Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Multifunctionala laser Samsung SCX-4623F

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut.

Doar ce mi-am cumparat o multifunctionala Samsung SXC-4623F.

Prima oara as dori sa aflu cateva pareri despre toner. Cat tine, cu ce poate fi reincarcat, cat costa. Era un domn care parea destul de amabil si imi daduse cateva sfaturi. Daca poate sa imi raspunda si pe acest topic.

Tonerul cu care vine echipata multifunctionala , am inteles ca e incarcat doar 40%. As dori sa resoftez tonerul si apoi sa il reincarc eu acasa. Cand trebuie facuta resoftarea? Inainte sa se termine tonerul din el?

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ii faci acuma resoftarea. Cauta pe net, costa vre-o 30-40 de lei. Gratuit nu cred ca o sa gasesti. O faci acuma si cand se goleste, o umpli si gata.

#3
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Sunt imprimante foarte ok, dar trebuie sa le resoftez ca se iesi avantajos.

Edited by LucaRares, 29 March 2012 - 16:54.


#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Toate cartusele care vin cu imprimantele cumparate sunt incarcate la 40 - 50% din capacitate. (deci si acest cartus este la fel, practic va merge intre 700 - 1000 de pagini).
De incarcat se incarca cu toner special pentru aceste modele, gasesti cu siguranta toner bun daca sti unde sa cauti.
Resoftarea se face pe imprimanta nu pe cartus si este permanenta, mare gija aici...resoftarea se face in functie de seria imprimantei si de versiunea de firmware - daca gasesti ceva gratuit pe 'net ai toate sansele sa strici imprimanta. Daca nu vrei resoftare exista si chipuri care se monteaza pe cartus, un chip costa cam 40 de lei si merge 2500 de pagini.
Dupa reumplere cartusul va merge 1500 de pagini (aproximativ 80g toner). Dar poti cumpara separat si un cartus care are capacitate mai mare si va merge 2500 de pagini. (exista varianta compatibila la 60% din pretul unui cartus original).

Cartusul ca la multe alte modele este dificil de reumplut, ai aici un tutorial daca vrei sa-ti faci o idee:

#5
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
De cand am adus'o acasa m'am jucat putin cu ea. Are o gramada de functii.

Pe parcursul timpului am sa pun intrebari. Sper ca nu deranjeaza :)

Pentru inceput:

1.Unde scrie numarul de pagini care au fost imprimate pana in momentul de fata?
2.ma gandeam deocamdata sa nu ii fac reset. Sa o mai las putin sa vad cum se comporta. Pt ca daca are ceva sa o pot duce la garantie. Daca ii fac reset pierd garantia. Astfel ca ma gandesc sa ii schimb chipul de vreo doua ori. Deci cand se termina tusul ma duc cumpar tus plus un chip. Inlocuiesc chipul si reincarc cu tus. Si asa mai departe. e bine?

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
1. Din meniul imprimantei, Menu, Sistem Setup, Raport configuration, Print Raport (pe aici pe undeva)....
2. Garantie se pierde oricum daca reumpli cartusul cu sau fara resoftare.

#7
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
ce reprezinta "motor on time" ? 94%life remaining

Attached Files



#8
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
ma uitam dupa chipuri si am vazut la preturi acceptabile (~35lei). suporta 50.000pagini. wow? gasesc si pt samsung?

http://www.e-tc.ro/a...olta_7450k.html

Edited by shadowgign2, 30 March 2012 - 16:34.


#9
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
:) Tu char nu le ai deloc cu domeniul asta. :D
Chipurile nu sunt universale, se pun pe fiecare model in parte. Cauta chip de SCX-4623F sau de MLT-D1052L.

#10
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostLucaRares, on 31st March 2012, 18:23, said:

:) Tu char nu le ai deloc cu domeniul asta. :D
Chipurile nu sunt universale, se pun pe fiecare model in parte. Cauta chip de SCX-4623F sau de MLT-D1052L.

stiam ca nu sunt universale. dar ma gandeam ca poate gasesc chip pt scx-4623f insa pt mai multe pagini decat 1500 sau 2500.  :D
din pacate in domeniul asta nu prea sunt as. Daca tot te-am prins liber, imi poti raspunde te rog la niste intrebari. am strans ceva :))



1. este sigura resoftarea imprimantei? citeam pe net si o persoana recomanda sa nu se resofteze

"Multifunctionala mea a venit cu firmware 2.01.01.01, deci, repet, nu incercati sa resoftati
multifunctionala cum zic anumite firme de consumabile, ca multifunctionala dvs, trebuie resoftata,
gadilita etc etc.

NU RECOMAND!!! resoftarea acesteia.

Pur si simplu schimbarea chipului de pe toner si umplerea acestuia, pc-ul/laptopul sau orice
device la care conectati multifunctionala va va arata ca tonerul este umplut 100% si este
pregatita pt reluarea activitatilor.

Refil-ul l-am facut acasa, singur. Nu a trebuit resoftarea device-ului.
Firmware 2.01.01.01, adica June 11 de pe spatele device-ului, nu este necesara resoftarea
multifunctionalei.

In cazul in care folositi acele soft-uri asa zise de resoftare a printului, pot duce la
"arderea" sau "distrugerea" procesorului de pe placa de baza a multifunctionalei. Aceasta
afirmatie am gasit-o pe un site german de specialitate. Nu am incercat !!!"


- este adevarata ce a spus respectivul?

2. auzisem ca se poate reseta doar chipul de pe cartus. este adevarat? ar fi mai ok asa, daca resoftez imrpimanta pierd garantia.

3. Recomanda'mi te rog un loc unde gasesc toner bun. Citeam ca anumite tonere strica cilindrul si alte piese. Ar exista toner conventional si chimic. Cel chimic strica componentele. Eu de care am in cartus?

4.Recomanda'mi te rog si un loc de unde pot cumpara chipuri mai ieftine.

5. Citeam pe net si cineva postase gratis softul de resoftat pe net. Softul era exact si pt modelul meu, acelasi firmware. Este bun? Nu trebuie si serial number sau merge si fara el?

Cum imi mai aduc aminte de alte probleme, revin. Sper ca nu deranjeaza.

Multumesc ;)

Edited by shadowgign2, 31 March 2012 - 18:55.


#11
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
URMATOARELE folosesc acelas cartus ca si imprimanta mea. Cartus Samsung MLT-D1052L sau MLT-D1052S

Samsung ML-1910
Samsung SCX-4600
Samsung SCX-4623F
Samsung SCX-4623GN
Samsung SF-650
Samsung ML-1915
Samsung ML-2525
Samsung ML-2525W
Samsung ML-2580N

Asta inseamna ca pot folosi orice tus este destinat pt imprimantele de mai sus, nu?
Se potrivesc chipurile pt imprimantele de mai sus si pt imprimanta mea?


#12
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
Salutare! Dacă eu am încărcat cartușul odată și s-a terminat ce mă sfătuiți să fac pentru a ieși mai ieftin și cam cât m-ar duce la bani? Deci s-a terminat odată (cel original) după aprox. o mie de pagini și acum a II-a oară. Mulțumesc!

Edited by vio73, 20 October 2012 - 08:49.


#13
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
As vrea sa incerc sa o resoftez ( la un service ) . E recomandabil ? Sunt la a 2 a incarcare . Prima data am schimbat tonerul si m-a costat 80 ron . De tonerul cu chip ce spuneti ?

#14
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010

View Postciprianned, on 23 octombrie 2012 - 21:38, said:

As vrea sa incerc sa o resoftez ( la un service ) . E recomandabil ? Sunt la a 2 a incarcare . Prima data am schimbat tonerul si m-a costat 80 ron . De tonerul cu chip ce spuneti ?


Exact în aceeași situație sunt și eu!

#15
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Am dus imprimanta la un service si mi s-a resoftat . Acum am solicitat un raport la imprimanta si imi apare la capacitate 2 500 de pagini , iar la Toner Remaining 100 %  E bine .. De acum inainte o sa dau 30 de ron pentru fiecare incarcare . Mi se pare o suma normala . La service nu mi-au spus exact cum se face reincarcarea . Daca poate sa imi spuna cineva : cum se face reincarcarea ?  As vrea sa o fac acasa .

EDIT : La Total Page Count am 791 . Ce sunt astea ? Pagini numarate ... :|

Edited by ciprianned, 27 October 2012 - 13:59.


#16
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Nu stie nimeni sa-mi raspunda ?

#17
sorinmatei

sorinmatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.05.2008
Baieti.
Desi am fost avertizat ca daca mai scriu pe aici cu semnatura imi iau ban, asta e.
Imorimantele astea 4623 sunt f bine plasate si se resofteaza ieftin. Iti arata pe contor ca te tine cartusul 2500 pentru ca asta e capacitatea acelui model de cartus. Cei ce le resofteaza ar trebui sa spuna ca de la resoftare nu va mai fi nevoie sa pui alt chip la incarcare, pentru ca aparatul nu iti mai contorizeaza nimic. Atata doar ca la golire va trebui sa iti bage cineva toner in el (si sa faca acolo ce trebuie facut ca sa mearga bine).
Asadar, nu stiu cine se ocupa la voi de resoftare (sper ca stiu sa se ocupe de problema asa cum trebuie), dar ei ar trebui sa va asigure de faptul ca de la resoftare inainte nu mai trebuie pus chip la cartus. Si sa isi asume acest lucru.
Si sa nu va asteptati ca dupa resoftare sa va tina tonerul 50 de mii de pagini pentru ca acel cartus are capacitate de cam 2500...
O saptamana buna!

#18
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Ce inseamna ca sunt foarte bine plasate ?
Ei mi-au spus ca atunci cand vreau sa o incarc , sa vin la ei .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate