Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Echitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#271
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
multumesc frumos de raspuns! as mai vrea sa stiu,va rog,daca echipamentul iti este dat acolo sau trebuie cumparat?poate e o intrebare prosteasca da chiar nu ma pricep :mellow:

#272
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmishiky, on May 15 2008, 16:43, said:

multumesc frumos de raspuns! as mai vrea sa stiu,va rog,daca echipamentul iti este dat acolo sau trebuie cumparat?poate e o intrebare prosteasca da chiar nu ma pricep :mellow:
Pai nu-ti trebe echipament, nope, nu-i musai.
Casca ar fi indicat sa porti totusi, primesti de la club daca ceri. Io am pantaloni (nu prea ii port, tot blugii is baza), insa am jambieri, ca se ridica pantalonii si se inroseste pielea daca nu port.
Incaltamintea - ai grija la toc, sa aiba acolo un "toc wanabe", pentru ca tu, daca esti incepator, mai mult ca sigur iti va aluneca spre calcai scarita, si nu iti doresti asta. Un pic de toc o opreste.

#273
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007

View Postnile, on May 15 2008, 16:34, said:

Pai nu-ti trebe echipament, nope, nu-i musai.
Casca ar fi indicat sa porti totusi, primesti de la club daca ceri. Io am pantaloni (nu prea ii port, tot blugii is baza), insa am jambieri, ca se ridica pantalonii si se inroseste pielea daca nu port.
Incaltamintea - ai grija la toc, sa aiba acolo un "toc wanabe", pentru ca tu, daca esti incepator, mai mult ca sigur iti va aluneca spre calcai scarita, si nu iti doresti asta. Un pic de toc o opreste.

ms mult pt sfaturi :hug: in sfarsit m-am lamurit cu echipamentul

#274
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Cu placere :) Sa pui poze dupa ce mergi acolo (imi plac enorm caii!!)

#275
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Hello everyone !

Poate cineva sa-mi zica approx cam cat  consta investitia intr-un asemenea curs de echitatie ? Vreau sa-i fac cadou prietenei mele de ziua ei si vreau sa stiu cam cat sa pun de-o parte.
Cat de important este echipamentul special de calarie ? Mai are si alta utilitate in afara de... aspect cool ? Deasemenea, ati putea sa ma indrumati si spre eventuale locatii online de unde se poate cumpara echipament.

Multumesc mult si ziua buna in continuare !

LE ... oups ! de echipament scria deja pe aci, sorry :)

Edited by JollyRoger, 02 June 2008 - 14:19.


#276
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Daca esti incepator e bine sa ai un minim de echipament, care sa te protejeze: casca + incaltari safe (sa nu aiba limba, sa nu aiba talpa alunecoasa, pentru a nu te trezi in situatia in care pantoful/gheata trece efectiv prin scara pt ca nu avea deloc toc, si pe deasupra mai ramane intepenit acolo datorita limbii ;)  )

E mult spus "un curs de echitatie". Nu exista (nu la nivelul la care te referi tu, oricum) un "curs" pe care sa-l absolvi si sa poti spune "yeey stiu sa calaresc". Faci cat vrei, cat poti, cat iti place, cat te tine buzunarul etc. In general o sedinta costa cam 50 de lei.

#277
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Oh, am inteles... deci suni acolo, te duci imbracat adecvat, te sui pe cal si incepi sa inveti ca pe bicicleta: practice makes perfect.
Suna rezonabil :)

#278
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostJollyRoger, on Jun 2 2008, 14:34, said:

Oh, am inteles... deci suni acolo, te duci imbracat adecvat, te sui pe cal si incepi sa inveti ca pe bicicleta: practice makes perfect.
Suna rezonabil :)
Am uitat sa zic ca pe undeva prin ecuatia asta intra si un instructor. Daca nu s-a subinteles.

#279
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Asta am inteles.
...si am ajuns la pasul urmator: ma intereseaza o locatie pe langa Bucuresti, am citit mai sus ca exista asa ceva in Baneasa. La instructor cum ajung... telefon direct ? E un fel de loc unde is mai multi instructori... ?

#280
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Exista locatii gramada, insa daca stai sa le analizezi, multe din ele pica una cate una.
- clubul Steaua - nu primesc ei, dunno why ;
- clubul Jandarmeriei (Felix Topescu) - nu am incercat, insa am impresia ca e in circuit inchis, in sensul ca acolo se face doar performanta, atat cat se poate vorbi despre performanta in Romania; totusi, cum nu sunt sigura, poate nu strica sa incerci; clubul este chiar langa academia de politie;
- clubul Baneasa - langa clubul Jandarmeriei;
- clubul Otopeni - pe soseaua de centura;
- Hipocan Corbeanca - bineinteles, in Corbeanca;
- alte cluburi ( Arkadia, Picadilly - nu stiu unde sunt, doar am auzit de ele, insa am impresia ca sunt in afara Bucurestiului);

LE: cam oriunde vrei sa incaleci, poti sa mergi pe procedeul urmator: te duci la un club, te iei de primul om de-al casei pe care-l banghesti de la intrare, si-i zici "buna zua, vreau sa incalec". ;)

Edited by nile, 02 June 2008 - 15:34.


#281
Teo_Fefe

Teo_Fefe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.06.2008

View Postnile, on Jun 2 2008, 16:32, said:

Exista locatii gramada, insa daca stai sa le analizezi, multe din ele pica una cate una.
- clubul Steaua - nu primesc ei, dunno why ;
- clubul Jandarmeriei (Felix Topescu) - nu am incercat, insa am impresia ca e in circuit inchis, in sensul ca acolo se face doar performanta, atat cat se poate vorbi despre performanta in Romania; totusi, cum nu sunt sigura, poate nu strica sa incerci; clubul este chiar langa academia de politie;
- clubul Baneasa - langa clubul Jandarmeriei;
- clubul Otopeni - pe soseaua de centura;
- Hipocan Corbeanca - bineinteles, in Corbeanca;
- alte cluburi ( Arkadia, Picadilly - nu stiu unde sunt, doar am auzit de ele, insa am impresia ca sunt in afara Bucurestiului);

LE: cam oriunde vrei sa incaleci, poti sa mergi pe procedeul urmator: te duci la un club, te iei de primul om de-al casei pe care-l banghesti de la intrare, si-i zici "buna zua, vreau sa incalec". ;)



buna... am gasit si eu topicul asta.... dar nu prea inteleg de ce se vorbeste mai mult despre locatii din preajma Buc... uite, eu sunt din Bistrita si as putea spune ca pentru mine calaritul e mult mai mult decat pas-trap-galop intr-un manej... v-ati gandit vreodata la turism ecvestru...? ceva de genu: calare prin munti... a facut cineva asa ceva???

View PostRadiliquid, on Dec 19 2007, 00:16, said:

hello lume....ce topic misto aveti aici.bineinteles nu am citit tot dar am prins ideea.
si eu am o maaare pasiune pentru cai insa din pacate nu am avut ocazia sa interactionez cu ei atat cat mi-as dori.
o singura data am fost la un centru de echitatie unde m-am plimbat o ora calare si cam atat e experienta mea cu aceste animale nobile.din pacate timpul nu imi permite sa fac mai multe si poate si faptul ca in zona unde locuiesc eu nu prea gasesc centre de echitatie.ultimul la care am fost isi aduna catrafusele si se mutau la munte undeva."nu exista pasionati" mi-a replicat proprietarul.traducerea ar fi"am dat faliment".apoi nu m-am mai interesat de alte centre.
eu unul mi-am rasfrant pasiunea mea in desene ....ii infatisez cum pot eu mai bine.
fericiti cei ce au ocazia sa lucreze cu ei direct.bafta la toti


poate ca am descoperit si eu un pic cam tarziu topicul asta.... dar sincer as putea sa te ajut cu locatia unde ai putea calari... de unde esti :) ?

#282
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007
@Nile
Scuza-mi nestiinta, din ce cultura vine LE:
(as in LE: cam oriunde vrei sa incaleci, poti sa mergi pe procedeul urma...)

Edited by tres, 29 September 2008 - 18:35.


#283
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
LE = Later Edit ;)
(un fel de post-scriptum pe forumuri :D )

#284
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007

View PostJollyRoger, on Sep 29 2008, 18:37, said:

LE = Later Edit ;)
(un fel de post-scriptum pe forumuri :D )

Ahaa, e din cyber-cultura.  
Adica asa se exprima cei care traiesc pe net, ca sa se recunoasca intre ei. Mi se pare destul de foarte aspirational!...

#285
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004

View Posttres, on Sep 30 2008, 15:16, said:

Ahaa, e din cyber-cultura.  
Adica asa se exprima cei care traiesc pe net, ca sa se recunoasca intre ei. Mi se pare destul de foarte aspirational!...
:huh: ...nu, e doar o prescurtare

#286
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
salut
cine este din cluj (sau macar din zona) si unde incalecati?
as vrea sa cunosc cateva locatii.
in momentul de fata cunosc doar centrul Gala, care din cate am vazut se ocupa de copii autisti...de asemenea am auzit de herghelia redeschisa publicului in Jucu.
detalii aici: http://www.realitate...luj_351432.html
poze aici : http://www.monitorul...jucu_47697.html

nu am gasit insa nicaieri un nr de telefon..nici detalii despre locatia exacta..
deci, a fost cineva din zona aici?

View PostAngelina1986, on Oct 11 2008, 00:05, said:

salut
cine este din cluj (sau macar din zona) si unde incalecati?
as vrea sa cunosc cateva locatii.
in momentul de fata cunosc doar centrul Gala, care din cate am vazut se ocupa de copii autisti...de asemenea am auzit de herghelia redeschisa publicului in Jucu.
detalii aici: http://www.realitate...luj_351432.html
poze aici : http://www.monitorul...jucu_47697.html

nu am gasit insa nicaieri un nr de telefon..nici detalii despre locatia exacta..
deci, a fost cineva din zona aici?


LE: m-ar interesa sa achizitionez ceva echipament pt echitatie.Pls postati niste linkuri cu ceva detalii poate si preturi

#287
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View PostAngelina1986, on Oct 11 2008, 00:08, said:

salut
cine este din cluj (sau macar din zona) si unde incalecati?
as vrea sa cunosc cateva locatii.
in momentul de fata cunosc doar centrul Gala, care din cate am vazut se ocupa de copii autisti...de asemenea am auzit de herghelia redeschisa publicului in Jucu.
detalii aici: http://www.realitate...luj_351432.html
poze aici : http://www.monitorul...jucu_47697.html

nu am gasit insa nicaieri un nr de telefon..nici detalii despre locatia exacta..
deci, a fost cineva din zona aici?




LE: m-ar interesa sa achizitionez ceva echipament pt echitatie.Pls postati niste linkuri cu ceva detalii poate si preturi

am fost la Jucu deci stiu acum ce si cum e acolo  :coolspeak:

totusi nu ma ajutati cu ceva linkuri sa vad ce echipament ar trebui sa achizitionez dar mai ales de unde.
plsssssss

#288
nyu

nyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.11.2007
A fost cineva sau stie cum e la centrul de echitatie din Ciofliceni (langa Snagov)?
Am gasit numele centrului (Asil Horse Farm) si cateva date de contact pe internet, dar nimic mai mult.
Stie cineva daca (mai) functioneaza, cat costa o sedinta, etc.?

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate