Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

epidemie cu streptococ beta hemolitic la gradinita

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Marcellino

Marcellino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.06.2008
Dragii mei,
La gradinita pe care o frecventeaza copilul meu (gradinita particulara) se tot descopera de vreo doua luni cazuri de streptococ beta hemolitic. Noi, parintii, suntem sfatuiti sa le facem copiilor exudat.
Insa parerea este ca problema va persista atata timp cat gradinita nu se inchide o perioada si nu se face dezinfectie de catre Sanepid. Daca un copil cu streptococ ia tratament cu antibiotice, se vindeca, dar se intoarce in acelasi mediu, poate contacta din nou streptococul.
intrebarea mea este: Cum o pot convinge pe dna director (patroana) ca e musai sa inchida gradinita si sa anunte cazul la Directia de Sanatate Publica, in vederea efectuarii dezinfectiei?
Sa mai spun ca niciodata copiilor nu li s-a recoltat exudat la gradinita, aceste cazuri au fost descoperite intamplator la copiii care au fost dusi la analize de catre parinti, din proprie initiativa, probabil. In gradinita este o asistenta medicala care vine o zi da, o zi nu, si se mai uita din cand in cand in gatul copiilor, fara spatula, ffara luminite etc. Asta e tot ce face.
Multumesc.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Streptococul este putin rezistent in mediu, cel mai probabil exista purtatori sanatosi in colectivitatea respectiva. Acestia trebuie tratati pt. a rezolva problema infectiilor repetate cu streptococ.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Dezinfectarea grădiniței nu-și are sensul, streptococul trăiește doar foarte puțin în afara unui mediu umed. Practic, peste noapte clădirea, jucăriile, mobilierul sunt "sterilizate", vorbind strict din punctul de vedere al prezenței streptococilor.
Ar trebui însă tratați simultan toți copiii infectați, primiți în colectivitate numai cu rezultatul negativ, și luate măsuri (de către părinți) de prevenire a reinfecțiilor, cum ar fi o periuță de dinți nouă în timpul tratamentului cu antibiotic și alta după ce ies analizele negative.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa solicitati sa-si faca exudat si personalul gradinitei. poate una sau mai multe persoane sunt purtatoare sanatoase, asimptomatice, de streptococ si ii tot infecteaza pe copilasi.

in alta ordine de idei, eu nu am auzit ca la gradi, indiferent ca e particulara sau de stat, sa vina cineva (personal medical autorizat) sa recolteze probe pentru exudat...

#5
Marcellino

Marcellino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.06.2008

 corinadaniela, on 30th March 2012, 14:05, said:

ar trebui sa solicitati sa-si faca exudat si personalul gradinitei. poate una sau mai multe persoane sunt purtatoare sanatoase, asimptomatice, de streptococ si ii tot infecteaza pe copilasi.

in alta ordine de idei, eu nu am auzit ca la gradi, indiferent ca e particulara sau de stat, sa vina cineva (personal medical autorizat) sa recolteze probe pentru exudat...
Ba da, corinadaniela, exista gradinite unde se face exudat "organizat", cam o data la 3 luni.

#6
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
avem si noi, minim de 2 ori pe an. deja n-o mai consider epidemie ci obicei.
fiul meu deocamdata nu are respectivul streptococ, desi il avusese acum 3 saptamani. Ba il are, ba nu-l are, etc. La fel si ceilalti.
Dezinfectare, ioc.
E ultimul an de gradinita si sincera sa fiu, mi-e mai lehamite de puzderia de spatule pe gat, avize si cozi, decat de streptococul vietii. Abia astept sa inceapa scoala.

#7
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Bun venit inapoi  si brace yourself (ourselves de fapt) pentru anul viitor cand incepe scoala...acolo sa vezi jeg Posted Image

#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Ina.Click, on 13 noiembrie 2016 - 11:09, said:

fiul meu deocamdata nu are respectivul streptococ, desi il avusese acum 3 saptamani. Ba il are, ba nu-l are, etc. La fel si ceilalti.
Da' nu ii testati prea des? Posted Image

Edited by Dev, 14 November 2016 - 11:05.


#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012

 Ina.Click, on 13 noiembrie 2016 - 11:09, said:


E ultimul an de gradinita si sincera sa fiu, mi-e mai lehamite de puzderia de spatule pe gat, avize si cozi, decat de streptococul vietii. Abia astept sa inceapa scoala.

Si la scoala, crezi ca nu-i?

Acum cateva zile am primit mesaj de la doamna sa ne testem copiii, in clasa este o fetita cu Streptococ betahemolitic tip A si S. aureus.

#10
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Ba da, dar una e sa tratezi copil de 2 ani, alta sa tratezi copil de 7.
Asa cum atunci cand il tratam pe al meu la 1 an jumate, era cosmar, iar acum la 5 ani jumatate e infinit mai simplu. Ca ai cui explica sa sufle mucii, sa inteleaga de ce trebuie bagata spatula pe gat, de ce luam 3 scarbosenii de ceaiuri sau siropuri, etc.

In plus am o banuiala ca nu mai aveti comitetul de paranoid moms cu "un muc! AFARA cu el!" versus comitetul de je m'en fiche moms cu "eh si ce daca are febra, eu tot il duc". Se mai uniformizeaza nitel.

 Dev, on 14 noiembrie 2016 - 10:53, said:

Da' nu ii testati prea des? Posted Image
Asa am zis si eu, dar prima data il testaseram pt ca era bolnav. a doua oara ne-am trezit ca se trimite toata gradinita la testare, din nou. Asa ca ne-am dus. Iar.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Nu are rost sa intram in disputa, insa cred ca fiecare parinte are dreptul de a-si proteja copilul cu respectarea libertatilor celorlalti.
Mi se pare fair, sa iti tii plodul acasa daca are paduchi, Streptococ, raie sau orice altceva care se ia, etc pana la negativarea rezultatelor.

#12
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Nu vad de unde disputa, cand amandoua vorbim pe acelasi subiect in acelasi sens.

Si deci iti tii plodul acasa?

Ca la noi la gradinita doar noi ne tinem copilul acasa, si inca vreo 2 parinti, restul, daca inca sufla si paseste, fuck it, aviz si du-te ostene.
Ca sa nu mai zic ca am auzit de avize date in absenta copilului. Copilul pt care se da avizul adica.

Pt dev - alea 3 saptamani sunt perioada in care a stat acasa.
Am facut o data, am depistat streptococ, am tinut acasa, am mai facut o data, n-am mai depistat, l-am dus la gradinita. Altfel cum era sa stiu daca-l mai are?

Intre timp, s-a instaurat si scarlatina in gradinita.
Insa tot apare chestia asta cam de minim 2 ori pe an.

De fiecare data nu se anunta oficial - aflam noi printre randuri, in pragul usii, pe trotuar, de la alti parinti.
De fiecare data suntem 2-3 care tin acasa, iau concedii, fac tumbe, si restul care ridica din umeri "streptococ, ha, ce e aia" si isi vad de drum.

Si evident, pe margini, categoria ofensatilor, care se ofenseaza si daca-i zici sa-l duca, si daca nu.

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Da, ii tin acasa din respect pt ceilalti, indiferent ce bube/boala au.

#14
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Bravo tie. Cloneaza-te cumva si umple 24 de locuri, ca sa am unde-l transfera.
Meanwhile, telenovela noastra cu bube a luat alta turnura. Cineva i-a atras atentia asistentei ca lasa practic orice biped cu puls sa treaca de ea (bube, tuse, horcaieli, who cares), asa ca, ofensata fiind, asistenta il verifica cu maxima strictete doar pe-al aleia care a protestat.

Cat mai e pana la vacanta?

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Ina.Click, on 30 noiembrie 2016 - 19:29, said:

asistenta il verifica cu maxima strictete doar pe-al aleia care a protestat.
Ce nasol. E prea tarziu/complicat de mutat copilul? Ca nu mi se pare un mediu sanatos de crescut (si nu ma refer la sanatatea fizica, da' sa sicanezi un copil pentru ca maica-sa a indraznit sa zica ceva...).


Oricum, aveti asistenta :w00t:. La noi nu s-a auzit de asa ceva. Vin copiii cu muci, nu cred ca a fost vreun moment cand sa fie toti fara. De febra si altele asemenea nu stiu sigur, eu pe a mea nu o duc cand are febra/nu se simte bine, mi se pare in primul rand inuman pentru ea, si in al doilea rand nasol pentru educatoare (si ceilalti copii). Teoretic te suna daca sunt bolnavi, dar nu daca au febra neaparat ci daca devin mult prea iritati si nu pot fi calmati. Daca-i bine, daca-i rau, nu stiu. In juma de an a fost racita de cateva ori, raceli tratate cu... indiferenta sau cate-un paracetamol. Oricum nici doctorii nu te baga in seama decat dupa 3 zile de febra mare care nu scade. Si-am impresia ca si cu bolile copilariei ii accepta desi nu sunt foarte sigura ca pana acum n-a fost cazul.

#16
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
N-aveți asistentă? Ce bizar,c redeam că măcar onorific sunt obligați să aibă una.
Sau poate nu ești în Ro?
Anyway, al meu e de o lună acasă - pneumonie. Între timp au mai apărut 2 cazuri de scarlatină. Îmi vine să-l bag sub birou la muncă să nu-l mai duc tot anul.
Respectivele îmbolnăviri puteau fi evitate dacă TOȚI părinții făceau nenorocirea aia de exudat în același timp, iar cei care depistau streptococul țineau acasă și tratau. Așa, unul tratează, altul trișează, altul scoate aviz pe ochi frumoși, și uite așa plimbăm rahaturile astea de la unul la altul.

Mai e și mitul imunizării, după care se ascund mulți nesimțiți. Nu te poți imuniza la rinoviroze. Dacă ar fi așa, educatoarele ar fi supermeni, și de unde, îs majoritatea cu mucii în batistă 12 luni pe an. Te poți imuniza la chestii gen varicelă, sau hai gripă, dacă nimerești fix tulpina contra căreia te-ai imunizat în acel sezon. În rest, imunitate la un virus mutagen care-și schimbă structura de pe o săptămână pe alta - vis frumos.

Also, dat nas în nas acum vreo 3 săptămâni la Leroy Merlin din Colosseum cu un copil livid, plin de bube de varicelă, care nu se uscaseră încă. Îl adusese mă-sa la locul de joacă. Scandal, aia ofensată, patroana frângându-și mâinile pe margine. Până la urmă a declarat că și așa nu avea de gând să-l bage acolo și l-a luat.
Repet, copil alb ca varul, moale, apatic. Full contagios - bubele nu prinseseră coajă încă. Mă-sa se tot justifica  cum că l-a ținut 10 zile în casă, e de ajuns, i se urcă pe pereți de plictiseală.
Dacă dădea peste vreo gravidă sau pur și simplu oricine care nu avea chef să își petreacă sărbătorile plin de bube?
Inclusiv eu.
Pana mea, oameni cretini.

E un cerc vicios aici, supramedicamentarea + tratament administrat incorect + convalescenta retezata + recontagiere. Imi explicase un pediatru, vizavi de uluirea mea ca in alte tari copiii sunt mucosi tot timpul si tratati medicamentos minim, si totusi nu ajung asa des la complicatii.

Mi-a explicat nenhea ala dr ca vine cam asa:

1. Copilul face o oarecare forma de raceala.
2. Cumva se ajunge la antibiotic.
3. Parintele da antibiotic 3 zile din alea 10 recomandate, iar in a 4-a vazand ca ii e mai bine si nu mai are simptome galagioase, il readuce in colectivitate. Nu se primesc copiii cu antibiotic, deci sisteaza tratamentul.
4. Bacteria apuca sa formeze o generatie mai puternica, reactionand la primele doze de antibiotic, care nu e retezata de urmatoarele zile de tratament.
5. Urmatorul contagiat va avea un carcalac si mai vartos

Si uite asa. Voi cu paracetamol si un muc, noi cu antibiotice si spitalizari.

#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, nu-s in Romania. Foarte naspa cu reimbolnavirile, si da, excesul de antibiotice se face simtit. Nu prea stiu daca ai solutii in afara de tinut acasa. O bona si mers la locul de joaca pentru socializare?

Asta cu varicela imi da palpitatii, nu-i inteleg pe oamenii astia. Eu n-am avut nici o boala a copilariei* (si oricum, cu varicela nu se stie, maica-mea a avut de 3 ori... o data pe la 12, o data pe la 40 si o data la 62!) si cat am fost insarcinata am stat ca pe ace mai ales ca am avut colegi cu copii bolnavi acasa. O sa fie si mai frumos cand ne-om hotari la al doilea pentru ca acum e si fiica-mea care merge in colectivitate deci sansele sa aduca ceva sunt marisoare.





* Ba da, am luat acum un an "gura-mana-picior" din avion sau de la copiii prietenilor la care am fost in vizita (desi copiii n-au avut nimic, da' poti fi si purtator fara simptome). E groaznic sa ai o boala din asta la 30j de ani! Eu m-am diagnosticat dupa gogu' dar am zis totusi sa ma duc si la doctor pentru ca era foarte pronuntata. Am speriat 3 medici de familie (ca s-au chemat unul pe altul sa ma studieze), un dermatolog si dermatologul sef de la spital (care a fost si el chemat sa-si dea cu parerea). Toti au zis ca nu poate sa fie mana-gura-picior ca 1. nu e comuna la adulti, 2. n-au vazut asa ceva. Au suspectat o infectie bacteriana cu suprainfectie si alte dubiosenii si mi-au dat o mie de creme si pastile pe care nu le-am luat (pentru ca alaptam si pentru ca nu erau compatibile). Mi-au luat si sample de piele ca sa vada ce e totusi. La o saptamana m-am dus la control si.. ghici ce: era ce-am zis eu, traiasca gogu! :lol: Mi s-a schimbat toata pielea pe maini si pe picioare (ca la sarpe a picat) si toate unghiile. Da' singurul semn ramas e unde au luat astia bucatica de piele. A avut si fiica-mea bineinteles (avea 6 luni). Cateva bube pe maini si pe picioare si febra o seara. Mno, concluzia e ca nu mai vreau nici o boala a copilariei acum la batranete. Asa ca stati acasa daca aveti bube! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate