Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Spre ce sa ma orientez?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostWanderer84, on 12th April 2012, 20:04, said:

Le accept si cele fara studii care nu inseamna smotru asa cum spui tu. Fara studii poti fi si vanzator, receptioner, ghid turistic, sofer, samd.
Asta nu e o problema de emigrare defel, ci una de atitudine. Cati bani crezi ca faci tu ca receptioner sau vanzator unde te vei duce, ai aflat cumva, ai ceva idei in mare despre salarii si cheltuieli? Ma gandeam ca un absolvent de facultate, fie ea si de economie, sa stie cam ce vrea si pe unde sa caute informatii inainte sa vina pe forum sa puna intrebari tampite, despre nimic. "Am facut o facultate, dar nu stiu sa fac nimic. Si nici la munca de jos nu ma cobor, c-am si eu mandria mea". Pai la asa abordare ce te astepti sa capeti? Si chiar daca ai primi, prin absurd, ceva raspunsuri interesante/valide, pe ce criterii ai decide ca raspunsurile alea-s ceea ce-ti trebuie?
Din pacate eu nu am ce sugestii sa-ti dau, in afara de a-ti sugera sa iti modifici optica asupra lucrurilor si sa te hotarasti cam ce vrei de la viata pe termen scurt si mediu. Daca dupa ce ai terminat facultatea aia, cum-necum, nu ai o idee clara despre ce ai vrea sa faci, parerea mea™ e ca o sa-ti fie cam greu si ca raspunsurile primite aici, bune sau rele, vor fi irelevante fiindca nu ai bagajul necesar ca sa le judeci corect.

View Postneagu_laurentiu, on 12th April 2012, 20:17, said:

Eu in locul tau m-as intoarce la studiu 1-2 ani apoi as pleca. Asa tot smotru e.
Sa studieze ce?

Edited by beastie, 12 April 2012 - 12:37.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbeastie, on 12th April 2012, 13:35, said:

Sa studieze ce?
IT, contabilitate (in sistemul unde vrea sa mearga - ca tot ii da in sus si-n joc cu economia) sau ce mai vrea el dar inainte sa traga un ochi pe la joburi.

#21
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Desi util , mesajul tau e cam dur. Eu mi-am urmat dorinta, am studiat intr-un domeniu care imi place, ba chiar ma pasioneaza as putea spune.
DAR m-am lovit de realitatea din Romania care pur si simplu nu-ti permite sa traiesti decent chiar daca ai un loc de munca. Am avut rabdare, dar lucrurile nu se misca.

Ma indoiesc ca dorinta ta dintotdeauna a fost sa emigrezi in Australia. Si tu esti rezultatul unor conjuncturi.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Ce profil economic ai terminat aici ?

#23
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012

View Postneagu_laurentiu, on 12th April 2012, 14:01, said:

Ce profil economic ai terminat aici ?

Relatii Internationale

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai au rost reprosurile acum.
Daca vrei IT ai minim minimorum 1 an de studiu, 2 sunt ok, de unul singur si apoi te-ai salvat.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Vinzi o casa sau faci un imprumut de 60000 euro, te faci pilot pe avioane comerciale (daca-ti si place) apoi iti platesti si banii acestia si ai destui si pentru tine.

#26
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Ms de sfat, dar in IT nu vreau sa intru. Banii sunt frumosi nu zic nu, dar nu ma atrage deloc .
Pilot de avioane de vanatoare mi-ar placea. Sau de bombardament.  :angry:

#27
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Postneagu_laurentiu, on 12th April 2012, 12:17, said:

Eu in locul tau m-as intoarce la studiu 1-2 ani apoi as pleca. Asa tot smotru e.
intr-adevar studiile conteaza,la smotru oricand poti gasi in afara,problema este daca nu cumva te vezi nevoit sa pleci cat mai repede datorita problemelor financiare sau mai stiu eu ce,in cazul asta trebuie sa iei o decizie urgenta caci fiecare zi pierduta in RO o vei cauta mai tarziu

#28
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012

View Postzobarr69, on 12th April 2012, 14:34, said:

intr-adevar studiile conteaza,la smotru oricand poti gasi in afara,problema este daca nu cumva te vezi nevoit sa pleci cat mai repede datorita problemelor financiare sau mai stiu eu ce,in cazul asta trebuie sa iei o decizie urgenta caci fiecare zi pierduta in RO o vei cauta mai tarziu

zobarr ai pus punctul pe i.
Exact asa simt, ca in tara asta iti pierzi vremea si viata traind de la o zi la alta, eventual facand si credite pe zeci de ani pentru apartamente cutii de chibrituri. Nu mor de foame nici acum, am un salariu mediu pt Romania, ceva peste 400 de euro, dar simt ca nu am rabdare sa stau sa progresez intr-o cariera care sa-mi aduca venituri decente doar peste vreo 10 ani. De asta as pleca si eu cat mai repede.

#29
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010
Eu inca nu inteleg ce sfaturi vrei sa ti se spuna aici... nimeni nu are cheia succesului si nimic nu-ti garanteaza succesul in afara tarii. La varsta pe care o ai ar trebui sa ai o "claritate" mai buna asupra viitorului tau. Vrei sa pleci din tara? Pai atunci pune mana si studiaza problema, formeaza-ti o opinie si apoi vii si le dezbati aici, asta in cazul in care topicul tau nu vrea sa fie cu subantelesi si astepti ca cineva sa-ti zica hai ca am eu de munca pt tine...
Suntem pe a 2-a pagina si inca nu ai spus mai decis cam ce tara te-ar atrage mai mult... ai spus ca stii ceva engleza si spaniola si acum vorbesti de tarile arabe  :wacko: atata timp cat nu stii cat de cat unde sa te indrepti nu are rost sa te gandesti la plecare pt ca 99% vei esua...

#30
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012

View PostEngineer_xxl, on 12th April 2012, 15:15, said:

Eu inca nu inteleg ce sfaturi vrei sa ti se spuna aici... nimeni nu are cheia succesului si nimic nu-ti garanteaza succesul in afara tarii. La varsta pe care o ai ar trebui sa ai o "claritate" mai buna asupra viitorului tau. Vrei sa pleci din tara? Pai atunci pune mana si studiaza problema, formeaza-ti o opinie si apoi vii si le dezbati aici, asta in cazul in care topicul tau nu vrea sa fie cu subantelesi si astepti ca cineva sa-ti zica hai ca am eu de munca pt tine...
Suntem pe a 2-a pagina si inca nu ai spus mai decis cam ce tara te-ar atrage mai mult... ai spus ca stii ceva engleza si spaniola si acum vorbesti de tarile arabe  :wacko: atata timp cat nu stii cat de cat unde sa te indrepti nu are rost sa te gandesti la plecare pt ca 99% vei esua...

Nu pretind sa-mi dea nimeni cheia succesului. Voiam doar niste idei privitoare la piata muncii in strainatate, referitoare la oportunitatile care ar putea exista in acest moment, luand in considerare studiile mele, limbile straine cunoscute.
Topicul se numeste "spre ce sa ma orientez?" nu "vreau muncesc in Kuala Lumpur, ce parere aveti?" tocmai pentru ca acum cantaresc optiunile pe care le am/daca le am.

Claritate asupra viitorului am incercat sa am, am inceput o cariera in Romania, dar raportul venituri/cheltuieli nu ma lasa sa continui.

Am adus in discutie tarile arabe pentru ca acolo e o anume oferta de joburi in acest moment si din cate stiu eu se vorbeste si engleza.

Edited by Wanderer84, 12 April 2012 - 14:35.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Despre munca necalificata nu stiu ce detalii te astepti sa gasesti aici, oamenii in cauza nu stau pe forum ci trudesc acolo.

Edited by neagu_laurentiu, 12 April 2012 - 15:21.


#32
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Mai intra si ei pe softpedia, nu e problema. N-am pretins nimic, cine vrea poate sa ma ajute cu un sfat, o sugestie. Am prins cateva idei deja si multumesc tuturor care si-au exprimat opiniile

#33
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Multumesc tuturor , se poate inchide topicul.

#34
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai vrea tu sa se inchida :naughty: asa faceti multi starniti apele apoi vreti "sa se inchida" :nonobad:

Sa-mi dau si eu cu parerea, am avut dilema asta cu mult inainte ta, mai exact inainte sa termin facultatea mi-am dat seama ca nu prea am sanse sa ajung unde doresc cu facultatea aceea, in Romania...o facultate din aceeasi sfera cu a ta. Am multi prieteni din facultate sau chiar liceu care au procedat total diferit, asemanator cu tine, s-au indatorat puternic la banci, unii chiar mortgage pe 30 de ani asa ca si-au legat o ancora serioasa de picioare. In cazul tau nu e asa grav ca se pot recupera usor cateva mii de euro. Problema e ca economia se misca prost in majoritatea destinatiilor traditionale acum iar slujbele bine platite care nu necesita prea multa calificare sunt tinute cu dintii. Sa-ti dau un exemplu, acela al unui prieten care a plecat in Statele unite acum vreo 10 ani prima oara printr-un program studentesc, hotarat sa ramana acolo ceea ce a si facut. S-a casatorit cu o rezidenta (ilegal fiind) , are 2 copii si sansele sa il expulzeze nu sunt foarte mari. S-a stabilit o vreme in Vegas unde lucra ca bartender si facea lejer 6-7.000 $/luna. Ca multi altii , s-a apucat sa cheltuie majoritatea acestor bani si singura "investitie" pe termen lung a facut-o intr-un condo care acum valoreaza mai putin acum asa ca e si el blocat, desi la alt nivel de venituri si ce e mai nasol e ca si salariile lui probabil ca au scazut mult (nu am stat sa il intreb dar se poate deduce usor).

Ce incerc eu sa-ti exlic e ca e foarte greu acum sa mai gasesti, mai ales in Europa slujbe necalificate unde sa poti economisi 1000 EUR/luna cel putin..nu ca ar fi fost vreodata usor, mai ales de unul singur dar acum mi se pare aproape imposibil.
O destinatie ar fi Marea Britanie, cu acum ci peste 1 an doi cand nu vor mai fi restrictiile alea pacatoase, gasesti slujbe daca esti priceput la ceea ce faci (ma refer la sectorul financiar unde Londra este cel mai mare centru global).

Nu ti-as recomanda sa pleci salahor sau mai stiu eu ce iar in turism receptioner, ghid turistic sunt prost platite fata de alte pozitii. De sofer nici nu mai vorbesc, sunt atatea persoane cu experienta care nu gasesc usor de lucru. Era o vreme cand ai fi putut sa te "inhamezi" la jug pe un vas de croaziera cateva contracte si era usor sa economisesti fara chirie sau alte mari cheltuieli dar acum probabil ca si acest domeniu e lovit de criza si plus de asta trebuie sa ai experienta plus papagal foarte bun.

#35
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Cred si eu ca e dificil. Dar cum o viata avem trebuie sa incercam, putem sa tot asteptam valul perfect,care poate sa nu vina niciodata. Economia se misca prost peste tot, cu toate acestea decat stau sa traiesc de la o luna la alta in Romania si sa vad cum trec anii fara sa fi realizat nimic, prefer sa-mi incerc norocul in alte zari. Cum altii s-au descurcat, o sa ma descurc si eu. Toti care sunt afara se plang ca nu e de lucru, ca salariile sunt mici,ca strainii sunt naspa, ca romanii de afara sunt si mai naspa. Cu toate astea nu prea se intorc in tara. Cum vine asta?

Asta imi aminteste de taximetristi, toti cu care am mers in ultimii ani se plangeau ca e "foarte nasol domle, taximetria nu mai e ce-a fost, n-are lumea bani de taxi,.... bla bla bla". Un prieten de-al meu a terminat facultatea si negasind de lucru in domeniu s-a apucat de taximetrie si castiga lunar 700-800 de euro, fara stres si chiar e foarte multumit. Deci nu e chiar asa "foarte nasol".

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWanderer84, on 13th April 2012, 09:35, said:

Cum altii s-au descurcat, o sa ma descurc si eu.
Nu a spus nimeni ca nu te-ai descurca. Dar toti care au plecat fara un orizont clar au facut smotru la inceput (sau si ulterior).
Ideea e daca tot vrei sa pleci si poti, de ce sa nu fii "boier" (avand un contrat clar si sigur) ? Ca te mai costa cativa ani de studiu ? Esti tanar.
Crezi ca daca pleci acum si esi salahor iar eu incep acum sa studiez si vin prin contract peste 2-3 ani vei avea mai multi bani ca mine ? In general nu.

Edited by neagu_laurentiu, 13 April 2012 - 08:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate