Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Codec Pentru .mp4 Video Format In Windows Media Player 10....

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
manfred

manfred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.08.2005
Am un film care e .mp4 (deci, inteleg ca ar fi vorba de MPEG4 video format) si doresc neaparat sa-l pot rula in Windows Media Player 10, sau BSPlayer... Va rog mult de tot sa-mi spuneti cu ce codecuri, sau cum sa pot determina aceste playere sa vada si sa poata rula un astfel de format pentru fisier video... Am descarcat deja o serie de codecuri add-on pentru WMPlayer de pe siteul Microsoft, dar playerul nu vede acest tip de format nici asa.... Am doar sonor, imagine nimic....
    Scuze ca postez la sectiunea Software si nu la Windows, dar poate problema aceasta are legatura si cu alte softuri, nu numai cu WMPlayer....

    Multumesc in avans pentru ajutor....

#2
Crossover

Crossover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2005
Foloseste Codecs6026...le gasesti pe dc++

#3
manfred

manfred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.08.2005

 Crossover, on Oct 23 2005, 12:29, said:

Foloseste Codecs6026...le gasesti pe dc++

  Trebuie sa precizez ca am ACE Mega Codec Pack instalatsi setat "Just Play". Eventual, recomandati-mi, va rog, un converter bun din .mp4 in .avi, sau ceva de genul asta....

#4
manfred

manfred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.08.2005
Nici un rezultat dupa instalarea Codecs6026.... Incep sa disper... Recomandati-mi, eventual, va rog, un converter bun din blestematul de .mp4 in .avi, sau intr-un alt mpeg mai "friendly"....

#5
floriano

floriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.02.2005
Eu am reusit sa vad un .mp4 cu Quicktime dar in nici un fel cu windows media player sau bsplayer... Singura problema in quicktime e ca nu am audio si trebuie sa vad ce si cum.. Oricum daca gasesti tu vreo alta solutie sau vine altcineva cu un raspuns sunt si eu curios.

PS: e cumva un filmulet facut cu telefonul?

#6
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Ia de aici ultimul ffdshow şi instalează-l. Ţi-aş recomanda să renunţi la ace mega codecs, dar asta tu alegi. Din câte ştiu ace mega codecs conţine un ffdshow şi s-ar putea să ai neplăceri dacă instalezi unul nou peste el. Mie nu î-mi plac pachetele astea imense de codec-uri, folosesc doar ffdshow.
.mp4 e un container care poate conţine material video codat cu encodere ASP (ex: xvid, divx) sau AVC (ex: H264, x264). În cazul tău cred că e vorba de un encoder AVC.

Edited by Aditz, 23 October 2005 - 14:31.


#7
manfred

manfred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.08.2005
Pana acum, multumesc mult pentru raspunsuri... Simt ca ma apropiu de "adevar" treptat... OK, legat de ffdshow versus ACE Mega Codec Pack - nu as trece la dezinstalarea ACE, pentru ca deabia ajunsesem sa pot vedea majoritatea tipurilor de formate video, in conditii bune... Daca dau jos ACE si ma bazez iar doar pe acel update ffdshow, cine stie in ce belele mai dau...
    De aceea, va intreb: nu puteti sa-mi recomandati un soft de convertit acest blestemat format video .mp4 in .avi, sau un .mpg ??

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Foloseste imTOO mpeg encoder. converteste orice in orice.

Edited by Mtz, 23 October 2005 - 23:34.


#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca cu Nero Media Player.

enjoy,
Mtz

#10
mervey

mervey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.08.2005
Eu am văzut mp4 după ce l-am instalat pe ăsta micu' : 3ivx D4. Sper să-ţi meargă.

Edit: la ei pe site scria ceva de o limitare la 50 de utilizări sau 15 zile...sau cam aşa ceva.

Edited by mervey, 23 October 2005 - 23:58.


#11
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Nu converti filmul pentru că o să pierzi din calitate.
Dacă nu vrei să umbli la codec-uri, atunci încearcă MPlayer. Are codec-urile lui, nu trebuie să instalezi nimic.

Edited by Aditz, 24 October 2005 - 09:10.


#12
manfred

manfred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.08.2005
Am reusit sa rezolv problema: filmul merge excelent in VLC Vidoe Player v. 0.8.2, fara sa fi fost necesar sa reinstalez codecuri sau sa dezinstalez ceva... Imaginea si sonorul sunt intr-adevar calitate DVD!!!
   Oricum, multumesc mult pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat!!! Utilitatea lor ramane nestirbita chiar daca am avut placuta surpriza cu aceasta noua versiune a VLC pe care o ignorasem.

#13
TonyBarbu

TonyBarbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2010
Cel mai simplu, instaleaza VLC sau VideoLan de aici http://www.videolan.org/vlc/

Iti va merge sigur. Citeste absolut tot, fara sa mai instalezi nimic altceva.


:OK:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate