Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

bicicleta eliptica-eficienta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ursu1979

ursu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 31.07.2008
am si eu o mare problema si am nevoie de un sf.at
m-am hotarat sa-mi iau o bicicleta eliptica pentru ca am de gand sa dau niste kg jos. bine...stiu ca veti spune ca mai bine decat asta sunt multe variante. problema este ca: am o sala de fitness in apropiere, dar din pacate nu prea e frecventata de indivizi care sa-mi inspire dorinta de a merge acolo. de mers cu bicicleta prin bucuresti...nu multumesc...poate sa o car in spate pana ies din oras :). de inotat nu stiu...fotbal nu prea mai am gasca cu care sa merg...si mai este si o problema cu un genunchi asa incat alergatul pe ciment nu prea este o optiune de dorit...
deci sa revenim la bicicleta :) si hai sa presupunem ca daca o cumpar ma si tin de ea :)
as avea un buget de maxim 6-7 mil si am plecat azi hotarat sa cumpar ceva, dar m-am intors cu mana goala. am luat la rand metro, cora, real, si in final decathlon. la ultimul din fericire erau si bine asamblate si am putut sa le si incerc:
- prima Domyos VE 200 cu o  volanta de 4kg la pret de 5.5 mil la oferta
- a doua Pro-form elipse (sau cam asa ceva) cu volanta de 5 kg la pret de 5.3 mil
- a treia Domyos VE 410 cu volanta de 8kg la pret de 10 mil si ceva
problema mea este ca m-am suit pe toate trei si pot spune ca, dand rezistenta la maxim la toate, la prima si a treia am simtit intradevar un grad de efort dar fara sa observ o diferenta neta intre ele. in schimb la a doua, desi ar avea volanta mai mare decat prima, parca pedalam in gol.
deci...nu mai inteleg nimic si de aia m-am intors cu mana goala. care-i treaba cu greutatea volantei? ce rost are sa dai dublu pe o bicicleta daca, desi volanta are greutatea dubla, in niciun caz nu opunea o rezistenta proportionala? ar fi prima bicicleta de ajuns sa ma ajute sa slabesc in cazul in care as folosi-o regulat? sau dau banii degeaba pe ea?
:huh:

Edited by ursu1979, 26 March 2012 - 00:04.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sunt cam naspete elipticele astea ieftine.
inainte de a cumpara una mergi la o sala buna, macar o sedinta demo, si urca-te pe o "matrix" sau ceva similar profi ca sa iti dai seama cam cum ar trebui sa fie o eliptica buna.
evident ca nu ai sa gasesti asa ceva in magazine la preturi mici, dar macar cand ai sa te urci pe o eliptica in magazin o sa iti dai seama cat e de naspha si o sa alegi in cunostinta de cauza... poate gasesti una mai putin naspha, dar sub 1000 de lei nu ai cum.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,649
  • Înscris: 21.08.2008
Am luat un SH cu volant de 10kg la cca 400 lei, merita banii. Si eu am fost la o sala, am vazut ce e pe acolo, am mers prin hipermarketuri si pina la urma am dat mai putin pe un produs mai bine inchegat si cu volant mai greu. Vezi ca sint siteuri cu produse sh...

#4
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

View Postdanghetau, on 26th March 2012, 08:53, said:

Am luat un SH cu volant de 10kg la cca 400 lei, merita banii. Si eu am fost la o sala, am vazut ce e pe acolo, am mers prin hipermarketuri si pina la urma am dat mai putin pe un produs mai bine inchegat si cu volant mai greu. Vezi ca sint siteuri cu produse sh...
da si tu un pm cu link-uri te rog

#5
rekas67

rekas67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2012
daca vreti sa slabiti dar sa nu pedalati doar in camera sa stiti ca exista biciclete care solicita exact aceiasi muschi ca si bicicletele medicinale dorsale. le gasiti pe culcocicleta.ro . sunt cam piscacioase la pret dar eu am una si sunt foarte multumit. poti pedala o zi intreaga fara sa te doara fundul, gatul, spatele sau bratele. stai culcat singurul pericol este sa nu adormi :-) glumesc bineinteles

#6
S.G

S.G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 09.03.2007
Sotia mea foloseste acest model http://bicicleta-eli...fittronic-501e/ si e foarte multumita si deja il are de mai bine de 1 an. Succes :)

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Din toate enumerate de tine nu ai mentionat de ce nu ai face acasa niste circuite cu greutatea corpului, eventual si cu niste gantere reglabile. Genuflexiuni, diferse tipuri de flotari si fandari, abdomene, step-up.. Cred ca sunt mai eficiente si nu cheltui bani pe bicicleta, care-i posibil sa tina locul degeaba.

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Scriu aici sa nu mai deschid alt topic-n-aveti careva pe acasa o eliptica magnetica,care a devenit cuier de haine si va incurca?Ii trebuie si nevesti-mii un cuier din asta....

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,649
  • Înscris: 21.08.2008
Vazand postarea mea de mai sus constat ca am aceasta eliptica de vreo 7 ani minim, si a fost luata SH.
Din pacate i-a cedat computerul insa partea mecanica este ok, am si reconditionat-o prin vopsire, arata bine.
Ma deranjeaza (nu prea mult) ca nu mai am acel computer, oare pot adapta un altul (daca s-ar gasi) sau e o cauza pierduta?
Pentru explificare este asta ca model: https://www.okazii.r...idad-a179694151, computerul e in a treia poza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate