Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

primul si primul pas catre AUSTRALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
l-oR-Y0-17

l-oR-Y0-17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2012
De ceva vreme ma tot gandeam la emigrare si tot nu aveam curajul de a lua o decizie.....sincer cred ca nici acum nu luam decizia daca saracia nu ajungea la os!m-am gandit initial catre CANADA... citind pe forumuri am observat ca Australia este totusi mai tentanta in ciuda distantei mari dar se pare ca atata timp cat oameni care au ajuns acolo nu se vaita ...ba din sontra mi-am spus ca trebuie sa incerc .Nu stiu cat de important este faptul ca am apelat la o firma de profil si nu stiu nici pana acum cat de mult ma va ajuta ....dar am incercat ,incerc....deja ma platit si o suma frumusica ptr asta ...o bagatela pe langa sumele pe care va trebui sa le achit de acum inainte daca sunt acceptat (asta daca indeplinesc  punctajele).TOTUSI nu sunt inca elucidat cu firmele astea ....am verificat eu pe site pe unde am putut firma asta ...SYNCH 1(Sincronycityone-daca am gresit ca am dat numele firmei imi cer scuze adminului), adevarul este ca omenii nu au promis marea cu sarea ... am fost pus in tema ca este la fel de bine posibil si sa nu indeplinesc punctajul)dar voi cei care sunte-ti mai avansati....sau sunteti acolo ... ce parere aveti?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,651
  • Înscris: 29.03.2006
In Canada este frig de crapa pietrele la propriu, minus 30 C este ceva normal si la ordinea zilei.
Daca treci din state in Canada, se face brusc frig cum treci granita - si americanii au stiut bine pana unde sa se intinda...

In Australia este cald, suportabil daca nu esti in desert, iar orasele mari sunt in general pe coasta la ocean, deci nu sunt probleme de genul asta.
Beleaua mare cu Au., este distanta de juma' de ecuator fata de RO.
Mergi cu avionul zeci de ore plus escale, si din cauza asta nu-ti vine sa te intorci prea des in tara - este drept, asta poate sa fie ceva discutabil si subiectiv - probabil sunt si oameni care vad in asta un mare avantaj - cei hotarati sa plece cat mai departe sa nu mai auda de RO....

Amandoua tarile de mai sus, ofera un grad ridicat de civilizatie si nivel de trai, si o limba mai usoara.
Poate ca Danemarca, Norvegia, Suedia, etc., sunt mai aproape, dar au niste limbi de-ti piere chefu'...

Edited by loock, 26 March 2012 - 20:27.


#3
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postl-oR-Y0-17, on 27th March 2012, 04:21, said:

Nu stiu cat de important este faptul ca am apelat la o firma de profil si nu stiu nici pana acum cat de mult ma va ajuta ....dar am incercat ,incerc....deja ma platit si o suma frumusica ptr asta ...o bagatela pe langa sumele pe care va trebui sa le achit de acum inainte daca sunt acceptat (asta daca indeplinesc  punctajele).
De curiozitate, ce suma ai platit si pentru ce anume? Toata informatia e la liber. bine structurata si cu formulari clare pe immi.gov.au.
Ce scoala / calificare / meserie ai? Sa-ti zic ce sanse ai inainte de a mai plati bani la agentia aia. Gratis!

#4
l-oR-Y0-17

l-oR-Y0-17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2012

View Postbeastie, on 27th March 2012, 13:46, said:

De curiozitate, ce suma ai platit si pentru ce anume? Toata informatia e la liber. bine structurata si cu formulari clare pe immi.gov.au.
Ce scoala / calificare / meserie ai? Sa-ti zic ce sanse ai inainte de a mai plati bani la agentia aia. Gratis!
am platit 360 AUD!Aplicantul principal este sotia care este inginer chimist dar lucreaza ca inspector protectia muncii, eu sunt politist !raspunsul a fost ca meseria mea nu este in lista SOL!pe mine ma interesa firma asta in sine !pana cum am primit ceva mail-uri de la o persoana de acolo care a lasat dealtfel si un numar de la MARA!ACUM DUMNEZEU CU MILA!daca iau tzeapa consider ca am luat si eu o tzeapa la viata asta a mea!mai mult nu am ce face !dar poate ca nu o fi asa!trebuia sa incerc sa plec de undeva....

#5
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postl-oR-Y0-17, on 29th March 2012, 06:59, said:

Aplicantul principal este sotia care este inginer chimist dar lucreaza ca inspector protectia muncii
Asta-i un detaliu foarte important. V-ati interesat, fie voi singuri, fie la agentul pe care l-ati platit, daca sotia isi poate echivala meseria in conditiile astea? Primul lucru si cel mai important la drumul asta e sa va evaluati foarte bine sansele de recunoastere a meseriei pentru aplicantul principal.

#6
onegammer

onegammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.02.2012

View Postbeastie, on 29th March 2012, 13:07, said:

Asta-i un detaliu foarte important. V-ati interesat, fie voi singuri, fie la agentul pe care l-ati platit, daca sotia isi poate echivala meseria in conditiile astea? Primul lucru si cel mai important la drumul asta e sa va evaluati foarte bine sansele de recunoastere a meseriei pentru aplicantul principal.
salut, dupa parerea ta ar fi mai usor de emigrat in Australia decat in SUA?

#7
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postonegammer, on 1st April 2012, 05:25, said:

salut, dupa parerea ta ar fi mai usor de emigrat in Australia decat in SUA?
Nu stiu cat de usor se emigreaza in US. In afara de loteria vizelor, care e complet diferita fata de procedura de emigrare in Au, nu cunosc alte posibilitati.

#8
l-oR-Y0-17

l-oR-Y0-17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2012

View Postbeastie, on 29th March 2012, 13:07, said:

Asta-i un detaliu foarte important. V-ati interesat, fie voi singuri, fie la agentul pe care l-ati platit, daca sotia isi poate echivala meseria in conditiile astea? Primul lucru si cel mai important la drumul asta e sa va evaluati foarte bine sansele de recunoastere a meseriei pentru aplicantul principal.
   Am  primit astazi mail prin care eram anuntati de catre un agent de emigrari despre faptul ca deocamdata niciun stat de pe teritoriul AU nu solicita in emigrare meseria ei ...cu recomandarea sa nu disperam .....acum sa vedem . am mai inteles ca trebuie sa aplicam pentru viza de munca... restul nu stiu ce sa zic ....noi asteptam ....!tre sa iasa ceva , ori iese cu noroc ori raman in tara! pana la urma a pierdut Hitler Europa si nu a mai plans...doar si-a tras n glont in cap:))) .. eu pentru atat lucru de bani in niciun caz nu fac traznai din astea!:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate