Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

de cata putere de procesare ai nevoie pe telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Iata o intrebare care mie mi se pare relevanta, si o sa va spun si de ce.  Am tot citit topicuri in care se lauda procesorul X de 1ghz, altul dual-core, iar acum toti vor procesoare quad-core pe telefoanele lor android.  Eu de curand mi-am luat un milestone prima generatie si ma gandeam ca o sa fie cam lenes.  Si intradevar, pe andoid 2.1, interfata nu era complet fluida- dar nici vorba sa fie "incet".  Iar pe cyanogen 7 merge.....brici, ca altfel nu am cum sa spun.  O pagina web se deschide intr-un interval de circa o secunda-doua prin wifi, programele sunt descarcate si instalate in alte 2 secunde-  pdf-urile sunt incarcate si redate perfect. Adica, in comparatie cu un telefon pe symbian, diferenta e ca de la cer la pamant.  Nu am incercat jocuri inca, dar as spune ca nu e chiar propice sa joci nfs pe telefon- insa o sa incerc niste simulatoare de snes, unde iar ma indoiesc ca vor fi mari probleme.
    Si daca un procesor "amarat" de 600 mhz dupa standardele de azi poate fi atat de performant, atunci de ce producatorii continua sa mareasca frecventa si numarul de nuclee?  Adica serios, cat de des ajunge un utilizator tipic sa foloseasca toate resursele unui procesor dual-core de 1.2 ghz??
   Probabil ca marea majoritate vor spune ca ei chiar au nevoie de atata putere de calcul si chiar se folosesc de avantajele unor astfel de procesoare- desi, as adauga, cand ma uit pe strada, mai toti oamenii pe care ii vad isi folosesc telefoanele android pentru aceleasi activitati comune pe care le faceau cu telefoanele generatie 2004- joaca carti(virtual, desigur), se uita la poze sau pdf-uri, viziteaza diverse pagini web si, evident, vorbesc si trimit sms-uri.
   Mai mentionez inca un lucru: una din primele chestii pe care le-am observat la milestone e ca atunci cand intri online, incepe sa se incalzeasca- nu se incinge, dar devine caldut.  Si chiar ieri am citit ca principala cauza a cedarii acumulatorilor din telefoanele mobile nu e incarcarea efectuata prost, ci caldura le termina.  Nemaivorbind de faptul ca ecranele si procesoarele sunt de 3 ori ce-au fost acum 3-4 ani, in timp ce capacitatea acumulatorilor nu a crescut decat cu aproximativ 50% in medie.

Edited by edison21, 02 April 2012 - 18:10.


#2
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
marketing

#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu totusi cred ca un ARM cortex A8 de 1 Ghz tot e bun de avut... e drept ca ce e peste e deja degeaba, dar nici mai jos de asta nu as cumpara, sincer.
L.E.: In primul rand, fa o comparatie intre Galaxy Nexus si Google Nexus S, vezi care e diferenta (vezi vs-uri pe youtube, trebuie sa fie). O sa vezi ca Galaxy Nexus e mult mai rapid decat google nexus s in multe activitati, deoarece android a evoluat foarte mult de la donut incoace. ICS, dupa cum vezi, e deja un sistem de operare foarte complex, care nu il poti pune (versiunea "full", fara nici o functie scoasa) pe orice telefon. Sunt niste cerinte minime pentru a putea face asta.
         In al doilea rand, e bine sa iei acum un dual-core deoarece peste cativa ani chiar vei avea nevoie de el, iar pana atunci te doare nicaieri :D .

:cheers: !

Edited by S3Se7, 02 April 2012 - 18:26.


#4
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Ultimul raspuns imi aminteste de discutiile aprinse de pe softpedia forum de acum cativa ani, cand diversi se bateau in argumente pe tema "care e mai bun, nokia E52 sau E71".  Astazi, desigur ambele modele sunt epave tehnologice de mult uitate.  Si totusi, chiar si pe modele alea depasite poti face cam aceleasi lucruri pe care le faci acum cu un android, cu diferenta ca telefoanele android sunt mai rapide si dispun de o varietate mult mai larga de programe pentru ele.  Eu pentru asta mi-am cumparat android, pentru ca am acces la mai multe aplicatii gratuite.  
      Asta nu inseamna ca odata cu aparitia unui nou model celelalte aparate devin inutile- nici vorba. Vechiul meu nokia N70, cu procesor de 220 mhz merge la fel de greoi ca intotdeauna, dar imi fac treaba cu el...la fel ca intotdeauna.  E clar ca telefoanele actuale sunt mult mai rapide, eu spuneam insa ca parca ar fi inutil de rapide.
    Si de ce ar trebui ca un procesor rapid de astazi sa devina peste cativa ani unul slab doar pentru ca aceleasi aplicatii cer din ce in ce mai multe ram si viteza de procesare?  Eu ma uitam la desktop, unde acelasi browser mozilla face aceleasi lucruri pe care le facea si in urma cu X ani, doar ca acum mananca de 3 ori mai mult ram. Valabil si pentru microsoft office.  Aplicatiile curente arata mai bine, dar functionalitatea e aceeasi. Si atunci, de ce avem nevoie in fiecare an de tot mai mult ram ca sa facem aceleasi chestii ?? E un fenomen ce nu poate fi evitat?  eu nu cred. Eu cred ca tot ce e software poate fi optimizat pentru a functiona cu minimum de resurse hardware.

Edited by edison21, 02 April 2012 - 18:51.


#5
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Google pentru moment scrie softer nu produce telefoane. Telefoanele lor sunt produse de altii, care sunt relativ dependenti de Android.
Vom vedea ce vor face cu Motorola, pe care au cumparat-o.
Acum nimeni nu-si mai bate capul cu consumul de RAMi si timpi in CPU. Ma refer la developeri si la producatorii de mobile.
Cei care inca au resurse modeste, ca sa zic asa, sunt cei de la Apple, care inca au single core si 512MB RAM. Cred ca si Nokia pe Lumia au 512MB RAMi.
De-a lungul timpului RAMi s-au ieftinit mult, CPU idem.

#6
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Daca vrei un telefon future-proof e clar ca vei cumpara ceva cu dual core. Sistemul android nu este asa inchis cum era symbian-ul , acum se pot face upgrade-uri chiar si unui Lg optimus ONE caruia ii poti pune ICS. Problema este ca O1 are un CPU de 600mhz , la fel ca milestone deci va rula foarte greu ICS. Si de aici vine si nevoie de mai multe resurse hardware.
De asemenea , eu am trecut de la un SGS la un Optimus 2X (dual core dar cu aceeasi cantitate de ram ca si SGS)
Diferenta a fost una vizibila clar si totusi , mai are si acest Optimus 2x cateva scapari. Cum ar fi in timpul instalarii/descarcarii unei aplicatii capata lag.
De asta e nevoie de mai multa putere de procesare sau o optimizare a software-ului.
Personal , cred ca un telefon cu cpu dual core va fi considerat low-end in maxim un an.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Un telefon mobil nu are nevoie de o caruta de giga pentru a efectua apeluri telefonice. Daca vrei insa rapiditate si performanta per total, daca nevoile tale..sa le spun tehnologice, avanseaza, trebuie sa avanseze si hardware-ul. Acum cativa ani nu aveam camere pe telefoane si era ok. Erau si pe vremea aceea telefoane tari, dar, fara camera. Apoi a aparut camera. Mai toate telefoanele au camera, dar unii vor poze mai bune. Dar stai, ne limiteaza hardware-ul.Pai, punem procesor mai mare si reusim sa filmam 3D. Vin acum jocurile, browsing-ul,  proiectarea 3D pe telefon, conectarea acestuia la TV, router, proiector. Te multumesti si cu un telefon fara muschi, dar daca vrei viteza, vrei si procesor.
In mare, Androidul a fortat nota cu procesoarele si cumparatorii de Nokia au cam muscat momeala. In timp, lumea va vorbi mai mult de performanta decat de proprietati, dar pana una-alta, dual core este de dorit in fata single.

#8
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
pentru cei care raspund "marketing" , e ca si cand ati spune "fake and gay".

nu e nici un marketing.

quad core = ofera performanta mai mare decat un single core.

unde-i marketingul ??

nu ai nevoie de viteza unui quad core ? nu cumperi. stai cu single core deoarece tie nu ti se pare insuficient , te multumeste single core foarte bine pastreaza-l. unde e marketingul deci?

eu banuiesc ca voi ziceti "marketing" ca sa justificati cumva lipsa fie financiara fie a placerii provenite dintr-o interfata mai fluida , sau acel 0.001 secunde in minus la terminarea unui task.

nu-i nimic dragilor , nu toti avem aceleasi preferinte... daca va multumeste 1 core ramaneti cu 1.

auzi la ei.. marketing... au invatat si romanii un cuvant nou :))

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postuser033, on 2nd April 2012, 21:09, said:

pentru cei care raspund "marketing" , e ca si cand ati spune "fake and gay".
Cu parere de rau iti spun, 'romaneasca' este replica ta.

#10
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cei care isi spun ca ei au nevoie pe telefon de quad core (ca sa proiecteze 3D, ce idiotenie!) se mint singuri. Isi cumpara ceva pe care il folosesc la 20% din capacitate pt ca majoritatea dau telefoane, scriu mesaje, fac poze si filme (aia care se multumesc cu un telefon), se joaca. Hmm, ce spuneam? Se joaca! Aici e de fapt secretul! Telefoanele au devenit dispozitive pt jucat si, da, pt jocuri ai nevoie continuu de putere de procesare tot mai mare. Ca si la desktopul de acasa, daca nu te-ai juca la ce dracu' sa folosesti atita putere de calcul si de procesare video? La mai nimic.

#11
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postuser033, on 2nd April 2012, 21:09, said:

pentru cei care raspund "marketing" , e ca si cand ati spune "fake and gay".

nu e nici un marketing.

quad core = ofera performanta mai mare decat un single core.

unde-i marketingul ??

nu ai nevoie de viteza unui quad core ? nu cumperi. stai cu single core deoarece tie nu ti se pare insuficient , te multumeste single core foarte bine pastreaza-l. unde e marketingul deci?

eu banuiesc ca voi ziceti "marketing" ca sa justificati cumva lipsa fie financiara fie a placerii provenite dintr-o interfata mai fluida , sau acel 0.001 secunde in minus la terminarea unui task.

nu-i nimic dragilor , nu toti avem aceleasi preferinte... daca va multumeste 1 core ramaneti cu 1.

auzi la ei.. marketing... au invatat si romanii un cuvant nou :))

Am un galaxy S2 de cum au apărut în România, și da, e unul din primele smartphone-uri cu dual core.

Spun marketing pentru că software-ul actual (aplicațiile android), fac față foarte bine și pe un procesor single core, să ne aruncăm la quad core deja, e mult prea mult.

Nota: evoluția software-ului nu ține pasul cu cea hardware la capitolul ăsta - smartphones. Deaia spun că e marketing.

#12
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Imi place abordarea lui user033.  Pentru el, notiunea de marketing(arta de a vinde, sau de a face oamenii sa-si doreasca ceva) nu exista si nu are nici o legatura cu "performanta", aceasta fiind totusi o notiune pe care o percepe foarte bine, dupa cum se deduce din argumentul lui foarte inteligent sub forma 4 > 1.  Mi-a placut si ideea ca cine nu are bani de quad core, ramane la single core- e o abordare de tip cantitativ foarte convingatoare si isteata- de fapt, putem trage o concluzie buna din mentalitatea asta, si anume ca e bine sa-ti cumperi un telefon care are un procesor cu cat mai multe nuclee si un ecran cat mai mare ca sa arati ca ai mai multi bani ca ceilalti, si cred ca scenariul asta se aplica in cazul indivizilor precum user033.
Prin urmare, concluzia e simpla "nu e nici un marketing", ca sa-l citez pe inteleptul care ne-a facut onoarea de a ne oferi cheia dilemei.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postblackcat, on 2nd April 2012, 21:51, said:

(ca sa proiecteze 3D, ce idiotenie!)
Nu este obligatoriu sa faci tu asta. Nu este obligatoiru sa stii ce inseamna, sau sa conectezi telefonul la un TV prin LAN. Numai idiotii fac asta.

#14
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View Postblackcat, on 2nd April 2012, 21:51, said:

Cei care isi spun ca ei au nevoie pe telefon de quad core (ca sa proiecteze 3D, ce idiotenie!) se mint singuri. Isi cumpara ceva pe care il folosesc la 20% din capacitate pt ca majoritatea dau telefoane, scriu mesaje, fac poze si filme (aia care se multumesc cu un telefon), se joaca. Hmm, ce spuneam? Se joaca! Aici e de fapt secretul! Telefoanele au devenit dispozitive pt jucat si, da, pt jocuri ai nevoie continuu de putere de procesare tot mai mare. Ca si la desktopul de acasa, daca nu te-ai juca la ce dracu' sa folosesti atita putere de calcul si de procesare video? La mai nimic.
Si de baterie puternica.
Smartphoneul concureaza puternic aparatele foto compacte si consolele video.

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postedison21, on 2nd April 2012, 18:06, said:

milestone [...] O pagina web se deschide intr-un interval de circa o secunda-doua prin wifi
Si aproape instant pe SGS II, de exemplu; pt unii conteaza asta, e enervant sa tot astepti sa se incarce, e enervant sa ai lag la redimensionare, etc...
Ca sa nu mai vorbim de site-uri incarcate, de flash...


View PostS3Se7, on 2nd April 2012, 18:18, said:

e bine sa iei acum un dual-core deoarece peste cativa ani chiar vei avea nevoie de el, iar pana atunci te doare nicaieri :D .
In ideea ca nu-ti schimbi telefonul de cum se lanseaza un model mai nou, foarte corect !

#16
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sa fim seriosi, cati va luati telefoanele in ideea de a le tine cativa ani?

Strict din punctul meu de vedere, 3,5-4", 1 Ghz, 512 RAM, o camera de 3 mp cu AF, un gps, wi-fi si 3g e tot ce trebuie sa aiba un telefon decent. Ce este peste se incadreaza la alte pretentii, unii le au, altii nu detin finante. Cine are bani, isi ia Galaxy Note sau 4s. Cine, nu, altceva, nou sau sh. Eu am preferat sh, deoarece am luat telefonul la jumatate de pret. Si oricum peste 6 mil nu as fi dat pe un smartphone. A, ca e bine sa ai macar un dual-core si 1 gb ram, insa nu toti avem nevoie de atata putere.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLucian_M, on 18th April 2012, 22:37, said:

Sa fim seriosi, cati va luati telefoanele in ideea de a le tine cativa ani?
Eu, de exemplu.

Cat timp telefonul n-are probleme hardware si face inca fata cerintelor, nu vad nici un motiv sa-l schimb, asa ca prefer sa iau nou unul dintre telefoanele de top ale momentului si sa stiu ca mai duce inca doi sau trei ani decat sa iau la fiecare sase luni cate-un telefon SH, deja depasit, telefon care ma poate lasa balta oricand.

Primul meu telefon mobil a fost SH, luat din magazin, cu garantie (pe vremea aia, prin '98, in Bucuresti erau magazine de telefoane SH), si s-a dus placa de baza imediat ce-a iesit din garantie (trei sau sase luni, nu mai stiu cat a avut); mai am prieteni care si-au luat, cam tot pe-atunci, telefoane "noi", "sigilate", de la diverse anunturi din ziar, si au avut probleme cu ele de la inceput.
Mie nu-mi mai trebuie asa ceva, mi-am jurat ca nu mai iau decat lucruri noi, si alea pe canalele de distributie oficiale - exceptiile fiind casa/masina, unde este ceva mai greu sa faci asta.

Edited by Barboso, 18 April 2012 - 22:15.


#18
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect si asa. Cand mi-am luat Boston-ul nu m-am gandit ca o sa-l schimb dupa jumatate de an, insa macar nu m-a costat mult trecerea la ceva superior. Sunt multumit de upgrade, intentionez sa-l tin o bucata buna de timp si, la un moment dat, sa iau ceva superior, insa nu stiu cand si nici ce. Cert este ca, pentru moment, desire este fix ce am nevoie. E, daca avea si o camera frontala era si mai bine, dar pe mess intru sa tastez sau sa sun (am vorbit cu Decemberu' si ne-am auzit bine). Pentru pretentiile mele e bun ce am acum. Peste vreun an... mai vedem.

Cu experienta sh- ce sa-i faci, se mai intampla. Nimic in lume nu e bullet-proof.

Edited by Lucian_M, 18 April 2012 - 22:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate