Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Portare Zapp -> Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Oricum, daca vrea sa porteze in Cosmote nu mai conteaza perioada contractuala

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Corect, doar in Cosmote.

#39
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Din cate tin minte la ultimul contract care am semnat cu zapp nu este mentionat prelungire automata.
Oricum, eu vreau sa portez la cartela Cosmote, unde este mai avantajoasa si nu risc sa am probleme cand vreau sa renunt la ei. Oare se poate?

#40
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Teoretic se poate, dar cred ca astia de la Germanos vor tine cu dintii sa te porteze la abonament, daca le spui ca vrei la cartela, inventeaza ei ceva pe moment sa nu se poata.

#41
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

View Postarbmed, on 12 august 2012 - 20:07, said:

Pentru ca acum vreo 2 sau 3 ani, pe cand aveam 2 telefoane, inainte de expirarea perioadei contractuale, a venit o domnisoara de la zapp, mi-a mai adus 8 telefoane si mi-a oferit un abonament mult mai mic (my corporate). I-am spus ca nu am ce face cu 10 numere, dar mi-a zis ca n-am decat sa tin telefoanele in sertar, si sa folosesc doar 2.

Asta e un exemplu de mai bine nu.

Chiar daca  parea o oferta buna, destul de  ieftina, acum apar probleme la rezilierea acelui contract.

Daca nu ai facut intre timp portare in Cosmote, amana inca 6 luni cat mai are sigur licenta Zapp si foloseste telefoanele de rezerva.

(poti redirectiona apelurile de pe primele telefoane catre alte numere si sa folosesti temporar alte doua numere,
sau mergi la Germanos si roaga-i sa iti permita sa folosesti doua din telefoanele din sertar cu numerele tale principale)

View PostDukuletz, on 19 octombrie 2012 - 15:59, said:

Din cate tin minte la ultimul contract care am semnat cu zapp nu este mentionat prelungire automata.
Oricum, eu vreau sa portez la cartela Cosmote, unde este mai avantajoasa si nu risc sa am probleme cand vreau sa renunt la ei. Oare se poate?

Daca nu vei obtne portare la cartela prepay Cosmote, poti incerca mai intai trecerea pe Zapp Nopay (dar si asta e cu cantec in ultima vreme).

#42
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Am gasit ultimul contract cu ei, deci perioada contractuala este nedeterminata. Dar dupa o perioada de minim 18 luni se poate rezilia cu anuntare inainte cu 30 zile.

Acum cum procedez pentru portare la cartela Cosmote? Vorbesc direct cu cei de la Cosmote? Sau trebuie reziliat contract Zapp la Germanos mai intai?

Daca nu vor sa faca portare, foarte bine!! Depun cerere pt reziliere si ma portez in alta retea Posted Image

Edited by Dukuletz, 21 October 2012 - 16:04.


#43
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Suna intai la Zapp si spune ca vrei sa portezi in Cosmote si sa iti spuna daca iti dau voie sa portezi fara alte taxe si eventual cand exact iti expira contractul apoi te duci la Cosmote si faci cererea de portare.

Oricum cred ca la portare pe prepay nu cred ca scapi de taxa de reziliere la Zapp, pentru ca sunt destepti, se gandesc ca poti sa te portezi de pe abonament in perioada contractuala pe cartela fara sa platesti taxa de reziliere, iar apoi la scurt timp te poti porta fara probleme in orice alta retea. Nu (prea) iau in calcul ca tu te portezi pe termen lung pe cartela. Mai e si povestea ca la cartela nu esti o sursa de venit sigura ca la abonament.

Asa daca te portezi de la abonament la abonament , isi permit sa nu iti mai ceara taxa de reziliere la Zapp , ca practic tot in curtea lor esti si tot in buzunarele lor intra banii

L.E. Contractul cu Zapp se va rezilia automat in momentul finalizarii portarii

Edited by vasilemadalincristian, 21 October 2012 - 17:46.


#44
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Contractul nu expira niciodata, este pe o perioada nedeterminata. Dar mentioneaza ca perioada minima este de 18 luni. Deci dupa asta pot sa reziliez cand vreau eu, teoretic Posted Image
Deci, ma duc direct la cosmote?

Edited by Dukuletz, 21 October 2012 - 18:11.


#45
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Intreabai si pe cei de la Zapp daca in cazul asta platesti vreo taxa de reziliere.

Portarea se va aproba oricum, toata chestia e daca platesti sau nu acea taxa

#46
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Ok, multumesc.
Pentru orice legat de Zapp ma adresez acum cei de la Germanos nu?

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu, poti sa suni la relatii clienti Zapp, poate nu dorm chiar toti.
Un lucru e clar insa, daca esti pe abo, ei bine ala nu expira niciodata.
Minim 18 luni se referea la altceva, nu la faptul ca dupa perioada respectiva poti sa reziliezi cand vrei tu. Si ai semnat ca esti de acord!
Bafta!

#48
arbmed

arbmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
Intre timp am rezolvat: m-am dus la Germanos si am portat 2 numere din Zapp in Cosmote (abonament), iar cu celelalte 8 am ramas la Zapp (urmeaza sa trimit cererea de reziliere cu 2 luni inainte de expirarea perioadei minime).
Intai am incercat sa iau legatura cu Zapp, le-am scris e-mail dar nu au raspuns, asa ca m-am dus la Germanos, am completat cererea de portare si contractul de abonament, apoi m-a sunat o tipa de la zapp care a incercat sa ma convinga sa nu ma portez. S-a lungit putin portarea deoarece cei de la zapp nu au aprobat initial (cica era gresit codul de client), apoi s-a aprobat, dar s-a mai amanat din motive tehnice, pana cand intr-o zi m-am trezit brusc fara semnal pe zapp, dar in cca 10-15 minute s-au activat numerele pe cosmote (SIM-urile le aveam deja).

#49
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Multumim pentru informatii arbmed!

Ce abonamente ti-au oferit cosmote? Cele standard de pe site? Sau oferte mai bune?
Ma intreb de ce oare te-au mai sunat cei de la Zapp sa te convinga sa nu te portezi Posted Image) nu e aceeasi oala?

Edited by Dukuletz, 23 October 2012 - 08:43.


#50
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
E foarte posibil ca in momentul in care Zapp ramane fara clienti si inchid reteaua CDMA sa concedieze o buna parte din angajati de exemplu

#51
arbmed

arbmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007

View PostDukuletz, on 23 octombrie 2012 - 08:42, said:

Multumim pentru informatii arbmed!

Ce abonamente ti-au oferit cosmote? Cele standard de pe site? Sau oferte mai bune?
Ma intreb de ce oare te-au mai sunat cei de la Zapp sa te convinga sa nu te portezi Posted Image) nu e aceeasi oala?

Pai mi-au oferit ceva gen business share promotional (adica pe 2 telefoane plus 2 modemuri platesc cat plateam pe cele 10 telefoane la zapp - din care oricum utilizam numai 2 - si pe internet) cu convorbiri nelimitate in grupul meu (2 telefoane), plus 2 vauchere a cate 30 Euro pentru a achizitiona 2 terminale mobile (modemurile le-am primit gratis).

Tipa de la Zapp care m-a sunat a zis ca daca ma portez cu 2 numere in Cosmote o sa platesc penalizari, si mi-a propus sa trec la Cosmote cu 5 numere (ca sa-i facilitez astfel transferul la Cosmote). Daca a vazut ca nu ma sperie cu penalizarile a zis ca o sa raman fara internet de la zapp, deoarece internetul l-am primit la pachet cu telefoanele (dar a uitat ca pe internet am contract separat - tocmai la cererea zapp si nu stia ca deja cosmote imi oferise internet la pachet). Si nu a tinut cont de faptul ca juristii de la Telemobil sunt de fapt tot cei de la Cosmote). Oricum, deja mi-a venit factura de la Zapp numai pe cele 8 telefoane care au ramas pana la sfarsitul perioadei minime, adica ianuarie 2013.

View Postvasilemadalincristian, on 23 octombrie 2012 - 09:24, said:

E foarte posibil ca in momentul in care Zapp ramane fara clienti si inchid reteaua CDMA sa concedieze o buna parte din angajati de exemplu

Incepand cu anul 2010 au inceput sa se tot schimbe cei care raspundeau de contul meu: majoritatea ma puneau sa semnez prelungire pe un an (si imi mai dadeau cateva minute) apoi plecau la Cosmote. Partea amuzanta este ca intr-o vreme veneau si de 2 - 3 ori pe an sa ma roage sa semnez prelungirea, chiar daca nu trecuse perioada minima de 1 an

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate