Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ajutor Binoclu

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
zirvudakis

zirvudakis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.10.2005
Salut, am un binoclu pe care l-am desfacut ca sa-l curat, este second hand si mergea cam greu. Problema este  ca dupa montare imaginea se vede dublu si nu pricep de ce.Are 2 reglaje, unul la ocularul drept(claritate cred) si unul ptr distanta(rotita din mijloc). Dupa reglarea claritatii imaginea apare dublata. Daca cineva are notiuni si cunoaste ceva optica va rog frumos sa ma ajutati cu vreun sfat.

  Multumesc

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu zic sa-ti iei la revedere de la el. Reglajele pentru un astfel de sistem optic se fac in laboratoare. Distantele dintre lentile se regleaza la micron.

#3
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Din câte știu eu reglajul de pe ocularul drept este pentru cei care poartă ochelari și au la unul din ochi dioptrie mai mare. Compensează acea diferentă.

#4
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005
poate ai noroc si indeminare si te ajuta paginile astea:

http://www.geocities...are-binoclu.htm

http://www.cloudynig...php?item_id=416

bafta

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postevilone, on Oct 24 2005, 21:20, said:

Din câte știu eu reglajul de pe ocularul drept este pentru cei care poartă ochelari și au la unul din ochi dioptrie mai mare. Compensează acea diferentă.

Exact, asa este.

Cred ca se vede dublu pt ca axele optice nu mai sint paralele. Demonteaza si remonteaza, poate ai miscat prisma, sau nu ai insurubat bine "obiectivul" sau ocularul.

#6
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005

View PostH725, on Oct 25 2005, 00:32, said:

Cred ca se vede dublu pt ca axele optice nu mai sint paralele. Demonteaza si remonteaza, poate ai miscat prisma, sau nu ai insurubat bine "obiectivul" sau ocularul.

daca binoclul nu are surubele de reglaj fin al alinierii de care vorbesc articolele despre colimare atunci demontarea si remontarea au rezultate strict statistice. pot fi insa practicate in serile lungi si ploioase de toamna, inlocuind cu succes Internetul sau televizorul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate