Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

casa lemn vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Va salut cu respect pe toti,

Vreau sa ma apuc sa fac o casa de vacanta undeva in zona 2 Mai - Vama Veche. Am creionat un proiect, urmeaza sa ajung cu el la un arhitect. Am nevoie de o mica informatie de la voi, cei care aveti experienta in mansardari, proiectare, etc: jos amprenta va fi de 9 x 9 ml, dechidere de aproximativ 4.3 - 4.5 ml la un living, eu ma gandeam sa pun grinzi de 15 x 15 sus (mansarda va fi locuita - 3 dormitoare + 1 baie) din 60 in 60 cm iar peste grinda ma gandeam la OSB de 18 cm sau chiar 22 cm. Care este parerea voastra? Grinzi de 15 x 15 sau de 20x20? Sa le pun din 50 in 50 sau din 60 in 60? OSB de 18 sau 22 la etaj? Peretii ii voi face din OSB de 10 - cred ca e de ajuns.

Va multumesc anticipat si astept criticile/parerile voastre.

Gabi.

#2
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Nu-i mai bine sa faci un proiect complet? Dupa ce obtii de la arhitect plansele de arhitectura mergi cu ele la un inginer sa iti calculeze structura.
Ai atat de mare incredere in persoanele de pe forum care nu au nicio responsabilitate fata de tine?  :huh:

#3
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
Se lasa 15/15
Cauta un 15/8... Se gasesc. Iti trebuie sectiune dreptunghiulara si nu patrata. (15/10; chiar 15/5 pusi la 50cm)

Banuiesc ca la planseau te-ai referit cand ai spus de grinzi de 15/15. Si nu-i osb-ul solutia

#4
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Casa va avea proiect facut de arhitect. Si normal ca va fi implicat si un inginer. Acum va ceream doar sfaturile, sa am lectiile facute.

M-am mai documentat, grinzile de la planseu le voi face de 20/10 puse pe latime si voi folosi OSB3 de 22. pentru deschiderea aceea de 4-4.5 m nu cred ca e de ajuns doar 15/10.

Multumesc.

View Postbuleala, on 14th April 2012, 14:44, said:

Se lasa 15/15
Cauta un 15/8... Se gasesc. Iti trebuie sectiune dreptunghiulara si nu patrata. (15/10; chiar 15/5 pusi la 50cm)

Banuiesc ca la planseau te-ai referit cand ai spus de grinzi de 15/15. Si nu-i osb-ul solutia


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate