Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Configurare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
andreeapa

andreeapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2011

 vipw, on 30th March 2012, 10:58, said:

Am nevoie de niste sfaturi in alegerea unui laptop.Stiti unde pot gasi un magazin care sa imi configureze laptop-ul dupa preferintele mele?
Adica sa pun ce procesor vreau si la alegere sa nu cumpar hard mare dar sa iau 8 gb rami?
Am tot cautat si nu am gasit.
Nu vreau sa cumper laptop gata facut dupa cum vor unii

Hey!

roxanalaptopnews, AlexIP & others au dreptate: Maguay te poate ajuta sa iti configurezi sistemul asa cum ti-l doresti. Majoritatea platformelor folosite sunt Clevo, ce permit o flexibilitate extinsa in ceea ce priveste configurarea lor. Si da, doar ce am comandat niste HDD-uri speciale, care sa intre perfect in locul DVD-ROM-urilor. Lasa-ne un mesaj pe Facebook-ul companiei si te vom ajuta cu mare placere, configurandu-ti pana la cel mai mic detaliu :)

Cu drag,
Andreea.

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
@andreeapa, daca esti chiar de la Maguay, ia legatura cu administratorii (Monitox, Courage, pstdgt) sa te indrume cum sa-ti faci un cont "oficial" prin care sa raspunzi intrebarilor utilizatorilor despre Maguay, ca sunt destule. :)

#21
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009
Multumesc de raspunsuri.
Pe piata la ora actuala este imposibil ca adaugand brandul Dell unei carcase sa nu creasca pretul cu cel putin 100 lei.Bun, eu sunt genul care se uita si la un leu. E de condamnat asta?
Pur si simplu nu vreau sa dau bani pe ceea ce nu am nevoie asa ca din cauza acestui lucru caut alternative.
Acum am un Dell.Am dat 4500 lei pe el.Daca la banii acestia pot obtine un laptop cu aceleasi componente dar mai ieftin inseamna ca imi pot cumpara o licenta la o platforma web sau un program.Am de castigat, nu?
Nu prefer Maguay pentru ca nu imi place istoria lor.Daca au lucrat murdar si acum au sau au acut probleme cu legea inseamna ca poate nu s-au oprit.
Totusi, imi lucesc ochii la serverele care le vand ca tare as avea nevoie de unul.

Va multumesc din nou pentru raspunsuri!
M-au ajutat sa imi fac o idee.

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dell sunt exemplul perfect de firma care se bazeaza pe cei ca tine. Acum cativa ani aveau produse bune (am avut 2 Dell-uri si am fost multumit de ele) dar cam toti cei care si-au luat Dell in ultima vreme s-au plans, ba ca se incalzesc, ba ca ecranele sunt de o calitate infioratoare (caz concret, cele de 1366x768 pe 15,6 sunt aceleasi de la cel mai josnic Inspiron pana la XPS), ba ca li s-au dus acumulatorii in maximum un an. In plus, fiecare din seriile pe care le au acum are cate o lipsa destul de mare, in afara de Precision: Inspiron (buget) au ecrane de rezolutie slaba si constructie dubioasa, XPS (seria multimedia/medie) nu are port VGA (se poate folosi totusi un adaptor de 75 de lei), nimic din seria Latitude (business) nu are USB 3 si Alienware-urile au un design foarte extravagant cu beculete si tastaturi cu lumina multicolora si alte dracii.

Momentan pentru laptop-uri puternice as merge pe Lenovo seriile scumpe, Asus seria N sau G (n-am auzit numa de bine de la posesori), MSI seria GX/GT sau Maguay (pentru solutiile de customizare oferite). Nu am auzit de lucrat murdar sau probleme cu legea de la nici una dintre firme (in afara de problemele cu placa video de acum 3-4 ani care au fost comune la toti producatorii, fiind o problema de la nVidia).

P.S. Pt upgrade-uri la placa video la un laptop sau iei de la inceput una buna sau folosesti o platforma pe standardurul MXM (in general platformele Clevo au asa ceva si trebuie vazut de la altele cam ce au).

Te-as intreba direct: ce buget ai? Cerinte am inteles cam care sunt.

#23
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009

 AlexIP, on 3rd April 2012, 10:26, said:

Te-as intreba direct: ce buget ai? Cerinte am inteles cam care sunt.

Buget?
Atat cat trebuie pentru sun ultra laptop...(Nelimitat)
Vreau doar sa iau ceva bun.
Dar vreau sa nu fiu in randul celor cu uniforma, vreau sa iau ceva diferit!

Trebuie neaparat sa pun windowsul pe un SSD si restul pe hardul de 1 tb.
Dar, ma gandesc si la un ssd de 1 TB

Trebuie sa aiba si portabilitate!

 vipw, on 3rd April 2012, 10:31, said:

Buget?
Atat cat trebuie pentru sun ultra laptop...(Nelimitat)
Vreau doar sa iau ceva bun.
Dar vreau sa nu fiu in randul celor cu uniforma, vreau sa iau ceva diferit!

Trebuie neaparat sa pun windowsul pe un SSD si restul pe hardul de 1 tb.
Dar, ma gandesc si la un ssd de 1 TB

Trebuie sa aiba si portabilitate!

Lucrez pe 3 display-uri, momentan legate la un laptop, lucrez mult si am nevoie de mai multa viteza in procesare plus rezistenta.
Totusi, cum spuneam, dau sa zicem 10000 lei pe un laptop dar sa fie racheta si usor!

Edited by vipw, 03 April 2012 - 09:33.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Dar, ma gandesc si la un ssd de 1 TB
Nu stiu de ce, dar am impresia ca ceva nu e in ordine cu "cerintele tale" si ca mai mult trollezi.

Cel mai mare SSD actual e de 512 mb pe SATA 3.0 si in afara de Samsung nu cred ca mai are cineva in oferta.
Pretul e oricum astronomic.

#25
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009

 eiffel, on 3rd April 2012, 10:46, said:

Nu stiu de ce, dar am impresia ca ceva nu e in ordine cu "cerintele tale" si ca mai mult trollezi.

Cel mai mare SSD actual e de 512 mb pe SATA 3.0 si in afara de Samsung nu cred ca mai are cineva in oferta.
Pretul e oricum astronomic.

OCZ a lansat ssd de 1tb

Ma gandeam daca ar merge sa pun pe un server un ssd de 1 tb si sa pun pe laptop unul normal de 60-250 gb cu un hdd normal.

Intrebarile si raspunsurile mele au un scop. Cand scopul va lua fiinta am sa revin aici cu dovada!

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca ai dreptate, stiam doar de un hibrid. Totusi 1300 USD ??? - Si asta-i pretul de afara....

Edited by eiffel, 03 April 2012 - 11:07.


#27
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009

 eiffel, on 3rd April 2012, 11:52, said:

Se pare ca ai dreptate, stiam doar de un hibrid. Totusi 1300 USD ???

Pentru faptul ca un SSD are o viata lunga, nu are probleme cu socurile, este mult mai rapid, zic ca se merita.
Am zis de SSD
Acum vin cu o alta nebunie de-a mea bateria de 12 celule care tine pana la 4 ore, iar daca mai am si SSD poate ajunge probabil pe la 5 ore!

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Thinkpad W520, Precision M6600. Si cam atat.

P.S. SSD-urile NU prea au viata lunga, crapa pe capete. Singurul lor avantaj e viteza.

O baterie de 9 celule ti-e de ajuns, pe W520 in regim normal de utilizare tine 3-4 ore lejer, pana la 5 daca te chinui. Ai si baterie slice de inca 9 celule daca iti trebuie.

P.S. Daca tot faci o asemenea investitie si nu te grabesti, mai asteapta 2-3 luni ca apare generatia noua cu Ivy Bridge (seria 3xxx).

Edited by AlexIP, 03 April 2012 - 11:49.


#29
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Ma amuza ca teoria cu SSD nu o gasesc decat intre doua extreme: fie ca pica pe capete, fie ca tin o vesnicie.
Pentru cine vrea sa doarma relativ linistit se recomanda SSD de la Intel, celelalte intr-adevar sunt in alta liga.
Daca vrei SSD de server ai seria 700, altfel ai 520. O comparatie intre cele doua aici
Well, discutia e generica si de dragul unor informari tehnice generale pentru ca parerea mea este ca nu vei ajunge la o cumparare prea curand.
In mod normal un laptop indeplineste o functionalitate destul de bine definita, cred ca 0.001% ar cumpara un laptop doar pentru a face upgrade sau a avea ultimul racnet de componente. Cu alte cuvinte daca vrei gaming FPS un SSD e cam degeaba (te uiti la placa grafica SLI) iar pe calculatorul ala aplicatii profesionale vor merge ca un c...r. Daca vrei aplicatii profesionale CAD/CAM atunci procesorul conteaza mai putin decat o placa Quadro si SSD degeaba cauti de 1TB ca nu vei avea cum sa depasesti 300GB date live. Pentru RDBMS/web/coding placa grafica mai putin importanta, procesor important, SSD bun dar rezonabil ca nu-l faci webserver.
Pentru gaming ecranul vrei sa fie TN rapid, pentru profesional IPS/nonglare...
Si discutia poate continua oricat, nici macar la un desktop nu poate sa-ti spuna nimeni ceva util daca nu spui la ce-l folosesti (NIMENI nu foloseste un workstation la jocuri).
Cat despre configurare custom, in mod cert la Maguay ai cele mai bune optiuni, ca se fac aici. De intrebat accesibilitatea la upgrade de HDD/RAM, la unele Dell trebuie sa desfaci placa de baza...

Edited by Hansolo, 03 April 2012 - 16:32.


#30
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009
In nici un caz pentru jocuri. Folosesc photoshop, ilustrator, after effects si un alt program de editare video profesionala.
Pentru acestea am nevoie de spatiu pentru ca un simplu proiect in after effects poate "cantari" de la 200 mb in sus si nu prea imi place sa "arunc" nici macar ce nu imi foloseste.Cine stie cand voi avea nevoie de un intro in after effects.Iar sa le pun pe harduri externe si sa ma incurc in cabluri si aparatura e cam prea mult pentru mine.

#31
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Pai vezi ca ai definit acum clar utilizarea si recomandarea se poate focaliza pe asa ceva.
Parerea mea e sa mai astepti putin pana la Ivy Bridge, atat pentru partea de CPU mai bun cat si suport pentru editare video (e de studiat Nvenc in raport cu QuickSync in raport cu suportul in aplicatiile tale pentru asa ceva).
Un HDD extern la 7200rpm pe USB 3 zic ca e ok ca backup/viteza (WTF, la banii de un SSD mare poti face o matrice RAID de HDD si ai si siguranta datelor). Un SSD bun e necesar pentru ce vrei, dar nu recomand de capacitate mare.
Mai ramane dorinta de portabilitate/putere de calcul. Eu nu m-as uita la un ecran mai mare de 15" (nu are sens, e preferabil pentru home un monitor sanatos) dar sa fie full-hd.
GPU ar fi bine din noua generatie cu Nvenc, gama profesionala Quadro nu te ajuta aici. Evident, exclus AMD/ATI...

#32
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009

 Hansolo, on 4th April 2012, 10:41, said:

Pai vezi ca ai definit acum clar utilizarea si recomandarea se poate focaliza pe asa ceva.
Parerea mea e sa mai astepti putin pana la Ivy Bridge, atat pentru partea de CPU mai bun cat si suport pentru editare video (e de studiat Nvenc in raport cu QuickSync in raport cu suportul in aplicatiile tale pentru asa ceva).
Un HDD extern la 7200rpm pe USB 3 zic ca e ok ca backup/viteza (WTF, la banii de un SSD mare poti face o matrice RAID de HDD si ai si siguranta datelor). Un SSD bun e necesar pentru ce vrei, dar nu recomand de capacitate mare.
Mai ramane dorinta de portabilitate/putere de calcul. Eu nu m-as uita la un ecran mai mare de 15" (nu are sens, e preferabil pentru home un monitor sanatos) dar sa fie full-hd.
GPU ar fi bine din noua generatie cu Nvenc, gama profesionala Quadro nu te ajuta aici. Evident, exclus AMD/ATI...
Am 2 monitoare de 22", led-uri....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate