Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

care este rolul tagului <html>

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Salutare tuturor! In urmatoarele cateva minute am sa va adresez o intrebare ce s-ar putea sa vi se para banala sau stupida. Care  este rolul tagului "<html>"?
Nu vreau sa primesc definitii seci precum:"are rolul de a indica browserului ca este vorba de un documente html", am creat un fisier html fara acest tag, iar browserul a
interpretat codul din el.

Edited by MDCristi, 21 March 2012 - 21:12.


#2
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostMDCristi, on 21st March 2012, 21:12, said:

Nu vreau sa primesc definitii seci precum:"are rolul de a indica browserului ca este vorba de un documente html",

pasta asta si e rolul.
ca unele browsere sunt mai permisive este irelevant.

sunt multe astfel de exemple: la <form> trebuie sa specifici atributul "action" conform standardului html, dar multe browsere nu impun regula asta si considera ca vrei sa trimiti formularul pe pagina curenta daca nu ai acel atribut

Edited by Nemesis-, 21 March 2012 - 21:22.


#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
The text between <html> and </html> describes the web page. Asta am gasit pe un site cu tutoriale HTML.

#4
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostNemesis-, on 21st March 2012, 19:19, said:

pasta asta si e rolul.
ca unele browsere sunt mai permisive este irelevant.

sunt multe astfel de exemple: la <form> trebuie sa specifici atributul "action" conform standardului html, dar multe browsere nu impun regula asta si considera ca vrei sa trimiti formularul pe pagina curenta daca nu ai acel atribut

Nemesis, eu am facut acest test pe 4 browsere(mozila Firefox, google chrome, Internet Explorer si AOL) si se pare ca toate sunt "mai permisibile". A-i putea sa-mi dai niste exemple de browsere "nepermisibile"?

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
probabil cele vechi, netscape etc.

html-ul este un standard. nu browserele decid rolul acelor tag-uri. daca unele din ele (sau toate) nu sunt stricte in privinta a ce poti si ce nu poti sa faci e treaba lor, dar tu nu trebuie sa te bazezi pe asta in nici un caz

in cazul asta, probabil interpreteaza fisierul in functie de primul tag daca exista, iar daca nu exista in functie de extensie..

+ ca exista atribute si pt <html>, gen "lang".
daca nu-l ai o sa te trezesti ca browserul pune ce vrea acolo

(engleza, sau setarile sistemului de operare)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate