Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Echitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#73
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
pai sunt mai multe surse... oricum nu mai stiu exact, le aveam salvate in calculator  :)

#74
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

View Postdenis.m, on Oct 24 2005, 01:50, said:

sa spunem ca taranul moare de foame si treaca-mearga acceptam sa punem calul la munca. in rest nici o vietate nu ar trebui supusa la activitati impotriva vointei lor pentru un moft sau distractia omului
exact... free Mitnick... free Mitnick... ah, cum? e liber? ok... Free Tookie Free Tookie (p'asta il frige in decembrie sigur)

#75
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005

View Postgia25, on Nov 17 2005, 18:45, said:

Pentru calaret: capelina (100 USD), cizme (150-500 USD) & pantaloni (80-200 USD) speciali, manusi, cravasa.

la magazinele TCM (sint peste tot, in Brasov sint 3) se gasesc cizme de cauciuc la 390.000 si pantaloni de calarie, parca putin mai scumpi, echipament de prima urgenta foarte practic. din pacate cizmele sint marimi mici, pina in 37/38. cascheta/toca/capelina e mai scumpa si as mai amina-o pina cind te lasa singur la trap prin curte. in general un club serios are sa-ti imprumute o cascheta daca chiar e cazul.

#76
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
Salut tuturor!
A auzit cineva de un magazin cu articole pentru echitatie din Floreasca? Daca da, unde anume se afla?
Sau poate stie cineva de vreun alt magazin de genul acesta, in afara de cel din Corbeanca.

#77
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005

View PostLyonea, on May 8 2006, 12:07, said:

Salut tuturor!
A auzit cineva de un magazin cu articole pentru echitatie din Floreasca? Daca da, unde anume se afla?
Sau poate stie cineva de vreun alt magazin de genul acesta, in afara de cel din Corbeanca.

la unul din concursurile recente, la Sincrai/Sf.Gheorghe era si cineva de la un magazin din Floreasca. ziceau ca e proaspat deschis si asteapta marfa. daca te mai intereseaza, incerc sa (re-)gasesc datele de contact.

#78
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdeneb, on Jun 15 2006, 23:11, said:

la unul din concursurile recente, la Sincrai/Sf.Gheorghe era si cineva de la un magazin din Floreasca. ziceau ca e proaspat deschis si asteapta marfa. daca te mai intereseaza, incerc sa (re-)gasesc datele de contact.

Ar fi super!
(Eu am si uitat de acest thread, imi pare bine ca totusi mai exista activitate pe-aicea)

Edited by Lyonea, 19 July 2006 - 08:52.


#79
compact2

compact2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.09.2006
As vrea sa incep si eu cursuri de echitatie. Are cineva idee cam cat costa si puteti sa imi recomandati un hipodrom?

#80
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Baneasa, Steaua, Corbeanca.
La Baneasa costa 300 de mii/ora, cu posibilitatea de a-ti face abonament de 10 sedinte la 2 mil 500.

#81
dakine86

dakine86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2007
buna. sunt o amazoana din tg mures :D. incalec de vreo 5 ani.
cine vrea sa vb cu mine ma gaseste pe mess  id: corinutza160745075353

#82
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Stiu ca nu este chiar "pet", dar totusi cred ca aici trebuie sa plasez topicul...
Deci, despre cai. Ce stiti despre rase - daca stie cineva, de preferat din experienta personala...oricum Gogu nu a fost prea generos cu informatiile.
Creste cineva cai? (nu pentru caruta, ci pentru agrement).
Sper ca in scurt timp sa imi iau si eu un calut, si vreau sa stiu cum trebuie antrenat, hranit, ingrijit etc. Nu ma intereseaza rasa atat de mult, tot ce vreau este sa fie cat de cat inaltut, ca o sa fac tot posibilul sa il pastrez sanatos si sa il ingrijesc asa cum trebuie.  De asemenea, ce echipament&stuff trebuie pentru cal(obligatoriu)?
Multumesc

#83
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postnile, on Mar 31 2007, 22:48, said:

Stiu ca nu este chiar "pet", dar totusi cred ca aici trebuie sa plasez topicul...
Deci, despre cai. Ce stiti despre rase - daca stie cineva, de preferat din experienta personala...oricum Gogu nu a fost prea generos cu informatiile.
Creste cineva cai? (nu pentru caruta, ci pentru agrement).
Sper ca in scurt timp sa imi iau si eu un calut, si vreau sa stiu cum trebuie antrenat, hranit, ingrijit etc. Nu ma intereseaza rasa atat de mult, tot ce vreau este sa fie cat de cat inaltut, ca o sa fac tot posibilul sa il pastrez sanatos si sa il ingrijesc asa cum trebuie.  De asemenea, ce echipament&stuff trebuie pentru cal(obligatoriu)?
Multumesc
Pai in primul rand trebuie sa sti sa calaresti  :D .
Ai o ferma s-au un spatiu mai larg ?
E superb sa ai un cal , eu am un cal la tara la bunici.
Tocmai iapa a fatat un calut, e dragut foc, treaba ca este cal de munca, nu este un cal de agrement.
Iti doresc mult succes si bafta.

#84
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnile, on Mar 31 2007, 22:48, said:

Stiu ca nu este chiar "pet", dar totusi cred ca aici trebuie sa plasez topicul...
Deci, despre cai. Ce stiti despre rase - daca stie cineva, de preferat din experienta personala...oricum Gogu nu a fost prea generos cu informatiile.
Creste cineva cai? (nu pentru caruta, ci pentru agrement).
Sper ca in scurt timp sa imi iau si eu un calut, si vreau sa stiu cum trebuie antrenat, hranit, ingrijit etc. Nu ma intereseaza rasa atat de mult, tot ce vreau este sa fie cat de cat inaltut, ca o sa fac tot posibilul sa il pastrez sanatos si sa il ingrijesc asa cum trebuie.  De asemenea, ce echipament&stuff trebuie pentru cal(obligatoriu)?
Multumesc

Uau! Vrei sa-ti iei cal?  :coolspeak:
Asta inseamna ca ai si unde... sa-l cresti, intretii.
Cu toate astea, Corbeanca ofera servicii si in sensul asta:

Quote

Pensiune Completa pentru Cai.

Hipocan Corbeanca are posibilitatea de a oferi pensiune cat mai completa pentru caii tai de valoare. La dispozitie avem 76 boxe, standard inalt, special concepute pentru bunastarea calului in prim plan, intr-un grajd mare si spatios, dusuri pentru cai, selarie si vestiare incalzite. Miscarea cailor se face in terenul principal de proportii si calitate inalta dotat cu un set complet de obstacole pentru performanta, teren de incalzire si manej acoperit.

In apropierea imediata avem campuri, lacuri si paduri cat cuprinde ochiul, toate perfecte pentru plimbari placute calare. Posibilitatea de a tine calul in libertate se poate face in multele padocuri individuale sau pe pasune impreuna cu alti cai, sub supraveghere constanta.

Furajele oferite sunt de calitate foarte inalta, portionat pentru necesitatile calului, rationate in 6 mese la ore fixe pe zi. Patul este oferit din rumegus sau paie, dupa dorinta dumneavoastra. Fiecare cal dispune de ingrijire constanta din partea ingrijitorilor cu experienta in domeniu. De asemenea, caii sunt sub supraveghere 24 de ore pe zi. Exista posibilitati de miscare usoara la liber, la coarda sau calare daca doriti, cat si lectii suplimentare pentru ridicarea nivelului de educatie al calului cat si al calaretului.


Chiria este de 200 EURO/luna si include:
* Boxa si asternut
* Furaje de calitate inalta
* Ingrijire
* Miscare usoara
Sursa

Aici si Aici ai cateva informatii despre diferite rase de cai si ponei.
Cat despre echipamente, iata magazinul: Black Beauty

Succes! Frumos vis, sper sa il materializezi.

Edited by Epurica, 01 April 2007 - 14:58.


#85
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Thanks, u guys!
Nu am de gand sa imi cumpar calut inca. Dar intr-un viitor cat mai apropiat zic eu... Nu ma gandeam sa il tin la Corbeanca, ci sa il uc la tara, ca nu duc lipsa de spatiu. Si ma gandeam daca atunci cand va veni momentul, sa iau unul antrenat(caz in care voi da mai multi bani pe el, pt ca un cal adult antrenat difera de un cal adult de caruta ), sau un manzoc...de antrenamentul caruia va trebuia sa ma ocup eu, eventual sa angajez pe cineva.
Epurica, tu unde incaleci? Cumva la Baneasa?

#86
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postbaimalesi, on Apr 1 2007, 15:45, said:

Tocmai iapa a fatat un calut, e dragut foc, treaba ca este cal de munca, nu este un cal de agrement.
Iti doresc mult succes si bafta.
Multumesc pt urare!
Nu cred ca ar fi vreo problema ca este cal de munca..asa cum ziceam si in primul post, atata vreme cat calul este dresat, invatat cu oamenii, cu saua si tot harnasamentul de calarie, nu cred ca o sa conteze prea mult cine ii sunt parinti. Am vazut cai frumosi, la tara, care erau folosii tot pentru munci (si ocazional incalecati), insa nu fusesera dresati asa cum trebuie. Daca oricine altcineva se suia pe ei, zvarleau, nu ascultau comenzile etc. Nu astfel de cal vreau. Weekendul asta am auzit la Baneasa o poveste de groaza cu un armasar care se lasa incalecat, si, cand ajungea sus pe el calaretul, se intorcea si il musca .. Stiu ca asta depinde si de personalitatea calului, dar cred ca multe reflexe negative pot fi scoase prin antrenament, cum spun vecinii de peste ocean, "breaking a horse".

#87
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnile, on Apr 2 2007, 01:31, said:

Thanks, u guys!
Nu am de gand sa imi cumpar calut inca. Dar intr-un viitor cat mai apropiat zic eu... Nu ma gandeam sa il tin la Corbeanca, ci sa il uc la tara, ca nu duc lipsa de spatiu. Si ma gandeam daca atunci cand va veni momentul, sa iau unul (1) antrenat(caz in care voi da mai multi bani pe el, pt ca un cal adult antrenat difera de un cal adult de caruta ), sau (2) un manzoc...de antrenamentul caruia va trebuia sa ma ocup eu, eventual sa angajez pe cineva.
Epurica, tu unde incaleci? Cumva la Baneasa?

Este de preferat prima varianta, in cazul in care nu ai timp la dispozitie si pe cineva profesionist (desi, ca sa fiu sincera, daca as dispune de astea doua elemente- money and time- as opta pentru varianta 2: satisfactia si incantarea sunt mult prea mari!  ^_^ ), insa va creste pretul calutului.
Acum, depinde si pentru ce vrei sa iei calul, si ce rasa iti alegi (daca sa fie sau nu de rasa), daca vrei mascul sau femela, toate aspectele astea cantaresc in final la pret. Acum 2 ani, cel mai ieftin cal pe care l-am vazut de vanzare la Corbeanca era de 2000 de dolari.
Da, am deschis un topic despre echitatie, cand m-am dus si eu prima data la o ora de calarie.  :lol: Ce frumos...

#88
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Visez prea mult...deocamdata nici nu stiu sa calaresc :( . Cand o iau la trap saltat, parca primesc un sut in dos cand ma asez in sa... :confuzzled: si doare dupa o ora.... Cam greu... si calcaiele jos, si genunchiul pe langa sa, si piciorul relaxat...Mai ales partea cu relaxat nu merge. Iar cand cobor de pe Gabi, merg de parca as mai avea-o sub mine, asa de incordata stau. Noroc ca e intelegatoare :) si cuminte ca altfel..era mai rau de mine. E atat de cuminte ca si cand ii dau morcovi si mere e atenta sa nu muste, zic asta ca e singurul cal la care nu ma straduiesc sa am grija la deste. Ca la altii...grija mare.

#89
gistii3k

gistii3k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007
si eu vrea sa mi cumpar un cal. eu am calarit la Corbeanca, Baneasa, Mangalia si acum mai nou ma duc la Breaza.

#90
bianka

bianka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.04.2007
ola, care aveti posibilitatea sa ajungeti prin germania ... va pot da eu niste adrese cu echipament de calarie misto si preturi pentru toata lumea :D

www.kraemer-pferdesport.de

www.loesdau.de

... si daca se hotaraste careva sa faca comanda pls let me know probabil ca o sa mai vreau si eu una alta :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate