Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pastele la neo-protestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Sfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 18:49, said:

Dar corespunde Traditiei Bisericii. Si este suficient.
Din ce cult face parte dark?
Este un cult fara traditie bisericeasca?

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

 barbu78, on 02 mai 2016 - 18:52, said:

Din ce cult face parte dark?
Din cultul personalitatii.

 barbu78, on 02 mai 2016 - 18:52, said:

Este un cult fara traditie bisericeasca?
O, da.
Nu are de-a face nici cu Scriptura, nici cu Traditia, nici cu Puterea lui Dumnezeu.

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 18:49, said:

Dar corespunde Traditiei Bisericii. Si este suficient.

Deci nu-ti pasa ca se contrazice astfel revelatia Scripturii?

Mat 15:9. Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti.

Esti pierdut si eu mi-am dat seama ca imi pierd timpul cu tine.Daca tu dai cu piciorul in Biblie, pentru care unii au fost dispusi sa moara, acceptand niste prostii, atunci nu valorezi nimic.

 Sfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 18:49, said:

Dar corespunde Traditiei Bisericii. Si este suficient.entru ca Biblia nu este suficienta pentru functionarea optima a Bisericii. E nevoie si de Randuieli Bisericesti. Sau Traditie, altfel spus.

Adineaori ti-am explicat ca serbarea asta pe care o tineti desfiinteaza "Cuvantul", adica e contra revelatiei biblice.
Iar unul ca dumneata, ca si altii, prefera ce a pus omul, in dauna revelatiei de la Dumnezeu!
O sa iti iei rasplata si pentru pacatul tau si pentru ca ai dus in ratacire pe altii, pentru o plata mizera!

#40
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 02 mai 2016 - 19:29, said:

Deci nu-ti pasa ca se contrazice astfel revelatia Scripturii?
Nu contrazice deloc Scriptura. Dimpotriva.

 dark, on 02 mai 2016 - 19:29, said:

Adineaori ti-am explicat ca serbarea asta pe care o tineti desfiinteaza "Cuvantul"
Nu desfiinteaza decat cuvantul tau.
Care nu are nicio valoare, no offence.

Decat sa ne luam dupa ideile tale, mai bine respectam Biblia si Traditia Bisericii.

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 19:33, said:

Nu contrazice deloc Scriptura. Dimpotriva.

A, da? Explica. Daca erai in stare, explicai pana acum, discutia a inceput azi-dimineata. Nu ai ce spune. Oricum, enoriasii tai cred orice si platesc tot ce-i pui tu, deci ce conteaza?

 Sfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 19:33, said:

mai bine respectam Biblia si Traditia Bisericii.

Tu respecti ce scrie in manualul penticostal.Posted Image

#42
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 02 mai 2016 - 19:37, said:

Tu respecti ce scrie in manualul penticostal.Posted Image
Asta tot incerc sa-ti spun. Iar tie nu-ti convine.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Nu lasati lucratorii minciunii sa va insele! Acestia nu se intereseaza de sufletul vostru, va vor doar zeciuielile, taxele, colectele, etc si sa nu sufere ei prigonire (sa fie "disciplinati" de cult fiindca nu respecta invataturile cultului).
Vechile sarbatori ale legii lui Moise: pastele, azimile, sarbatoarea corturilor, sabatele sunt abrogate legea vechiului legmant a fost eliminata la cruce, cu ocazia mortii lui Christos (Efeseni 2:11-22). Crestinii nu sunt sub acel legamant nu mai trebuie sa le tina, mai mult chiar, tinerea lor constituie un pacat, acest pacatosi se comporta ca si cum Christos nu ar fi introdus un legamant mai bun si n-ar fi implinit legea punandu-i capat astfel (Galateni 4:9-11; 5:1; 5:4).
"Mielul" este Christos - Ioan 1:29.
Pastele a fost abrogat, pentru crestini este "Cina Domnului".Posted Image
Pastele nu are legatura cu Invierea Domnului.Posted Image

Edited by dark, 02 May 2016 - 21:38.


#44
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 02 mai 2016 - 21:37, said:

Vechile sarbatori ale legii lui Moise: pastele, azimile, sarbatoarea corturilor, sabatele sunt abrogate
Asta nu scrie in Biblie, e Traditia lu' Dark.
Cine vrea poa' s-o tina :)

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
M-am uitat pe spatiul ortodox, sa vad ce explicatii pot sa dea celebrarii Pastelui, si iata ce am gasit:

Pastele este cea mai importanta sarbatoare crestina a anului, pentru prima data fiind sarbatorit in jurul anului 1400 inainte de Hristos.

[ https://i.imgur.com/o8KwAka.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.crestinor...elui-68755.html

Articol semnat de o oarecare Alina T.
[ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 dark, on 02 mai 2016 - 22:23, said:

M-am uitat pe spatiul ortodox, sa vad ce explicatii pot sa dea celebrarii Pastelui, si iata ce am gasit:

Pastele este cea mai importanta sarbatoare crestina a anului, pentru prima data fiind sarbatorit in jurul anului 1400 inainte de Hristos.

[ https://i.imgur.com/o8KwAka.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.crestinor...elui-68755.html

Articol semnat de o oarecare Alina T.
[ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta sună mai degrabă a glumă și-mi aduce aminte de acea monumentală gafă a unui ierarh BOR: ”Pe aceste meleaguri, noi suntem ortodocși de 2.500 de ani![ http://yoursmiles.org/bsmile/fun/b0215.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Dapix, nu ne-ai spus care este parerea ta dpdv. aceasta serbare: "Pastele" !
Unii useri, aicişa, printre care ma numar si eu, intelegem ca Pastele (Pesah) a fost o celebrare ebraica ce arata spre Isus (Mielul). Domnul Isus a tinut Pastele, fiind evreu nascut sub Lege, dar cu acea ocazie a instituit o alta sarbatoare, pentru crestini, numita "Cina Domnului" - pe asta trebuie sa o tinem, amintind "moartea" Sa. (1Cor.11:20)
Aceasta celebrare crestinii au datoria sa o faca pana va veni Domnul - (1Cor.11:26).Posted Image

#48
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 03 mai 2016 - 14:37, said:

Aceasta celebrare crestinii au datoria sa o faca pana va veni Domnul - (1Cor.11:26).Posted Image
da.
luati exemplu de la Martori.
ei sunt singurii care fac corect treaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate