Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

de cata putere de procesare ai nevoie pe telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostLucian_M, on 18th April 2012, 22:37, said:

Sa fim seriosi, cati va luati telefoanele in ideea de a le tine cativa ani?
Nokia 6310; a costat cât primele telefoane cu 3G apărute prin România (niște LG flip). Acum caut un Ericsson T28 pentru colecție.

#20
alexdb84

alexdb84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.03.2012

View Postuser033, on 2nd April 2012, 21:09, said:

pentru cei care raspund "marketing" , e ca si cand ati spune "fake and gay".

nu e nici un marketing.

quad core = ofera performanta mai mare decat un single core.

unde-i marketingul ??

nu ai nevoie de viteza unui quad core ? nu cumperi. stai cu single core deoarece tie nu ti se pare insuficient , te multumeste single core foarte bine pastreaza-l. unde e marketingul deci?

eu banuiesc ca voi ziceti "marketing" ca sa justificati cumva lipsa fie financiara fie a placerii provenite dintr-o interfata mai fluida , sau acel 0.001 secunde in minus la terminarea unui task.

nu-i nimic dragilor , nu toti avem aceleasi preferinte... daca va multumeste 1 core ramaneti cu 1.

auzi la ei.. marketing... au invatat si romanii un cuvant nou :))

Iphone nu are quad si tot e mai scump decat alea cu quad.Asta nu e tot Marketing?

#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Imk- eu ma refeream la telefoane cu android (sistem de operare performant).

Alex- la iphone se mai plateste si marca. Dar per ansamblu sunt telefoane foarte bune.

#22
alexdb84

alexdb84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.03.2012
Stiu.Si platitul marci e 100% marketing.
Evident ca sunt tel bune.Un brand nu se cladeste pe produse slabe.
dar quad pe tel deja e prea mult.Nu prea ai ce face cu el.Cel putin nu la dimensiunile display-ului unui mobil (nu vb aici de tablete).

#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sunt de acord cu tine.
Mai, e o vorba: cine are bani, arunca si-n caini cu ei. Eu ma multumesc cu ce am si nu ii invidiez pe cei care au posibilitatea de a-si cumpara produse de calitate superioara. Ma bucur si cu ce am. Peste cativa ani cam toata lumea isi va permite un telefon foarte performant pentru aceste vremuri. Tehnologia progreseaza si pretul produselor va fi unul competitiv.

#24
alexdb84

alexdb84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.03.2012
Si sa iti mai spun ceva.Majoritatea alora cu Iphone si alte tel scumpe le cumpara doar sa le puna pe masa cand ies la terasa sa vada lumea ca sunt jmecheri.Sunt extrem de multi posesori de terminale de la 500 de euro in sus care nu sunt in stare nici sa isi configureze casuta de email pe telefon.

#25
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si asta e adevarat. Tipic posesorilor de SUV-uri care nu le folosesc decat la mers prin oras.

#26
alexdb84

alexdb84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.03.2012
Deci raspunsul la intrebarea din topic as rezuma-o la urmatoarea fraza.Un telefon are nevoie de atat pitere de procesare cat stie si are nevoie sa foloseasca fiecare user.
Si de aia fiecare isi cumpara in mod normal terminalul care ii rezolva necesitatile.

#27
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostLucian_M, on 18th April 2012, 23:30, said:

Imk- eu ma refeream la telefoane cu [...] (sistem de operare performant).
În afară de sincronizare (mailuri și informații în cloud) sistemele noi de operare nu vin cu ceva extraordinar.
Dpmdv, dacă vrei jocuri 15D sau vrei să privești filme pe 10 cm, înseamnă că-ți lipsesc niște doage.

#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mie? Nu am nici macar o melodie, un joc sa film pe mobil.

#29
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Nu m-am referit la persoana ta ci în general; îmi pare rău dacă ai înțeles altfel :)!

#30
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Glumeam.

Unora le trebuie retele sociale, clipuri si alte alea. Mie mi-este destul sa verific mailul, sa fac cate o pozica sau un clip, sa imi mearga navigatia la nevoie si cateva nimicuri. Dar lumea vrea putere ca pe laptop (cel putin).

#31
tedd44

tedd44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.08.2009

View Postpuya4ever, on 2nd April 2012, 18:11, said:

marketing
ce sa zici si tu  ......

View Postblackcat, on 2nd April 2012, 20:51, said:

Cei care isi spun ca ei au nevoie pe telefon de quad core (ca sa proiecteze 3D, ce idiotenie!) se mint singuri. Isi cumpara ceva pe care il folosesc la 20% din capacitate pt ca majoritatea dau telefoane, scriu mesaje, fac poze si filme (aia care se multumesc cu un telefon), se joaca. Hmm, ce spuneam? Se joaca! Aici e de fapt secretul! Telefoanele au devenit dispozitive pt jucat si, da, pt jocuri ai nevoie continuu de putere de procesare tot mai mare. Ca si la desktopul de acasa, daca nu te-ai juca la ce dracu' sa folosesti atita putere de calcul si de procesare video? La mai nimic.
poate unii se mai si joaca pe telefoanele lor cu procesoare dual core :-" ....

#32
alexdb84

alexdb84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.03.2012
Da?Si ce joci pe el de iti trebuie dual core?Eu n-am dual core si nici telefon de mii de lei si pot juca in conditii excelente absolut orice joc de pe piata.
Jocuri care sa mearga doar pe dual core eu inca nu am vazut.

#33
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

View Postalexdb84, on 19th April 2012, 23:17, said:

Da?Si ce joci pe el de iti trebuie dual core?Eu n-am dual core si nici telefon de mii de lei si pot juca in conditii excelente absolut orice joc de pe piata.
Jocuri care sa mearga doar pe dual core eu inca nu am vazut.
GTA4 merge? flash fluid pe single core merge? Iti spune eu nu, si iti mai spun ceva, daca ai intra pe market online ai vedea cate dracii nu merg. Daca vrei sa dai pe tv un film prin dlna ai sa vezi ca telefonul se misca foarte prost, abia mentine fluida imaginea.


Ca sa fiu mai mult pe subiect, sincer nu am butonat decat un asus transformer prime pana acum, destul de putin si destul de mult cat sa realizez ca tegra 3 este clar peste tegra 2 la capitolul viteza.
Personal consider ca un dual core pe un telefon este ceva decent, care asigura cam 70% din ceea ce are nevoie un utilizator de smartphone, bineinteles conteaza si acel dual core de cine este facut pentru ca pe piata avem 3 mari competitori in acest moment dar generic vorbind toti cam satisfac nevoile de procesare. Cele de 1ghz nu au fost nici cand au aparut ceva care sa satisfaca toate nevoile de calcul, posesor de galaxy s fiind simt mereu nevoia unui dual core. Procesorul este decent in aplicatii uzuale si cand le folosesti singure, cand insa vine ideea de multitasking procesorul este rau de tot penalizat de acel single core care nu stie sa foloseasca prea multe fire de exectie. Diferentele intre un galaxy s 2 si un galaxy s sunt evidente, cand ai ambele deviceuri si bagi sa se updateze aplicatiile din market sau cand vrei sa veziun filmulet in flash care nu este pe youtube cum ar fi vplay sau stirile protv galaxy s se incinge si da rau de tot in nas  dar s2 se misca sensibil mai bine. Totusi rulam android si androidul in sine este un sistem de operare care lanseaza in executie unele programe dupa bunul plac sau le inchide la fel si uneori simtim lag-uri in diverse aplicatii sau in meniu chiar si la procesoarele cu 2 nuclee.

Cum am mai supus nu am reusit sa butonez mult acel prime dar cred ca necesitatea unui quad core este evidenta mai ales daca vrem sa fim productivi, sa deschidem documente rapid  si sa comutam la fel de repede intre aplicatii. Momentan nu consider ca ceva este marketing, nici ram-ul in plus nici procesoarele mai puternice.
Totusi de la om la om cerintele pot sa difere dar logic cand cineva cumpara un smarphone se intelege ca are nevoie de mobilitate si de un device rapid ca altfel ar lua un laptop si ar rezolva problema dar un laptop dureaza pana booteaza...

Ce nu pricep este de ce totusi nu se integreaza in tablete procesoarele de la amd seria C. Poate ca au un consum mai mare de energie dar o baterie mai maricica nu cred ca ar fi o asa mare problema.

Legat de marketing cred ca el exista cel maimult la produsele apple care datorita desighn-ului lor au capatat o mare popularitate. Tot aici ne dam seama cum ascund anumite neputinte legate de hardware cand nu incarca flash, pun totusi un dual core pe noul ipad ca sa il mentina subtire(sau poate nu, ah ma refer ca un quad are nevoie si de mai mult curent, parere personala,altfel de ce prime vine numai cu dock?),usor.

Edited by geopsi, 20 April 2012 - 15:35.


#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Ca tot a venit vorba (cam off, recunosc): una dintre cele mai mari gaselnite de marketing e aia cu "cel mai subtire" - "al meu e mai subtire cu 0,x mm decat al tau".   :w00t:

#35
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postgeopsi, on 20th April 2012, 16:06, said:

GTA4 merge?
Câți ani ai? La vârsta aferentă jucatului, copilul ar trebui să aibă atât de puțin timp între școală, teme și ieșitul pe afară la furat de cireșe sau la dat cu rolele încât să râdă de tine dacă-l jignești, spunându-i să se chiorască la gta pe 4-5".

View Postgeopsi, on 20th April 2012, 16:06, said:

Daca vrei sa dai pe tv un film prin dlna ai sa vezi ca telefonul se misca foarte prost, abia mentine fluida imaginea.
Îți garantez eu că un telefon cu un singur procesor poate DLNA.

View Postgeopsi, on 20th April 2012, 16:06, said:

Cele de 1ghz nu au fost nici cand au aparut ceva care sa satisfaca toate nevoile de calcul, posesor de galaxy s fiind simt mereu nevoia unui dual core.
Și eu: nu pot verifica feisbucul nici nu pleacă păsărica din praștie fără un vreo șapte nuclee... i-am tras o liță telefonului și merg cu un i7 extreme în buzunar că altfel nu se poate, urlă păsărica la mine...

View Postgeopsi, on 20th April 2012, 16:06, said:

cred ca necesitatea unui quad core este evidenta mai ales daca vrem sa fim productivi, sa deschidem documente rapid  si sa comutam la fel de repede intre aplicatii.
Când vreau să fiu productiv deschid laptopul - care e un rahat cu doar două nuclee - și să vezi câte aplicații deschid și ce repede comut între ele, bașca am tastatură fizică și butoane numerice (cei care scriu mult și folosesc Office știu la ce sunt bune).
"dar un laptop dureaza pana booteaza"... fix 11 secunde (sau 40-50 dacă nu ai ales bine).

Nu spun acum că drăciile astea numite smartphone nu sunt bune însă de aici și până a intra în discuții despre media sau productivitate pe telefon e cale luuuungă.

Edited by lmk, 20 April 2012 - 18:13.


#36
Bobyllee

Bobyllee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 11.09.2006
am 2 telefoane, SGS II si un nokia de 1 euro caruia nici nu-i stiu denumirea.

Mi-am luat sgs II pentru a citi pdf-uri, dwg-uri, pentru a-l conecta la TV, dar probabil cel mai important, pentru a scapa de Windows mobile :)
Nu imi doream un telefon atat de performant, dar pe sistemul "mai bun e I5 decat i3 si platesc doar 200 lei in plus", mi-am luat jucaria asta pe care surprinzator, ma joc zilnic cel putin 1 ora. Am avut symbian in 2004 si cautam jocuri pe forumuri, de atunci pana mi-am luat sgs II, au trecut cativa ani si placerea pentru jocuri pe telefon s-a pierdut pe drum. Nu credeam ca ma voi juca mai nimic pe el, insa unele mi-au atras atentia :)

Edited by Bobyllee, 22 April 2012 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate