Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum ajung in Tunisia?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan314

bogdan314

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2012
Salut tuturor care s-au obosit sa citeasca postul meu!

Am o nelamurire mare. Acum cativa ani am fost intr=o tabara in Tunisia, organizata de ministerul educatiei. Din acest motiv nici ca m-a interesat vreun detaliu legat de organizare. Am fost, m-am distrat super tare, si m-am intors.
Acum incerc sa reconstitui drumul acolo pentru ca vreau sa ma intorc, de data aceasta pe banii mei.
Ceea ce stiu: am fost cu un avion (probabil low cost) din aeroportul baneasa si era o cursa DIRECTA!!
                     ajunsi acolo, am mers o ora-doua (nu mai tin minte exact) cu un microbuz pe un fel de autostrada, pana am ajuns in statiune..era o statiune cu cabanute multe, colorate diferit, printre palmieri, la marginea marii..aveau piscine, regim all inclusive..a fost superb!

Acum! Nu gasesc pe net nici o cursa directa catre Tunisia!! Cine imi poate spune cum dracu ajung acolo? Eu tin minte ca se numea HAMMAMET! dar nu stiu unde si mai exact care statiune.. EXISTA VREUN ZBOR DIRECT< LOWCOST, catre un aeroport aproape de Hammamet??

va multumesc anticipat oricui imi poate da orice informatie!

#2
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 bogdan314, on 1st April 2012, 19:37, said:

Salut tuturor care s-au obosit sa citeasca postul meu!

Am o nelamurire mare. Acum cativa ani am fost intr=o tabara in Tunisia, organizata de ministerul educatiei. Din acest motiv nici ca m-a interesat vreun detaliu legat de organizare. Am fost, m-am distrat super tare, si m-am intors.
Acum incerc sa reconstitui drumul acolo pentru ca vreau sa ma intorc, de data aceasta pe banii mei.
Ceea ce stiu: am fost cu un avion (probabil low cost) din aeroportul baneasa si era o cursa DIRECTA!!
                     ajunsi acolo, am mers o ora-doua (nu mai tin minte exact) cu un microbuz pe un fel de autostrada, pana am ajuns in statiune..era o statiune cu cabanute multe, colorate diferit, printre palmieri, la marginea marii..aveau piscine, regim all inclusive..a fost superb!

Acum! Nu gasesc pe net nici o cursa directa catre Tunisia!! Cine imi poate spune cum dracu ajung acolo? Eu tin minte ca se numea HAMMAMET! dar nu stiu unde si mai exact care statiune.. EXISTA VREUN ZBOR DIRECT< LOWCOST, catre un aeroport aproape de Hammamet??

va multumesc anticipat oricui imi poate da orice informatie!
Salut, hotelul pe care il cauti se numeste Samira Club,este in Hammamet. Am fost si eu acolo acum cativa ani,dar acum hotelul este renovat si arata mult mai bine. Cauta si tu la agentiile de la noi ce oferte au in Hammamet si vezi daca au si hotelul asta...Din pacate destinatia asta la noi s-a cam ,,prabusit'' iar plecarile catre Tunisia se fac de la Budapesta sau din Cluj. Nu exista zbor direct, trebuie sa cauti o excursie organizata.

Edited by grecul68, 01 April 2012 - 22:59.


#3
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010

 bogdan314, on 1st April 2012, 18:37, said:

Acum! Nu gasesc pe net nici o cursa directa catre Tunisia!! Cine imi poate spune cum dracu ajung acolo?
Incepand din data de 11.04.2012 ( in fiecare zi de miercuri ) va exista un charter catre Tunisia cu plecare din Cluj-Napoca si Bucuresti, facut de compania aeriana TUNISAIR EXPRESS.
In alte zile ale saptamanii poti ajunge in Tunisia din doua zboruri, cu decolarea finala catre Tunisia din Italia, Turcia, Franta, Germania, etc ( cele mai rentabile ca pret sunt pe Italia sau Turcia ).

#4
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010

 grecul68, on 1st April 2012, 22:47, said:

Salut, hotelul pe care il cauti se numeste Samira Club,este in Hammamet.
Alte detalii:
Aterizarea cursei charter din Romania ( operata de Tunisair Express ) se face pe aeroportul Carthage din Tunis, iar transferul cu autocarul din Tunis in statiunea Hammamet ( situata la 70 km distanta dureaza o ora ). Resortul Samira Club este amplasat pe plaja, la 5 km de centrul orasului Hammamet, pe strada Avenue De La Paix, nr. 8050.

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 bogdan314, on 1st April 2012, 18:37, said:

Salut tuturor care s-au obosit sa citeasca postul meu!

Am o nelamurire mare. Acum cativa ani am fost intr=o tabara in Tunisia, organizata de ministerul educatiei. Din acest motiv nici ca m-a interesat vreun detaliu legat de organizare. Am fost, m-am distrat super tare, si m-am intors.
Acum incerc sa reconstitui drumul acolo pentru ca vreau sa ma intorc, de data aceasta pe banii mei.
Ceea ce stiu: am fost cu un avion (probabil low cost) din aeroportul baneasa si era o cursa DIRECTA!!
                     ajunsi acolo, am mers o ora-doua (nu mai tin minte exact) cu un microbuz pe un fel de autostrada, pana am ajuns in statiune..era o statiune cu cabanute multe, colorate diferit, printre palmieri, la marginea marii..aveau piscine, regim all inclusive..a fost superb!

Acum! Nu gasesc pe net nici o cursa directa catre Tunisia!! Cine imi poate spune cum dracu ajung acolo? Eu tin minte ca se numea HAMMAMET! dar nu stiu unde si mai exact care statiune.. EXISTA VREUN ZBOR DIRECT< LOWCOST, catre un aeroport aproape de Hammamet??

va multumesc anticipat oricui imi poate da orice informatie!

In ultimii 25 de ani nu a fost nici o cursa directa de linie intre Romania si Tunisia. Au existat doar curse charter (operate de te miri cine) pentru pachetele turistice. Nu am auzit sa fi putut niciodata sa cumperi doar bilet de avion. Acum, exista un charter pe saptamana (din nou, cumparand pachet) din Cluj Napoca. Tunisia nu si-a deschis spatiul aerian cum a facut Marocul de exemplu, asa ca low cost-urile care opereaza in Tunisia din Europa sunt eveniment national, aterizarea lor fiind transmisa in direct de toate posturile de televiziune locale. In principiu, Germanwings opereaza din Koln/Bonn, Air One din Milano Malpensa si Aigle Azur din Paris Charles de Gaulle... evident, prosti ar fi sa opereze la preturi low cost. Germanwings-ul e 312 euro dus-intors :) Mai arunca o privire pe Alitalia via Roma, pot avea preturi bune, inshallah

Edited by Imperator, 04 April 2012 - 22:46.


#6
megh

megh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 27.08.2007
Am rugamintea daca poate cineva sa dea mai multe relatii despre transferul tur-retur cu autocarul de la aeroportul Tunis Chartage catre statiunea Hammamet.
Noi ajungem la ora 9.40 dimineata pe aeroportul din Tunis.
Ma intereseaza mai exact de unde se ia autocarul, la ce intervale orare circula, etc.
Multumesc.

#7
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010
Se reiau zborurile charter Cluj-Napoca , Bucuresti ( Henri Coanda )  -  Tunis  ( Carthage ) de azi 24-aprilie-2013.

Attached Files


Edited by raul_6776, 24 April 2013 - 10:21.


#8
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010

 raul_6776, on 24 aprilie 2013 - 10:21, said:

Se reiau zborurile charter Cluj-Napoca , Bucuresti ( Henri Coanda )  -  Tunis  ( Carthage ) de azi 24-aprilie-2013.
Informatia ramane aceeasi, mai putin ora de decolare de pe Henri Coanda. Ora de decolare este cea din captura de mai jos:

Attached Files


Edited by raul_6776, 24 April 2013 - 13:22.


#9
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
sa inteleg ca se pleaca din cluj la 13.30 si la 21 din bucuresti? e acelasi avion? sau totusi sunt 2 avioane diferite?

#10
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
am vazut ca numarul avionului e acelasi ... dar parca totusi nu pot sa cred ca as pleca la 13 din cluj si la ora 21 as fi tot in romania ... probabil ca intre timp mai face escale si la sibiu si timisoara(mai nou apar si ele pe site-ul kartago)... dar totusi e exgerat
poate stie cineva de anii trecuti daca in in anul asta inca nu a fost nimeni...

#11
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010

 newgirl, on 26 aprilie 2013 - 21:13, said:

--- poate stie cineva de anii trecuti daca in in anul asta inca nu a fost nimeni...
In iunie 2012, din experienta traita de mine, "traseul" charterului Tunisair Express era urmatorul Tunis - Cluj-Napoca - Bucuresti - Tunis. Anul acesta iti pot spune cei care s-au intors azi din Tunisia aterizand pe Otopeni la ora 18.40 cu conditia sa vrea sa scrie "pe aici".

 newgirl, on 26 aprilie 2013 - 21:13, said:

--- probabil ca intre timp mai face escale si la sibiu si timisoara(mai nou apar si ele pe site-ul kartago)...  ---
Sibiu si Timisoara apar "acolo" din data de 19.06.2013

Attached Files


Edited by raul_6776, 01 May 2013 - 18:55.


#12
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

 raul_6776, on 01 mai 2013 - 18:58, said:

In iunie 2012, din experienta traita de mine, "traseul" charterului Tunisair Express era urmatorul Tunis - Cluj-Napoca - Bucuresti - Tunis. Anul acesta iti pot spune cei care s-au intors azi din Tunisia aterizand pe Otopeni la ora 18.40 cu conditia sa vrea sa scrie "pe aici".


Sibiu si Timisoara apar "acolo" din data de 19.06.2013

dar anul trecut cum s-a desfasurat zborul? cei din cluj cam cat au stat in bucuresti?
cand am fost in egipt stiu ca de la cluj am mers la bucuresti, dar acolo am stat putin ... aprox 30 min. Din ce inteleg in anul acesta ar fi de asteptat 8 ore, enorm.  sper ca cei care se intorc azi din tunisia sa intre sa ne povesteasca ...

#13
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010

 newgirl, on 01 mai 2013 - 19:02, said:

dar anul trecut cum s-a desfasurat zborul? cei din cluj cam cat au stat in bucuresti? ---
La data cand am plecat eu, "clujenii" au cam stat aproape doua ore, pe Otopeni.. Am scris mai multe aici

Edited by raul_6776, 01 May 2013 - 19:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate