Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Unghie incarnata - indepartar pansament

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

"Distractia" mea incepe de acum 1 sasptamana cand mi-am taiat o unghie prea din carne, si probabil, fara sa scot si coltul unghiei (deget mare, picior stang). De a 2 zi a inceput sa faca puroi...dimineata si seara cand strangeam usor de deget iesea o picatura de puroi.
Am incercat sa vindec infectia cu spirt, cu rivanol...miercuri naptea -a durat piciorul si la ora 6 am fost la urgenta. A venti medicul si mi-a zis ca poate sa ma opereze el...ca sa nu mai umblu cu piciorul asa dupa bilet de trimitere si altele. Mi-a facut anestezie locala...si s-a apucat de taiat. Habar nu am ce a facut acolo pentru ca nu mi-a zis nimic. Mi-a aratat doar un colt urat de tot.
M-a apansat dar imediat tot pansamentul s-a umplut de sange. Am ajuns cum am putut la masina (deh...m-am dus singur ca nu am stiut cat este de grav). Mi-a zis sa ma duc la pansat peste 2 zile.
In aceeasi zi, seara, am fost la o clinica privata (firma la care lucrez are contract cu ei si consultatiile de acest gen nu ma costa nimic). S-a uitat un chirurg (a desfacut cu greu pansamentul) si a zis ca el nu vede prea bine ce e acolo. Cert este ca mi-a curs destul sange...mai ales ca, desi a fost cu maica-mea....tot a trebuit sa merg mult pe jos pana la masina si apoi pana sus.
Medicul de la urgenta mi-a  pus cred ca numai tifon pe rana. Cel din clinica privata mi-a pus ca un fel de servetel (ceva patrat) dupa care a pus tifon. Din pacate acest medic intra in concediu si nu imi poate schimba pansamentul asa ca singura sansa ramane la spitatlul judetean...

Vreau sa va intreb...oare nu pot eu sa incerc sa desfac pansamentul? Ma gandesc...oare ce as putea sa pun pe pansament ca sa se inmoaie si sa se desfaca usor?
Marele avantaj ar fi ca l-as desface usor...as avea rabdare sa se inmoaie....si m-as urca din nou in pat fara sa topai ca nebunul sau fara sa mai conduc. Este clar ca nici sa ma incalt nu pot....iar marti trebuie sa ajung la munca (lucrez la birou...nu stau in picioare).
Oricum, vineri gasesc eu pe cineva sa imi schimbe pansamentul insa luni (prima zi de paste ce fac)?
Daca nici nu o sa mai calc pe picior dupa ce desfac pansamentul poate calc nici nu mai sangereaa atat de tare si nu se mai lipeste pansamentul asa....

Ce ma sfatuiti?

Mersi!

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai putea sa iti inmoi piciorul in ceva apa calda o perioada (un lighean ceva :) )  si apoi se va desface mai usor pansamentul, poti sa pui si niste violet de gentiana in apa daca ai.

Am avut o asemenea problema cand aveam vreo 13-14 ani cred, tot la spitalul judetean m-am dus pe vremea aia si m-au chinuit aia ca pe porc in Ajun, anestezia nu si-a facut deloc efectul asa ca tin minte foarte bine tortura desi au trecut aproape 20 de ani de atunci. In cazul meu fusese cauzata de incaltaminte ingusta (deh, erau la moda adidasii alb-negri de basket) si de atunci si pana acum nu cumpar/port incaltaminte care ma jeneaza si Doamne-fereste nu mi s-a mai intamplat.

Faza nasoala la vremea respectiva este ca dupa operatia respectiva care a constat in smulgerea pur si simplu a jumatate de unghie am "suferit" mult timp in sensul ca initial nu puteam sa port anumite incaltari iar mai tarziu unghia fiind taiata pe jumatate creste aiurea ,trebuia sa fiu chiar mai atent decat inainte pentru ca coltul tot crestea in care,  abia dupa ceva ani si-a revenit si s-a indreptat. Daca aveai rabdare si ceva indurare ar fi fost mai bine daca reuseai sa-ti rezolvi singur coltul ala dar acum, asta e , sper ca in cazul tau sa fie mai putin grav si sa nu recidiveze.

#3
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 10.06.2008
Da, dar am tratat unghia mai mult ca pe o joaca. Niciodata nu am avut probleme asa serioase.
O sa trimit pe cineva la farmacie sa vedem ce imi recomanda. Ideea e ca vreau sa desfac usor ca sa nu rup coaja care probabil a inceput sa se formeze. Nu vreau ca ce remediaza organismul in 2 zile eu sa stric in 5 minute.

Multumesc pentru sfat!

#4
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 10.06.2008
Ok, am desfacut ieri pansamentul....turnand apa oxigenata.
Nu arata chiar atat de groaznic. Din pacate nu am gasit pansament adecvat in farmacii ci doar comprese sterile. Mie medicul din clinica privata mi-a pus altceva pe rana. Dupa cum ziceam...parca era un servetel...avea textura foarte fina. In fine am taiat o bucatica din acela, care nu era "infestat" si l-am aplicat din nou pe rana. Stiu ca nu e chiar ok insa... in cateva ore am observat ca s-a umezit...era un fel de lichid...nu sange...cred ca a secretat un fel de ser....
Azi am desfacut iar...am clatit cu apa oxigenata. Rana arata bine...parca avea o tenta de alb...nu era puroi...apa face un fel de spuma cand pun pe rana. De ce oare?

Acum am pus o compresa sterila si am legat. Sper sa fie bine!

#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Caut persoane care suferă de foarte mulţi ani de unghii incarnate pentru a încerca un nou tratament, fiind la început îl ofer fără bani înainte pe bază de ci. cu obligaţia de a posta review-uri pe net unde am publicata cartea şi de a comunica rezultatul plus facilitatea ca după vindecare să evalueze/stabilească suma ce o datorează pentru tratament.

Tratamentul se va putea cumpăra în curand si in romană de pe:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c0FEgfYUd4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate