Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Echitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#253
OPREAMIRONIOAN

OPREAMIRONIOAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2007
As vrea si eu sa stiu daca a auzit cineva de un cal negru.......complet negru,preferabil de aprox.1-2 ani de vanzare.
     multumesc anticipat

#254
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostOPREAMIRONIOAN, on Jan 5 2008, 19:28, said:

As vrea si eu sa stiu daca a auzit cineva de un cal negru.......complet negru,preferabil de aprox.1-2 ani de vanzare.
     multumesc anticipat
3 ani, friesian, la Baneasa.

#255
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Strasnic cal:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DPa6qEG2lUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#256
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007

View Postnile, on Jan 20 2008, 12:17, said:

Strasnic cal:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DPa6qEG2lUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hmmm..., nu mi-as fi inchipuit ca un cal poate sa priceapa jocul asta asa de bine.
Ma intreb cat contribuie calaretul.. sa dea oare calului libertatea de a face fente si piruete de capul lui? Imposibil!

#257
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Nici eu nu cred. First, Pablo tine in mana dreapta sulitele si le arunca numai cand taurul e in dreapta, asta cred ca inseamna ca nu asteapta sa ajunga acolo, ci face in asa fel sa ajunga acolo. Second, calul mi se pare ca ar cam intinde-o rapid, daca ar fi de capul lui, nu cred ca asta sa ii ajunga taurul la fund. Third, nici nu cred ca s-ar gandi sa se fereasca prin mers lateral, ar baga un galop intins ..
Unul din comentariile de pe Youtube zice ca ar valora calul mai mult de 300000 Euro ..

Edited by nile, 22 January 2008 - 05:43.


#258
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007
Din "Comments & Responses":

I think most of the cueing is done through the seat. Those Portuguese saddles have a slight crimp over the top of the riders thighs and a high back. Any slight movement of the pelvis comes through loud and clear to a well trained horse. And this is one well trained horse. And no horse that is heavy on his forehand could do pirouettes at a canter and gallop sideways. In fact this must be one of the few horses in the world that can do that, period!

#259
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007
Din "Comments & Responses":

I think most of the cueing is done through the seat. Those Portuguese saddles have a slight crimp over the top of the riders thighs and a high back. Any slight movement of the pelvis comes through loud and clear to a well trained horse. And this is one well trained horse. And no horse that is heavy on his forehand could do pirouettes at a canter and gallop sideways. In fact this must be one of the few horses in the world that can do that, period!

#260
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007
Din "Comments & Responses":

I think most of the cueing is done through the seat. Those Portuguese saddles have a slight crimp over the top of the riders thighs and a high back. Any slight movement of the pelvis comes through loud and clear to a well trained horse. And this is one well trained horse. And no horse that is heavy on his forehand could do pirouettes at a canter and gallop sideways. In fact this must be one of the few horses in the world that can do that, period!

#261
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Cred ca sunt de acord..
As far as I know, in general pt un calaret avansat, comenzile sunt date cel mai bine cu ajutorul "seat-aid" - ului, mai puitin se vede miscare pulpelor, picioarelor etc. Probabil de-asta ma intrebam cand eram kinder eu cum dracu fac aia calul sa raspunda la comenzi cand mie nu mi se parea ca ar fi facut calaretul vreo miscare evidenta. Si acum inteleg si de ce mai vezi cate unul, cu cate un cal (bun), cum isi infige calcaiele in coastele animalului de bubuie calul sub el ...

Edited by nile, 22 January 2008 - 16:33.


#262
Andrutzy

Andrutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2007
huii echitatie... eu ma invatat sa calaresc in doar 2 zile... tot cemi trebui acum sunt... cai... cine stie vreo herghelie aprope de constanta? exista?

ps. imi cer scuze k nu am mers pe tema voastra... sunt f incantat k exista articolul :)

#263
lovely_kiara

lovely_kiara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2008

View PostAndrutzy, on Jan 30 2008, 16:10, said:

huii echitatie... eu ma invatat sa calaresc in doar 2 zile... tot cemi trebui acum sunt... cai... cine stie vreo herghelie aprope de constanta? exista?

ps. imi cer scuze k nu am mers pe tema voastra... sunt f incantat k exista articolul :)


ai invatat sa calaresti in 2 zile ? poate doar sa stai pe cal :) ... exista faimoasa herghelie de arabi de la mangalia, este 50 RON ora

#264
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006
Salut! Incerc si eu sa aflu unde se afla 2 iepe arabe: HATBAN XXVI-41 si NEDJARI IX-35. Daca cumva stiti de ele, dati-mi va rog un mesaj. Merci si bafta!

#265
ancatt

ancatt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2008

View Postlovely_kiara, on Feb 8 2008, 00:43, said:

ai invatat sa calaresti in 2 zile ? poate doar sa stai pe cal :) ... exista faimoasa herghelie de arabi de la mangalia, este 50 RON ora

Asa zic si eu. Am aproape 5 ore de calarie si sunt inca la coarda. Merg trap destul de bine (dupa spusele antrenorului), dar nu am facut inca galop.
Problema e ca inca mi-e frica sa plec singura. B)  B)  B)

#266
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Salut

M-am intors la echitatie dar la otopeni :)

#267
hell_vs_heaven_15

hell_vs_heaven_15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2008
super threadu, chiar ma bucur ca mai sunt oameni interesati de echitatie :D  vad ma majoritatea sunteti din bucuresti, asa ca nu sunt prea la curent cu ce se intampla pe acolo. Voiam sa va intreb daca ati auzit de o iapa Philadelphia?(pt obstacole) Sunt interesata ce mai face  :P  prea tare iapa aia :X

#268
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
imi puteti spune si mie va rog un centru de echitatie din Brasov sau Poiana Brasov si care ar fi pretul total pt echipament + curs? eu credeam ca echipamentul iti este dat acolo dar din paginile citite aflu ca trebuie cumparat si nu e nici f ieftin <_< urmeaza majoratul meu si vor fi multe cheltuieli dar vreau sa-mi realizez visul acesta asa ca ma gandeam ca daca e sa merg numai o zi,pt relaxare,fara sa incep cursul..deci practic fara sa stiu deloc sa calaresc..mi se acorda si un instructor?..sau mai bine zis e posibil asa ceva? ?sau trebuie sa platesc cursul intreg?pur si simplu vreau sa simt si eu interactiunea aceea dintre cal-om :P sa imi ramana o amintire placuta si probabil pe viitor dupa ce termin cu scoala sa pot continua

#269
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Centrul de echitatie Diana, ferma montana de cai de la Rasnov, judetul Brasov.

Servicii si tarife aferente

    * Echitatie:

          o Sedinta echitatie: 50 ron/ora; la 9 sedinte platite, a 10-a este gratuita
          o Atelaje compuse din: 2 cai + (caruta.docar,trasura) + vizitiu: 200ron/ora
          o Sanie trasa de cai: 200 ron/ora

Edited by Animalutze, 15 May 2008 - 13:03.


#270
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Mentiune:
pentru cei care vor sa calareasca in zona aia, clubul ala din Poiana e de tot kktul. Se merge doar la mana.
La Diana am fost o data, a fost ok. Daca iesi in traseu e chiar zuper.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate