Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Monte Estoril

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
damians

damians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2010
Buna ziua, imi poate da cineva detalii despre Monte Estoril, nu gasesc f multe informatii pe net, se pare ca e o zona rezidentiala la vreo 30 de minute de Lisabona. M-ar interesa daca a fost cineva acolo sau macar in trecere, care ar fi distanta fata de cele mai apropiate orase- Estoril, Cascais...Am gasit niste oferte destul de bune in zona dar nu as vrea sa ma iau doar dupa prezentarile hotelurilor....

Multumesc

#2
cronicaru

cronicaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.10.2007

View Postdamians, on 6th April 2012, 12:46, said:

Buna ziua, imi poate da cineva detalii despre Monte Estoril, nu gasesc f multe informatii pe net, se pare ca e o zona rezidentiala la vreo 30 de minute de Lisabona. M-ar interesa daca a fost cineva acolo sau macar in trecere, care ar fi distanta fata de cele mai apropiate orase- Estoril, Cascais...Am gasit niste oferte destul de bune in zona dar nu as vrea sa ma iau doar dupa prezentarile hotelurilor....

Multumesc
Monte Estoril e unul dintre micile orasele, sau mai degraba sate, de pe coasta Antlanticului, intre Lisabona si Cascais. Majoritatea sunt noi, curate, cam goale insa din cate am observat. Zona e frumoasa, dar depinde ce cauti. Daca vrei plaja si liniste e o buna alegere. Plaje gasesti orinde te uiti. Cand am ajuns in zona, la Paco de Arcos mai exact, am intrebat proprietara care este cea mai buna plaja si nu a stiut sa ne raspunda. Unu pentru ca ei nu prea merg la plaja si doi pt ca sunt prea multe. Apa e rece insa fiind ocean. Daca vrei o vacanta in care sa vizitezi Lisabona si imprejurimile, e mai dificil cu transportul. Chiar daca nu e departe, aprox 30de min. de Lisabona cu trenul, o calatorie pe malul oceanului la pret mic, tot va trebui sa o faci zilnic de doua ori. Distanta intre Monte Estoril si Estoril e de 5 min cu trenul, din ce îmi aduc aminte e vorba de o singura statie, si doua de Cascais.
Daca agreezi zona ti-as recomanda inchirierea unui apartament, poate cu terasa si vedere al ocean, intr-o localitate mai apropiata de Lisabona, intre Belem si Carcavelos (unde e o plaja cat vezi cu ochii de lunga). Iesi mai ieftin, legaturi bune de transport, vreo 15 min pana in Lisabona, de unde ti se deschid nenumarate oportunitati: Sintra, Mafra, Nazare, Fatima. Sa nu uiti Obidos

#3
damians

damians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2010
iti multumesc f mult pt raspuns, scuze ca raspund asa tarziu. Cautam o vacanta linistita, fiind si cu 2 copii mici, am vrea sa imbinam atat plaja cat si vizitarea Lisabonei. Am luat in Monte Estoril, sper ca va fi ok :), cateva minute cu trenul nu ne deranjeaza.

#4
Pcojo

Pcojo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2008
Salut!

M-am intors recent din Monte Estoril.
Primele impresii, prima data in Portugalia pot spune ca mi-a placut.
Ce mi-a placut:
1. exista o faleza foarte lunga intre: Estoril-Monte Estoril-Cascais, foarte frumoasa unde te poti plimba de-a lungul oceanului. Este dotata cu tot ce vrei: apa potabila, toalete, bancute, aparate pt. sport (toata lumea alearga si face exercitii fizice).
2. Transportul in comun bine pus la punct. Am calatorit la Sintra si Cabo da Roca.
3. Frumusetea arhitecturii portugheze
4. Supele traditionale portugheze. Daca vrei sa mananci si sa fii multumit, cauta micile locuri unde mananca localnicii sau in mall-ul din Cascais la ultimul etaj.
Ce nu mi-a placut:
1. LA PLAJA pentru ca desi era nisip f fin si soare NU POTI FACE BAIE IN OCEAN (12 GRADE APA OCEANULUI). Nu se incalzeste decat cu cel mult 3-4 grade. Poate e chestie de gust, nu stiu, dar pt. mine sa nu poti face o baie in ocean sau in mare, dupa caz, nu este plaja.
2. Sunt vanturi f puternice mai ale seara, cel putin in mijlocul lui iulie, anul acesta.
3. Preturile la restaurantele de pe faleza comparabile cu cele din Grecia, poate putin mai scump cu 2-3 euro la unele mancaruri.

Portugalia este frumoasa, merita vizitata dar nu cred ca este o destinatie unde sa te duci la plaja.

Am sa postez foto cu orarul unor autobuze spre Sintra si Cabo da Roca.

Calatorie placuta in Portugalia!

#5
damians

damians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2010
Multumesc mult pt mesaj.:) In cateva zile plecam si noi. La Sintra si Cabo da Roca cum ai ajuns, tb mers intai la Lisabona?

cam cat costa un bilet de tren pana la Lisabona ( pe care vrem sa o vizitam neaparat) si care e frecventa trenurilor?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate