Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
la aceasta casa ce parere aveti cat fier si beton  va intra este fara etaj vreau  deasemenea sa torn placa peste fundatie plasa fier beton de 8 grosimea placii 15cm
fundatia an pamant 90cm elevatie 40cm latime 40cm din poza va dati seama cam ce vreau sa fac ,peste pereti nu voi turna placa direct drinzii de lemn si acoperisul voi face tavan din placi de rigips
ceea ce mar interesa un pret la beton si fier din fundatie si cat intra aprox va multumesc mult
ma voi incepe de ea sapt viitoare

Attached Files



#2
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
nu-mi raspunde nimeni dau o bere :D  :cheers:

#3
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 borza_v, on 3rd April 2012, 17:55, said:

nu-mi raspunde nimeni dau o bere :D  :cheers:
nu stiu cat material intra, asta afli din deviz, dar as putea sa-ti sugerez sa schimbi dressingul cu camara, ca sa fie mai aproape de bucatarie :)

#4
alinreddog

alinreddog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.03.2012

 borza_v, on 3rd April 2012, 14:54, said:

la aceasta casa ce parere aveti cat fier si beton  va intra este fara etaj vreau  deasemenea sa torn placa peste fundatie plasa fier beton de 8 grosimea placii 15cm
fundatia an pamant 90cm elevatie 40cm latime 40cm din poza va dati seama cam ce vreau sa fac ,peste pereti nu voi turna placa direct drinzii de lemn si acoperisul voi face tavan din placi de rigips
ceea ce mar interesa un pret la beton si fier din fundatie si cat intra aprox va multumesc mult
ma voi incepe de ea sapt viitoare
multa bafta si rabdare . Si eu vreau sa fac o casa am ca si a ta , cu doar 3 dormitoare , tot asa numai la nivelul solului . Imi permit sa iti dau un sfat :dupa numarul camerelor sunteti o familie numeroasa , deci se va gati mult , cred ca ar trebui despartit livingul de bucatarie printr-un perete si nu stiu daca e tocmai indicat sa intri direct in living de afara , sau macar acopera intrarea , sa nu ai probleme cu ploaia si zapada . In rest cred ca ai iutat sa masori si zidurile interioare care iti vor lua din spatiu . o sate urmaresc si daca apar probleme ar trebui sa le spui ca noi ceilalti sa nu facem aceleasi greseli . Spor la construit

#5
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
In general este ne-economic sa faci casa parter. Te costa la fel de mult fundatia si acoperisul si pentru P si pentru P+M (sau chiar P+1+M).

In rest, cantitatile ti le da cel care iti face proiectul. Pretul la fier-beton il afli intreband la cele 2/3 depozite de materiale din zona ta. La fel si pentru beton/caramida/etc.

Daca in tara asta s-ar aplica legile (adica inchisoare pentru cei care construiesc fara proiect) poate intrebarile ar fi de genul "credeti ca s-ar fi putut si mai ieftin decat mi-a proiectat inginerul/arhitectul asta" si nu "cat fier sa bag pentru o casa ca in poza asta".

#6
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
va multumesc pt raspunsuri,da asa e am uitat sa precizez de paretii interiori,dar nu am uitat de ei,am sa ancerc sa fac modificari la intrare in living si cu camara langa bucatarie la fel,o sa revin cu o schita sa vedeti oricum de luni ma apuc la fundatie o sa fac poze si le urc sa vedeti
eu  vroiam sa vad cam cat intra beton si fier aprox  eu am facut un calcul dar stiti voi calculul de acasa cu cel din piata nu e la fel
am calculat cam 60mc beton total si fier voi cumpara bare de 12m de 16mm are 23 de kg o bara iar kg e la 2,90 am calculat cam 1000 de euro doar fier
acum om vedea ca anca nu am fost la depozite ma-m informat la un depozit de materiale de constructii pe internet
casa o voi construi eu nu bag firma am muncit an strainatate  defapt acolo am anvatat cu constructiile sper sa iasa totul ok
va tin la curent si va multumesc

#7
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 borza_v, on 5th April 2012, 15:24, said:

oricum de luni ma apuc la fundatie o sa fac poze si le urc sa vedeti
Nu ca e treaba mea, dar te apuci de sapat fundatie fara proiect?

#8
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
da asa este fara proiect, precizez  am muncit mult in constructii in spania calificat nu recomand celor care nu au nici o idee despre constructii

noul plan modificat

Attached Files



#9
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 borza_v, on 6th April 2012, 13:33, said:

da asa este fara proiect, precizez  am muncit mult in constructii in spania calificat nu recomand celor care nu au nici o idee despre constructii

noul plan modificat
Eu te cred ca ai experienta, dar mai conteaza si aspectul legal

#10
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 23.06.2004
Eu nu prea am inteles, ce vrei sa spui cu 1000 euro doar fier? Ti se pare o suma maricica bagata in fier? Sau altfel spus, tu estimezi ca fierul pentru casa asta (>130 mp) te va ajunge DOAR 1000 euro? Adica putin peste o tona de fier? Scuze, doar intrebari, niciun raspuns. La o casa tot numai parter, pe la 115 mp construiti, tot fara placa peste parter, mi-au intrat aproape 4 tone de fier.

LE: Scuze, acum am observat ca vorbeai doar de fundatie. Oricum, mi se pare putin fierul estimat de tine.

Edited by aladdin2k, 06 April 2012 - 14:18.


#11
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
ti se pare putin fier?? sa facem un mic calcul fundatie de 140 m2
fundatie adancime in pamant 0,90      
latime                   0,40
elevatie                 0,40
latime elevatie       0,30

fierul va fi de 16mm diametru o bara are 12 m si 23 de kg pe bara x 2,98 ron kg

voi face grinda in pamant din 6 bari si in elevatie de 4 bari

voi avea nevoie de 38 de bari pt fundatie plus 26 elevatie deci 64 total bari x 23 kg bara =1.472kg x2,98 ron kg=43,860ron

plus plasa de fier peste fundatie de 8 mm diametrua la145m2 voi avea nevoie de 12 plasi cu diam de

2mx5m pretul este de 250ron plasa x12 =3000 ron

deci ar veni 43,860 + 3000 = 73.860ron   euro cam  1800

plus betonul il cumpar cu cifa

57 m3  intra  cu placa de 15cm  57m3 x 200ron m3  =11400ron   euro 2600 +1800 =4400 euro    :thumbup:

Edited by borza_v, 07 April 2012 - 12:28.


#12
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012
Ti-as da un sfat.In loc de plase de 8mm cumpara bare de 8 si leaga tu plasele O sa iesi mult mai ieftin. :peacefingers:

#13
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
sa stii ca nu ma-m gandit o sa calculez sa vad cum ies asa multumesc pt sfat

#14
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

 borza_v, on 7th April 2012, 12:19, said:

deci ar veni 43,860 + 3000 = 73.860ron   euro cam  1800


57 m3  intra  cu placa de 15cm  57m3 x 200ron m3  =11400ron   euro 2600 +1800 =4400 euro    :thumbup:

43.860+
03.000
----------
46.860 ~ 1.100 euro

la betoane ai intrebat la statii cat il dau si daca nu mai sunt si alte cheltuieli? vibrator, transport, alte alea...

#15
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 23.06.2004
Greu la deal cu... leii astia noi. 43.860 a scris pentru 43+ milioane vechi, adica 4.386, mai adauga 3,000 (corect de data asta) si ajunge la cei 7,380 (nu 73,800 care inseamna 738 milioane). Pe la 1700 euro. Mai adaugi si etrierii care nu au fost considerati, si ajungi la cei 1800+. Oricum, aproape dublu fata de cei 1000 estimati la prima strigare.

#16
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 ghilas, on 9th April 2012, 15:39, said:

Ti-as da un sfat.In loc de plase de 8mm cumpara bare de 8 si leaga tu plasele O sa iesi mult mai ieftin. :peacefingers:
Da, asa iesi mult mai ieftin



 borza_v, on 9th April 2012, 18:37, said:

sa stii ca nu ma-m gandit o sa calculez sa vad cum ies asa multumesc pt sfat
O fundatie duce pe la 20.000 ron

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
În viața vieților mele n-am văzut un plan de casă mai idiot. Și am văzut destule.
Da' mă rog, zgârciți-vă la tărâțe, ca să aveți motive să vă trageți pumni în oo dup-aia.

#18
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
Mai prietene, citeva intrebari:

1. Esti sigur ca terenul poate sustine greutatea casei pe o latime a fundatiei de 40cm?
2. Care e adincimea de inghet in localitatea in care vrei sa-ti construiesti casa? Ca n-o fi aceeasi ca in Spania. Si fundatiile trebuie sa fie cu cel putin 10cm sub limita de inghet.
3. Stii sub ce ziduri se pun fundatii? Dar cum se rezolva problema cu peretii sub care nu sint fundatii? Ce caracteristici trebuie sa aiba acesti pereti?
4. Esti sigur ca-ti trebuie 6 bare fi 16 in fundatii si 4 fi 16 in elevatie?

Zgirceste-te la vreo mie de euro, cam cit ar costa proiectul pentru casa, ca sa bagi tu materiale in plus, ca sa fii sigur ca tine, mult mai mult decit te-ar costa proiectul.
Sa muncesti calificat in constructii inseamna si sa dai cu trafaletul, si sa stii sa legi fierul, dar aia nu inseamna ca stii si intelegi care-i motivul pentru ceea ce faci.

Si referitor la "arhitectura" propusa, ai remarcat ca ai un hol lung de 9m si lat de 1.20m latime (interax presupun)? Stii ca si la blocurile comuniste super inghesuite, confort 2 holurile au 1.30 latime libera si nu au mai mult de 4m lungime? Ala-i tunel. nici macar nu are lumina directa. Nici macar nu e hol, ar trebui sa fie sas, dar sasurile sint mici, sint doar niste locuri de trecere create pentru a nu intra dintr-o camera in alta.

Edited by rosto, 11 April 2012 - 10:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate