Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Thai

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
supertramp

supertramp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2012
Salut!
Pe 12 mai eu si sotia mea ne imbarcam pentru o vacanta in Thailanda dupa cum urmeaza:
12.05 Buc - Amsterdam (Tarom) / Amsterdam - Bangkok (KLM) / Bangkok - Chiang Mai(Air Asia)
13.05 avem 2 zile cazare in Chiang Mai (Lotus Hotel) rezervate deja iar restul vrem sa cautam la fata locului
in Chiang Mai am vrea sa stam vreo 5 zile sa ne putem bucura de zona muntoasa
19.05 Chiang Mai - Bangkok (trenul) - si noaptea sa ramanem in bangkok
20.05 Ko Chang pentru plaja si alte activitati
27.05 Intoarcere in Bangkok pana pe 31.05 pentru cumparaturi si ce mai e de vazut pe-acolo
31.05  Bangkok - Bucuresti (Air France ) escala Paris
As avea cateva intrebari:

1. Daca plecam cu rucsacul in spate, cardul in buzunar e ok? adica fara rezervari pt cazare in prealabil.. bilete de tren.. excursii, tururi, atractii platite.
2. Avand in vedere ca mergem si in zona muntoasa trebuie sa luam la noi si ceva haine mai "groase" (hanorac  ,pantalon lung) ?
3. Cu viza cum ma e ? mai trebuie sau nu luata de la ambasada?
4. Daca inchiriem masina, putem conduce cu permisul romanesc? e avantajos sa inchiriem masina?
5. Care banca de la noi practica cele mai avantajoase comisioane? (noi am opta pentru CityBank pt ca e singura pe care o au si ei dar nu stiu daca e vreo legatura  ). Iar cardul.. MasterCard sau VISA?
6. Nu suntem siguri in ce priveste Ko Chang .. alte recomandari? (vrem liniste si activitati multiple nu doar plaja si leneveala)
7. Merita intoarcerea din Chiang Mai cu trenul(12 ore) ? sau pierdem timp si nu e nimic spectaculos?
8. In Bangkok si Chiang Mai de unde putem cumpara suveniruri, haine s.a.m.d (merita sa cumparam haine? )?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsupertramp, on 4th April 2012, 08:57, said:

1. Daca plecam cu rucsacul in spate, cardul in buzunar e ok? adica fara rezervari pt cazare in prealabil.. bilete de tren.. excursii, tururi, atractii platite.
Ok
2. Avand in vedere ca mergem si in zona muntoasa trebuie sa luam la noi si ceva haine mai "groase" (hanorac  ,pantalon lung) ?
Nu stiu, nu am fost acolo sa stiu...
3. Cu viza cum ma e ? mai trebuie sau nu luata de la ambasada?
Daca stati sub 15 zile puteti prima visa - on- arrival...daca stati peste 15 zile, aveti nevoie de viza de la ambasada
4. Daca inchiriem masina, putem conduce cu permisul romanesc? e avantajos sa inchiriem masina?
Nu stiu daca puteti folosti permisul romanesc, banuiesc ca da....insa stiu ca nu e avantajos sa inchiriati masina singuri...la cat de haotici si iresponsabili sunt soferii acolo, mai bine inchiriati masina cu sofer
5. Care banca de la noi practica cele mai avantajoase comisioane? (noi am opta pentru CityBank pt ca e singura pe care o au si ei dar nu stiu daca e vreo legatura  ). Iar cardul.. MasterCard sau VISA?
In Thailanda toate bancile percep un comision de 150 THb(circa 15 RON) la orice extragere...la asta adaugi si comisionul bancii tale...era parca o banca, asa mai ziceau unii pe alte forumuri, care nu ar percepe deloc comision...Bank of Ayudhya...insa nu garantez
6. Nu suntem siguri in ce priveste Ko Chang .. alte recomandari? (vrem liniste si activitati multiple nu doar plaja si leneveala)
habar nu am...cauta aici...http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=237567
7. Merita intoarcerea din Chiang Mai cu trenul(12 ore) ? sau pierdem timp si nu e nimic spectaculos?
nu stiu...cauta aici http://forum.softped...howtopic=237567
8. In Bangkok si Chiang Mai de unde putem cumpara suveniruri, haine s.a.m.d (merita sa cumparam haine? )?
la fel..cauta aici http://forum.softped...howtopic=237567


#3
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
permisul este valabil, a fost un prieten si a inchiriat in phuket  insa nu e recomandat.

In loc de Ko Chang poti alege Phuket , mai departe, dar mai multe excursii atractive.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttak30ver, on 4th April 2012, 11:41, said:

permisul este valabil, a fost un prieten si a inchiriat in phuket  insa nu e recomandat.

In loc de Ko Chang poti alege Phuket , mai departe, dar mai multe excursii atractive.
Daca vrei sa apreciezi traficul din Bucuresti si sa fi zen la ora de varf, condu mai intai in Thailanda :))) Ma rog, nu e asa de rau ca in Vietnam sau India, dar orisicat.
Eu as alege Krabi... am fost si in Phuket si Krabi si Krabi e mult mai fain !

#5
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Krabi rulzzzzzzzzzzzzzzzz !!!!!! :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbenji81, on 5th April 2012, 11:16, said:

Krabi rulzzzzzzzzzzzzzzzz !!!!!! :)

si eu recomand Krabi...de preferat Ao Nang Beach.

#7
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Este deja dezbatut subiectul aici: http://forum.softped...howtopic=237567

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate