Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Spre ce sa ma orientez?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Salut, am 28 de ani, sunt absolvent de ASE, am profesat in domeniu ultimii 4 ani dar mi-am dat seama ca nu pot face mare lucru cu salariile din tara. Am si datorii, de cateva mii bune de euro, nu am cum sa le platesc si sa traiesc din 500 de euro pe luna.

Vreau sa-mi gasesc un job afara, chiar daca nu in domeniul meu. Am lucrat in banca si in relatii internationale, stiu cateva limbi straine (engleza, franceza, ceva italiana si spaniola), vreau sa-mi gasesc un job care sa-mi permita sa pun deoparte lunar macar in jur de 1000 de euro (sunt dispus sa fac sacrificii pentru acest lucru)

Ar fi bine sa am ceva rude/cunostinte care sa ma ajute sa plec din tara si sa-mi gasesc de lucru in alta tara, dar din pacate nu am.

Cam care ar fi zonele Europei spre care ar fi bine sa-mi indrept atentia? Si in ce domenii as avea sanse sa gasesc un job bun ? Eu ma gandeam ca turismul/hotelurile sunt o varianta buna, dar salariile par destul de mici, mai ales in Spania, Italia, Grecia, unde ar fi oferta de locuri de munca.

#2
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
Ce ai lucrat la Banca de vrei sa mergi in turism? cel mai bine e sa faci ce-ai facut pana acum.doar ca afara.

#3
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Am lucrat in front office, relatii cu clientii, operatiuni uzuale, credite/depozite persoane fizice. Si am mai lucrat pe export cateva luni, si intr-o agentie de turism alte cateva.

#4
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Nimeni niciun sfat?

#5
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Va rog, nu va inghesuiti cu atat  demulte sugestii si idei! Nu mai stiu pe care s-o analizez..  :rolleyes:

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,327
  • Înscris: 14.04.2010
Pai in primul rand trebuie sa te axezi pe o tara in care se vorbeste o limba pe care o stii foarte bine... mai ales ca lucrezi intr-un domeniu in care interactionezi cu oamenii! Apoi trebuie sa te gandesti cam cat de departe ai fi dispus sa pleci, sa te adaptezi etc. Te atrage Europa? Ai fi dispus sa iei in considerare Canada sau Australia (aceste 2 tari au programe bune de imigrare)...
Dupa ce iti creezi o orientare de genu incepi sa te interesezi de piata muncii, de preferat pe domeniul in care ai experienta... In ziua de azi internetul este cea mai importanta unealta in a obtine informatii multe in mod gratuit si rapid!

Cand vei deveni putin mai specific cu orientarea poate atunci vei reusi sa obtii mai multe sfaturi...

Bafta!

#7
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View PostWanderer84, on 11th April 2012, 09:48, said:

Va rog, nu va inghesuiti cu atat  demulte sugestii si idei! Nu mai stiu pe care s-o analizez..  :rolleyes:
In acest moment nu cred ca Europa este o buna optiune,in sensul de a te realiza profesional si material(este doar umilda mea parere),eu,la 28 de ani varsta ta,cu studiile tale si cu cele cateva limbi straine pe care le domini cat de cat as incerca sa decolez cat mai repede inspre Canada sau poate chiar indepartata Noua Zeelanda,Australia.Problema ca asta implica o izolare destul de mare fata de cei dragi tie(distanta si costurile calatoriei vor face ca sa ii poti revedea destul de rar),in schimb eu cred ca vei avea mai multe satisfactii decat  aici pe continent,unde vezi bine ca totul merge anapoda si xenofobismul se face din ce in ce mai simtit in anumite tari ale Europei de vest,deci multa bafta,gandeste te bine  si sa iei decizii importante pt. ca ai viitorul in fata,toate cele bune

Edited by zobarr69, 11 April 2012 - 10:28.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ceva rapid nu stiu, pe filiera economica nu cred ca-ti va merge. Dar de durata da: invata programare si dupa asta vei trai linistit.

#9
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012

View Postneagu_laurentiu, on 11th April 2012, 13:04, said:

Ceva rapid nu stiu, pe filiera economica nu cred ca-ti va merge. Dar de durata da: invata programare si dupa asta vei trai linistit.


Da, m-am gandit si eu ca ar fi greu. De asta vorbeam de turism. Poate doar dupa ceva cursuri acolo sa ma pot intoarce in dom economic.

Cu programarea am cam ratat trenul. Am terminat liceu de informatica dar am evitat sa raman in domeniu, deoarece nu mi se parea interesant, ba mi se parea chiar plictisitor si aiurea sa stai 8-9 ore pe zi in fata calculatorului, tu si termenii specifici limbajului.
Cand ma gandesc cat se castiga acum in tara si afara in programare, mi-e ciuda, dar asta e.

#10
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

View PostWanderer84, on 6th April 2012, 11:36, said:

Vreau sa-mi gasesc un job afara, chiar daca nu in domeniul meu.....n ce domenii as avea sanse sa gasesc un job bun ? ....

eu ma gandem la fizica nucleara sau neurochirurgie. ce zici, sunt joburi bune? in domeniul tau sigur nu sunt :P
hai sa iti dau o idee, gandeste-te ce ai vrea sa faci, ce ti-ar placea sa faci pune intrebari la obiect si atunci ti se va si raspunde pertinent. altfel vorbim discutii

#11
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012

View Postsqryn, on 11th April 2012, 17:08, said:

eu ma gandem la fizica nucleara sau neurochirurgie. ce zici, sunt joburi bune? in domeniul tau sigur nu sunt :P
hai sa iti dau o idee, gandeste-te ce ai vrea sa faci, ce ti-ar placea sa faci pune intrebari la obiect si atunci ti se va si raspunde pertinent. altfel vorbim discutii

Din pacate nu sunt medic, inginer, programator sau bucatar. Cam astea sunt meseriile care se cauta acum afara din ce am observat eu. Dupa cum spune titlul, nu prea am cum sa fiu mai specific,mi ar placea sa fac orice din care sa iasa bani, mai putin carat boltari, turnat smoala, spalat vase sau batranei. Am pregatire in economie,dar nimeni nu ma angajeaza in domeniu afara, desi m-as bucura.

De asta am cerut sfaturi de la cei care sunt deja in strainatate sau care cunosc situatia mai in profunzime.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWanderer84, on 11th April 2012, 20:51, said:

De asta am cerut sfaturi de la cei care sunt deja in strainatate sau care cunosc situatia mai in profunzime.
Situatia o vezi si de aici din site-urile cu joburi de la ei. Ori esti calificat in ceva ce are cautare si mergi la sigur ori... smotru.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2012 - 20:10.


#13
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
:nonobad:

Alte opinii?

#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cred ca acum hotspot-ul mai sunt Australia, Noua Zeelanda si la arabi. Incearca sa te indrepti spre arabi. La aia inca mai miroase a placinte. Stiu o fata (o cunostinta indepartata) care a facut un profil economic, a lucrat cativa ani prin Timisoara pe la o firma si apoi a zburat in Qatar ceva economist la un magazin la un Mall sau ceva asemanator.
Ai putea incerca prin Spania. Acolo inca merge bine turismul si daca zici ca stii limbile alea te-ar avantaja mult. Spaniolii abia acum s-au trezit si incep sa invete engleza si altele.
Toata treaba e sa nu te grabesti si sa nu disperi. Esti inca tanar, iar datotiile nu sunt chiar atat de grave. Pana la urma urmei nu au ce sa iti ia nu? :lol: Copii nu ai, nevasta presupun ca nu.
Daca te intereseaza IT-ul nu e tarziu nici acum sa te apuci, dar dureaza un pic pana intri in paine, cam 2 ani.

#15
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Da si eu ma gandeam la lumea araba. Oriunde e ok, ca sa castig ceva bani. De Romania sunt lamurit pana peste cap, trebuie sa plec cat inca sunt tanar  :peacefingers: N-are rost sa te chinui aici cu salarii de subzistenta.
Planuiesc sa imi echivalez in cele din urma studiile in acea tara, poate chiar sa fac o facultate in domeniu acolo. Dar initial banii sunt prioritari.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
@Wanderer84 eu nu pricep ce te astepti sa faci acolo cat timp posturile cu studii nu le poti ocupa iar restul nu le accepti !

#17
Wanderer84

Wanderer84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2012
Le accept si cele fara studii care nu inseamna smotru asa cum spui tu. Fara studii poti fi si vanzator, receptioner, ghid turistic, sofer, samd.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu in locul tau m-as intoarce la studiu 1-2 ani apoi as pleca. Asa tot smotru e.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate