Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

emigrare in australia.....

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
julliett

julliett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2012
buna dimineata...sunt "boboc" in ale scrisului pe siteuri si e posibil sa gresesc. scz de rigoare. BEASTIE ..am tot citit pe acest forum si am descoperit ca tu ai ceva experienta, avand in vedere ca tu esti deja acolo.. nu stiu daca ma poti ajuta dar cel  putin sa imi dai o parere personala.Imi doresc ca multi altii romani sa ajung acolo in Australia, si cred k si definitiv . Doar ca am tot cautat pe site-uri unde si ca ce sa ma incadrez. nu am dat inca testul IELTS , deoarece am zis prima data sa studiez ideea mai bine. Am gasit  k profesoara pre school, am diploma de DPPD, am diploma si de tehnician in chimie si protectia mediului si diploma in agroturism. Problema mea este ca nu am profesat niciodata in aceste domenii.si in plus nu am vazut sa fie ceva de turism sau customer service . Am fost barman ospatar ceva ani,baby sitter, apoi am lucrat in Dubai k tour guide, apoi k si  customer assistant pt Costa.., call center pt Emirates, mai mult in domeniul turistic dar nu am nici o diploma si nu stiu ce sa aleg, deoarece nu am lucrat 12 luni in ultimii ani, ci temporar 6 luni . Care ar fi un sfat de la tine? ms anticipat. ( sau oricine altcineva kre are o idee..?)

Edited by julliett, 24 March 2012 - 03:37.


#2
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Australia e locul perfect pt. tine! Il poti invata si pe Ayrton limbajul de mess cu "k"(daca l-ai citit pe J.Verne intelegi despre cine scriu...).Il vei cunoaste cu siguranta... :lol:

#3
julliett

julliett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2012

View PostGolem, on 24th March 2012, 04:40, said:

Australia e locul perfect pt. tine! Il poti invata si pe Ayrton limbajul de mess cu "k"(daca l-ai citit pe J.Verne intelegi despre cine scriu...).Il vei cunoaste cu siguranta... :lol:
  

multumesc de sfat...d-le golem..sau d-na...dar avand in vedere ora la care am scris mesajul..si avand in vedere k ( ca) a trebuit sa ma adaptez noii generatii ...mi s-a parut  k(ca) scriu mai repede...dar faptul ca scriu cu prescurtari sau nu, nu are legatura cu rugamintea mea...:(

#4
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Cazul tau e destul de complicat ai anumite diplome care se cer dar nu ai experienta. Prima data trebuie sa iti gasesti meseria pe care vrei sa mergi in SOL (Skilled Occupationa List), sa iti faci punctajul pentru viza sa vezi daca il indeplinesti, dupa care sa  echivalezi meseria la corpul profesional respectiv si apoi sa aplici pentru viza.
Pentru a aplica la viza ai nevoie de experienta minima de 1 an in domeniul in care ti-ai echivalat meseria, dar cu 1 an experienta numai nu e sigur ca faci punctajul.
Din meseriile enumerate de tine se gasesc in SOL1:
Pre-Primary School Teacher
Chemist
Agricultural Consultant - asta nu cred ca poate fi considerat agroturism totusi
In SOL2 mai exista:
Enviromental consultant
Enviromental Scientist
Aceste meserii le-am gasit eu din cele enumerate de tine, mai cauta si tu. Nu uita ca pentru a le echivala trebuie sa demonstrezi o anumite experienta in domeniu, care difera in functie de corpul profesional la care apelezi, sigur e mai mult de 1 an, oricare ar fi meserie.
Gasesti listele cu meserii aici:  http://www.immi.gov.au/skilled/sol/

Diferenta intre SOL1 si SOL2 este ca pentru meseriile aditionale aflate in SOL2 trebuie sa ai sponsorizare de la un stat ca sa poti aplica la viza.
Alte metode de a ajunge in Australia in afara de vizele de emigrare: viza de student, viza sponsorizata de o firma, viza sponsorizata de o ruda.
Ar mai fi posibilitatea ca sotul/prietenul tau sa aiba o meserie ceruta in SOL1 si sa fie el aplicantul principal.
Bafta.

#5
julliett

julliett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2012
[quote name='Darkmaster' date='25th March 2012, 14:43' post='11281535']


Va multumesc pt raspuns, darkmaster... am cautat si eu pe site-ul lor in ce joburi m-as putea incadra si ce vize as putea alege... am citit  ca trebuie sa stii f bine engleza.. am facut facultatea de litere specializarea engleza , dar e posibil sa imi dea de furca testul IELTS. intr-adevar cazul meu e complicat deoarece cum am specificat in primul mesaj , am diplomele repsective dar nu am experienta in domeniu deoarece nu am profesat, deci cum as putea dovedi ? si al doilea lucru e ca am experienta in anumite domenii dar nu am diplome, deci nici asa nu as putea dovedi..se pare ca nu am nici o sansa..:(( (/ in plus nu am nici sot, nici prieten sa ma ajute in situaia asta) :(

Edited by julliett, 25 March 2012 - 15:23.


#6
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
julliett, nu prea am ce adauga la ce a scris Darkmaster, trebuie sa afli care din meseriile de pe SOL poate fi echivalata in cazul tau considerand studiile si experienta in munca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate