Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

[MATLAB] Trigonometrie

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
everest4all

everest4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2008
Buna.
Am inceput sa studiez matlab dintr-o carte, si am incercat sa rezolv urmatoarele exercitii:
Attached File  matlabex.png   4.5K   59 downloads
Exercitiile introduse in matlab precum si rezultatele lor sunt urmatoarele:

Attached File  exercitiu_rezultat.txt   83bytes   18 downloads
Attached File  exercitiu_rezultat2.txt   86bytes   9 downloads

Problema e ca rezultatele exercitiilor din carte sunt altele fata de rezultatele care mi-au iesit mie.
Probabil am introdus gresit exercitiile in matlab.
As dori ajutor din partea cunoscatorilor.

Multumesc anticipat.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu faci diferenta intre cos la patrat de x si cos de (x la patrat)

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
stai sa vezi cand ajungi la chestii mai complicate. NU ai idee ce poate face matlabul! Imi este un adevarat prieten la facultate !

#4
everest4all

everest4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2008

View Postdani.user, on 3rd April 2012, 17:10, said:

Nu faci diferenta intre cos la patrat de x si cos de (x la patrat)

La punctul B) este cos de (x la patrat) si totusi rezultatul difera de cel din carte.

View Postdani.user, on 3rd April 2012, 17:10, said:

Nu faci diferenta intre cos la patrat de x si cos de (x la patrat)

La punctul b este cos de (x la patrat) si totusi rezultatul difera fata de cel din carte.

#5
everest4all

everest4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2008

View PostAl3csutzul, on 3rd April 2012, 17:24, said:

stai sa vezi cand ajungi la chestii mai complicate. NU ai idee ce poate face matlabul! Imi este un adevarat prieten la facultate !

As vrea totusi sa inteleg chestiile mai simple intai. Ma poti ajuta?

#6
Shobycus

Shobycus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2009
Salut,


Trebuie sa rezolv niste probleme pt facultate in Matlab iar doua dintre ele sunt mai dificile decat ce am mai lucrat si nu prea ma descurc:

1.Să se scrie o funcție celule_matrice_rara_vida(), care primește ca și paramentru un talbou de celule și returnează numărul de celule de tip matrice rară și de tip matrice vidă(cu zero linii și zero coloane) din tabloul primit ca parametru. Indicație: se va utiliza funcția issparse(). Într-un fișier script separat, cu numele tema2.m, se va citi de la tastatură tabloul de celule respectiv, se va apela funcția creată și se vor afișa rezultatele.

2.Se consideră trei vectori F ̅_(1,) F ̅_(2,) F ̅_(3,) acționând în planul xOz și având următoarele caracteristici:
modulul (F1, F2 și F3);
punctele de aplicație măsurate în raport cu originea sistemului de referință xOz: P1(x1, z1), P2(x2, z2) și P3(x3, z3);
unghiurile dintre cei trei vectori și axa Ox: α1, α2 și α3 .
Să se reducă sistemul de vectori dat, în raport cu punctul O. Pentru aceasta, să se determine ecuațiile simbolice ale vectorului rezultant R și ale vectorului moment rezultant ¯Mo . Să se citească și să se substituie valorile numerice specifice sistemului format din cei trei vectori coplanari în ecuațiile obținute anterior, determinându-se valorile numerice ale componentelor vectorilor rezultanți.

La a doua problema e nevoie si de cunostinte de mecanica, este specialitatea mea dar nu stiu sa fac problema in Matlab

Ma poate ajuta cineva ?
Va rog mult!

#7
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Matlab-ul e un limbaj foarte puternic. Un dezavantaj i-am gasit eu pana acum. E interpretat. Am avut la un moment dat nevoie de cod compilat pentru ce facusem in matlab si n-am putut sa compilez (desi exista niste tool-uri).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate