Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caracterul "_"

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
Acesta este un caracter pe care il folosim in fiecare zi si momentan nu putem sa il numim decat intr-o alta limba sau dupa bunul plac.

#20
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
underscore _
under (sub) score(semn)

#21
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
În standardul de tastatură din SR13392 din 1998 s-a folosit denumirea „linie joasă” (din partea mea asta a fost o constatare).
În standardul de codare de caractere pe 8 biți SR13411 din 1999 s-a folosit denumirea „liniuța de jos” (tot o constatare).
În standardul de tastatură SR13392 din 2004, de care m-am ocupat eu, am păstrat aceeași denumire ca la cel din 1998 („linie joasă”). Am zis mersi că n-a trebuit să inventez eu ceva :)

 danctes, on 28 martie 2012 - 01:39, said:

Si noi avem doua caractere identice cu scopuri diferite: cratima si linia de pauza.
Nu chiar: cratima poate fi „liniuța de unire sau de despărțire”, iar linia de pauză poate fi „linia de dialog și de pauză”. Asta am citat din Îndreptar ortografic, ortoepic și de punctuație, Academia Română, Univers Enciclopedic 2001 (la pagina 90, respectiv 81).

La vremea revizuirii standardului de tastatură am ridicat problema liniei de dialog care în cărți este uzual foarte lungă și mi s-a spus că „aia este doar o chichiță tipografică”. În textul de referință al academiei, formulat în mod expres cu acea ocazie, se spune doar că linia de dialog și de pauză „are o lungime identică pentru cele două funcții, dar mai mare decât a cratimei”. Concret, pe tastatură am făcut-o en-dash (U+2013). Dacă ar fi existat cerință oficială pentru ca linia de dialog să fie mai mare decât linia de pauză (pe stilul tipografic) aș fi introdus pe tastatură și em-dash (U+2014), dar n-am avut de ce să fac asta, oficial vorbind.

Cristi

Edited by secarica, 17 January 2017 - 11:33.


#22
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009

 secarica, on 17 ianuarie 2017 - 11:30, said:

În textul de referință al academiei, formulat în mod expres cu acea ocazie, se spune doar că linia de dialog și de pauză „are o lungime identică pentru cele două funcții, dar mai mare decât a cratimei”. Concret, pe tastatură am făcut-o en-dash (U+2013). Dacă ar fi existat cerință oficială pentru ca linia de dialog să fie mai mare decât linia de pauză (pe stilul tipografic) aș fi introdus pe tastatură și em-dash (U+2014), dar n-am avut de ce să fac asta, oficial vorbind.

Înclin să zic că linia de dialog ar fi trebuit să fie mai degrabă em‑dash.

Am observant că în cărțile tipărite în ultimii 10‑15 ani (sau poate toate cele tehnoredactate electronic?) linia de dialog e mult mai scurtă decît ce tradițională. Ar fi interesant de știut ce folosesc francezii, presupun că de la ei am luat linia de dialog.

 Custom, on 28 martie 2012 - 00:39, said:

Ba da, i se mai zice talpa.

Chiar nu știam și nici nu mi‑ar fi dat prin cap, dar am să adopt termenul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate