Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Dispozitiv parbriz anti-orbire noaptea

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Cred ca cea mai naspa problema cand conduci noaptea sunt farurile care te orbesc. Toata lumea se confunta cu problema asta. Nu s-a inventat inca nici un parbriz care sa reduca efectul de orbire?

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Niste sfaturi...

http://answers.googl.../id/575005.html

Masinile mai scumpe au de obicei ceva tratament anti-reflex la parbriz dar nu cred ca s-a inventat ceva care sa elimine acest fenomen in totalitate.

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008

View Postdotniet, on 10th April 2012, 22:03, said:

Nu s-a inventat inca nici un parbriz care sa reduca efectul de orbire?
Ochelarii de soare ;)
Sau masca de sudura. Cu asta sigur nu mai ai probleme de genul asta.

Edited by bogdy2008, 10 April 2012 - 21:28.


#4
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

View Postbogdy2008, on 10th April 2012, 21:27, said:

Ochelarii de soare ;)
Sau masca de sudura. Cu asta sigur nu mai ai probleme de genul asta.

Ai gasit solutia :lol:  Maine o sa faca topic, cum sa nu mai calce caini si oameni.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Bagi si tu faza lunga...

Opa... stati asa... am o viziune... vine prostia forumului sa imi de-a replica... sau frustrarea forumului...

Edited by crisstonne, 10 April 2012 - 21:40.


#6
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
raspuns tipic de roman.
daca altul e prost, fii si tu prost

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 Nu cred ca s-a inventat,pentru ca numai in coltul asta de lume isi pune lumea becuri din targ . 

Edited by mihai!, 10 April 2012 - 21:38.


#8
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Da niste militieni care sa aplice legea cand se inventeaza?. Ca m-am saturat si eu de toti cocalarii cu xenone made in china pe harburi, sa se vada de departe ca vine prostu` tu`le muma`n cur de trepanati :deadtongue:

#9
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pe de o parte cereti protectia politiei, si pe de alta parte, pe aria politica strigati in cor tampenii gen "moarte bugetarilor"  ^_^

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrisstonne, on 10th April 2012, 22:32, said:

Bagi si tu faza lunga...

Opa... stati asa... am o viziune... vine prostia forumului sa imi de-a replica... sau frustrarea forumului...


Moarte bugetarilor care o f...ca si vor bani multi...

Incearca cu acei ochelari minune pt. mers noaptea care au nus' ce caracteristici ajutatoare ochiului uman... au lentile galbene.

Edited by crisstonne, 10 April 2012 - 22:17.


#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Daca farurile ar fi reglate corect, aceste probleme nu ar mai fi asa de grave.
2. Chiar daca farurile sunt reglate corect, adesea masinile circula incarcate si soferii din nestiinta/comoditate/prostie nu regleaza farurile pe pozitia incarcat.
3. Depinde de masina care vine din fata, dubele si de ex celebrul Matiz iti belesc ochii chiar daca esti in SUV...
Au farurile puse mult prea sus din fabrica.
4. Depinde ce masina ai tu; daca ai de ex un roadster (ceva lipit de sol), orice drum de noapte isi va ranii ochii insuportabila.
La fiecare masina de pe contrasens vei injura si vei inchide periculos de mult ochii :(

Din pacate nu am vazut parbriz heliomat si nici nu va exita pt timp de noapte, pt ca nu ai mai vede nimic :)

#12
A44lex

A44lex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.01.2012
Ar fi o idee un parbriz cu cristale lichide care devine opac când e lovit de o lumină puternică. Ceva în genul acelor măști de sudură automate. Eventual în plus o cameră video în UV care să proiecteze imaginea drumului pe partea interioară a parbrizului. Clar o investiție costisitoare.

#13
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
nu e mai simplu sa incetinesti daca te intalnesti cu o astfel de masina? diminuezi riscul de a produce un accident grav la 30-40 kmh.

nu cred ca te intalnesti cu mult de 5 masini din 100 cu luminile de drum aprinse. eu de ex. la un drum de 40 km dau de obicei de 2, maxim 3 din -astia..

#14
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
5. Din ce in ce mai multi "distinsi domni" care isi monteaza in spatele blocului kit-uri xenon aftermarket de doi lei, astia iti omoara ochii la propriu  :deadtongue: , farurile nemodificate idiferent cat de prost sunt reglate creaza disconfort si atat, xenoanele fara lupa provoca durere la propiu de doua ori, o data ca te dor ochii si mai apoi ca te doare sufletul ca nu ii poti juca in picioare pe toti cei care ii pun in pericol cu nonsalanta pe cei din jur

#15
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postbogdy2008, on 10th April 2012, 22:27, said:

Ochelarii de soare ;)
Sau masca de sudura. Cu asta sigur nu mai ai probleme de genul asta.

Noaptea ? :huh:

#16
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Ochelarii de spune @crisstonne se numesc ochelari polarizati care chipurile te-ar ajuta pe timp de noapte. Se gasesc pe toate drumurile. Ultima oara am vazut in Busteni la un pret de 30 de lei daca nu ma insel.

#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Incurci bocanele; ochelarii de noapte sunt cu lentila galbena si se folosesc pe ideea ca totul pare mai luminos cand te uiti prin ei (inclusiv farurile ce te orbesc).

Am astfel de ochelari si sunt ok noaptea, dar nu fac minuni.
Pur si simplu pacalesc ochiul si schimba contrastul.

Ochelarii de soare cu lentile polarizate sunt excelenti in orice situatie. Eu doar astfel de lentile am pe timp de zi :)

#18
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Mie asa mi s-a spus la magazin. Daca ei m-au mintit, va mint si eu pe  voi. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate