Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Battleship (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postgtk, on 6th August 2012, 16:06, said:

- dar ce vroiau extraterestrii de la noi?
Sa-ti faca un fratior...  :lol:

#56
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu unul am ramas cu impresia ca filmul (scenariul/regizorul in speta) nu a facut o treaba prea buna in a explica intentiile adevarate ale "vizitatorilor".Da..e posibil (si cel mai probabil) ca filmul sa fie defapt o satira anti-razboi , unde armata americana este pusa intr-o umbra negativa abordand o strategie idioata impotriva unor extraterestri care par a avea o postura defensiva , acestia neavand alte intentii decat de contact cu planeta care a emis semnalul radio intergalactic.

Pe de alta parte , modul in care a fost echipata aceasta flota extraterestra pare sa indice faptul ca ar fi mai mult specializata pe minerit , nu pentru razboi.Dar asta nu inseamna neaparat ca au venit cu intentii pasnice.Poate au venit pentru resursele noastre.Evident acele "spinnere" pot fi (defapt sunt) multifunctionale.A trecut ceva vreme de cand am vazut filmul dar parca imi amintesc ca omul acela de stiinta de la statia de transmisie a spus la un momentdat ca extraterestrii i-au omorat pe cei 2 asistenti ai lui.Ba chiar mai mult i-au omorat si pe acei politisti (politistii mergeau linistiti cu masina , iar oamenii aceia de stiinta ma indoiesc ca au fost agresivi).Parca la un momentdat Hopper chiar realizeaza un contact telepatic cu unul dintre extraterestrii iar el intelege clar ca acestia au intentii negative.

Oricare ar fi cazul , filmul nu e nimic mai mult decat un 'pop-corn flick' de succes (relativ) si nimic mai mult.E o scuza perfecta sa iti pierzi timpul in fata televizorului daca nu ai ce face.

Acting mediocru , scenariu ambiguu , efecte speciale bunicele , una bucata blonda prezenta , marketing excesiv pentru Liam Neeson (care cred ca are maxim 5 scene in film) si cam atat.

Edited by Dany noob, 06 August 2012 - 16:29.


#57
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Da navele alea extraterestre de pluteau pe apa, alea nu stiau decat sa sara ca niste broaste? Aratau ca niste avioane. Ok nu zboara deci nu sunt avioane, atunci or fi niste nave care stiu sa pluteasca. Mi se pare ciudat ca o civilizatie atat de avansata de au ajuns in 2-3 ani pana la planeta care a binevoit sa le dea cu laseru'n ochi, sa nu aiba o nava capabila ori sa zboare ori sa pluteasca. Un fel de broasca superinarmata.

Alta chestie ciudata este faptul ca astia au navigat ani lumina si cand au ajuns aproape de Tera s-au busit de minunatul nostru satelit artificial , nu doar ca s-au busit, una din nave va fi avariata atat de rau incat devine inoperabila, restul de nave pica teleleu in apa marii, fara sisteme speciale de aterizare. Cam cat de greu si voluminos ar trebui sa fie un astfel de satelit?

Adica sa intelegem ca baietii au fost super inteligenti, au calculat viteza de rotatie a pamantului bla bla, astfel incat sa faca pleosc in apa marii, dar nu au avut sistem de franare, sau nu au putut sa ia in calcul si satelitul?  Probabil ca la ei pe planeta au o prastie uriasa cu care trimit navele in spatiu.

#58
Xoleth

Xoleth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 30.04.2012
Acum l-am terminat.
Pentru cinematografie, este un film slab. Datorita zecilor de clisee tampite, datorita faptului ca actorii joaca prost si datorita scenariului complet previzibil.
Pentru filmele cu extraterestri, reprezinta un film mediocru dar cu efecte vizuale acceptabile.

Clise multe si prea retarde.
Cliseul cu faza de la inceput cu blonda-n bar, faza stupida rau de tot.

Apoi, cliseul baiatului cu potential enorm dar pe care nu si-l valorifica. Baiat ce ajunge in marina si se indragosteste de fiica sefului sau ce nu il place din cauza faptului ca e iresponsabil, nepunctual si isi iroseste calitatile. A mai vazut cineva cliseul asta prin vreo cateva zeci de filme idioate? Cred ca toti de aici. Wow, amiralul are o fata blonda si frumoasa, ce se indragosteste exact de tipul pe care nu-l suporta tac-su.

Cliseul cu soldatul puternic care si-a pierdut picioarele si, respectiv, increderea in el. Bineinteles ca isi recapata increderea cand se lupta cu alienul. Replica aia de dinainte de lupta ("I got this"), precum si privirea lui neinfricata, e specifica filmelor proaste. O gasesti oricand prin filmele cu Arnold si Steven.

Nu mai zic de cliseul de la final. Tipul iresponsabil pus pe glumite salveaza lumea, viitorul socru il premiaza in fata multimii. Ramane cu fata, a big fucking happy family. Ieeeeeeeeeei!

Film cu extraterestri din care primele 30 de minute sunt telenovela in adevaratul sens al cuvantului ca se bazeaza pe relatia tampa, cliseica si deloc credibila, dintre ala si fata lu' tati. E cineva care nu se astepta la ceremonia de la final? Ca doar ati mai vazut-o in n filme de duzina.

PS: Daca ai pretentii ca filmul tau sa fie considerat un film bun, nu o pui pe Rihanna ca actrita. E o actrita de mana a treia, ce nu poate schita vreo emotie care sa para reala in ochii privitorului. Pseudo actrita ar trebui sa se rezume la ce stie mai bine: sa suga cardanele negroteilor si sa si-o ia in meclau de la pseudo-rapperul sau r&b-istul ala de cacat.

Nota de pe imdb e pe merit. Vad ca aia de la metascore au fost mai duri cu ei (It's loud, it's large, it's stupid, and its best gag involves a chicken burrito)
Pacat de efectele din a doua jumatate a filmului ca au fost decente. :)

Edited by Xoleth, 06 August 2012 - 17:09.


#59
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View PostdrGrudge, on 6th August 2012, 12:35, said:

iar cand supereroii Rihanna si Banana reusesc sa le distruga, gata, rasa asta avansata nu mai trimite nimic
n-au aratat nimic despre ce ar putea veni in viitor.

View PostdrGrudge, on 6th August 2012, 14:38, said:

Pentru ca toate filmele sunt despre cat de tari sunt americanii si cum salveaza ei planeta.
majoritatea filmelor dintr-o anumita tara se invart in jurul unor personaje preponderent din acea tara. si in plus cine ai vrea s-o salveze? romanii? congolezii?

View PostHandicarpati, on 6th August 2012, 15:47, said:

Pe urma apar navele . O nava suna claxonu'. Nava extraterestra raspunde la apel cu claxonu' ei , e drept ceva mai puternic. Cine trage primu' ? Nava John Paul Jones. Si exact in aia trag extraterestrii. Trage vulva aia de rihana cu salupa in nava, nava trage in ea. Trage alta nava umana in nava extraterestra, nava extraterestra raspunde focului. ....etc .
e clar ca nu atacau decat in aparare (exceptie cazul in care au taiat drumurile catre insula) sau pe cine ii incurca. politistii aia poate au scos armele sa traga in ei, poate studentul de pe insula a stat ascuns dupa usa cu o bata.

nu sunt de acord nici cu cei care iau apararea extraterestrilor. aterizeaza pe o planeta straina, omoara (chiar daca neintentionat) cateva sute de chinezi, ataca cu victime o baza militara si niste autostrazi in incercarea de a-si indeplini scopurile, si se asteapta ca oamenii sa n-aibe nimic impotriva?

#60
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostDany noob, on 8th April 2012, 12:29, said:

[b]Peter Berg (Hancock) e producătorul și regizorul blockbusterului Battleship, o aventură spectaculoasă care se întinde peste ape, în cer și peste
Niste neica americani se chinuie cu ceva absurd sa detecteze navele si alte prostii,efecte speciale ok,scenariu de 2 lei!In rest filmul este ok.

#61
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011

View PostN-ter, on 6th August 2012, 18:48, said:

majoritatea filmelor dintr-o anumita tara se invart in jurul unor personaje preponderent din acea tara. si in plus cine ai vrea s-o salveze? romanii? congolezii?
Si cum majoritatea filmelor vin de la Hollywood, e clar ca americanu' salveaza ziua, la final bea o bere si admira apusul, nu?

Asta e porcaria. Xoleth a enumerat cliseele si sincer, astea strica mai toate filmele. Macar intr-o magarie ca si Expendables stii sigur ca doar despre asta e vorba, oameni contra oameni. Dar aici, vanitatea americana depaseste limitele tipice, sunt mai tari si decat o rasa avansata de cercetasi :lol:

Edited by drGrudge, 06 August 2012 - 19:50.


#62
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Un film cretin de la un cap la altul. Un film facut din clisee, nu are absolut nici o scena originala. Iar actorii joaca execrabil. Incredibil. xoleth a pus punctul pe i. In schimb gtk cred ca nu are mai mult de 15 ani si a avut exact reactia adolescentului caruia i se spune ca filmul pe care il admira e de cacat. Fara suparare, dar adolescentii mai trebuie sa vada niste filme si atunci vor intelege de ce toata lumea spune de Battleship ca e un cacat puturos.

#63
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
pana acum n-am auzit o replica pertinenta, argumentata, doar comentarii de cocalari plini de cosuri... :lol:

Edited by gtk, 06 August 2012 - 22:03.


#64
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011
Da, spre deosebire de tine... :lol:

#65
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostdrGrudge, on 25th May 2012, 17:28, said:

Cred ca a fost cel mai retardat film cu tema de extraterestri vazut vreodata.

View PostMocebon, on 6th August 2012, 09:26, said:

@ gtk
Eu te fut in nas daca incepi cu tiganeala pe aici.
Geme prostia in tine

View PostXoleth, on 6th August 2012, 18:01, said:

Pseudo actrita ar trebui sa se rezume la ce stie mai bine: sa suga cardanele negroteilor si sa si-o ia in meclau de la pseudo-rapperul sau r&b-istul ala de cacat.

View Postblackcat, on 6th August 2012, 22:48, said:

In schimb gtk cred ca nu are mai mult de 15 ani si a avut exact reactia adolescentului caruia i se spune ca filmul pe care il admira e de cacat. Fara suparare, dar adolescentii mai trebuie sa vada niste filme si atunci vor intelege de ce toata lumea spune de Battleship ca e un cacat puturos.

da, spre deosebire de voi, in naivitatea mea am avut bunul simt sa-mi argumentez opiniile... dar cine sa priceapa... :lol:

locul vostru e aici, nu la comentat filme:

[ http://www.emaramures.ro/userfiles/Image/Foto%20Maramures/Animale/stana-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:wave:

Edited by gtk, 06 August 2012 - 22:19.


#66
Xoleth

Xoleth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 30.04.2012

View Postgtk, on 6th August 2012, 23:00, said:

pana acum n-am auzit o replica pertinenta, argumentata, doar comentarii de cocalari plini de cosuri...

Asta venind de la gtk, o tipa ce nu a pus poze cu ea pe forum desi e membra din 2004. :lol:

View Postgtk, on 6th August 2012, 23:18, said:

da, spre deosebire de voi, in naivitatea mea am avut bunul simt sa-mi argumentez opiniile... dar cine sa priceapa...

Da, se vede. Oaia fiind jivina ce o borat userita sau argumentul ala pertinent?  :lol:


View PostN-ter, on 6th August 2012, 18:48, said:

n-au aratat nimic despre ce ar putea veni in viitor.

Telenovela beta intre aia doi?

Edited by Xoleth, 06 August 2012 - 22:35.


#67
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
gtk e tipa? Si se uita la filme SF pt copii? Pai atunci nu ma mai supar pt jignirile ei. Asta e, doar amuzant.

#68
EvilYuri

EvilYuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 03.11.2011
Dragut cu iz de porcherie. Actiune distribuita sub influenta canabisului

6/10

View PostXoleth, on 6th August 2012, 23:23, said:

Asta venind de la gtk, o tipa ce nu a pus poze cu ea pe forum desi e membra din 2004. :lol:
Nu-i ma tipa   :console:

#69
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Slab...iar Rihanna nu are nici o treaba cu actoria.Chiar ma bucur ca nu am fost la cinema sa-l vad cand a fost lansat.

#70
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
lol, bine ca n-am dat bani sa-l vad la cinema.
S-ar parea ca au spart bugetul pe efectele speciale si apoi cu banii de tigari au facut restul.
Cand vad  extraterestrii ca navele trimise nu dau raportul, ce o sa faca? cel mai inteligent ar fi sa trimita  o nava mica de recunoastere , vad care e treaba, apoi trimit batalionul sa termine cu omenirea.
Aaa si propaganda americana, rusii sunt copii mici la propaganda.

#71
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View PostdrGrudge, on 6th August 2012, 20:49, said:

Si cum majoritatea filmelor vin de la Hollywood, e clar ca americanu' salveaza ziua, la final bea o bere si admira apusul, nu?
da, si am spus si de ce.

View PostXoleth, on 6th August 2012, 23:23, said:

Telenovela beta intre aia doi?
poftim?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate