Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intersectie drum cu prioritate si drum lateral fara semn

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 Equilibre, on 5th April 2012, 20:06, said:

"A" moare in urma impactului.

Daca tot s-a ajuns la discutarea despre vina "morala" a conducatorului B (si care este reala de altfel), atunci, sunt curios, cu ce viteza circula A, daca a murit in urma impactului, pentru ca sunt convins ca nu circula cu viteza legala pe acea portiune de drum.

Eu unul sunt de acord cu decizia politiei, culpa este a administratorului sectorului respectiv de drum. Atunci cand circulatia este reglementata de niste reguli bine stabilite, acestea se aplica, nu poti conduce dupa ...impresii.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 AirGod, on 9th April 2012, 10:41, said:

Cel care schimba directia de mers pierde orice fel de prioritate si este obligat sa se asigure,
Asta de unde ai scos-o? Din burta?
De exemplu in sensul giratoriu, dupa ce ai intrat, esti cu prioritate tot timpul, cu toate ca iti schimbi la iesire directia de mers. Nu?

Si la acel impact care a fot dinamica? A a intrat frontal in B? Sau B a lovit frontal A?
Era 30 km/h limitare la A la inceputul drumuluuii respectiv. Se vede in foto de pe Google Maps

Edited by dorin_2k, 09 April 2012 - 16:53.


#39
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
ca ai sau n-ai semn pe stilp:

ART. 134
La iesirea din zonele rezidentiale sau pietonale, conducatorii de vehicule sunt obligati sa acorde prioritate de trecere tuturor vehiculelor cu care se intersecteaza.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Nici pietonala nici rezidentiala nu e respectiva zona.

#41
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
defineste zona rezidentiala

#42
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Initial nu am vrut sa citesc topicul asta, dar acum dupa ce am facut-o iar imi e frica sa mai ies cu masina pe drum! :confuzzled:

#43
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 Evergreen, on 9th April 2012, 19:54, said:

defineste zona rezidentiala
Cred ca e delimitata de indicatorul ala albastru pe care scrie "zona". Nu stiu sa fie vreo alta reglementare, desi e posibil sa ma insel.

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 Evergreen, on 9th April 2012, 19:54, said:

defineste zona rezidentiala
Ai permis?
In OGU te-ai uitat vreodata?

Quote

40. zonă rezidențială – perimetrul dintr-o localitate unde se aplică reguli speciale de circulație, având intrările și ieșirile semnalizate în conformitate cu prevederile legale
...

§ 12. Zona rezidentiala si pietonala
Art. 158. – (1) În zona rezidentiala, semnalizata ca atare, pietonii pot folosi toata latimea partii carosabile, iar jocul copiilor este permis.
(2) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa circule cu o viteza de cel mult 20 km/h, sa nu stationeze sau sa parcheze vehiculul în afara spatiilor anume destinate si semnalizate ca atare, sa nu stânjeneasca sau sa împiedice circulatia pietonilor chiar daca, în acest scop, trebuie sa opreasca.

Sa iti pun si semnul respectiv?

#45
Chiftel

Chiftel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 31.03.2012

 Evergreen, on 8th April 2012, 14:26, said:

caraghioslic total: cine merge pe un bulevard sa frineze ca sa iasa toti ageamii de pe stradutele laterale ?!?!?
predati-va permisele....

Din păcate așa zice legea și așa ar trebui procedat, cfm. legii.

Am avut niște discuții monstru interminabile despre imbecilitatea universalității regulii priorității de drepta în intersecții nedirijate. Cu atât mai mult intersecții nedirijate în T.

Art. 56 al Codului Rutier

(1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.


Am venit cu citate și exemple din codul rutier al unor state americane, cel Irlandez, etc.

Degeaba. Am fost luat în balon, pus la punct (permis de pitești etc.).

Acum am plăcerea să aflu că și dumneata gândești ca mine în această privință. :)

Deci îmi dai dreptate și în ce ziceam despre lege.

Anume că a o respecta absolut și în întregime este practic imposibil. De fapt și a o cunoaște în întregime e foarte problematic.

Că în multe locuri are lacune grosolane, prevederi absurde sau contradicții.

Din punctul de vedere al celui de pe drumul cu prioritate intersecția poate foarte bine să fie considerată nedirijată. Am să vedem mai încolo de ce.

Deci ar trebui să încetinească până la oprire în timp util și să acorde prioritate de dreapta.

 Evergreen, on 8th April 2012, 23:38, said:

daca militianu zice ca acolo e intersectie ziceti si voi ca el?

Este intersecție. Singura întrebare este dacă semnul de prioritate dinaintea ultimei intersecții își continuă semnificația și până la următoarea.

Și aici ajungem la "de ce".

Pentru că legea nu zice nimic. Nu au considerat necesar să elucideze asemenea detalii. :lol:

Zice doar de indicatoarele de interzicere sau de restrictie. Nu de prioritate.

Art. 65 al Regulamentului de aplicare al codului rutier

(6)Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie începe din dreptul acestora. în lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfârsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare înceteaza în intersectia cea mai apropiata.


Deci ar trebui să încetinești și să acorzi prioritate.

:)

Dar dacă nu o faci și omori pe cel de pe străduța cu cedează trecerea nu ești vinovat.

Mă rog, între timp poate or mai fi astupat din lacunele grosolane.

Cine știe?

Noroc că nu suntem toți covrigarii roboți de bucătărie.

Edited by Chiftel, 09 April 2012 - 20:41.


#46
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004

 dorin_2k, on 9th April 2012, 21:31, said:

Ai permis?
da
In OGU te-ai uitat vreodata?
eu nu numa ma uit, il si mai citesc
Sa iti pun si semnul respectiv?
da, dar poza din realitate


#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Sa iti pun si semnul respectiv?
da, dar poza din realitate
Ai spus ca acolo e zona rezidentiala. Eu am zis ca NU.
Attached File  zona.png   28.72K   7 downloads
Nu se vede nicaieri un asemenea semn.

#48
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 30.01.2006
Bai dar ce problema despicata in 10 aveti aici, Chiar nu va este clar ca e vina administratorului drumului? Banuiesc ca va plictisiti, si aveti chef de discutii pe topicul omului ca sa-l bagati si mai tare in ceata, deschideti alt topic si vorbiti acolo despre ciocolati, reguli si alte alea, in cazul asta e clar, lipsea un semn vital, De cele mai multe ori stai si te gandesti daca nu cumva lipseste ceva din peisaj, insa uneori daca nu cunosti zona, sau ai un moment de slabiciune, si lipseste si semnul scrie victima sigura pe tine. Moral o fi cum o fi, legal nu are nimeni nici o vina ditre soferi.

#49
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
stiu semnul cum arata
vreau sa mi-l arati pe viu, postat pe un stilp ...

revin: daca acolo e o intersectie, B vede stilpul dar iese in drum fara sa se asigure fiind convins ca A care vine din stinga ii da prioritate de dreapta???
A care este pe drum cu prioritate, nu are nici un semn si nici nu are cum sa vada ca B iese orbeste in calea lui...

pai daca e sa o luam asa, cam care sint obligatiile pe care le ai ca sofer cind te apropii de o intersectie unde nu sint semne??? sa te duci ca berbecul inainte mizind pe faptul ca din stinga iti vine un var de cumatru vitreg al mamei Omida?!?!?

#50
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Semnul ala de zona rezidentiala, pe stilp, se poate vedea in Aviatiei http://maps.google.c...,284.76,,0,6.21

#51
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
la blocul lu Erbasu, cam putine semne, totusi ... :lol:

#52
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 30.01.2006

 Evergreen, on 10th April 2012, 13:06, said:

stiu semnul cum arata
vreau sa mi-l arati pe viu, postat pe un stilp ...

revin: daca acolo e o intersectie, B vede stilpul dar iese in drum fara sa se asigure fiind convins ca A care vine din stinga ii da prioritate de dreapta???
A care este pe drum cu prioritate, nu are nici un semn si nici nu are cum sa vada ca B iese orbeste in calea lui...

pai daca e sa o luam asa, cam care sint obligatiile pe care le ai ca sofer cind te apropii de o intersectie unde nu sint semne??? sa te duci ca berbecul inainte mizind pe faptul ca din stinga iti vine un var de cumatru vitreg al mamei Omida?!?!?

Varul de cumatru vitreg d-al mamei omida trebuie in mod normal sa incetineasca si el daca chiar ea o intersectie asa cum probabil credea B, insa B are vina morala ca nu s-a uitat si in stanga, si eu sunt convins ca el ar fi intrat in intersectie la fel si cu si fara semn, insa totusi semnul lipsea. Dupa cum am spus, si eu aproape am intrat in nbulevard, oprinduma pe banda 1 in plina frana si in mod normal stiam ca intru pe bulevard si am semn cu stop (acoperit de frunze la ora aia), si totusi eram cu capul in nori, habar nu am ce s-a intamplat de am venit asa ca trenu. Si pun pariu ca oricine a gafato pana acum in stilul asta, si la fel, ma gandesc ca daca se vedea semnul ma atentiona ca urmeaza intersectie, dar nu se vedea. Iar in cazul accidentului asta lispsea cu desavrsire.

#53
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Inca un exemplu.
Intr-adevar, sunt rare, insa sunt.
Cum spunea si @test_driver, problema a fost dezbatuta suficient si s-a cam ajuns la o concluzie. Hai sa lasam omul in pace...

#54
soare05

soare05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.02.2007
Am patit la fel, mergeam pe un bulevard, iar de pe o strada din spatele blocului a iesit o masina care m-a acrosat. Am ajuns primul la politie deoarece nu ne-am inteles. Prima data a zis ca el intra pe bulevard, dupa a zis ca stationa si l-am atins eu. La politie mi-a zis sa ma duc sa ma uit dupa semn, ca daca nu are eu sunt de vina si imi iau si permisul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate