Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O mica fabricuta de paine

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdenverash, on 12th April 2012, 13:22, said:

cauta la tine in oras u consultant pentru fonduri europene, cu 50.000 euro ai tai poti primi bani pentru un proiect de cam 300.000 euro (depinde la ce masura se incadreaza o brutarie). Nu lua nimic la sh pentru ca o sa plangi cu masinile in service, mai bine ia totul nou chiar daca costa nitel mai mult, or sa te tina mai mult timp si o sa ai si garantie. Cele cateva mii la care o sa te zgarcesti o sa le platesti in service mai tarziu multiplicat.
Daca o sa cumperi din afara utilaje nu uita ca trebuie sa adaugi transportul, vama si TVAul. Daca le iei cu bani europeni oricum trebuie sa le cumperi noi.
La cheltuieli incearca sa adaugi absolut tot, nu uita de renovare, locul trebuie sa fie curat ca lacrima sau o sa curga cu amenzi.

  Nu exista vama in UE! si tva nu plateste pentru ca nu le vinde mai departe le foloseste la productie. Iar la partea de masini sh,din ceea ce vorbesti sigur nu ai avut un parc auto pe mana. Unchiul meu are vreo 40 de Sprintere sh care merg mult mai ok decat plasticele ce se vand acum.

#20
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postady_77, on 12th April 2012, 20:47, said:

... tva nu plateste pentru ca nu le vinde mai departe le foloseste la productie....


Foarte interesant. Poti sa detaliezi?

#21
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostTLGsoft, on 12th April 2012, 20:48, said:

Foarte interesant. Poti sa detaliezi?

Daca ai numar de inregistrare la finante si cumperi de afara pe numele firmei tot de la o anumita firma din strainatate,firma respectiva e obligata sa vanda fara valoarea de TVA pentru ca produsul se scoate din tara.

#22
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View PostAirbag, on 13th April 2012, 22:06, said:

Daca ai numar de inregistrare la finante si cumperi de afara pe numele firmei tot de la o anumita firma din strainatate,firma respectiva e obligata sa vanda fara valoarea de TVA pentru ca produsul se scoate din tara.

care-i legea care spune ca nu platesc TVA daca iau din EU? Eu din cate stiu TVAul se plateste iar dupa anul fiscal ti-l returneaza statul... cand vrea el, deci banii de TVA tot trebuie sa-i ai. Cel care-ti vinde nu are de unde sa stie daca tu folosesti in productie sau nu si nu este treaba lui sa stie asta, cel putin asa pare logic. La noi de exemplu exportul de software este scutit de TVA, dar la alte exporturi nu stiu daca este cazul.

Edited by denverash, 14 April 2012 - 17:32.


#23
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postady_77, on 12th April 2012, 20:47, said:

Nu exista vama in UE! si tva nu plateste pentru ca nu le vinde mai departe le foloseste la productie. Iar la partea de masini sh,din ceea ce vorbesti sigur nu ai avut un parc auto pe mana. Unchiul meu are vreo 40 de Sprintere sh care merg mult mai ok decat plasticele ce se vand acum.

Hai sa o luam logic, daca acele 40 de masini sh merg si acum foarte bine, de ce sa nu iti cumperi una doua noi acelasi model? La 40 sa zicem ca se simte la buget, dar la 2 mai bine le iei noi decat uzate si plimbate sute de mii de km. La 40 daca nu-ti merg una doua la un moment dat nu-i nici o problema, le ai pe restul, dar daca ai una te oare sa stai cu ea in service si sa nu-ti poti face treaba.

@667 cand esti la inceput mai bine cumperi noi decat tot ce arunca nemtii la fier vechi, pe termen lung esti mai castigat.

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdenverash, on 14th April 2012, 18:47, said:

Hai sa o luam logic, daca acele 40 de masini sh merg si acum foarte bine, de ce sa nu iti cumperi una doua noi acelasi model? La 40 sa zicem ca se simte la buget, dar la 2 mai bine le iei noi decat uzate si plimbate sute de mii de km. La 40 daca nu-ti merg una doua la un moment dat nu-i nici o problema, le ai pe restul, dar daca ai una te oare sa stai cu ea in service si sa nu-ti poti face treaba.

@667 cand esti la inceput mai bine cumperi noi decat tot ce arunca nemtii la fier vechi, pe termen lung esti mai castigat.


  Ai idee cat costa o masina noua? o masina de aia noua costa 30K . Un Sprinter sh costa 3000 euro sau mai putin.Vrajeala cu uzate si plimbate sute de mii de km e pentru peostii din romania care cu toate ca sunt rupti in cur se arunca la credite de masini noi.Eu i-am gasit sprintere in Irlanda si la 1000 de euro bucata,toate acelasi model. Are si cateva de rezerva,pentru piese si per ansamblu iese mult mai ieftin decat sa plateasca leasing la unele noi. Ce sa-ti spun ca si la cele noi daca iti cade ceva te tin aia la reprezentanta cu saptamanile.Asa el are mecanicul lui si orice se rezolva in timp util.Pe langa asta Mercedes e masina nu vrajeala de genul cum fac romanii loganul.

View Postdenverash, on 14th April 2012, 18:21, said:

care-i legea care spune ca nu platesc TVA daca iau din EU? Eu din cate stiu TVAul se plateste iar dupa anul fiscal ti-l returneaza statul... cand vrea el, deci banii de TVA tot trebuie sa-i ai. Cel care-ti vinde nu are de unde sa stie daca tu folosesti in productie sau nu si nu este treaba lui sa stie asta, cel putin asa pare logic. La noi de exemplu exportul de software este scutit de TVA, dar la alte exporturi nu stiu daca este cazul.

  Cand cumperi dintr-o tara UE cumperi fara TVA! Cel care ti-l vinde nu e interesat daca-l folosesti la productie sau il vinzi mai departe,el ti-l factureaza fara tva ca face export.pentru asta trebuie sa fii inregistrat la finante ca faci achizitii intracomunitare.Tu folosind bunul la productie nu platesti tva . Mai pune mana si documenteaza-te nu da cu presupusul!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate