Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mascare eleganta tevi calorifer

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Buna tuturor,

Vreau sa gasesc o solutie cat mai eleganta pentru mascarea tevilor de cupru de la instalatia de incalzire.

Nu imi plac baghetele de plastic sau mastile drepte din rigips.

Am gasit baghete decorative de polistiren, pentru imbinarea intre perete si tavan. Se pot zugravi ca peretele adiacent, dar nu stiu daca rezista la caldura degajata de tevi (max 95 grade ?) si sunt scumpe.

Exista alte variante (din lemn, polistiren sau ceva "zugravibil"...), accesibile ca pret si elegante ?

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
le vopsesti frumos cu alb si e cel mai bine.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu este nevoie sa le maschezi ci sa le muti. Tevile trebuie sa treaca pe sub pardoseala/podea/parchet si sa iasa la lumina laga calorifer. Tevile de cupru sunt usor de mutat si usor de ascuns.

#4
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Multumesc, dar in mod evident nu vreau sa le mut sau vopsesc.

Este vorba de un studio foto, vreau o solutie eleganta de mascare, care se integreaza armonios cu peretele...un produs specializat (existent in magazin) sau idei de cum sa fac si ce materiale sa folosesc.

Am auzit de rigips flexibil dar nu stiu daca se poate indoi pe latimea de aprox 15-20 cm de care am eu nevoie. Oare baghetele decorative din polistiren rezista termic ?

O alta idee ar fi sa fac masca din furnir (spatiul are parchet masiv de stejar): prind pe o teava/tub 2 fasii intre ele cu adeziv si ar trebui sa ramana curbate, in genul unei paranteze (, cu care pot apoi masca tevile. Nu stiu insa unde gasesc fasii de furnir ceva mai lungi (in Hornbach Brasov aveau unele scurte si inguste).

Astept si alte idei sau sugestii pentru cele de mai sus.

Edited by fov, 01 April 2012 - 17:03.


#5
I_love_Summer

I_love_Summer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 19.03.2012
si pe mine ma intereasaza sa ascund tevile din apartament, caci arata urat,,,

#6
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
pune o foto, sa vedem despre ce e vb

#7
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Am aflat ca baghetele din polistiren rezista pana la 65 de grade, deci nu se pot folosi.

Revin cu o intrebare directa, stie cineva unde gasesc masti dedicate pentru mascare tevi, dar elegante, nu din plastic ? Pot fi din lemn, metal sau altceva care se poate zugravi.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand agentul termic in radiatoare este deja periculos daca depaseste 80 grade. De obicei la o centrala termica normala pe gaz 75 grade temp pe tur este suficient, la una in condensatie temp pe tur poate fi mai mica , cam 60. Poti incerca sa manufacturezi acele aplice de mascare din teava de plastic cu diametrul dorit ca sa ai raza de curbura necesara, taiata longitudinal si care sa fie invelita ultrior cu autocolant la nuanta dorita sau cu tapet dac este cazul.

Edited by keta, 05 April 2012 - 18:26.


#9
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 fov, on 3rd April 2012, 11:14, said:

Am aflat ca baghetele din polistiren rezista pana la 65 de grade, deci nu se pot folosi.

Revin cu o intrebare directa, stie cineva unde gasesc masti dedicate pentru mascare tevi, dar elegante, nu din plastic ? Pot fi din lemn, metal sau altceva care se poate zugravi.
Vezi de coltare de lemn.Ce vrei tu,semirotund,greu de facut sau sa gasesti material care sa reziste la astfel de temperaturi dar sa fie si flexibil.Dar,orice varianta ai face tot trebuie sa aiba cateva gauri de fi 10 pt ventilatie.
Vezi si varianta de tabla perforata din aluninium,arata super si intr-un foto studio arata cred ca bine.Eu le-am vopsit alb si nu-mi creaza probleme deloc chiar daca trec exact pe latura lunga unde de obicei sta clientul.1,5 stopuri peste si am rezolvat problema.

#10
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Multumesc pentru raspunsuri, parca incep sa se contureze solutii.

@keta, m-am gandit  la tuburi de plastic pentru suport, cu tapet sau material aplicat, peste care se poate zugravi. Daca izolez tevile pot reduce numarul de gauri de aerisire, poate doar cate una in fiecare capat ?

@adi, nu voi avea peretii albi, deci nu merge cu supraexpunere, dar tabla metalica perforata mi-a recomandat si o prietena arhitect.

#11
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
M-am hotarat sa caut tabla perforata. Are cineva poze cu asa ceva ? sa stiu ce sa intreb la magazin, altfel multi vanzatori nici nu stiu ca au cum sa te ajute...

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 fov, on 8th April 2012, 18:48, said:

@keta, m-am gandit  la tuburi de plastic pentru suport, cu tapet sau material aplicat, peste care se poate zugravi. Daca izolez tevile pot reduce numarul de gauri de aerisire, poate doar cate una in fiecare capat ?
De ce ai avea nevoie de gauri de aerisire ? Chiar crezi ca acei pereti sunt perfecti si nu mai scapa ceva aer cald pe acolo ? Poti crea chiar tu cateva fante putin vizibile, in locuri "strategice" ce sunt invizibile din anumite unghiuri sau datorita unor obiecte din zona. Chiar daca lasi un spatiu mic la capete aerul va circula asta doar in cazul in care doresti un mic aport termic de la acele tevi, daca nu pot fi inchise ermetic.

Edited by keta, 12 April 2012 - 20:20.


#13
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 fov, on 9th April 2012, 11:49, said:

M-am hotarat sa caut tabla perforata. Are cineva poze cu asa ceva ? sa stiu ce sa intreb la magazin, altfel multi vanzatori nici nu stiu ca au cum sa te ajute...



aici

#14
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014
Buna ziua,

Ati reusit sa gasiti vreo solutie eleganta de mascare a tevilor? Vreo plinta speciala de mascare?

Multumesc

#15
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Daca tot este topic pentru tevi, pentru calorifere aveti careva facuta vreo masca? Ma gandeam la un fel de grilaj de lemn, ceva sa duca spre mobila, care sa arate mai bine decat un calorifer alb, prin care sa circule fara prea mari probleme aerul si care sa fie si oarecum o protectie pentru copii(mai ales la cele de fonta).

Pe net gasesc ceva poze, dar ma gandeam ca poate aveti si voi ca sa va spuneti si parerea.

Edited by abru, 15 January 2015 - 11:59.


#16
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Salut all, reînnoiesc topicul cu aceeași întrebare, mă interesează o plinta de mascare a 3 țevi din PPR, cu grosimea de 25mm o țeavă, cu orice culoare in fara de alb. Am tot căutat pe Google dar nu am găsit mare diversitate, sunt doar 2 site-uri care au așa ceva la niste preturi astronomice și care nu se încadrează în dimensiunile mele. M-am gândit că ar merge un canal cablu electric, de dimensiunea 80x40 și mi-ar satisface nevoia dar găsesc numai culoarea alb și nu as vrea pe alb, + că nu știu dacă rezista la temperatura apei de la încălzire care nu cred că va depăși 60-70 grade la o centrala prin condensare, într-o iarna geroasa. Ce sfaturi sau idei îmi puteți recomanda ?? Poate ceva site-uri??? Mulțumesc anticipat.

#17
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In general canalele de cablu sunt facute din PVC si rezista fara probleme pana la 60 de grade. Tevile sunt din PPR nu din cupru, asa ca nu vor ajunge niciodata la 60 de grade.

Vopsirea PVC-ului e cu dus si intors, insa poti fara probleme sa lipesti autocolant pe ele.

Cam am zugravit, mesterii mi-au dat cu lavabila si peste canalele de cablu pe care le aveam montate. Rezista fara probleme de ani buni, dar nici nu am umblat la ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate