Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Subtitle Workshop nu merge in Windows 7 64 biti

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010
@driftking91 : bsplayer

Puferiu said:

Ce player folosesti ?

Oricum, la click dreapta ai Subtitles si cauti Up by 2% (depinde de player cat %).

problema rezolvata. Nu era Alt+Up , era Shift+up :lol: . multumesc mult pentru ajutor  :wub:

Edited by ElaxC, 21 January 2012 - 01:12.


#56
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Da, eu iti ziceam la ce folosesc eu: GomPlayer.

Cu placere ! D'aia suntem aici: sa ne ajutam unii pe altii.

PS: sa incerci subdude pentru subtitrari, in caz ca nu stii de el. :)

#57
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010

View PostPuferiu, on 21st January 2012, 01:17, said:

Da, eu iti ziceam la ce folosesc eu: GomPlayer.

Cu placere ! D'aia suntem aici: sa ne ajutam unii pe altii.

PS: sa incerci subdude pentru subtitrari, in caz ca nu stii de el. :)

Imi poti da mai multe detalii despre subdude asta ? :D

#58
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Iti redenumeste automat subtitrarile dupa filme.

subdude

#59
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
La mine nu merge dude ala, imi zice  '' Sorry ,no match found''

#60
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Deschizi fisierul "subdude" din folderul "data" si la "video" trebuie sa ai exact asa: video=avi;mpg;mpeg;rmvb;asf;asx;mkv;wmv;mp4

Daca nu merge nici dupa asta, inseamna ca chiar nu se potrivesc subtitrarile.

#61
wallycon

wallycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2006
bdtiberiu linck-ul tau e ft. bun. mie mi-a fost de mare ajutor.
pt. cei care stiu engleza se vor descurca urmarind acel tutorial. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jCbmz7q662k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pt. ceilalti, care doriti o subtitrare pt. fiecare imagine stanga/dreapta,urmati urmatorii pasi:
1. descarcati arhiva de aici: www.mediafire.com/?vri42zdxdu4vazc
2. dezarhivati arhiva pe desktop.veti obtine un folder cu 2 fisiere, dintre care unul cu extensia .exe(iconita lui este un tv pe care scrie L/R)
3. trageti subtitrarea(drag and drob) peste fisierul cu extensia .exe(cel descris mai sus). subtitrarea trebuie sa aiba extensia .srt nu .sub
4. va va intreba despre anumite setari.ii dati ok si mai departe:in loc de "Cube Modern Rounded Thin" scrieti "arial",la fond size scrieti 50(sau cat vreti pt. marimea fondului), in loc de "00FFFF" scrieti "FFFFFF".
5.subtitrarea obtinuta va avea extensia .ass Scrieti pur si simplu in loc de .ass . srt
5. veti obtine astfel o subtitrare ( cu extensia . srt) pentru fiecare imagine stanga/dreapta si in urma conversiei facuta de tv-ul 3D veti vedea o singura subtitrare
6. urmariti si tutorialul ( http://www.youtube.c...?v=jCbmz7q662k) si cred ca o sa va deurcati.
IMPORTANT:
nu merge decat cu VCL Player( ca in tutorial) nu si cu BS.Player.
pc/laptopul trebuie sa fie FullHD, pt. ca altfel pe tv-ul 3D va aparea o imagine mai mica si conversia nu va reusii.

Edited by wallycon, 21 January 2012 - 10:52.


#62
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
descarc pe pe net filme (marea majoritate sunt in divx ) impreuna cu subtitrarea le traspun pe un dvd.Atunci cand le vizionez pe un dvd-player subtitrarea e foarte mica;acest lucru nu il pot corecta;softul playerului nu imi permite...

Pot interveni la fisierele subtitrarilor sa le modific dimensiunea caracterelor sau  nu se mai poate face nimic?

#63
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
In primul rand, cumpara filmele, nu le mai descarca de pe net.
In al doilea rand, daca ti-ai cumparat un film si dintr-un motiv anume, il vezi pe PC, poti edita subtitrarea din meniul 'Subtitrari' al playerului tau video.

#64
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Nu cred că poți face ceva. Trebuie modificat firmware-ul DVD player-ului.

Dacă (întîmplător) ai Philips HTS3100, vezi că e pe-aici pe forum un thread unde un user (mtz) a uploadat firmware-ul modificat să poată mări fonturile subtitrării. Eu de-aia m-am înscris pe forumul ăsta, ca să pot descărca firmware-ul respectiv (că aveam și eu aceeași problemă).

Dacă nu, caută și tu pe internet poate găsești ceva asemănător pentru modelul tău.

#65
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
A, vrea sa le vizioneze pe un alt player...sry, n-am citit cu atentie.
Daca este vorba despre un Plyer Multimedia cu meniu avansat, poti face ceva, daca le copiezi pe un DVD si le rulezi pe un DVD Player obisnuit, nu le mai poti modifica.

O optiune, in cazul tau ar fi sa faci hardsub (aka copiere subtitrare direct pe film), dar...nu prea recomand.

Edited by YOUR_GOD, 26 January 2012 - 19:40.


#66
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
verifica daca playerul tau suporta tipul de subtitrare SUB IDX (marea majoritate suporta) si daca il suporta e foarte usor de creeat subtitrare oricat de mare.

#67
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Fara sa spui despre ce DVD player e vorba, nu te putem ajuta suficient!
O solutie este AviSub sau AviAddXSubs sau XSubMuxer toate FREE si care iti vor adauga in fisierul video, pe langa stream-ul audio si un stream subtitrare. Acesta din urma poate fi setat sa apara cum vrei tu, indiferent de soft-ul player-ului(DVD Player). Dar, ca exista si un DAR, nu toate DVD Playerele suporta subtitrare de tip XSub!

#68
Mihneaalexandru

Mihneaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.01.2012
Salut,
Am vazut ca ai dat explicatii despre subtitrarea la filme 3D, daca folosesc metoda ta, totul este ok, dar in momentul cand rulez filmul de pe un medya player, fac conversia 3D din TV, subtitrarea imi apare dublata de exemplu:
Buna, ce faci? Buna , ce faci?
Este obositor sa te uiti la un film si sa incerci sa citesti doar prima parte din text, pentru ca a doua parte este identica cu prima.
Am o rugaminte, poti sa-mi spui metoda ta este valabila doar pe laptop/calculator?
Pot reda filmul de pe player TV, atunci nu mai am problema cu subtitrarea, in schimb apar probleme cu sunetul daca filmul are sunet DTS, in concluzie caut o solutie optima si usoara.
PS - am un TV Lg 42LW5500.
Ma poti ajuta?
Multumesc.

Edited by _DelSte_, 06 March 2012 - 17:40.
scos citat inutil.


#69
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Este un Eurocolor RW 240 OPT  ,nici o sansa sa pot crea asfel de setari.
Multumesc pentru ajutor!

#70
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Mai ai o solutie: transformi avi-ul in DVD cu programe free (DIKO, DVD Flick) si iti pui subtitrarea cat si cum vrei de mare!
Rezultatul il scrii pe un DVD RW, ca sa poti reinscriptiona de nenumarate ori discul!
Dar macar ai incercat cu AVIAddXSubs? Sau cu AviSub?

#71
wallycon

wallycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2006
Mai aduc unele completari:
1) Metoda descrisa mai sus a fost testata doar pt. leptop/pc. Mai poate fi folosit ca player si Stereoscopic player.
Televizorul LG nu decodeaza sunetul DTS (din fisierele mkv), fiind nevoie ca filmul sa fie redat de pe leptop/pc cu playerul vlc sau stereoscopic player(pe care-l recomand).
In cazul in care filmul este SBS (side by side) o sa apara doua imagini- stanga dreapta si o singura subtitrare--tocmai de aceea respectiva subtitrare trebuie
"" impartita in doua""pt. ca aceeasi subtitrare sa apara pe fiecare imagine stanga-dreapta si in momentul conversiei facuta te tv-ul 3D sa apara o singura subtitrare.
2) Se pot vedea filme 3D si pe leptop/pc (cu monitor lcd/led) cu player-ul StereoscopicPlayer, folosind ochelari anaglyph.
3) O alta metoda pt. a vedea filmele direct de pe stick cu TV LG 3D(care asa cum am spus nu decodeaza sunetul DTS) ar fi sa inlocuiti sunetul DTS dun fisierul mkv cu suntet Dolby( AC3), cu programul MKV2AC3.
4) daca fisierul mkv are subtitrarea inclusa, o puteti extrage cu http://vplay.ro/watch/zn4smu7i/  si apoi sa o transformati dupa metoda de mai sus.

#72
manole86andrei

manole86andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.02.2012
Salutare la toata lumea. Apelez si eu pentru o problema care ma sacaie de o saptamana. Mi-am luat un LED TV Toshiba FullHD 32SL833, si am o mare problema: vreau sa vad filme de pe stick cu optiunea media plyer, dar nu merge nicicum subtitrarea. Mentionez ca am citit pana acum pe forumuri detalii despre acest subiect pe unde am gasit, dar nicio solutie nu m-a ajutat. Vad mkv-uri, mp4, dar la niciun format incercat pana acum nu pot vedea subtitrarea. Am incercat sa pun filme care au deja subtitrarea in ele, dar nici asa nu merge. Am pus filmul cu aceiasi denumire ca si subtitrarea, dar la fel niciun rezultat. Ajutati-ma va rog ca imi vine sa-l arunc pe geam. Filmele se vad extraodinar de frumos, stiu engleza, dar mi-e greu sa urmaresc actiunea si mi-ar fi mai simplu sa citesc subtitrarea :). Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate