Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

deblocare "Display Safe" la un cd CD30

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
stimati colegi, va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema :
- am cumparat de curind un radio cd tip CD30 pentru opel-ul meu corsa C din 2005 si care se potriveste perfect in lacasul respectiv de la bord (trebuie sa va spun ca am achizitionat masina fara radio cd -ul original ) , dar cind l-am conectat,cupla s-a potrivit perfect, pe displayul de pe bord timp de citeva sec. mi-a aparut programul radio receptionat si totul parea a fi in regula dupa care a aparut "Display Safe" desi in continuare posturile radio se aud in bune conditii totusi nu mai pot vizualiza numele posturilor frecventa de emisie si alte comenzi ce se pot face la aparat, ajutati-ma va rog cum sa procedez sa nu mai apara "Display Safe" si cred ca-mi va trebui un cod de introdus pentru acest tip de CD30 va dau niste cifre semnificative din cite inteleg :GM003153112150 , 7 644 222 317 , 8 618 001 500/.0.2 >ESN< este un Blaupunkt 453116246 made in portugal.
Cu tot respectul va rog ajutati-ma !, Giurca I.

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
E o masura de siguranta. Daca nu a fost resetat (desperecheat) inainte de a fi demontat de pe masina "donatoare".
Ai nevoie de car pass-ul masinii "donatoare" si de carpass-ul masinii tale. Apoi cu o interfata Op-Com sau Tech2 se "reimperecheaza" pe masina ta.

CD30 Mp3 Radios


Ask the seller,
1) if the radio unit has been fitted into a vehicle before and
2) if it has been properly divorced from the donor vehicle by a Opel dealership with their Tech2 diagnostic equipment.

This procedure(#2 above) must be adopted to a) remove the antitheft protection on the radio and B) to reset the ecu, thereby dissassociating the radio from the original vehicle. You should get this assurance from the seller, and i would ask for confirmation of the Opel dealership who carried out the radio removal and a named contact within said dealership to verify, so that you can be sure that the radio is in the correct state for resale/fitment into another vehicle.
If you do not get the above clarified from the seller AND the Opel dealer, or if they are not prepared to give you the above information, you leave yourself wide open to the possibility of having in your possession a radio that to all intents and purposes, is neither use nor ornament, and will not, repeat, WILL NOT, code into your vehicle.

Also if the seller tries to tell you the radio has been divorced correctly from the donor vehicle and tells you to buy a radio code off ebay, i would suggest you think twice, your setting yourself up for endless hassles and your Opell dealer will not be able to do anything for you. As it is highly likely, the radio has either been stolen OR the radio has not been removed in the way described above by a franchised Opel dealer meaning it is useless to anyone.

N.B. The above only applies to used radios, if a radio has not been fitted to a vehicle, then it will not need divorcing from the donor vehicle. In which case, you will need the security code supplied with the original radio unit and then you will need to visit your local Opel dealer with the radio and your vehicle, to programme the unit to your vehicle.

Edited by alexx1402, 30 March 2012 - 22:11.


#3
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
D-le Alexx fiti amabil si spuneti-mi ce inseamna " car pass" si unde le pot gasi pe masina ?

#4
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Am avut Opel si stiu sigur ca o sa iti trebuiasca codul CD ului din 4 cifre fara el nu cred ca poti sa faci ceva (de la cin cumparat intreaba si de acest cod)

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
E un cartonas (ca o carte de vizita) care il primesti atunci cand cumperi masina, arata asa:
[ http://images.forum-auto.com/mesimages/514898/31082008185.jpg3..jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca ai norocul ca unitatea sa fi fost desperecheat de pe masina donatoare, mai ai nevoie doar de car pass-ul masinii tale.
(in cazul in care nu il ai, mergi cu certificatul de inmatriculare la orice dealer Opel, platesti o taxa de vreo 100-150lei si in cateva zile ti-l dau)

Edited by alexx1402, 30 March 2012 - 22:52.


#6
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
D-le Alexx, masina, un Opel Corsa C din 2005, am luat-o second-hand de la un samsar ce avea vreo 30 de tipuri de vinzare, am avut si probleme la inmatriculare care deabia am reusit sa le rezolv,nu mi-a dat nici un "car pass" si nici sistem audio la bord, toti mi-au spus ca am fost "intepat" bine, deci , nu am "car pass" iar sistemul audio CD30 blaupunkt l-am cumparat cu 150 lei de la un sediu de dezmembreri auto si ne "desperecheat" si fara "code".
Iata odieea prin care am trecut , ca la "omu sarac". Va sunt cu totul recunoscator si va rog din suflet  HELP ME !
Cu stima,Giurca I.

#7
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
alternative 1-Incearca aici http://forum.softped...amp;start=10890
2-Daca locuiesti intr-un oras mai mare sau linga te duci cu el frumos la cei care repara telefoane mobile , ii "extermina" codul cu 30-60 lei in 10 minute
Am mai scris eu pe aici ca acel cod nu e pentru hoti ci pentru batai de cap proprietarului  :D

#8
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
D-le hemTT, va multumesc pt. sfaturi si pt.link, incerc sa -l contactez pe D-l. Copax.
Cu stima, Giurca I

#9
Alexutzu12456

Alexutzu12456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2015
Salutare. Daca pute-ti am si eu un Casetofon pe un Opel Astra din 1999 si nu stiu codul de la el.
Model : 500 RDS
GM: 90 493 281
<PA6-GF15>
Va multumesc anticipat !\

ajutor va rog :)

#10
valy12061983

valy12061983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2011
Buna seara dragi colegi de forum. de curand am achizitionat un Opel astra g 1.6 16v tot caravan. nu mi-am dat seama si am deconectat bateria si (logic) nu mai functioneaza casetofonul. Este vorba de un Blaupunkt CAR300(E) GM0300W8507504 part no 7648852320 numarul 90533422. va rog frumos in cazul in care puteti si aveti cum sa ma ajutati si pe mine cu un cod de deblocare. imi e asa de urat fara muzica in masina........ multumesc frumos.

Edited by valy12061983, 06 June 2017 - 23:03.


#11
Magdaur

Magdaur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2018


Buna ziua! Ma puteti ajuta cu un cod pentru un casetofon Opel astra g! No: 90533422, type: car 300. Inca o serie: 7 649 852 520

Edited by Magdaur, 18 July 2018 - 13:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate