematica. Stii ce legatura au ele cu programarea? Asta asa ca un offtopic.
"Error at line 1" in Eclipse = "Afara e". E ce?

Cati oameni lucreaza la un joc. Hai sa-i zicem joculet. Stii grafica (nu sa editezi poze in fotosop)? Daca nu, de unde iei elementele grafice?
Stii ce sunt Flash, Java si HTML? Sau macar la ce se folosesc?
Nu inveti sa "programezi" (detest cuvantul) din tutoriale, cum nu vei iesi niciodata sofer din scoala de soferi.

Ce? Plangi pentru 25$ pe care trebuie sa ii plateasca un publisher (asa se numeste cel care posteaza aplicatii pe Google Play)?

In fine, ca sa-ti raspund la intrebari:
J2ME se folosea pentru telefoanele fara sistem de operare. J2SE este Java normal. Deci, alegi J2SE.
Mai poti folosi si C++. Sau de ce nu chiar HTML + Javascript (atentie! Javascript, nu Java).

Salut! nu vreau sa te contrazic sau ceva, chiar iti dau dreptate perfecta... dar vreau sa iti spun ca eu cu un prieten am creat un mic joculet, nu-i nustiu ce, dar vreau sa iti spun ca nu am facut nici macar o ora de programare la scoala sau ceva de genu, am invatat de pe net totul, asa ca ii incurajez pe toti care isi doresc sa faca ceva in domeniu :-p . Uite aici un link daca vrea sa il incerce cineva si daca se poate sa spuna si parerea:D https://play.google....e=search_result . Va multumesc mult si sper sa mai facem si alte jocuri mult mai bune mai ales ca avem  doar 16 si 18 ani , deci avem toata viata :-p

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 gabyboss1, on 18th April 2012, 01:46, said:

Cred ca TU ai fost cel mai dur utilizator de pe aici...:| ... cand citeam ma gandeam ca sunt undeva in armata la niste amarate de antrenamente cu armele(de tras la tinta), trebuia sa le alegem noi care ni se par noua bune iar tu(comandantul) vii peste mine si incepi sa zbieri ca de ce aleg un Glock si nu un Desert Eagle...stiu ca tu nu ai vrut sa fii dur da' cam la asta ma gandeam...
P.S. Stiam si eu ce e ala un publisher...
Bun!
dar restul stii ce sunt si cum se folosesc?

#12
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 gabyboss1, on 18th April 2012, 00:47, said:

Faza e ca am aflat ca trebuie sa dai $25 pentru a iti face cont la Google ca sa fii "declarat" programator si ca sa poti posta/publica lucrarile tale in Google Play...:(
Mi se pare o chestie foarte buna, asa nu oricine pune pe google play o aplicatie facuta intr-o zi si va cere si bani pt downloadarea ei. Din cate am citit prin topic habar nu ai de programare, mai intai invata java ca lumea si apoi sa te intereseze cum pui aplicatii pe google play...

Edited by alexandru_viorel, 23 April 2012 - 16:07.


#13
Kissy_07

Kissy_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2012
M-am gandit sa fac un joc nou...  . Si ma gandeam sa fie cu o banana care o aruci prin aer si trebuie sa colectezi chestii, cum ar fi : stelute , banii, alte fructe, etc...
Si sa faci puncte, ca sa poti sa cumperi upgradeuri si chestii de genu, jocul va fi 2D. Vreau sa aud si pareriile voastre , iar mai ales daca aveti si alte idei as fi foarte fericit sa le aud  
Daca ii cineva interesat sa ma ajute cu acest proiect poate sa ma contacteze la [email protected]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate