Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postrosto, on 11th April 2012, 11:39, said:

Zgirceste-te la vreo mie de euro, cam cit ar costa proiectul pentru casa, ca sa bagi tu materiale in plus, ca sa fii sigur ca tine, mult mai mult decit te-ar costa proiectul.
Proiectul oricum o sa-l plateasca daca va fi amendat ca a construit fara DTAC si va trebui sa mearga la un arhitect sa-i faca releveu si proiect.

Legat de plan:
- holul acela este un spatiu cam irosit dupa cum spunea si colegul rosto
- holul de intrare este foarte mic si inghesuit. gandeste-te ca acolo trebui sa-ti pui si tu un cuier macar.
- nu prea inteleg utilitatea unui dresing asa de mare si fara legatura cu nici una din camere. ala nu e dresing, e un spatiu de depozitare pentru toata casa, avand in vedere ca e cat un dormitor

Atitudine tipic romaneasca. Tot romanu stie mai bine sa proiecteze case decat profesionistii cu studii in domeniu si care cu asta se ocupa(arhitect, inginer)

#20
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006

View PostHobo, on 11th April 2012, 12:45, said:

Proiectul oricum o sa-l plateasca daca va fi amendat ca a construit fara DTAC si va trebui sa mearga la un arhitect sa-i faca releveu si proiect.

O sa plateasca mai mult, pentru ca va tebui sa plateasca si expertiza pentru structura de rezistenta (calificare mai inalta, pret mai ridicat).

#21
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
buna fratilor
am revenit dupa 2 luni de munca,va multumesc pt sfaturi la toti,intradevar nu a fost ceea ce credeam eu a trebuit sa fac un plan cu un architect bine pus la punct ca asa e cu legalitatile astea
planul a fost modificat binenteles de architect holul era prea lung mia pus o baie de servici chiar in capat dar o sa incarc eu o schita cand am timp sa vedeti
a tr sa fac studiul geo si ghici???? da 1,20 adancime fundatie mi-a bagat casa este de 17m lungime pe 9,50 latime
acum vin costurile tinetiva bine :lol:
proiect 900 euro
studiul geo 350ron
fier striat fi 16 in fundatie bine ca fierul l-am cumparat prea repede pe cand a term.inginerul rezistenta trebuia de fi 14 dar na asta e un ban in plus
fierul pt elevatie este de fi 14,am mai luat 14 buc de plasa ochiuri de 10/10 fi 6 dimensiuni 2m/6m pt placa
pe fier am dat total 7000ron (70 mil vechi)cu plasa cu tot
dupa ciment 330 de saci la 40 kg l-am bagat manual am iesit mult mai ieftin asa. pret ciment 6000 ron
balast 3200ron
plus cheltuieli mici dar multe sarma legat,cuie,leturi de 4m pt cofrat ,panouri de  cofrat de 2m/50cm panourile l-am inchiriat 700 ron,placa vibranta pt pamant 100 ron pe zi,plus tevi canalizare ,apa ,scurgere 600 ron
o sa pun si poze cand am timp

Edited by borza_v, 18 June 2012 - 11:35.


#22
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
poze

#23
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postborza_v, on 18th June 2012, 12:31, said:

buna fratilor
am revenit dupa 2 luni de munca,va multumesc pt sfaturi la toti,intradevar nu a fost ceea ce credeam eu a trebuit sa fac un plan cu un architect bine pus la punct ca asa e cu legalitatile astea
planul a fost modificat binenteles de architect holul era prea lung mia pus o baie de servici chiar in capat dar o sa incarc eu o schita cand am timp sa vedeti
a tr sa fac studiul geo si ghici???? da 1,20 adancime fundatie mi-a bagat casa este de 17m lungime pe 9,50 latime
acum vin costurile tinetiva bine :lol:
proiect 900 euro
studiul geo 350ron
fier striat fi 16 in fundatie bine ca fierul l-am cumparat prea repede pe cand a term.inginerul rezistenta trebuia de fi 14 dar na asta e un ban in plus
fierul pt elevatie este de fi 14,am mai luat 14 buc de plasa ochiuri de 10/10 fi 6 dimensiuni 2m/6m pt placa
pe fier am dat total 7000ron (70 mil vechi)cu plasa cu tot
dupa ciment 330 de saci la 40 kg l-am bagat manual am iesit mult mai ieftin asa. pret ciment 6000 ron
balast 3200ron
plus cheltuieli mici dar multe sarma legat,cuie,leturi de 4m pt cofrat ,panouri de  cofrat de 2m/50cm panourile l-am inchiriat 700 ron,placa vibranta pt pamant 100 ron pe zi,plus tevi canalizare ,apa ,scurgere 600 ron
o sa pun si poze cand am timp
Despre fierul pt elemente verticale care pleaca din fundatie si cuzineti nu spune nimeni nimik-elemente verticale =stilpi/lamele/diafragme, eventual macar despre mustatile stilpilor,zidarie din bca,caramida porotherm,plina samd.In general o structura de rezistenta trebuie privita in ansamblul ei,scopul si destinatia constructiei,zona in care se construieste iar dupa parerea mea(20 de ani ing c tii-executie)normativele sint mult umflate de latura economica,nicidecum de necesitati/calcule reale,observ ca la o casa tip bungalow(doar parter)intra pc 52 cirt pt un bunker german de pe coasta frantei din al 2 lea razboi mondial.In general arhitectii sint niste artisti visatori,ce viseaza noaptea pun pe hirtie ziua-de regula fara detalii de executie,uneori sint ridicoli-spre norocul meu ,nasul meu de cununie este arhitect,dar el este exceptia de la regula.Din ceea ce stiu si mai ales din experienta dobindita ,la o casa tip bungalow/parter+pod circulabil,o simpla cerere la primaria din zona pt a stabilii proiectul de fundare este strictul necesar,sint studii geo deja stabilite si puse in aplicare in alte sute de proiecte din zona respectiva,dupa care,respectind acest proiect de fundare,cu inginerul din primarie se poate face o intelegere-eventual il platesti pt organizare si derulare santier-,iar dupa elevatie si radier,in sus te poti ridica doar cu primul nivel din zidarie bca cu stilpi 6x fi14,sau caramida poroterm 4xfi 12,cu grinzi si centuri de 6xfi14 si etrieri de fi 8,fara placa peste parter(bani aruncati pe geam),nu mai vb de cit pc 52 ai aruncat pe geam pe care l ai bagat in fundatie(in pamint),mai ales ca e doar parter,practic ai rigidizat exagerat fundatia,cind ea trebuie sa fie plasctica(elasticitate rigida in c tii).In general ,in ziua de azi se merge pe nestiinta clientului,pe prosteala ca...e pamintul slab si trebuie fundatie zdravana...si alte escrocherii de genul asta,de ajungi sa te intrebi,ce imi construiesc,bunker antiatomic sau casa!Daca deschideai o carte ,ti se aprindea acea latura care zace in fiecare din noi,si anume inteligenta nativa,cea care te opreste sa faci greseli pe banii tai,doar ca e mai comod sa ceri parerea pe net decit sa studiezi ceva din c tii,iar aici auziin general numai...baga fier si beton la greu sa n ai probleme mai tirziu!?Bagi ,bagi,dar am citiva prieteni care au bagat la greu si le a cam plecat fundatia pe la colturi,isi pling in pumni ca n au facut pahare,ca n au tasat talpa fundatiei si n au nivelat o corespunzator,sint multe chitibusuri in c tii,iar daca nu le stii,pierzi banii in zadar,varul meu a facut la fel ca tine,n are decit 3 fisuri,pt ca a avut arhitect de la tirgoviste si ing de la brasov...tacimul complet,iar dirigintele era un campion mondial la tuica !Cind rigidizezi prea mult orice element din beton armat,el devine rigid si in timp,el nefiind plastic(elasticitate rigida,sau elasticitate controlata in constructii ca sa fiu pe intelesul tau)crapa sub actiunea pamintului natural,din varii motive,unul ar fii hidroizolatia fundatiei si soclului armat,apa si inghetul sint pina la 1,2 m adincime,dar daca nu le izolezi...degeaba ai bagata tu fi 16 si b100-b250 in fundatie ,respectiv soclu,daca nu sint calculate f exact necesarul de armare al carcaselor si clasa de betoane care se "muleaza" cel mai bine pe structura pamintului natural de fundare...aici este o mica smecherie,pe care din nestiinta ai cam "inghitit o grav si pe bani multi",se putea de exemplu sa se imbunatateasca pamintul in sapatura cu diverse metode mai ieftine si eficiente nu prin rigidizare excesiva si inutila si pe bani f multi.Una peste alta,"la gata /cheie "nu trebuie sa depasesti 450 euro /mp,cu finisaje de nivel mediu,ce este peste nivel mediu sint bani in plus.Imi pare rau ca iti spun asta,dar cu ocazia asta te "smecheresti "putin,si nu te mai lasa dus de nas de  noua abureala numita  "normative pe 2009-2011" de legislatia in vigoare si alte abureli,astea s povesti de adormit copii,pt novice in materie cum esti tu,sint precum biblia pt enoriasii bisericii!Daca deschizi o carte de c tii,doar asa inveti sa fii calculat sa incepi sa aflii metodologii de punere in opera a tehnologiilor si a materialelor,altfel...te vei ruina,inca nu stii ca te aflii in romania,iar cum ai intors capul muncitorul coordonat de seful de santier/echipa ...te a facut ca la nufarul...o sa platesti dublu la toata structura de rezistenta daca nu stai permanent acolo,nu cred ca vei ajunge sa o mai vezi terminata casa,pt ca se termina banii,invata consumuri,invata sa ti calculezi materialele,fiecare banut...altfel ramii intr o casa neterminata si friguroasa si fara bani in buzunar sa o poti termina!Daca ai gresit la inceput,refuza sa mai gresesti pe banii tai,ok!Sanatate,Razvan

View Postbagerajungle, on 25th June 2012, 02:12, said:

Despre fierul pt elemente verticale care pleaca din fundatie si cuzineti nu spune nimeni nimik-elemente verticale =stilpi/lamele/diafragme, eventual macar despre mustatile stilpilor,zidarie din bca,caramida porotherm,plina samd.In general o structura de rezistenta trebuie privita in ansamblul ei,scopul si destinatia constructiei,zona in care se construieste iar dupa parerea mea(20 de ani ing c tii-executie)normativele sint mult umflate de latura economica,nicidecum de necesitati/calcule reale,observ ca la o casa tip bungalow(doar parter)intra pc 52 cirt pt un bunker german de pe coasta frantei din al 2 lea razboi mondial.In general arhitectii sint niste artisti visatori,ce viseaza noaptea pun pe hirtie ziua-de regula fara detalii de executie,uneori sint ridicoli-spre norocul meu ,nasul meu de cununie este arhitect,dar el este exceptia de la regula.Din ceea ce stiu si mai ales din experienta dobindita ,la o casa tip bungalow/parter+pod circulabil,o simpla cerere la primaria din zona pt a stabilii proiectul de fundare este strictul necesar,sint studii geo deja stabilite si puse in aplicare in alte sute de proiecte din zona respectiva,dupa care,respectind acest proiect de fundare,cu inginerul din primarie se poate face o intelegere-eventual il platesti pt organizare si derulare santier-,iar dupa elevatie si radier,in sus te poti ridica doar cu primul nivel din zidarie bca cu stilpi 6x fi14,sau caramida poroterm 4xfi 12,cu grinzi si centuri de 6xfi14 si etrieri de fi 8,fara placa peste parter(bani aruncati pe geam),nu mai vb de cit pc 52 ai aruncat pe geam pe care l ai bagat in fundatie(in pamint),mai ales ca e doar parter,practic ai rigidizat exagerat fundatia,cind ea trebuie sa fie plasctica(elasticitate rigida in c tii).In general ,in ziua de azi se merge pe nestiinta clientului,pe prosteala ca...e pamintul slab si trebuie fundatie zdravana...si alte escrocherii de genul asta,de ajungi sa te intrebi,ce imi construiesc,bunker antiatomic sau casa!Daca deschideai o carte ,ti se aprindea acea latura care zace in fiecare din noi,si anume inteligenta nativa,cea care te opreste sa faci greseli pe banii tai,doar ca e mai comod sa ceri parerea pe net decit sa studiezi ceva din c tii,iar aici auziin general numai...baga fier si beton la greu sa n ai probleme mai tirziu!?Bagi ,bagi,dar am citiva prieteni care au bagat la greu si le a cam plecat fundatia pe la colturi,isi pling in pumni ca n au facut pahare,ca n au tasat talpa fundatiei si n au nivelat o corespunzator,sint multe chitibusuri in c tii,iar daca nu le stii,pierzi banii in zadar,varul meu a facut la fel ca tine,n are decit 3 fisuri,pt ca a avut arhitect de la tirgoviste si ing de la brasov...tacimul complet,iar dirigintele era un campion mondial la tuica !Cind rigidizezi prea mult orice element din beton armat,el devine rigid si in timp,el nefiind plastic(elasticitate rigida,sau elasticitate controlata in constructii ca sa fiu pe intelesul tau)crapa sub actiunea pamintului natural,din varii motive,unul ar fii hidroizolatia fundatiei si soclului armat,apa si inghetul sint pina la 1,2 m adincime,dar daca nu le izolezi...degeaba ai bagata tu fi 16 si b100-b250 in fundatie ,respectiv soclu,daca nu sint calculate f exact necesarul de armare al carcaselor si clasa de betoane care se "muleaza" cel mai bine pe structura pamintului natural de fundare...aici este o mica smecherie,pe care din nestiinta ai cam "inghitit o grav si pe bani multi",se putea de exemplu sa se imbunatateasca pamintul in sapatura cu diverse metode mai ieftine si eficiente nu prin rigidizare excesiva si inutila si pe bani f multi.Una peste alta,"la gata /cheie "nu trebuie sa depasesti 450 euro /mp,cu finisaje de nivel mediu,ce este peste nivel mediu sint bani in plus.Imi pare rau ca iti spun asta,dar cu ocazia asta te "smecheresti "putin,si nu te mai lasa dus de nas de  noua abureala numita  "normative pe 2009-2011" de legislatia in vigoare si alte abureli,astea s povesti de adormit copii,pt novice in materie cum esti tu,sint precum biblia pt enoriasii bisericii!Daca deschizi o carte de c tii,doar asa inveti sa fii calculat sa incepi sa aflii metodologii de punere in opera a tehnologiilor si a materialelor,altfel...te vei ruina,inca nu stii ca te aflii in romania,iar cum ai intors capul muncitorul coordonat de seful de santier/echipa ...te a facut ca la nufarul...o sa platesti dublu la toata structura de rezistenta daca nu stai permanent acolo,nu cred ca vei ajunge sa o mai vezi terminata casa,pt ca se termina banii,invata consumuri,invata sa ti calculezi materialele,fiecare banut...altfel ramii intr o casa neterminata si friguroasa si fara bani in buzunar sa o poti termina!Daca ai gresit la inceput,refuza sa mai gresesti pe banii tai,ok!Sanatate,Razvan


#24
rarestoom

rarestoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2012

View Postbagerajungle, on 25th June 2012, 02:15, said:

Despre fierul pt elemente verticale care pleaca din fundatie si cuzineti nu spune nimeni nimik-elemente verticaleSanatate,Razvan

Salut,

Peste doua saptamani trebuie sa-mi incep constructia casei si as fi vrut sa ma ajuti atat cat se poate, cu anumite sfaturi. Ma pricep in costructii doar la interioare, iar la celelalte aspecte nu ma pricep dar nu-mi sunt straine.
Situatia este urmatoarea: In afara de ceea ce ti-am dat in atasament mai am doar cateva sectiuni unde apar armaturile cum trebuie sa fie in fundatie si stalpi asa cum sunt ele necesare pentru a primi autorizatia de construire (pe care o am deja) dar nu le am in format electronic (daca e nevoie le fac). Asta e tot, arhitecta pentru 2000 lei mi-a facut doar strictul necesar, eu acum neavand niciun calcul facut la nimic (fier, beton, caramizi etc.)
Bun, acum intervine si o schimbare, etajul vreau sa-l fac tot din caramida - am intrebat-o pe arhitecta si mi-a zis ca nu e nicio problema... ca nu trebuie modificat nimic la structura de rezistanta. Tu ce zici?
Lucrarea vreau sa o fac cu un cumnat care si-a construit casa singur si care pretinde ca le stie pe toate, eu sunt sceptic la anumite chestii dar el insista cu o gramada de explicatii... iti dau un exemplu: el imi sugereaza sa fac elevatia din boltari cu fier prin ei samd., lumea zice ca n-ar fi bine, ca boltarii nu sunt buni pt. asa ceva etc., el zice ca din moment ce ai armatura prin ei si-i umpli cu beton, toata chestia asta devine un bloc monolit la fel de valabil ca orice alt bloc monolit.... Tu ce parere ai?
Cu referire la fundatie ce parere ai? Nu vreau sa bag banii in pamant fara rost
Astept si alte obiectii daca ai, mi-ar prinde bine.
Trimite-mi te rog un PM ca eu nu pot si nu stiu de ce...!!!

Multumesc

Attached Files


Edited by rarestoom, 26 June 2012 - 13:10.


#25
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Chiar daca nu imi este adresat direct mesaj, ma bag ca musca-n lapte. :)

View Postrarestoom, on 26th June 2012, 14:05, said:

Bun, acum intervine si o schimbare, etajul vreau sa-l fac tot din caramida - am intrebat-o pe arhitecta si mi-a zis ca nu e nicio problema... ca nu trebuie modificat nimic la structura de rezistanta. Tu ce zici?
Vorbeste cu inginerul care semneaza proiectul. Arhitectul nu are nicio raspundere tehnica.


View Postrarestoom, on 26th June 2012, 14:05, said:

el imi sugereaza sa fac elevatia din boltari cu fier prin ei samd., lumea zice ca n-ar fi bine, ca boltarii nu sunt buni pt. asa ceva etc., el zice ca din moment ce ai armatura prin ei si-i umpli cu beton, toata chestia asta devine un bloc monolit la fel de valabil ca orice alt bloc monolit.... Tu ce parere ai?
NU folosi boltari. S-a mai discutat pe forum, da o cautare.


View Postrarestoom, on 26th June 2012, 14:05, said:

Asta e tot, arhitecta pentru 2000 lei mi-a facut doar strictul necesar, eu acum neavand niciun calcul facut la nimic (fier, beton, caramizi etc.)
Scump! La banutii acestia putea sa faca macar niste planse mai bune.


View Postrarestoom, on 26th June 2012, 14:05, said:

Cu referire la fundatie ce parere ai? Nu vreau sa bag banii in pamant fara rost
Din sectiuni, fundatia este "utopica". Te costa o avere sa o faci asa... cu "laturile inclinate". Lasa-ma sa ghicesc: a fost ideea arhitectului, nu?  


Misto tare sa te semnezi urbanist diplomat pe planse. :thumbdown:

Edited by buha, 26 June 2012 - 18:32.


#26
rarestoom

rarestoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2012

View Postbuha, on 26th June 2012, 19:30, said:

Chiar daca nu imi este adresat direct mesaj, ma bag ca musca-n lapte. :)
Misto tare sa te semnezi urbanist diplomat pe planse. :thumbdown:

Multumesc pentru raspuns.
Puteti sa mai aportati... cine se pricepe

#27
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Oriunde vrei sa-ti construiesti casa, ai nevoie de autorizatie de construire, pentru care primaria este posibil sa-ti ceara diferite documente (posibil si un proiect de structura) - vezi Legea 50 - http://www.cdep.ro/p..._text?idt=58781

Daca aceasta casa pe care vrei s-o construiesti nu este intr-un sat sau in camp, ai obligatia sa respecti si Legea 10 - http://www.mdrl.ro/_...ari/legea10.pdf

(adica sa ai proiect de structura verificat de verificatori de proiect).

In principiu daca intri sub incidenta legii 10:
- iti poti lua o gramada de amenzi ca nu ai avut proiect
- (in teorie) faci puscarie daca ai facut o casa care nu respecta normele

Realitatea din Romania este ca 80% din casele P+1 - P+2 se fac dupa ureche, fara proiect sau cu proiecte facute de unii care au deschis ultima oara o carte in 1970, si nu stiu sa fi intrebat cineva de sanatate pe vreun proprietar sau proiectant (justitia noastra celebra).

#28
myky1821

myky1821

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.08.2009
Am si eu o rugaminte, cat se ia pentru o fundatie mina de lucru?
Multumesc anticipat. Pentru o casa cu suprafata de 130 m patrati amprenta la sol.

#29
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
buna
depinda cum te intelegi cu mesteru,negociezi si tu un pic e criza _))))))
in general iti iau cam 20 euro pe m2
eu mi-am facuto singur fundatia dar cam acolo ajungi 20  -    25 euro m2

#30
myky1821

myky1821

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.08.2009

View Postborza_v, on 8th July 2012, 16:13, said:

buna
depinda cum te intelegi cu mesteru,negociezi si tu un pic e criza _))))))
in general iti iau cam 20 euro pe m2
eu mi-am facuto singur fundatia dar cam acolo ajungi 20  -    25 euro m2
Multumesc si eu tot asa am gasit dar nu stiam daca este bine.

#31
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
poze fundatie cam tarziu dar au ajuns:))))

Attached Files



#32
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
o foaie din proiect sa vedeti c-am cum este  Posted Image
astept pareri, bune rele dar le astept:))))))))

Attached Files


Edited by borza_v, 20 October 2012 - 14:22.


#33
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
poze

View Postborza_v, on 20 octombrie 2012 - 13:39, said:

poze fundatie cam tarziu dar au ajuns:))))

View Postborza_v, on 20 octombrie 2012 - 13:39, said:

poze fundatie cam tarziu dar au ajuns:))))


#34
antikiller23

antikiller23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2012
foarte bine
nu prea am idee de constructii dar pare sa fie ok

cat zici ca te-a ajuns pana acum ? in euro daca se poate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate