Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se poate sa simti ca esti insarcinata la 2-3 zile dupa fertilizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Pocahontas76

Pocahontas76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.05.2010
A trecut cineva prin asa ceva? Sa aiba senzatii noi, ciudate, la 2-3 zile dupa ultimul contact sexual? Stiu doar ca eram in perioada ovulatiei, si nu am folosit protectie.

Babele spun ca poti simti chestii gen furnicaturi in zona sub-abdominala, sau o senzatie ca cineva iti trage buricul in jos. Dar as vrea sa imi spuna cineva care a trecut prin asta.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu.

#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Babele spun toate prostiile, care mai de care mai inflorite si mai false...

#4
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Asta e un fel de placebo care deriva din teama "am ramas sau n-am ramas?"

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Se poate sa simti ca esti insarcinata la 2-3 zile dupa fertilizare ?
Din pacate, nu.

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

 Pocahontas76, on 2nd April 2012, 19:24, said:

sau o senzatie ca cineva iti trage buricul in jos.
Le-o fi curs ceva...in jos.

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Pocahontas76, on 2nd April 2012, 19:24, said:

o senzatie ca cineva iti trage buricul in jos
nu stiu cine ar putea sa faca asta la 2-3 zile de la contactul sexual,  :confuzzled:
probabil ca poti sa ai diverse senzatii dar nu cred ca poti sa "simti sarcina"

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Probabil, daca "ai ou", in 2-3 zile are cateva sute de celule maxim. Nediferentiate, si de o greutate infima. Nu vad ce poti simti din atat. Altii cresc tumori gigant si nu simt mare lucru.

#9
Pocahontas76

Pocahontas76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.05.2010
Da, probabil ca e doar wishful thinking...

#10
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013
Este posibil sa ai anumite schimbari hormonale, care sa iti dea ideea ca ai vreun "simptom", totusi nu cred ca chiar in 2, 3 zile ai simti ceva :-?? Eu acum m-am apucat sa citesc articolul acesta despre sarcina, poate invat, cu felul acesta, si eu mai multe. :))

#11
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013

 SunnyDay1, on 12 aprilie 2013 - 17:00, said:

Este posibil sa ai anumite schimbari hormonale, care sa iti dea ideea ca ai vreun "simptom", totusi nu cred ca chiar in 2, 3 zile ai simti ceva :-?? Eu acum m-am apucat sa citesc articolul acesta despre sarcina, poate invat, cu felul acesta, si eu mai multe. Posted Image)

Oricum, PocaHontas, nu ar trebui sa asculti ce zic babele :)) cel mai bine este sa te duci la un control sau sa iti faci singura un test de sarcina (nu este foarte scump).

Iti urez numai bine.

#12
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Sarcina: Prima luna - Saptamana 1

Tu
Perioada de fecundatie a unei femei incepe inainte de a zecea zi de ciclu (calculata din prima zi de menstruatie) pentru a se sfarsi in jurul zilei a 17-a. Din momentul in care s-a intalnit ovulul cu spermatozoidul, nimic nu se mai schimba. Dar cu toate acestea, cu nimic nu este mai diferita aceasta zi decat ziua precedenta, desi unele femei au senzatia aproape instantanee ca sunt insarcinate chiar din momentul in care s-a produs conceptia. Hazard sau experienta mistica? Uterul nu cantareste mai mult de 50 de grame si nicio acumulare de kilograme nu este sesizabila in acest moment din aceasta cauza.


Bebelusul tau
Dupa fertilizarea ovulului de catre spermatozoid, oul (zigotul) se divizeaza. La sfarsitul celei de-a doua zile, arata ca un bulgaras format din 16 celule numite morule. Sunt necesare aproximativ trei zile pentru ca oul sa parcurga trompele lui Fallope si sa ajunga in uter in care pluteste inainte de a incepe sa se fixeze. La sfarsitul primei saptamani, oul masoara 0,1 mm si se instaleaza acolo pentru noua luni. Oul (zigotul) fecundat, adica „atins” de un spermatozoid, este divizat pentru prima oara la doar o zi dupa fecundare. Divizarea continua in zilele urmatoare si oul ia forma unui balon, numit blatocist, care, in primele patru zile, poate atinge 100 de celule. Dupa 5 zile, incepe sa se scindeze in doua grupe. Grupul de celule din inelul extern formeaza placenta care iti va gazdui bebelusul. Celulele din inelul interior vor deveni embrionul insusi. Aceste celule se presupune ca sunt celulele tulpini, cunoscute si sub denumirea de celule sursa sau celule stem, care au extraordinara capacitate de a se transforma in mai mult de 200 de tipuri de celule corespunzand fiecarei parti a corpului. Acesta este practic motivul pentru care oamenii de stiinta sunt atat de interesati de studiul acestei zone deoarece se pot dezvolta tratamente pentru diferite maladii.


De stiut
Dupa 7 zile, oul fecundat trece in trompa lui Fallope si se alatura uterului, refugiul sau pe parcursul urmatoarelor noua luni. Mai mult de o saptamana va trece de la conceptie pana in momentul in care iti vei da seama de absenta menstruatiei.

#13
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
ce sa simti? autosugestie.

#14
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013

 Pocahontas76, on 02 aprilie 2012 - 21:54, said:

Da, probabil ca e doar wishful thinking...


ba se poate..simti daca esti la prima sarcina

tu nu ne-ai zis ce ai simtit....de fapt, iar acum poti spune daca esti, sau ai fost insarcinata


restul de pe aici vorbiti sa va aflati in treaba

#15
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015
Nu. Pui mana si iti faci HCG-ul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate