Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care este pretul in zona ta, la iezi si miei vanduti de Pasti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postbarb0su, on 31st March 2012, 10:37, said:

Deci undeva la 20 lei/kg taiat,este un pret super bun pentru cumparator sa inteleg. Cresc greu tare,de aia zic ca mi se pare imposibil sa ajung la 15 kg pe ied taiat,e adevarat ca doar o comanda am asa.....dar nu cred ca este posibil de indeplinit ,in conditiile datei in care este pastele anul asta.
Pana la urma care e pretul cu care vinzi iedul taiat?Eu dau cu sapa in Ad.Copaceni,vad ca tu esti din Giurgiu si ma gandeam ca as putea cumpara de la tine.

#20
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
20 in viu!

View Postrzvn_ionescu, on 30th March 2012, 07:29, said:

20 de ron in viu inseamna aproximativ 25 taiat,astea sunt preturile ideea este sa iei de la cineva cunoscut ca nu cumva sa latre friptura la tine
Iedul se cumpara in viu, daca e taiat si jupuit, se cumpara doar cu capul atasat de corp. Nu de alta, dar forma capului si a maxilarului nicidecum nu poate fi confundata cu a unui caine.

Cine vrea carne cumparata separat, transata, ii recomand magazinele autorizate, si nicidecum cele adhoc, etc!

Edited by Highlander91, 01 April 2012 - 20:22.


#21
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
La mine, in zona Voinesti- Dambovita, vind unii cu 10-12 lei/kg taiat. Cu organe si cap.

#22
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postrzvn_ionescu, on 30th March 2012, 07:29, said:

20 de ron in viu inseamna aproximativ 25 taiat,astea sunt preturile
20 lei "in viu" nu inseamna 25 "taiat" ci, in cazul cel mai fericit, 30-32 lei. Pentru a vedea care este greutatea unui miel taiat, aceasta reprezinta aprox. 2/3 din greutatea in viu.

View Postrzvn_ionescu, on 30th March 2012, 07:29, said:

ideea este sa iei de la cineva cunoscut ca nu cumva sa latre friptura la tine
Aceasta este doar o poveste, fara nicio legatura cu realitatea. Face parte din folclorul nostru si continua sa fie vehiculata de catre necunoscatori. Va pot spune cu siguranta ca niciun cioban nu-si sacrifica cainele pentru a-l vinde ca fiind miel!. Un caine ciobanesc valoreaza muuuuult mai mult decat un miel! Asa ca de ce l-ar taia cand ar putea primi mult mai multi bani daca l-ar vinde viu?
Eu zic ca sanse ca sa "latre friptura" ar fi doar daca o vei cumpara de la vreun tigan, la colt de strada si nu in piata.

View Postprecup, on 30th March 2012, 08:17, said:

o sa cer 15 lei la viata si 20 lei carcasa ,mai mult cu 2 lei fata de anul trecut, la piata cred ca e mai mult un pic
Pretul de 15 lei "la viata" mi se pare SUPER bun. Felicitari anticipate daca vei reusi sa-i vinzi cu acest pret! In schimb, pretul de 20 lei la carcasa echivaleaza cu doar 13 lei in viu. Unde mai pui ca si sacrificarea costa cel putin 15 lei/buc., ceea ce face ca pretul real cu care vinzi mielul sa fie de doar 12 lei in viu....

View Postsacos, on 1st April 2012, 22:08, said:

La mine, in zona Voinesti- Dambovita, vind unii cu 10-12 lei/kg taiat. Cu organe si cap.
Explicatia pentru aceste preturi nu poate fi decat una (sau mai multe) dintre urmatoarele variante:
1. Mieii sunt de furat. :thumbdown:
2. Respectivii sunt in stare de ebrietate. :deadtongue:
3. Respectivii s-au scrantit la cap.  :death:
4. Mieii provin de la vreo casa de binefacere.  :console:
5. Mieii sunt de la vreun politician care-si face campanie electorala.... :naughty:

Oricum as face calculele pentru mine astfel de preturi nu inseamna decat paguba. :nonobad:  

Sa auzim, totusi, numai de bine!
Felician

#23
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
Eu va urez, alaturi de "Paste fericit", sa va stea in gat putin carnea frageda de miel!

Edited by buleala, 02 April 2012 - 08:54.


#24
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postbuleala, on 1st April 2012, 21:46, said:

Eu va urez, alaturi de "Paste fericit", sa va stea in gat putin carnea frageda de miel!
Pai atunci trebuie sa ne urezi ''Paste nefericit''.Da matale esti vegetarian?Sau nu ai avut parte de sex in ultima vreme?

#25
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
Nu-s vegetarian.
Ce legatura are carnea de miel cu sexul? ai orgasme cand o mananci?
Alta carne carne nu o puteti manca?

(fute-m-as in "traditiile" voastre!)

Vedeti-va mai departe de "bursa" voarstra.

Scuze de off!(scuzele sunt pentru moderatori; voua, in continuare, "sa va stea in gat")

Edited by buleala, 02 April 2012 - 09:24.


#26
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008

View PostBerbecutul, on 2nd April 2012, 09:46, said:

Explicatia pentru aceste preturi nu poate fi decat una (sau mai multe) dintre urmatoarele variante:
1. Mieii sunt de furat. :thumbdown:
2. Respectivii sunt in stare de ebrietate. :deadtongue:
3. Respectivii s-au scrantit la cap.  :death:
4. Mieii provin de la vreo casa de binefacere.  :console:
5. Mieii sunt de la vreun politician care-si face campanie electorala.... :naughty:

Oricum as face calculele pentru mine astfel de preturi nu inseamna decat paguba. :nonobad:  

Sa auzim, totusi, numai de bine!
Felician
Nici una din variante nu este corecta! :nonobad: Acesta e pretul cerut de cel putin 2 crescatori. Spun asta pentru ca sora-mea cumpara frecvent de la ei. (trebuia sa ia inca 2 miei taiati sambata, dar au amanat pt sambata viitoare)

#27
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
daca e permis .... ma alatur si eu lui Buleala .... mai multa ipocrizie si risipa decat cu ocazia Pastelui mai rar.

Mancati miel (ied) doar ca asa e "trend-ul", si in majoritatea cazurilor jumatate din ceea ce e gatit se arunca.

#28
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postbuleala, on 1st April 2012, 22:15, said:

Ce legatura are carnea de miel cu sexul?
(fute-m-as in "traditiile" voastre!)
Cam aici era legatura.Te-ai trezit singur de dimineata si ai chef sa-ti impartasesti cu noi frustrarile.Sa ne stea-n gat :ciocan:

#29
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostTarzy, on 2nd April 2012, 10:35, said:

Mancati miel (ied) doar ca asa e "trend-ul", si in majoritatea cazurilor jumatate din ceea ce e gatit se arunca.
:OK:  despre asta-i vorba. Merita topic separat.

View Postalinutzik, on 2nd April 2012, 10:56, said:

Cam aici era legatura.Te-ai trezit singur de dimineata si ai chef sa-ti impartasesti cu noi frustrarile.Sa ne stea-n gat :ciocan:
Pentru tine este o afacere, pentru mine un macel. Asta-i diferenta. Si, din punctul meu de vedere, am tot dreptul sa condamn aceste practici.

#30
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postsacos, on 2nd April 2012, 10:33, said:

Nici una din variante nu este corecta! :nonobad: Acesta e pretul cerut de cel putin 2 crescatori. Spun asta pentru ca sora-mea cumpara frecvent de la ei. (trebuia sa ia inca 2 miei taiati sambata, dar au amanat pt sambata viitoare)
Nu m-ai lamurit de ce niciuna dintre variante nu este corecta. Eu nu te-am contrazis cu privire la pretul foarte mic cerut de ei ci am cautat o explicatie pentru faptul ca se multumesc cu acest pret. Faptul ca sora ta cumpara frecvent de la ei nu exclude toate variantele mele. In orice caz, daca ar fi mieii tai sunt convins ca ai vinde urgent oile si ti-ai cauta o alta ocupatie mai putin paguboasa.

Sa auzim numai de bine!
Felician

View PostTarzy, on 2nd April 2012, 10:35, said:

mai multa ipocrizie si risipa decat cu ocazia Pastelui mai rar.
Sa nu uitam de Craciun si de risipa de brazi cu acea ocazie!

#31
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Nicio varianta nu este corecta pentru ca ambii oameni sunt muncitori, gaspodari si nu sunt betivi, iar mieii provin din propria gospodarie.

#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Si cam de ce de Paste e macel si in restul celor 360 si ceva de zile aveti voi, dragi moralisti, senzatia ca e altfel?
DE ce e altfel cand faceti voi mici si cefe pe gratar in fiecare weekend, doar pentru ca odata pe an va apuca mila si principiile?Alea cresc in pom? Daca mancati pui, curcan sau  orice carne cumparata din targ, piata sau hipermarket aveti senzatia ca nu participati la "macel"? Deloc, dovediti doar ipocrizie si prin atitudinea asta lipsita total de toleranta, pe alocuri marlaneasca, si nivelul de educatie.
  In plus, dincolo de lucrurile astea elementare, mai omiteti niste lucruri ceva mai subtile, e drept.
E in discutie o traditie...buna sau rea, civilizata sau barbara, place sau nu, ea face parte din noi. E o treaba care vine de foarte demult si cumva ne leaga de trecut, ne intregeste identitatea, ne face sa fim o comunitate cu oarece valori comune... In lipsa acestor legaturi cu cei ce nu mai sunt, cu trecutul, a legaturii unora cu altii date de participarea la aceste datini, suntem doar o adunatura de indivizi.
  Din acest motiv, fie ca ne plac sau nu, le practicam sau nu, total sau partial, intr-o forma sau alta, traditiile sunt importante inclusiv pentru voi, faptul ca le calcati n picioare nu face decat sa spuna ceva..despre voi.

Nu trebuie sa omori miei, nu trebuie sa mananci, e suficient sa nu fii limitat si sa gandesti putin.
Prefer un ghiolban care  cumpara miel din inertie, atat intelegenad el ca inseamna Paste, unui inchipuit plin de false principii si ipocrizie. primul macar e sincer si cam atata poate....  de fapt gresesc, probabil ca si in cazul vostru e vorba tot de "atata poate" ;)

Sa nu va stea in gat , orice ati manca...;)

#33
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postbuleala, on 2nd April 2012, 11:03, said:

:OK:  despre asta-i vorba. Merita topic separat.


Pentru tine este o afacere, pentru mine un macel. Asta-i diferenta. Si, din punctul meu de vedere, am tot dreptul sa condamn aceste practici.
Si taierea porcului e tot un macel? Vezi ca delicateze inseamna taierea puilor pana la maturitate.

Chiar nu poftesti la un purcelus (de lapte)* cu marul in gura bagat la cuptori?

*Care nu a mancat altceva decat lapte!

Si puii... Puii de ferma se taie la 30/33 zile, daca traiesc mai mult produc paguba

#34
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View Postbuleala, on 2nd April 2012, 10:15, said:

(fute-m-as in "traditiile" voastre!)

Vedeti-va mai departe de "bursa" voarstra.

Scuze de off!(scuzele sunt pentru moderatori; voua, in continuare, "sa va stea in gat")
ce limbaj civilizat si cata preocupare pt protectia animalelor.
are dreptate omul. e crunt sa tai animale sau copaci .
dar daca le cumperi din market n-ai niciun pacat. iti umpli matul si faci morala crescatorilor ca tu esti mare ecologist.
invata macar sa vorbasti

#35
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Eu sunt dintr-un sat de langa Vaslui si la noi se da cu 15 lei/kg carcasa. Mi se pare ca nu acopera nici cheltuielile dar sa mai iasa si in castig... Insa sunt cativa care strica preturile si ceilalti ca sa nu ramana cu ei ii dau asa. Socrul meu a preferat sa tina toate femelele si sa vanda doar masculii. Eu personal nu as vinde sub 20 lei/kg carcasa. Mai bine ii tin si nu mai cumpar carne tot anul decat sa ii dau in pierdere. E adevarat ca el are numai 35 de oi, la un numar mai mare e mai complicata treaba. Oricum 15 lei mi se pare foarte putin. Ca sa nu mai zic de 10-12 lei/kg...
Numai bine!

Edited by Andrei_Teslariu, 02 April 2012 - 20:37.


#36
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007

View Postalinutzik, on 1st April 2012, 19:44, said:

Pana la urma care e pretul cu care vinzi iedul taiat?Eu dau cu sapa in Ad.Copaceni,vad ca tu esti din Giurgiu si ma gandeam ca as putea cumpara de la tine.
Eu anul asta am avut putini ieduti la vanzare,am un cerc de clienti care iau branza si lapte de la mine si le-am trimis lor mesaj pentru a "arvunii" cu plata la ridicare. Ca sa fac asta,eram curios ce preturi sunt,pentru ca eu am vrut ca anul asta sa le fac un cadou,drept multumire pentru fidelitate,si sa le dau cel mai mic pret. Am vandut totul in 30 min de cand am trimis mesajul. Imi pare rau nu mai am...vorbim la anul.  :)

View PostHighlander91, on 1st April 2012, 20:21, said:

20 in viu!

Iedul se cumpara in viu, daca e taiat si jupuit, se cumpara doar cu capul atasat de corp. Nu de alta, dar forma capului si a maxilarului nicidecum nu poate fi confundata cu a unui caine.

Cine vrea carne cumparata separat, transata, ii recomand magazinele autorizate, si nicidecum cele adhoc, etc!
Cu siguranta .

View Postsacos, on 1st April 2012, 21:08, said:

La mine, in zona Voinesti- Dambovita, vind unii cu 10-12 lei/kg taiat. Cu organe si cap.
Mda...asa ceva nici nu stiu cum sa comentez...undeva exista o "gluma".

View PostBerbecutul, on 2nd April 2012, 08:46, said:

20 lei "in viu" nu inseamna 25 "taiat" ci, in cazul cel mai fericit, 30-32 lei. Pentru a vedea care este greutatea unui miel taiat, aceasta reprezinta aprox. 2/3 din greutatea in viu.


Aceasta este doar o poveste, fara nicio legatura cu realitatea. Face parte din folclorul nostru si continua sa fie vehiculata de catre necunoscatori. Va pot spune cu siguranta ca niciun cioban nu-si sacrifica cainele pentru a-l vinde ca fiind miel!. Un caine ciobanesc valoreaza muuuuult mai mult decat un miel! Asa ca de ce l-ar taia cand ar putea primi mult mai multi bani daca l-ar vinde viu?
Eu zic ca sanse ca sa "latre friptura" ar fi doar daca o vei cumpara de la vreun tigan, la colt de strada si nu in piata.


Pretul de 15 lei "la viata" mi se pare SUPER bun. Felicitari anticipate daca vei reusi sa-i vinzi cu acest pret! In schimb, pretul de 20 lei la carcasa echivaleaza cu doar 13 lei in viu. Unde mai pui ca si sacrificarea costa cel putin 15 lei/buc., ceea ce face ca pretul real cu care vinzi mielul sa fie de doar 12 lei in viu....


Explicatia pentru aceste preturi nu poate fi decat una (sau mai multe) dintre urmatoarele variante:
1. Mieii sunt de furat. :thumbdown:
2. Respectivii sunt in stare de ebrietate. :deadtongue:
3. Respectivii s-au scrantit la cap.  :death:
4. Mieii provin de la vreo casa de binefacere.  :console:
5. Mieii sunt de la vreun politician care-si face campanie electorala.... :naughty:

Oricum as face calculele pentru mine astfel de preturi nu inseamna decat paguba. :nonobad:  

Sa auzim, totusi, numai de bine!
Felician
Multumesc pentru interventie Felician,sa dea Domnul numai bine.

View Postbuleala, on 2nd April 2012, 08:46, said:

Eu va urez, alaturi de "Paste fericit", sa va stea in gat putin carnea frageda de miel!
Buleala daca o sa patesc ceva la Paste...o sa stiu la cine ma gandesc  :lol:

View PostTarzy, on 2nd April 2012, 09:35, said:

daca e permis .... ma alatur si eu lui Buleala .... mai multa ipocrizie si risipa decat cu ocazia Pastelui mai rar.

Mancati miel (ied) doar ca asa e "trend-ul", si in majoritatea cazurilor jumatate din ceea ce e gatit se arunca.
Ipocrizia este pe la toate colturile...daca aici ar fi risipa cea mai cea si cautarea sa fi in trend ,cea mai mot....ce bine am mai duce-o zau.

View Postparintele, on 2nd April 2012, 13:26, said:

Si cam de ce de Paste e macel si in restul celor 360 si ceva de zile aveti voi, dragi moralisti, senzatia ca e altfel?
DE ce e altfel cand faceti voi mici si cefe pe gratar in fiecare weekend, doar pentru ca odata pe an va apuca mila si principiile?Alea cresc in pom? Daca mancati pui, curcan sau  orice carne cumparata din targ, piata sau hipermarket aveti senzatia ca nu participati la "macel"? Deloc, dovediti doar ipocrizie si prin atitudinea asta lipsita total de toleranta, pe alocuri marlaneasca, si nivelul de educatie.
  In plus, dincolo de lucrurile astea elementare, mai omiteti niste lucruri ceva mai subtile, e drept.
E in discutie o traditie...buna sau rea, civilizata sau barbara, place sau nu, ea face parte din noi. E o treaba care vine de foarte demult si cumva ne leaga de trecut, ne intregeste identitatea, ne face sa fim o comunitate cu oarece valori comune... In lipsa acestor legaturi cu cei ce nu mai sunt, cu trecutul, a legaturii unora cu altii date de participarea la aceste datini, suntem doar o adunatura de indivizi.
  Din acest motiv, fie ca ne plac sau nu, le practicam sau nu, total sau partial, intr-o forma sau alta, traditiile sunt importante inclusiv pentru voi, faptul ca le calcati n picioare nu face decat sa spuna ceva..despre voi.

Nu trebuie sa omori miei, nu trebuie sa mananci, e suficient sa nu fii limitat si sa gandesti putin.
Prefer un ghiolban care  cumpara miel din inertie, atat intelegenad el ca inseamna Paste, unui inchipuit plin de false principii si ipocrizie. primul macar e sincer si cam atata poate....  de fapt gresesc, probabil ca si in cazul vostru e vorba tot de "atata poate" ;)

Sa nu va stea in gat , orice ati manca...;)
Ce pot sa zic...unii mai si gandesc...cred ca ai spus TOT.

View PostHighlander91, on 2nd April 2012, 14:45, said:

Si taierea porcului e tot un macel? Vezi ca delicateze inseamna taierea puilor pana la maturitate.

Chiar nu poftesti la un purcelus (de lapte)* cu marul in gura bagat la cuptori?

*Care nu a mancat altceva decat lapte!

Si puii... Puii de ferma se taie la 30/33 zile, daca traiesc mai mult produc paguba
Unii habar au ce scurta e viata...prin cate probleme trecem,nu mai are rost sa vorbim...daca mai si traim degeaba...
Mare adevar graiesti.

View PostAndrei_Teslariu, on 2nd April 2012, 20:35, said:

Eu sunt dintr-un sat de langa Vaslui si la noi se da cu 15 lei/kg carcasa. Mi se pare ca nu acopera nici cheltuielile dar sa mai iasa si in castig... Insa sunt cativa care strica preturile si ceilalti ca sa nu ramana cu ei ii dau asa. Socrul meu a preferat sa tina toate femelele si sa vanda doar masculii. Eu personal nu as vinde sub 20 lei/kg carcasa. Mai bine ii tin si nu mai cumpar carne tot anul decat sa ii dau in pierdere. E adevarat ca el are numai 35 de oi, la un numar mai mare e mai complicata treaba. Oricum 15 lei mi se pare foarte putin. Ca sa nu mai zic de 10-12 lei/kg...
Numai bine!
Da asa este,eu am dat anul asta cu 15 lei/kg la carcasa pentru ca am avut vro 20 (fetitele nici eu nu le tai) si am dat la prieteni ,din diverse motive. Cu pretul de 20 lei/kg la carcasa eu consider ca este un pret mai mult decat convenabil pentru cumparatori si anul asta daca as fi avut productie serioasa asa l-as fi dat,ma repet,gandindu-ma la raportul de multumire crescator/ cumparator. Ca daca despicam firul in zece(ca nu toata lumea este in stare sa faca sacrificiile necesare, pentru a avea de sfanta sarbatoare de Pasti tot omul traditia la masa) sa ne gandim strict la ce pret ar merita sa aibe kg de ied/miel ...mai ales de ied,tinand cont si cresterea lui lenta,nu cred ca ar putea fi sub 25 lei/kg la carcasa. Chiar as fi curios sa ascult mai multe pareri, aici, din punct de vedere al celor care vor sa cumpere...care vad ei ca ar fi PRETUL CORECT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate