Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Multifunctionala laser Samsung SCX-4623F

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postciprianned, on 27 octombrie 2012 - 13:53, said:

Am dus imprimanta la un service si mi s-a resoftat . Acum am solicitat un raport la imprimanta si imi apare la capacitate 2 500 de pagini , iar la Toner Remaining 100 %  E bine .. De acum inainte o sa dau 30 de ron pentru fiecare incarcare . Mi se pare o suma normala . La service nu mi-au spus exact cum se face reincarcarea . Daca poate sa imi spuna cineva : cum se face reincarcarea ?  As vrea sa o fac acasa .

EDIT : La Total Page Count am 791 . Ce sunt astea ? Pagini numarate ... Posted Image


Ai dus imprimanta, nu numai cartușul, nu? Și cât te-a costat resoftarea și reîncărcarea? Mulțumesc!

#20
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Si resoftarea si reincarcarea le poti face usor si acasa.

#21
ioan_ometitza

ioan_ometitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.05.2010
Salut. Citeam comentariile postate mai sus si ma gandeam k ar fi de folos pentru alti colegi sa adaug  niste informatii in legatura cu aceast model de imprimanta.
E un model reusit , pacat k nu se mai fabrica doar ce a ramas prin magazine, deoarece cei de la Samsung s-au smecherit.

Era prea ieftina si prea buna  deoarece  se  poate resofta, dupa resetare imprimanta merge ”fara numar”, dupa fiecare oprire  contorul revine la 100% nemafiind necesara cumpararea cipurilor sau altor cartuse.  Ce sa zic k putine imprimante gasesti la pretul asta sa aiba ADF inclus (al doilea scanner cu care se pot copia automat mai multe pagini)

Am achizitionat acest model si i-am ”dat” sa printeze la greu pentru a o testa, in prezent am peste  50.000 de pagini printate cu ea si merge fara probleme.

Dupa vreo 20.000 de pagini i-am schimbat doar cilindru fotosensibil, am gasit pe net la 42RON*  fara sa fiu nevoit sa schimb cartusul cu  totul . Pentru cei interesati aveti aici un link cum se face asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l1rqPU9IV1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bineinteles pentru a reusi performanta asta de 50.000de pagini am resetat-o cu un fix de resoftare, asta poate oricine sa o faca acasa, dureaza 5 minute(am scris un fisier doc.* Pas cu pas pentru a intelege toata lumea cum se face resetarea)

Varianta cu schimbarea cipurilor nu e valabila deoarece la reincarcare cartusul oricum isi va pierde garantia(totusi pentru cei interest va pot timite un link* unde gasiti cip la 19RON)

In privinta refillului foate simplu incat si un copil se poate descurca, deoarece are doar un simplu capac pe unde se toarna toner si cam atat.  

Aruncati o privire aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-e84dk7HpEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(cand faceti reincarcarea fiti atenti la cilindru fotosensibil, cel verde pentru a nu-l zgaria.

1 kg de toner gasiti pe net la  80RON (pentru cei interesati pot trimite un link*) ,  va ajunge  pentru aproximativ 20-25000pagini.


Spor la printare, si sa fie sanatosi cei care vor sa ne bage fortat pe gat cartuse originale scumpe de nici nu se mai merita sa printezi sau sa-ti deschizi o mica afacere , fara sa se gandeasca la efectul negativ  al deseurilor si la pretul exagerat.


* Nu  pot pune link aici deoarece se considera reclama si voi fi banat, pentru fixul de resoftare si alte  informatii despre resetare, reincarcare, cartuse si toate cele, scrieti-mi pe mail si va voi raspunde in limita timpului meu disponibil : [email protected]

(scuze greselile de ortografie, l-am scis repede si e tarziu)

#22
ioan_ometitza

ioan_ometitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.05.2010
am observat k cei de la samsung au incercat sa inlocuiasca acest multifunctional cu scx 4655, mi se pare cam acelasi produs  doar cu mici modficari. a gasit careva un fix de resoftare pentru scx 4655?

#23
ioan_ometitza

ioan_ometitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.05.2010
primesc mesaje de la oameni care sunt interesati de unde pot cumpara acest model ”pe cale de disparitie”. Am gasit 2 bucati pe un site de anunturi    http://mercador.ro/o...0f2089d99;r:;s:
http://mercador.ro/o...0f2089d99;r:;s:

sper sa nu fie vreo problema k am pus link aici. nu fac nici o reclama. nu am nici o treaba cu ei

#24
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

View Postvio73, on 29 octombrie 2012 - 16:53, said:



Ai dus imprimanta, nu numai cartușul, nu? Și cât te-a costat resoftarea și reîncărcarea? Mulțumesc!
Scuze pentru raspunsul mai mult decat intarziat !

Resoftarea cred ca m-a costat in jur de 80 ron .

Reincarea  ma costa 30 ron de fiecare data cand o reincarc.  Eu spun ca e o suma decenta avand in vedere ca imprimanta scoate 2 000 pagini la o calitate foarte buna . Nu am avut deloc probleme cu ea .

In concluzie daca dispui de aceasta imprimanta ti-as recomanda sa o resoftezi la un service . Pana la urma dai niste bani , dar esti sigur ca totul iese cum trebuie . Pe de alta parte daca incerci sa o resoftezi singur am inteles ca exista posibilitatea sa o strici definitiv .

#25
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Se pot xeroxa mai multe pagini DEODATA la aceasta imprimanta si daca da , cum ?

EDIT : Am gasit , colile se pun chiar in tava de deasupra . :)

Edited by ciprianned, 02 January 2015 - 15:23.


#26
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Revine in actualitate.

Cum o incarc acasa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate