Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Google Analytycs vs Alexa Rankings

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Caricaturata

Caricaturata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2011
Salut,

Sunt diferente foarte mari intre informatiile pe care mi le furnizeaza contul de analytics de la google si alexa.com , pentru un site . Diferente pentru "time on site" , "bounce rate"
In care pot sa am mai mare incredere ?

Thanks.

#2
iasi24

iasi24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2011

View PostCaricaturata, on 10th April 2012, 13:08, said:

Salut,

Sunt diferente foarte mari intre informatiile pe care mi le furnizeaza contul de analytics de la google si alexa.com , pentru un site . Diferente pentru "time on site" , "bounce rate"
In care pot sa am mai mare incredere ?

Thanks.

punele pe amandoua sa inregistreze pentru un anumit timp compari datele si te convingi singur. cred ca e metoda cea mai simpla

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Bănuiesc că vizitatorii tăi vin din Google în marea lor majoritate, așa că ia de bun Analytics!

#4
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Pai Alexa nu iti pune la dispozitie cod javascript pt tracking care sa-l inserezi in pagina, nu?
Atunci nu e evident ca toata statistica lor se bazeaza doar pe vizitatorii care au acel Alexa toolbar instalat?

Google Analytics e cu totul altceva. Fiecare vizitator de pe site va executa acel javascript de la Google si le va transmite informatii pe baza carora google realizeaza acele statistici.

Deci nu le poti compara..

#5
Caricaturata

Caricaturata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2011

View PostNemesis-, on 10th April 2012, 15:15, said:

Pai Alexa nu iti pune la dispozitie cod javascript pt tracking care sa-l inserezi in pagina, nu?
Atunci nu e evident ca toata statistica lor se bazeaza doar pe vizitatorii care au acel Alexa toolbar instalat?

Google Analytics e cu totul altceva. Fiecare vizitator de pe site va executa acel javascript de la Google si le va transmite informatii pe baza carora google realizeaza acele statistici.

Deci nu le poti compara..


Mi-am instalat si un cod de la Alexa in site, pentru tracking. Mi-am facut cont premium si asta iti permite sa instalezi un tracker in site.

Track-erul e in site doar de cateva zile. Poate ca daca as verifica peste trei luni datele din analytics si alexa, ar fi mult mai asemanatoare.

#6
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
daca e asa atunci nu vad dc ar produce statistici diferite.
oricum le poti pastra pe amandoua pt ca nu-ti afecteaza viteza cu care ti se incarca site-ul daca pui codul ala inainte de </body>.

Edited by Nemesis-, 10 April 2012 - 22:12.


#7
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View PostNemesis-, on 10th April 2012, 22:12, said:

daca e asa atunci nu vad dc ar produce statistici diferite.
oricum le poti pastra pe amandoua pt ca nu-ti afecteaza viteza cu care ti se incarca site-ul daca pui codul ala inainte de </body>.

Nu iti ingreuneaza incarcarea codului html, dar alte scripturi da, mai ales daca ai ceva cu jquery sau alt framework js. Daca nu te intereseaza asta poti sa le pui pe amandoua.

Cred ca google analytics e deajuns, cele doua ar trebui sa ofere rezultate asemanatoare, intr-o marja de eruare foarte mica. Diferenta este la cum interpreteaza o platforma sau alta vizitele, de aceea exista diferente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate