Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stabilitatea Windows-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Blue Screen of Death - ecranul ala albastru cand crapa windows-ul

p.s. use the search function

#20
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
cred ca trebuie corectate niste chestii. s-ar putea ca totusi cunostintele mele sa fie false, dar...
- BSOD in XP iti iei doar din motive de drivere, orice eroare la application level (e.g. dll-uri) fac sa crape acea aplicatie, sistemul ramane in picioare
- daca exista dll-uri specifice in directoarele programelor (program files) NU se afecteaza stabilitatea sistemului de nici un fel. windows si toate celelalte programe cauta fericite in system32 si dllcache.

windows xp (ca si alte sisteme de operare avansate) are 2 mari componente: kernel (care ruleaza cu drept de viata si de moarte asupra masinii si driver-ele aferente) si aplicatiile care sunt controlate de kernel (alocari de memorie, executie thread-uri etc.).
acele temute "dll"-uri sunt doar niste colectii de functii comune pentru aplicatii, NU au cum sa dea BSOD. faptul ca totusi o aplicatie ce nu discuta cu un driver pentru a-l zapaci poate totusi cauza BSOD (cazul de mai sus cu masina virtuala java) are o explicatie foarte simpla: windows kernel INCA nu este stabil/sigur (nu este flame, este valabil si la alte SO-uri).

#21
LAurenZIO

LAurenZIO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.01.2004
Aaa, pai da dar in XP  screenul nu mai e blue. ;)

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Originally posted by LAurenZIO
Aaa, pai da dar in XP  screenul nu mai e blue. ;)

nu stiu de ce dar am impresia ca esti din bangladesh
normal ca tot blue (albastru) este
dar cred totusi ca nu stii despre ce este vorba

#23
reply

reply

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 24.09.2003

Quote

Originally posted by sigxcpu
cred ca trebuie corectate niste chestii.
- BSOD in XP iti iei doar din motive de drivere, orice eroare la application level (e.g. dll-uri) fac sa crape acea aplicatie, sistemul ramane in picioare
- daca exista dll-uri specifice in directoarele programelor (program files) NU se afecteaza stabilitatea sistemului de nici un fel. windows si toate celelalte programe cauta fericite in system32 si dllcache.

windows xp (ca si alte sisteme de operare avansate) are 2 mari componente: kernel (care ruleaza cu drept de viata si de moarte asupra masinii si driver-ele aferente) si aplicatiile care sunt controlate de kernel (alocari de memorie, executie thread-uri etc.).
acele temute "dll"-uri sunt doar niste colectii de functii comune pentru aplicatii, NU au cum sa dea BSOD.

Felicitari pentru sigxcpu (fara gluma). Pana la el, nu zisese nimeni nimic de drivere, kernel (sau nucleu :D). Concluzia: Nu e de ajuns sa stii sa scrii o chestie in registry ca sa te chemi power user sau administrator. Si nu e suficient sa pictezi baze de date in Access sau FoxPro ca sa te chemi developer.

Nu zic asta ca sa jignesc pe cineva, ci pur si simplu pentru ca sunt atatea chestii eronate in posturile de mai sus incat ar dura vreo 2 zile ca sa scrie careva un post care sa le corecteze pe toate...

#24
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Reply, zi-ne tu moshule cum e cu Win XP asta, lumineaza-ne si pe noi, stim ce esti om cu liceu si ai cunostinte. Auzisem ca ai lucrat si pe la M$, nu umva ai ciordit vreun Kernel sa ne dai si noua o copie mica? ;)

#25
reply

reply

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 24.09.2003

Quote

Originally posted by Twister
...lumineaza-ne si pe noi...

Ai si tu o copie a kernelului de Windows, este instalata in WindowsSystem32Win32k.sys. Ataseaza un debugger la el si vei vedea ce face si cum.

Daca ai si alte nelamuriri, incearca sa citesti "Inside Windows 2000" (pe hartie, de preferat, e un pic mai lizibil; daca vrei sa iti explic cum se intorc paginile, da-mi un PM).

Iti mai recomand sa citesti si documentatia din DDK-ul de Windows XP sau 2003, sau seria de articole Russinovich/Solomon (gasesti lista pe http://www.sysinternals.com/publ.shtml).

#26
nope!

nope!

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2004
dupa cum stiam, cate bordeie atatea obicee!
cati sunt...,  fiecare cu parerea lui
un detinator de PcC ar tb sa invete despre el, sa-l stie intr-un an*(pt novici) ca pe Tatal Nostru!
pt primul .... problema asta apare si cand dezinstalezi un program - adik nu da niciodata automatic (dc te tii de traba asta!) la dezinstalare.
...si vezi ca mai sunt si registrii care tb curatati (de preferinta manual pt cine stie!) ca sa-l mai eliberezi putin!
dupa si "reply" are dreptate(inca nu am cercetat!)
la utilizatori cunosc 2 extreme:
unul care are SO instalat de firma min 5 ani (nu e SE) si-l are curat si acum-fol zilnic
unul care format hdd si install win saptamanal
asa ca cine vrea sa traga concluzii
si ca ziceati de bsod!...
poate aparea si din alte cauze (hard), ex:
prea putina pasta siliconica intre cooler si procesor
"unii nu-ntelege!" si nu pun un cooler adecvat pe un procesor "bazat!"
hdd cu bad-uri!
  .....si vreti sa mai continuu?
in materie de operare e bine sa fii flexibil, sa poti raspunde la o intrebare cu: depinde...!
etc.
ha! m-am saturat sa scrriu!
sa auzim de bine!

#27
gvar

gvar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.07.2004
@sigxcpu

exista o serie de drivere care ruleaza in inelul 0 si care au acces la kernel. acel tip de drivere pot sa genereze BSOD

#28
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
in win 2000 / xp este o comanda sfc.exe care scaneaza versiunile fisierelor de sistem protejate si le inlocuieste pe cele incorecte cu versiunile corecte de la Microsoft.
pt mai multe detalii in command line: sfc /?

#29
Giza

Giza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 20.07.2004
Am un mouse optic A4 Tech si in momentul in care vreau sa instalez driverul, am BSOD. Asta se intimpla numai de cind am instalat SP2.

#30
vamitul

vamitul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.11.2004

criss_pt, on Sep 14 2004, 04:15, said:

in win 2000 / xp este o comanda sfc.exe care scaneaza versiunile fisierelor de sistem protejate si le inlocuieste pe cele incorecte cu versiunile corecte de la Microsoft.
pt mai multe detalii in command line: sfc /?

<{POST_SNAPBACK}>

este si in 98 (cel putin in SE)

#31
dinozaur

dinozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
am citit ceea ce a scris bibicu si am inceput sa caut prin compul meu, am dar un search in Program files dupa .dll si am constatat ingrozit ca am peste 1200 dll-uri, am luat cateva din ele dupa care am dar search si am vazut ca se mai gasesc si in alte locatii, o sa atasez aici doar un exemplu din cele peste 1200 gasite in Progran files. ce sa fac? sa le sterg?
please, help me!!!

Attached Files



#32
kristik

kristik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.12.2004
asa cum a scris si bibicu, daca stergi ceva, o faci pe propria raspundere. Eu te-as sfatui, daca iti functioneaza ok programele sa nu stergi nimic.

#33
dinozaur

dinozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
programele imi functioneaza relativ ok, dar mi se mai blocheaza din cand in cand, programe, foldere. de asta intreb, sa sterg aceste .dll-uri din Program files? dupa cum zicea bibicu nu au ce cauta acolo iar eu am f multe. ce semnifica acele locatii ce au numele intre acel S taiat? se pot vedea in atasamentul ce l.am pus.
multumesc tuturor celor care imi dau un sfat.

#34
kristik

kristik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.12.2004
ideea e ca daca le stergi, nimeni nu-ti poate garanta ca o sa mearga mai bine sau ca macar o sa mai mearga ceva ...

S-ul ala taiat (dollar sign) este doar un semn folosit de unele programe cand creeaza foldere la care nu se doreste ca user-ul sa ajunga foarte usor. In afara de asta mai poti sa faci urmatoarele cu acest semn '$' si numele de foldere:

Quote

Sharing Resources Secretly
To secretly share a resource, simple append a dollar sign ($) to share name. When you do so, the resource doesn't appear in Network Neighborhood, but is readily available by either mapping the drive or typing the UNC in the Run dialog box. This provides an additional degree of privacy and security to a shared resource. Further more, and access restrictions or passwords assigned to that shared resource remain in effect.


#35
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@ Dinosaur:
NU te apuca sa stergi NIMIC!
Cat despre intrebarea ta, acelea sunt foldere unde WinXP a pastrat informatia de uninstall a unor patch-uri sau update-uri.
WinXP stie sa gestioneze multiple dll-uri mai bine decat daca il ajuti tu stergand din ele...
Cat despre problemele tale, nu ai dat suficienta informatie pentru o diagnoza, dar pot fi drivere, virusi, ad-aware, malware, tunning sau chiar "aplicatii folositoare".
Deci, daca nu e stricat de ce sa-l repari... sau daca chiar vrei sa o faci, mai bine ceri ajutorul uneia cu experienta (daca ai).

:vampire:

#36
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
dinozaure, stai cu virusi si te mai intrebi de ce se mai blocheaza calculatorul ?  :rolleyes:  rezolva intai problemele alea .. da-le draq de dll-uri ca nu asta te roade pe tine.
ca fapt divers, stergi ceva NUMAI daca stii sigur ce faci ... no offence, dar nu pare a fi cazul tau.
Lady ti-a explicat si ce e cu folderele alea ... ce iti povestea kristik tine de sharing in retea, atunci cand vrei sa faci sharing la un folder si acesta sa nu fie vizibil la o enumerare a resurselor din retea; asta se seteaza in numele share-urului si nu in numele folder-ului , e cu totul altceva.

concluzie: termina cu virusii intai

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate